Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Çekmek için Sigortalı Olma Süresi Nedir?

Kredi çekebilmek için ne kadar süre boyunca sigortalı olmanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte o sorunun merak edilen cevabı ve detaylar;
Kredi Çekmek için Sigortalı Olma Süresi Nedir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İnsanlar birtakım ihtiyaçlarından dolayı bankalara başvuru yapmak durumunda kalırlar. Yani bakıldığında eğer bir çalışansanız ve bankalarla aranız iyi ise o zaman bankalar size yardım edebilecek en iyi kurumlardır. Günümüzde çoğu yardıma ihtiyacı olan kişiler, eşlerinden dostlarından önce bankaların kapısını çalmaktadır. Bankalarda belli koşulların araştırmasını yaparak, kredi verip veremeyeceği konusunda bir sonuca ulaşmaktadırlar. Araştırdığı konulara baktığımızda çalışma durumu ön planda olan konulardan biridir.

Buna da Bakın:
Kredi Hangi Şekillerde Verilir?

Bankalar kredi verirken kendilerine belli kriterler belirler. Bunların en başında da kişilerin çalışma durumları gelir. Çünkü bankalar verdikleri paraların geri alınma durumunu sağlama almaya çalışırlar. Bu yüzden gelir durumu ve geliri elde ettiği kurumda ki devamlılığı öncelik taşır. Sigorta süreleri de bu durumda önemli ayrıntılardandır. Kredi çekerken istenilen evraklar arasında gelir belgesi ve SGK dökümü önemli bir ayrıntıdır. Bu durumda bankalarda kredi isteğiniz olduğunda, sigorta süresinin ne olduğunu inceleyelim.

Kredi Kullanırken Sigorta Süresinin Önemi

Kredi Kullanırken Sigorta Süresinin ÖnemiÜlkemizde bankaların müşterileri için sunduğu birçok çeşitte kredi vardır. Bu kredilere bakıldığında da her birinin bazı belgeleri aynıdır. Bunların başında kimlik, gelir durumu, sigorta dökümü gibi önemli ayrıntılar gelir. Bu bilgilerin istenmesinde de bankaların kendilerini garantiye alması gelmektedir. Örneğin krediyi geri ödeme durumunuzun kontrolü için aylık elinize geçen paranın bilinmesi gereklidir. Tabi bunun yanında banklarla iyi olmanız en önemlisidir. Yani tabiri caizse bankalardan kırmızı kalem yememelisiniz. Çünkü banka kredi notu durumunuz düşük olduğunda demektir ki; bankalarda kullandığınız diğer ürünlerin ödemelerinde sıkıntılar yaşıyorsunuz. Kredi notu nasıl yükseltilir öğrenmek için burayı tıklayın! Durum böyle olunca da bankaların size kredi verme ihtimali düşük olmaktadır.

Kredi notu kadar önemli olan diğer bir konu da sigortalı çalışma dönemidir. Bankalar son işyerinde ne kadar süredir çalışıyor incelemektedir. Bunun sebebi ise iş yerinde ki devamlılığıdır. Geçmiş çalışma durumuna da bakmaktadır fakat en önemlisi son iş yeridir. Bu süre uzadıkça bankaların kredi verme şansı da artmaktadır. Çünkü bankaların gözünde işiniz daha sağlam gibi görünmektedir. Bu sebeple son işyerinde sigorta süreniz önemlidir. Bu süre için de bankaların belirlediği birtakım uygulamalar vardır. Şimdi bu uygulamalara göz gezdirelim:

Kredi Kullanırken Gerekli Olan Sigorta Süresi

Kredi Kullanırken Gerekli Olan Sigorta SüresiBankaların kredi hizmetlerine başvuru yaparken, sigortalı olma süreniz genel olarak bankalarda uygulanan bir kuraldır. Bankadan bankaya göre değişiklik gösterse de ortalama sigorta süresi 6 aydır. Bu süre bazı bankalarda 4 ay olarak da alınabilmektedir. Ülkemizde banka çeşitlerinden kaynaklı olarak tüketiciye yönelik kredilerde böyle bir durum geçerlidir. Bu sebeple kredi kullandığınız bankanın da türü bu yönde önemli olabilir. Banka türlerini araştırmakta fayda vardır. Ülkemizde bulunan banka çeşitleri nelerdir bilgi almak için tıklayın! Böylelikle tam olarak ne istedikleri konusunda daha ayrıntılı bilgiye sahip olursunuz.

Eğer tüketiciye yönelik kredilerden birini kullanmayı düşünüyorsanız, sigorta durumunuza dikkat etmeniz de fayda vardır. Sigortalı olarak kesintisiz olarak 4 ile 6 ay arasında ödeme görünmesi önemlidir. Kesinti durumu çok önemlidir. Sigorta primlerinizde son 6 ay içerisinde giriş ve çıkışlar görünüyorsa, bankanızdan kredi kullanımınızda zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple kredi başvurunuzda bu konuya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde krediniz bu sebepten onaylanmazsa, daha sonraki kredi başvurularınızda da sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden kredi başvurusu neden reddedilir sebeplerini de kontrol etmeniz de fayda vardır.

Kredi Kullanma Aşamasında Önemli Olan Diğer Durumlar

Kredi Kullanma Aşamasında Önemli Olan Diğer DurumlarKredi kullanırken bankalar açısından ya da kendi açınızdan önemli olan birçok husus vardır. Öncelikle sizin açınızdan önemli olan durumlar konusunda kısa bir bilgi vereyim. Kredi kullanacağınız zaman dikkat etmeniz gereken birçok konu vardır. Kredi kullanmak istediğiniz ihtiyacınızı gözden geçirmekte fayda vardır. Çünkü kredi sonucunda bankaya belli faiz ve komisyonlar ödeyeceğiniz için değer mi, gerçekten çekilmesi gerekli mi gibi konulara karar vermelisiniz. Sonrasında gelirinize ve düzenli ödemelerinize dikkat etmelisiniz. Bu incelemelerinize göre kredi kullanımınızı gerçekleştirmeniz önemlidir.

Bankalar açısından bakıldığında da koşul ve şartlar vardır. Kredi kullanım notu, gelir belgeleri, geçmiş performanslar, elde bulunan yatırımlar, hesaplarda paralar gibi aklınıza gelebilecek birçok konuya bakabilmektedirler. Bu sebeple kullanmayı planladığınız krediyi, tutarı ve vadeyi belirledikten sonra bankanızla ayrıntılı görüşmeler yapmanız önemlidir. Böylelikle kredi kullanımınız daha sağlıklı olur ve bankalarla aranız bozulmadan hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Sonuç olarak; bankalarda kredi kullanırken dikkat etmeniz gerekenlerden biri son işyerinde sigortalı olarak çalışma sürenizdir. Bunun 4 ile 6 ay arasında olma durumu bankalara göre farklılık gösterebilmektedir. Fakat tek başına yeterli bir kriter değildir. Bu sebeple kredi kullanırken diğer gerekli şartları da sağlamanız, bankalardan hizmet almanız anlamına gelir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın