Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi kartı alabilmek için gereken şartları taşımayanlar, doğru kullanıldığında hayatı kolaylaştıran bankacılık ürününü alamazlar. Red nedenleri aşağıda;
Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hayatımızı alışveriş anlamında kolaylaştıran uygulamalardan biri de kredi kartlarıdır. Bankaların da en sevdiği uygulamalar arasında gelir. Çünkü kredi, kredi kartı gibi hizmetlerinden ciddi gelirler elde ederler. Bu sebeple bankalar kredi kartının kullanılmasının yaygınlaştırılması için çeşitli girişimlerde bulunurlar. Bunlar ise tüketicileri özendirmeye yönelik çeşitli avantajlar olur. Böylelikle kredi kartı kullanma isteği ve kredi kartı başvuru sayısında artışlar görülür. Fakat başvuruların her biri olumlu olarak sonuçlanmaz. Bankalar her ne kadar kredi kartını kullandırmaya özendirseler de bu konuda seçici davranırlar. Her önüne gelen kredi kartı alamaz. Bazı koşullara dikkat edilir ve sağlamayanlar var ise kredi kartı başvurusu reddedilir.

Bu durumda kredi kartının reddedilme nedenleri nelermiş hep birlikte inceleyelim.

Kredi Skorunun Düşüklüğü

Kredi Skorunun DüşüklüğüBanka hizmetlerinden faydalanılmak istenildiğinde ilk bakılan durumlardan biri kredi notudur. Kişinin finansal geçmişi hakkında birçok bilgiyi verir. Bu sebeple bankalarda bulunan kredi notunuzu düşürmemeye özen göstermelisiniz. Bu konuda yapılması gereken her şeyi yaparak, bankalarla aranızı iyi tutmanızda fayda vardır. Kredi skorunuz düşük olduğu takdirde, kredi kartı başvurunuzun olumlu sonuçlanması çok olası bir durum değildir.

Buna da Bakın: Banka Kredi Notunu Yükseltmek için Ne Yapmak Gerekiyor?

Bankalarda bulunan kredi skoru 5 şekilde değerlendirilir. Bu ise çok kötü, kötü, orta, iyi ve çok iyidir. Eğer orta ve üstü sınıfa giren bir notunuz var ise genelde bankaların hizmetlerinden yararlanmanız daha kolay oluyor. Kredi notunun yükselmesinde ya da düşmesinde birçok konu etkili oluyor. Bunların bilinmesi ve bankalarda yapılacak işlemlerde dikkat edilmesi önemlidir. Böylelikle bankaların sunduğu hizmetlerden daha hızlı ve kolay faydalanırsınız. Kredi kartı başvurunuz için de kredi skorunuzu yüksek tutmaya dikkat etmelisiniz.

Sürekli Kredi Kartı Başvurusu Yapmak

Sürekli Kredi Kartı Başvurusu YapmakBankalarda bakılan diğer bir durum ise kredi de olduğu gibi ne kadar sık kredi kartı başvurusu yapıp yapmadığıdır. Eğer kişi kredi kartı başvurusunu sıklıkla ve birçok banka da yapıyorsa bu da risk olarak algılanır. Bankalar böyle bir durum karşısında kredi kartı başvurusunu reddedebilir. Bu yüzden bankalara başvuru yapmak istiyorsanız, öncelikle neler gerekli olduğunu araştırmalı ve bir kere başvuru yapmaya dikkat etmelisiniz. Kredi kartı almak için gerekli şartlar nelerdir, bilgi almak için tıklayın! Eğer kredi kartı başvurusunda gereklilikleri iyi bilir ve yerine getirirseniz, herhangi bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Gelir Beyanında Bulunmamak

Gelir Beyanında BulunmamakKredi kartında önemli olan durumlardan bir tanesi de gelirdir. Düzenli bir gelir sahibi olmayan kişilere bankalar kredi kartı vermek istemezler. Çünkü kullanım sonucunda ödemelerde sıkıntılara düşebilir. Bankalar da bu riski göze almazlar ve gelir beyannamesi getirmeyen kişilere kredi kartı vermez. Eğer kredi kartı başvurunuz reddedilmişse sebeplerinden biri gelir olabilir. Ya yeterli gelire sahip değilsinizdir ya da hiç gelir belgesi iletmemişsinizdir. Bu yüzden kredi kartı başvurusu yaparken düzenli gelire sahip olduğunuzu gösteren bir belge vermeniz önemlidir.

Yanlış Limit Tercihi

Yanlış Limit TercihiBankaların yeni dönem uygulamalarından olan limit sınırlama olayı mevcuttur. Yani her vatandaşın kullanabileceği kredi kartı toplam limiti mevcuttur. Bu ise bir sistem üzerinden takip edilir ve sadece bir bankada değil toplam limite bakılır. Tüm bankalarda toplam limitiniz aylık gelirinizin 4 katı olabilir. Bu kanunlaştırılmıştır ve üzerine çıkılamaz. Siz eğer gelirinizin 4 katı limitli karta sahipseniz ve hala başvuru yapıyorsanız, bilin ki kredi kartınız onaylanmayacaktır. Bu sebeple bankalarda olan toplam kredi kartı limitinizi kontrol etmeli ve aşmamışsa kalan boşluk kadar limite başvuru yapmanız gereklidir.

İlginizi Çekebilir: Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Önemli?

Kredi kartı limitinizi ayarlarken bütün limitinizi tek bir bankada kullanabileceğiniz gibi birçok bankaya da dağıtabilirsiniz. Örnek olarak; aylık gelirinizin 2.000 TL olduğunu düşünelim. Sizin kredi kartı toplam limitiniz 8.000 TL’dir. İster bunun hepsini A bankasında kullanırsınız, isterseniz de A bankasında 1.500 TL, B bankasında 1.000TL, C bankasında 5.000 TL ve D Bankasında da 500 TL olarak kullanabilirsiniz. Bu dağılım tamamen size kalmıştır. Önemli olan toplam limitinizi bilmek ve ona göre başvurularınızı gerçekleştirmektir.

Geçmişte Yaşanan Banka Sorunları

Geçmişte Yaşanan Banka SorunlarıKredi kartınızın onay sürecinde sıkıntı yaşıyorsanız eğer bunun sebeplerinden bir tanesi de bankalar nezdinde bulunan geçmişinizdir. Geçmişte çek, kredi, kredi kartı gibi hizmetlerin ödemelerinde sıkıntılar yaşadıysanız da yeni başvurunuz onaylanmayabilir. Bankalar size hizmet vermeyi bir süreliğine askıya almış olabilir. Finansal durumunuz düzelene ve kredi skorunuz artana kadar bu tür hizmetlerden faydalanamayabilirsiniz. Bu yüzden gözünüzden kaçan ya da bildiğiniz geçmiş durumunuzu kontrol etmekte ve imkânı var ise düzelttirmekte fayda vardır.

Sonuç olarak; kredi kartı başvurusu yapmışsanız ve kabul edilmemiş ise üstteki sebeplerden birine maruz kalmış olabilirsiniz. Eğer bu konuda ihtiyacınız varsa düzeltmelerinizi gerçekleştirerek ve kredi kartı için uygun olan tüm durumları dikkate alarak, tekrar başvuru yapmanızı öneririm. Böylelikle kabul edilmesi daha kolaydır. Bankalarda iyi müşterilerden olduğunuz sürece, hizmetlerinden faydalanmanız daha kolay olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.