Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

"Kredi kartının asgarisini yatırabildim" benzeri cümlelerle mutlaka karşılamışsınızdır. Peki, kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir biliyor musunuz?
Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kredi kartı kullanıcının en iyi dostu gibi görünen ve “asgariyi öderim, yeter” şeklinde düşünen kişilere oldukça sempatik gelen bir kavramdır. Bankaların en çok sevdiği müşterisi olmak istiyorsanız, kredi kartınızın asgarisini ödemeniz yeterli olacaktır. Çünkü bankaların verdikleri veya ödedikleri faizler arasında en yüksek olanı dönem borcu ödenmemiş olan kredi kartlarıdır.

Asgari ödeme tutarı, kredi kartı dönem borcunuzun son ödeme tarihinde ödenmesi zorunlu olan tutarıdır. Kart sahipleri kanunen bu kısmı bankaya son ödeme tarihine kadar yapma zorunluluğuna sahiptir. Zaten birkaç ay ödemediğiniz zaman bankadan birileri mutlaka sizi arayarak minimum ödeme tutarını ödemenizi ister. Uyarı ile sizden belli bir güne kadar ödemeniz istenir. Eğer bu güne kadar ödenmeniz kredi sicilinizin kötü etkileneceği belirtilir. Eğer siz ödememe konusunda ısrar ederseniz, birkaç ay sonra evinize tebligat gelecektir.

Tüm bunlar yasalar yönünde olumsuz etkileri. Bir diğer etkisi ise daha sonra öderken ödeyeceğiniz faiz tutarıdır. Özellikle kredi kartı ödemelerinde gecikmeler, borç ödememe gibi sorunlarda en yüksek faiz oranına maruz kalır ve borcunuzu misliyle ödersiniz. Kredi kartı kullanımında yapılan en büyük hata, borcu ödeyememek ve yalnızca asgariyi ödeyerek borçlarını sıfırlayacağını düşünmektir. Oysaki asgari ödeme tutarını ödeseniz bile oldukça yüksek bir faiz kalan borcunuza işlenecektir.

1 Minimum Ödeme Tutarının Toplam Borca Oranı Nedir?

Minimum Ödeme Tutarının Toplam Borca Oranı Nedir?Bankadan bankaya değişiklik gösteren bir orandır. Ama minimum oranlar kanunlar çerçevesinde belirlenmiştir ve banka politikasına göre değişiklik göstermektedir. Ödenmesi gereken asgari tutar, 15 bin lira limite sahip kredi kartlarında, dönem borcunun % 25’inden aşağıda olamaz. 15 bin – 20 bin lira limite sahip kartlarda, dönem borcunun % 30’undan az olamaz. 20 bin ve üzeri limitli kartlarda ise dönem borcunun % 40’ından daha aşağı olamamalıdır. Yeni alınmış kredi kartlarında ise kullanım başlangıcı tarihinden itibaren 1 yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun % 40’ından aşağıda olamaz.

Örnek vermek gerekirse; 3000 lira limiti olan kredi kartınız olduğunu düşünelim. Dönem borcunuzun da 1000 lira olduğunu varsayalım. Bu durumda ekstrenizde asgari ödeme tutarınız, 250 lira olacaktır. Sizin son ödeme tarihinde en az 250 lira ödemeniz gerekecektir. Geri kalan 750 lira üzerinden faiz işletilecektir.

Bazı bankalar asgari ödeme tutarını taksit tutarına göre ayarlarken, bazılarını bunu dikkate almazlar. Taksiti göz önünde bulunduran bankalar asgari ödeme tutarını hesaplarken, ilgili dönemde yer alan taksit tutarlarının toplamı ile döneme ait diğer işlem türlerinin % 25’inin toplamını alırlar. Bu sizi şüpheye düşürmesin. Çünkü kullanıcılar asgari tutar ile dönem borcunun aynı olduğunu düşünebilirler. Ama direkt çekim alışverişler artmaya başladığı zaman, asgari ile dönem borcu arasında fark oluşur. Bu durum, dönem borcunu ödemek isteyen müşterinin yanlış anlaması sonucunda asgariyi ödemesine neden olabiliyor. Bu nedenle ekstrelerinizi iyi bir şekilde incelemeniz de fayda var. Taksit tutarını göz önüne almadan, direkt dönem borcuna göre asgariyi belirleyen bankalarda ise % 25 oranı geçerlidir. Ama diğer uygulamaya göre faiz uygulaması dezavantajlıdır.

2 Asgari Ödeme Tutarı Ödendiği Zaman Ne Olur? Faiz İşler mi?

Asgari Ödeme Tutarı Ödendiği Zaman Ne Olur? Faiz İşler mi?Kesinlikle, kocaman bir evet! Hatta bu konuyu alışkanlık haline getirirseniz, bankaların en sevdiği müşterisi olursunuz. Çünkü en yüksek faiz oranları asgari borcunu ödeyen yatırımcılar içindir. Aynı zamanda borcunuz katlanarak artar ve asgariyi ödeyerek borcunuzu hiçbir zaman kapatamazsınız. Borcunuz bittiğinde bile faiz ödemeye devam edersiniz.

Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Önemli? Öğrenmek için Tıklayın!

Bir kredi kartının dönem borcu ödenmediği sürece faiz ödemeye devam edersiniz. Dönem borcunun tamamını ödemeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Aynı zamanda dönem borcu aylık gelirinizi aşarsa büyük sorunlarla karşılaşırsınız. Bu nedenle kredi kartınızın limitini ve harcamalarınızı, gelirinize göre ayarlamanız gerekiyor.

3 Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur?

Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur?Yazımızın başında da değindiğimiz gibi asgari tutarı ödemeniz, yasalar çerçevesinde zorunludur. Ödemediğiniz takdirde bankayla imzalamış olduğunuz sözleşmeye ters düşmüş olursunuz. Ödememeye devam ederseniz de, bir süre sonra oldukça büyük ve geleceğinizi kötü etkileyecek sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Yasalar çerçevesinde kredi kartınızın bir takvim yılında 3 kere minimum ödeme tutarının altında ödeme yaparsanız, borcunuzun tamamını ödeyene kadar nakit çekimine ve limit aşımına kapatılmaktadır. Ayrıca bir takvim yılında ardı ardına 3 kere, asgari tutarın altında ödeme yaparsanız, kredi kartınız borcu ödenene kadar kullanıma kapatılacaktır.

Kredi kartı kullanımı konusunda son derece dikkatli olmanız gerekiyor. Bilinçli bir tüketici olmalısınız ve gelirinizi aşan dönem borcuna girmemelisiniz. Gelirinizle orantılı bir kredi kartı kullanırsanız, ödeme konusunda bir sıkıntı yaşamaz ve geleceğinizi riske atmazsınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.