Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?

Kredi borcunuzu bankanın verdiği süre içinde ödemezseniz, bazı yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Peki, kredi borcunuzu ödemezseniz eve haciz gelir mi?
Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüzde kredi çekmenin artık kolay olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir süredir sigortalı bir işte çalışıyorsanız ve geçmişte bankalarla ilişkinizi iyi tutmuşsanız, maaş durumunuza uygun bir şekilde kredi çekebiliyorsunuz. Bankalarla ilişkinizi iyi tutmanız, kredi çekme konusunda oldukça önemli. Eğer daha önce bankalarla bir ilişkiniz olmamış, herhangi bir bankanın kredi kartını kullanmamışsanız, birkaç işlem sonrasında kredi çekebilirsiniz. Bunun nedeni bankanın sizin hakkınızda hiçbir bilgiye sahip olmaması ve bilgi edinmek için birkaç evraka gerek duymasıdır.

Sizin hakkınızda olumlu bilgilere sahip olan bir banka, istediğiniz krediyi size verecektir. Kredi ihtiyacınız bir araba, ev veya herhangi bir ihtiyaç olabilir. Genellikle bir araba veya ev almak isteyen kişiler, yüklü miktarlarda kredilere başvururlar ve banka uygun görürse bu krediyi verir. Krediyi verme aşamasında elbette birçok kriteri değerlendirmektedir. Bunların başında kredi notunuz gelecektir. Daha sonra ise krediyi ödeyebilme durumunuza göz atılacaktır. Ödeme konusunda zora gireceğinizi düşünen bazı bankalar ise bu krediyi size vermeyecektir ve sizden ek gelir belgesi talep edecektir. Eğer ek geliriniz varsa bunu bankaya göstererek kredinizi alabilirsiniz. Bankalar kredi verirken nelere dikkat ediyor, detaylı bir şekilde öğrenmek için burayı tıklayın.

Gelelim eve, maaşa ve diğer mallara haciz gelmesi konusuna…

Kredi Borcu Nedeniyle Haciz Gelir mi?

Kredi Borcu Nedeniyle Haciz Gelir mi?Herhangi bir ihtiyacınız veya ev – araba almak için kredi almak istiyorsunuz. Tüm işlemleriniz tamam ve gelir durumunuzu da ayarladınız. Her şey yolunda giderken gelirinizle ilgili bir sorun yaşadınız ve ödemelerinizi yapamamaya başladınız. İşte bu durumda haciz gelir mi sorusu hepimizin aklında yankılanıyor.

Kredi borcunuzu geciktirdiğiniz zaman banka tarafından mesajla uyarılırsınız ve belli bir tarihe kadar ödemeniz söylenir. Ödeyemediğiniz taktirde mesajlar gelmeye devam eder. Borcunuzu 3 ay boyunca ödeyemediğinizi düşünürsek, sürekli banka tarafından aranmaya ve mesaj almaya devam edersiniz. 3 ay sonunda kredi taksitleriniz hala yatırılmamış olursa yasal takibe düşersiniz. Yani banka borcunuzu ödemediğiniz nedeniyle sizi avukata verir.

Kredi borcunuzu ödememeniz için banka tarafından dosyalarınız avukata verildiğinde; önce avukat tarafından aranırsınız ve borcu ödeyip ödeyemeyeceğiz sorulur. Ödemeniz durumunda, avukatlık masraflarında indirim yapılacağı bildirilir. Eğer ödeme yapamayacağınızı söylerseniz, avukat evinize haciz için bir keşif gönderir. Bu keşif, bizzat avukat tarafından yapılabileceği gibi yardımcıları tarafından da yapılabilir.

Keşifle birlikte hacze değer mal olup olmadığına ve kişinin hacze hassasiyetine bakılır. Yani haciz nedeniyle yaşam kalitesinde düşüş olup olmadığı incelenir. Eğer 2 buzdolabınız, 2 televizyonunuz varsa bunlardan birer tanesine el koyulabilir. Birer tane temel ihtiyaç eşyasına sahipseniz haciz gerçekleşmez. Birer tane bulunan mallarınıza el koyulmayacaktır; ama banka hesaplarınıza ve maaşınızın belli bir kısmına el koyulabilir.

Değiştirilen yasalarla birlikte kredi borcu yüzünden haciz gelmiyor. Banka avukatları ise haciz konusunu blöf olarak kullanmaktadır. Yani borcunuzu ödemeniz için size gözdağı veriyorlar da diyebiliriz. Çünkü birçoğumuz için haciz konusu, korkulu rüyadır ve rezil olmaktır. Bu duruma düşmemek için bir şekilde borcumuzu öderiz. Avukatlar da bunu çok iyi bilmektedir ve ‘haciz gelecek’ korkusuyla borcunuzun ödenmesini bir şekilde sağlayacaklardır.

Bu süreçte kredi borcunu hala ödeyemeyenler, hacizden kurtulmanın yollarını aramaktadır. En sık karşılaşılan yöntem ise evli olanların anlaşmalı boşanarak ev haczinden kurtulmak istemeleridir. Ama bu yöntem, birçok banka avukatı tarafından artık bilinmektedir ve yaptığınız bu işlem yüzünden daha büyük belalarla başınız ağrıyabilir.

Kredi Borcu için Yasal Süreç Nasıl İşler?

Kredi Borcu için Yasal Süreç Nasıl İşler?Kredi borcunuzu 3 ay boyunca ödemediğiniz takdirde yasal takibe girersiniz. Bu sürecin işleyişi, 3 ay sonunda başlar. Kredi borcunuzu ödemezseniz, bankalar tarafından idari bir takip yapılacağı gibi Merkez Bankası Kara Listesi’ne de girersiniz. Yasal takip süresine düştüğünüz zaman kara listeye adınız kaydolur ve kredi notunuz düştüğü gibi bir başka kredi çekme işleminde sorun yaşarsınız. Aynı zamanda bu süreç icra takibine kadar uzamaktadır.

Yasal takip süresine gelmeden önce 3 ayınız vardır ve bu 90 günlük sürede borcunuzu kapatırsanız, yalnızca gecikme faizi ödersiniz. Eğer bu 90 gün içerisinde borcunuzu ödeyemezseniz veya ödemezseniz bu sefer icra takibine girersiniz. Ayrıca bu 90 gün boyunca sürekli mail, telefon ve mesajlarla da uyarı alırsınız. Bu banka tarafından yapılan bir bilgilendirmedir. 90 gün sonucunda size 7 günlük bir ek süre verilerek doğrudan iletişim sağlanır. Geciken 3 aylık borcunuz olduğu bildirilir ve ödemeniz söylenir. Bu 7 günlük ek sürede, ödeyebilmek için yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

7 günlük ek sürede siz yapılandırma talebinde bulunmazsanız, banka bu talebi size sunabilir. Eğer olumlu cevap verirseniz; kalan borç miktarınız, mevcut faiz oranları, ödeme gücü gibi konular göz önünde bulundurularak yeniden bir ödeme planı ile size verilir. Eğer yapılandırmaya başlamazsanız, hukuki süreç başlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Hukuki sürecin başlaması ile avukatlar devreye girer ve Merkez Bankası Kara Listesi‘ne girersiniz. Bu da kredi siciliniz bozuldu demektir. 5 yıl boyunca kredi alamamanız, banka hesaplarınızın mahkeme kararı ile bloke edilmesi, maaşınızın belli bir kısmına el koyulması ve icra takibi başlaması gibi durumlarla karşılaşırsınız.

Avukatın aramalarına rağmen ödeme yapamıyorsanız, iş hacze geldi demektir ve banka ilk olarak maaş haczi yapabiliyorsa, maaşınızın 1/4’üne el koyacaktır. Patronunuz her ay düzenli olarak icra müdürlüğüne maaşınızın dörtte birini yatırmak durumunda kalacaktır. Bilmeniz gereken bir diğer nokta ise maaş haczini garantileyen banka avukatları, borcunuzda indirime gitmeyecektir. Bu şekilde mevcut borcunuz daha da katlanacaktır.

Hacizden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Hacizden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?Ödemenizi hiçbir şekilde yapamadığınız durumda düştüğünüz haciz durumundan birkaç farklı yolla kurtulabilirsiniz. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Maaş Haczi: Kredi borcunuzu ödeyemediğinizde ve maaş haczine iş geldiğinde yapacak bir şeyiniz yoktur. Maaş haczinin önüne geçebilmek için işverenle görüşerek yasal takip başladığında sizi kağıt üstünde işten çıkmış göstermesini isteyebilirsiniz. Bu durum pek yasal bir yol değildir; ama borç sıkıntısında olan birisi olarak tek çare görebilirsiniz. Ayrıca borcunuzu ödeyebilmek için maaşınızı alabilmeniz gerekmektedir.

Eve Haciz: Maaş haczi yapamayan banka, evinize haciz memurlarını gönderecektir. Evinize gelen haczi önleyebilmek için eşinizden anlaşmalı boşanabilirsiniz. Yasal takip süreci başladığında hızlı bir şekilde boşanırsanız, haciz memurları evinize gelmez. Ama bu boşanma işleminde vereceğiniz bir açık nedeniyle başınız daha büyük belaya girebilir.

Banka Hesaplarında Bulunan Paranın Çekilmesi: Yasal takip sürecinin başlamasıyla birlikte banka hesaplarınız bloke edilecektir. Borç sıkıntısında olan bir kişi için bu durum hiç de iyi olmayacaktır. Bu nedenle yasal takip başladığında hesaplarınızdaki paraları çekerek bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Araç Haczi: Haciz süreci başladığı zaman avukatlar tüm mal varlığınızı araştırmaya başlayacaktır. Bu nedenle borçlu kişiler, ev, arsa, araba gibi mal varlıklarını yakın bir tanıdıklarına devrederek bu durumdan kurtulurlar. Ayrıca bir taşıt veya konut kredisi çektiğinizde zaten borcunuz bitene kadar banka ipotek koymaktadır. Bu nedenle arabanız veya eviniz, elinizden alınabilir.

Sonuç olarak; bu durumları iyice düşündükten sonra kredinizi çekmeli ve mutlaka ödeyebileceğiniz miktar için bu sorumluluğu almalısınız. Birçok kişi yaşlı veya hasta bir yakını üzerine kredi çektirerek, ölecek olmasını fırsat olarak kullanmaktadır. Ama bu durum bankalar tarafından artık anlaşılmış ve çeşitli önlemler alınmıştır. Bu nedenle bankalarla olan ilişkinizi mutlaka iyi tutmalı, altından kalkabileceğiniz borca girmelisiniz. Borcunuzu ödeyemediğiniz zaman ek gelir elde etmek, banka ile iletişim kurarak yapılandırma talebinde bulunmak gibi yasal yolları denemelisiniz. Haciz gibi bir durumla karşı karşıya kaldığınızda da avukatla ve bankanızla iyi bir iletişim kurarak çözüm üretebileceğinizi unutmayın.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.