Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredi kartı alabilmek için belli başlı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu yazıda gerekenler ve konuyla ilgili diğer detaylar yer almaktadır;
Kredi Kartı Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Alışverişlerin artık avantajlı olmasını sağlayan kartlar, ülkemizde oldukça yaygınlaşmıştır. Geçtiğimiz yılsonunda BKM (Bankalararası Kart Merkezi) raporlarını incelediğimizde kullanımda olan 58 milyondan fazla kredi kartı olduğunu görüyoruz. Kredi kartı kullanımının bu denli yoğun olması aklımıza, her önüne gelene kredi kartı mı veriliyor sorusunu getiriyor. Böyle görünse bile elbette ki bu şekilde değildir. Kredi kartı almak istediğinizde birkaç şart sunulmuştur ve bunları sağlamanız gereklidir. Yoksa kredi kartı almanız mümkün değildir.

Özellikle son yıllarda yaşanan kredi kartı sıkıntıları sonrasında düzenlemeler sonucunda bu konuya önem verilmiştir. Ülkemizde kredi kartı kullanımının çok fazla bilinmemesi ve insanların bunun sonucunda ciddi sıkıntılar yaşaması sonucu, çeşitli düzenlemelere gidilmesinin önünü açmıştır. Eskiye nazaran bu konu üzerinde titizlikle davranan BDDK, bu yönde bankalara bazı düzenlemeler getirmiştir. Kredi kartı kullanımında nelere dikkat edilir konusu bizim ülkemizde çok fazla bilinmediğinden, artık her önüne gelen istediği gibi kredi kartı alamıyor ve bazı gereklilikleri yerine getirmesi zorunlu kılınıyor. Özellikle kredi kartı limiti konusunda sınırlamalar getirilmiştir. Bankaların kredi kartı alırken nelere dikkat ettiğini ve yerine getirmeniz gereken durumların neler olduğuna yakından göz atalım.

Aylık Gelir ve Çalışma Düzeni

Aylık Gelir ve Çalışma DüzeniKredi kartı başvurunuzda en önemli ayrıntı gelirdir. Eğer belgelenebilir bir geliriniz yoksa, kredi kartı başvurunuzda reddedilmeniz mümkündür. Ayrıca sadece belgelenebilir gelir değil, çalıştığınız yerde 6 ay ve üstünde kesintisiz sigortanızın yatmış olması da önemlidir. Bu konuya istisna olarak öğrencilere verilen kredi kartları gösterilebilir. Öğrenciler kredi kartı başvurusunda bulunduğunda gelir yerine öğrenci kimliklerini gösterdiklerinde, onlara özel olan kredi kartlarından verilebilir. Yani herhangi bir gelir belgesi ya da sigorta aranmaz.

Kredi Kartı Almak için Gerekli Yaşın Sağlanması

Kredi Kartı Almak için Gerekli Yaşın SağlanmasıKredi kartı sahibi olmak için ülkemizde yasal düzenleme yaşı olan 18 sınırı aranmaktadır. Yani 18 yaş altındaki kişiler bireysel kredi kartı talebinde bulunamazlar. Bu durumun istisnası ise ebeveyn kontrolünde de bulunan kredi kartlarıdır. Yani ek kart uygulaması ile 18 yaş altı kişiler kredi kartı kullanabilir. Bunun dışında bankalar tarafından kesinlikle kredi kartı verilmez.

Banka Nezdinde Bulunan Kredi Notu

Banka Nezdinde Bulunan Kredi NotuBankacılık hizmetlerinden yararlanmak istediğinizde en çok karşınıza çıkan faktör, kredi notudur. Kredilerde boy gösteren skor, kredi kartları için de geçerlidir. Müşterilerin finansal performanslarının sayısal olarak gösterilmesi kredi notunu verir. Bu notun yüksek olması, bankacılık hizmetlerinden daha rahat yararlanmanızı sağlar. Eğer kredi notunuz düşükse, yükseltilmesi ile ilgili gereklilikleri yerine getirmelisiniz. Banka kredi notunu yükseltmek için ne yapmak gerekiyor bilgi almak için tıklayın! Gerekli seviyeye gelindiğinde, kredi kartı şartlarından birini sağlamış olursunuz.

Daha Önce Bulunan Kredi Kartı Performansı

Daha Önce Bulunan Kredi Kartı PerformansıBankalardan daha önce aldığınız kredi kartınız varsa, bunların geçmişi de önemlidir. Eğer kredi kartlarınızı zamanında ve düzenli bir şekilde ödememişseniz, bunlar sizin karşınıza çıkabilir. Bu konu zaten kredi notunuzun düşmesine sebep olur. Aynı zamanda kredi kartı kullanım politikanıza ve performansınıza bakılarak, yeni bir kart verilip verilmemesi konusunda karar verilir. Bu sebeple geçmiş siciliniz silinmeden kredi kartı başvurunuzun onaylanmasını beklememelisiniz.

Kredi Kartı Limit Sınırlaması

Kredi Kartı Limit Sınırlaması2014 yılında BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından çıkarılan kanun gereği, tüm bankalarda bulunan toplam kredi kartı limitinin değeri, gelirin 4 katından fazla olmamalıdır. Yani 1.000 TL geliriniz olduğunda, elinizde bulunan toplam kredi kartı limiti en fazla 4.000 TL olacaktır. Bunu ister bir bankada, isterseniz birkaç bankada kullanın. Bu tamamen size kalmıştır. Bu uygulamanın amacını, kredi kartı limiti ne kadar önemlidir şeklinde yapılan bir araştırmayla görebilirsiniz. Uygulama şöyle ki A bankasında 1.500 TL, B bankasında 2.000 TL limitli karta sahipseniz; C bankasından maksimum alabileceğiniz kredi kartı 500 TL limitli olacaktır. Eğer tüm limitleriniz dolu ise yeni bir kredi kartı sahibi olamazsınız.

İkametgah Adresi Bilgisi

İkametgah Adresi BilgisiSon olarak kredi kartı alabilmeniz için gerekli olan durumlardan biri ise ikametgah adresidir. Bankaların size ulaşabileceği bir adres önemlidir. Bu yüzden evinizin ya da işyerinizin adresini belirtmelisiniz. Eğer bir değişiklik olursa da bunu bankaya bildirmeniz gereklidir. Çünkü herhangi bir sorun olduğunda bankanız size telefonla ulaşabileceği gibi posta yoluyla da ulaşabilir.

Toparlamak gerekirse; kredi kartı başvurusunda bu 6 şartı sağladığınızı düşünüyorsanız, talebiniz reddedilmez. Banka sizin adresinize kartınızı ulaştırır ve şifre işlemleriniz gerçekleştirdikten sonra kullanıma başlayabilirsiniz. Fakat sağlayamadığınız şartlar sonucunda yine de başvuru yaparsanız, büyük ihtimal olumsuz bir sonuçla karşılaşırsınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.