Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartının asgari ödeme tutarı, kredi kartının ödenmesi gereken minimum tutar olarak bilinir. Peki, bu tutar nasıl hesaplanmaktadır?
Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kredi kartlarının kullanımı insanlar için önemli noktalara gelmiştir. Özellikle ülkemizde hemen herkesin cebinde 1 kredi kartı vardır. Zaten bunu açıklanan 2015 verilerine göre daha net anlayabiliriz. Çünkü 58.661.153 tane kullanımda bulunan kredi kartı vardır. Rakama bakıldığında ülkemizin yarısından fazlasının kredi kartına sahip olduğunu anlayabiliriz. Ya da bir kişide birden fazla kredi kartı olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Kullanımının bu kadar yoğun olduğunu görüyoruz fakat ne kadar doğru olduğu konusunda şüphelerimiz var.

Çünkü kredi kartlarının asgari ödeme denen bir özelliği vardır. Bu durumu herkes çok iyiymiş gibi görse de aslında çok tehlikelidir. Hele de ülkemizde bulunan asgarisini öder geçerim mantığıyla hareket edilirse oldukça tehlikelidir. Kredi kartı kullanımını bilmeyenler, bilinçli tüketici olmayan kişiler ise genelde böyle hareket ediyor. Bu durumda birçok sorunun önünü açıyor ve kredi kartı batakları giderek artıyor. En azından ileride bu şekilde sıkıntılarla karşılaşılmasın diye kredi kartı kullanımlarına belli sınırlamalar getirilmeye çalışılmıştır. Bunların başında ise kişi başı kredi kartı limiti sınırlaması gelir. Kredi kartı limitinin ne kadar önemli olduğunu buradan öğrenebilirsiniz.

Kredi kartı limit sınırlamasına göre her kişinin sahip olabileceği toplam limit vardır. Geliri değişmedikçe bu limitte değişiklik olmaz. Bu ise bütün bankalarda bulunan kartların toplam limitini oluşturur. Kişinin aylık belgelenebilir gelirinin 4 katından fazlası toplam kredi kartı limiti olarak verilmez. Yani eğer aylık geliriniz 1.500 TL ise bankalarda bulunan toplam kredi kartı limitiniz 6.000 TL olur. Bunu ister tek bir bankada kullanırsınız isterseniz limiti parçalayarak birkaç bankaya dağıtabilirsiniz. Fakat 6.000 TL limiti aşamazsınız. Bu sayede aylık asgari ödemeniz de düşmüş olur. Aslında bakıldığında maaşın 4 katı bile kişinin gelirine ve asgari ücrete oranlandığında bence fazladır.

Bu yüzden asgari ödeme nedir, nasıl kullanılması gerekir hakkında farklı bilgilere sahip olmakta fayda vardır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Bize Ne Anlatıyor?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Bize Ne Anlatıyor?Kredi kartının asgari ödeme tutarı dediğimizde aklımıza gelen genelde kredi kartının ödenmesi gereken tutarı gelir. Evet, aslında öyle fakat atlanılan bir durum var. O da; kredi kartının aslında ödenmesi gereken tutarının tam borcu olmasıdır. Asgari tutar; kredi kartının tam borcunun ödenememesi durumunda, yasalarca belirlenmiş minimum ödeme tutarıdır. Bu ödeme yöntemi sadece vatandaşların sıkıntıya düştüğünde kullanılması gereken bir yöntemdir. Kredi kartı kullanımında doğru olan kartın borcunun tamamının ödenmesidir. Zaten kredi kartı alınırken imzaladığınız sözleşmede bulunan şartları dikkatlice okuduğunuzda da göreceksiniz. Bu yüzden kredi kartı nasıl alınır ve şartları nelerdir şeklinde bilgiler elde etmek önemlidir.

Kredi kartı kullanıcılarının asgari ödeme tutarına alışkanlık yapmamaları için bir miktar cezası vardır. Bu çok caydırıcı gibi görünmese de en azından insanların bütçelerinin kontrolünü sağlamasına yöneltmek için gereklidir. Kredi kartlarının asgari ödemesinin gerçekleştirilmesi sonucunda faiz ödemeleriyle karşılaşılır. Faiz ödemeleri ise bankaların belirlendiği oranda olur ve her asgari ödeme de tam borcun ödenmemesinden dolayı faiz işletir. Bakıldığında bankaların da en sevdiği müşteri tarzı asgari ödemeler yapan kişilerdir. Çünkü hem faiz uygulamasına tabidir hem de kredi kartının kapattırılmasına engel olmaktadırlar. Fakat bankaların bu tür müşterileri sevmesi kendi açılarından düşündüklerinde geçerlidir. Kredi kartının asgarisi değil tam borcunu ödemek her zaman önemlidir.

Kredi Kartı için Asgari Tutar Hesaplaması Nasıldır?

Kredi Kartı için Asgari Tutar Hesaplaması Nasıldır?Kredi kartlarının asgari tutar hesaplaması limitin boyutuna göre değişmektedir. Bu konuda bankaların uyguladığı genel bir durum vardır. Çünkü bu durumlar yönetmelikte belirlenmiştir ve bankalarda bu şartlara göre hesaplamalar yapmaktadır. Yönetmelikte belirlenen yasalar koşulunda; 0 – 15.000 TL arası kredi kartına sahip müşteriler için %30’u asgari tutar olarak belirlenmektedir. Yani 10.000 TL kredi kartınız varsa asgari ödeme tutarı 3.000 TL olmaktadır. Yönetmeliğe göre 15.000 TL ile 20.000 TL arasındaki kredi kartı limitine sahip kişiler için asgari ödeme tutarı %35’idir. Buna da örnek verecek olursak; 17.000 TL limitli karta sahip bir kişi eğer kartının limitini tamamen doldurmuşsa ödemesi gereken asgari tutar; 5.100 TL’dir. 20.000 TL üzeri ve yeni kredi kartı almış kişiler için 1 yıllık asgari ödeme tutarının yüzdesi ise 40’tır.

Bunun hesaplanması için öncelikle hangi yüzdelik dilime girdiğinizi bilmelisiniz. Bunun için kredi kartınızın limitine göre kanunun belirlediği yüzdeliği seçmelisiniz. Sonra kartınızın toplam borcunu dikkate alarak; bu tutarın yüzdelik diliminizi bulmalısınız. Ortaya çıkan ise sizin o ay için kredi kartınıza ödemeniz gereken asgari ücrettir. Tabi, bir sonraki aya faiz masrafıyla karşılaşmak kaydıyla bunu yapmalısınız. Ama siz yine de elinizden geldiğince bütçenizi dengelemeye çalışın ve asgari ödeme yerine tam borcunuzu ödeyiniz. Eğer bu şekilde kullanımını gerçekleştiremiyorsanız, bana kalırsa hemen kredi kartınızı iptal ettirmek için gereklilikleri yapın. Çünkü başınıza büyük sorunlar açabilir. Sadece asgari ödemek de; boşu boşuna faiz ödemeleri gerçekleştirmenize ve kredi kartı kullanımını doğru yapmamanıza neden olur.

Asgari Ödeme Tutarının Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

Asgari Ödeme Tutarının Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?Kredi kartı kullanımında asgari ödemelerin yapanların yanlış olduğunu söylüyoruz fakat bu durumdan daha vahimleri de mevcuttur. Onlar ise kredi kartının asgari ödemesinin de altında ödeyen kullanıcılardır. Aylık ödeme tutarlarını ayarlayamayan, bilinçsizce kredi kartının kullanımı gerçekleştiren sıkıntılı müşteriler vardır. Bu tür müşterilerin işi oldukça zordur. Çünkü kredi kartların asgari rakamı dahi ödenmediğinde yasal olarak kullanıma kapanır.

Kredi kartının yasal olarak kullanıma kapanması belli bir şarta bağlanmıştır. O şart ise; bir yıl içerisinde 3 defa üst üste kredi kartının asgari ödemesinin altında ödeme yapmaktır. Bu tür ödemelerde ise kredi kartının borcu ödenene kadar kullanıma kapanır. Eğer bir yıl içerisinde herhangi zamanlarda 3 defa asgari tutarın altında ödeme gerçekleştirirsiniz nakit çekimi, limit aşımı gibi hizmetlere kapanır. Bu tür müşterilerin kredi notları oldukça sıkıntılıdır. Bu tür müşteriler ise bankalardan tekrar kredi kartı başvurusu yaptığında genelde ret cevabı alır.

Asgari ödeme yapmak kredi notunuzu olumsuz etkilemez fakat asgari ödemenin altında tutarlar ödemek kredi notunuzu olumsuz olarak etkiler. Bu durumda da bankaların diğer hizmetlerinden yararlanmanız oldukça zorlaşır. Bu sebeple kredi kartı kullanımına dikkat etmeniz ve bankalarla aranızı iyi tutmaya çalışmanız önemlidir. Böylelikle bankaların hizmetlerinden dilediğiniz zaman rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.