Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi başvurunuzun neden reddedildiğini merak ediyorsanız, bu yazıyı okumalısınız. İşte kredi başvurusunun öğrenilmesi gereken farklı red sebepleri;
Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bankalara kredi kullanımı için başvuru yapılır, sonucunda da onaylanır ya da onaylanmaz. Onaylandığında sizden keyiflisi yoktur. Çünkü ihtiyacınızı karşılayacak finansal desteği bulmuşsunuzdur. Ama reddedilmişse, işte o zaman sizin için sıkıntılı bir süreç başlar. Çünkü ilk kredi başvurunuzda red yemişseniz, diğer başvurunuzun kabul edilmeme oranı %50’dir. Eğer o başvurunuzda da krediniz onaylanmamışsa, üçüncü başvurunuzun kabul edilmemesi %95’in üzerindedir. Bu yüzden kredi talep ederken oldukça dikkatli davranmalı ve finansal sicilinizi temiz tutmalısınız.

Bankalar ticari kuruluşlardır ve amaçları kar elde etmektir. Bu yüzden hizmet sağladıkları müşterilerini seçerken dikkat ederler ve risk durumunu detaylı bir şekilde incelerler. Bu yüzden yapılan kredi başvuruları onaylanır ya da reddedilir. Eğer krediniz reddedilmişse, bazı bankalar bunun neden olduğu konusunda fazla detay vermezler. Ama onaylanmayan kredinin birçok sebebi olabilir. Bu yüzden kredi başvuruları neden reddedilir inceleyerek, başvurularınızda bu konulara dikkat çekmek istiyorum.

Banka Kredi Koşullarını Sağlayamamanız

Banka Kredi Koşullarını SağlayamamanızHer bankanın kendi belirlemiş olduğu kredi politikaları mevcuttur. Yapılan kredi başvuruları bunlar çerçevesinde değerlendirilir. Eğer bu politikalar konusunda herhangi birini sağlayamazsanız, krediniz onaylanmayabilir. Bunların çoğu bankalarda aynı olabileceği gibi, farklı niteliklerde olabilir. Bu yüzden kredi başvurusu yaparken bu konuda detaylı bilgi edinmeye çalışmanız, izleyeceğiniz yol için önemlidir. Kredi kullanırken nelere dikkat edilir bilgi almak için tıklayın. Eğer başvuru yapmışsanız ve reddedilmişse, sebebini ayrıntılarıyla da öğrenmeye çalışın. Böylelikle bir sonraki başvurunuzda nelere dikkat etmeniz gerektiğini görebilirsiniz. Bankaların çoğunda geçerli olan iptal seçeneklerini de ayrıca inceleyelim.

Kredi Notu Düşüklüğü

Kredi Notu DüşüklüğüBankalar nezdinde finansal karnenizin değerlendirmesi olan kredi notu, oldukça önemli bir belirteçtir. Bu nedenle kredi başvurularında ilk olarak kredi skorunuza bakılır. Bu yüzden başvuru yapacağınız zaman kredi notunuzun yüksek olması önemlidir. Eğer bankaya kredi başvurusu yapmışsanız ve reddedilmişse, kredi notunuzun düşüklüğünden olabilir. Banka kredi notu nedir, nasıl ve neye göre hesaplanır hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın. Kredi başvurunuzu yapmadan önce skorunuzu öğrenmeniz ve bankaların istediği düzeyde olup olmadığına bakmalısınız. Eğer kredi skorunuz düşükse, başvuru yapmamakta ve yükseltme yöntemlerini değerlendirmekte fayda vardır. Notunuz bankanın istediği seviyeye geldikten sonra başvuruyu yaparsanız, değerlendirmelerinin olumlu olmasının oranını yükseltirsiniz.

Eksik ya da Yanlış Belge Beyanı

Eksik ya da Yanlış Belge BeyanıBaşvurduğunuz krediler eksik belge ya da yanlış belge gibi sorunlarla da onaylanmayabilir. Bu yüzden bankanın istediği evrakları tam ve doğru olarak ulaştırmanız oldukça önemlidir. Örneğin maaş belgenizi bankaya göndermediniz ve krediye başvuru yaptınız. Bu durumda bankanın sizin gelirinizle ilgili bir bilgisi olmadığı için kredi başvurunuzu reddedebilir. Ama gelir belgenizi iletseydiniz, sizin kredi kullanım konusunda yeterli ödemeye sahip olduğunuzu görecek ve onaylayacaktı. Fakat belge eksikliği yüzünden krediniz onaylanmadı ve siz kredi puanınızın düşmesine sebep oldunuz. Bir sonraki kredi kullanımınızı da sıkıntıya sokmuş oldunuz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için bankanın isteklerini dikkate almanız ve zamanında iletmelisiniz.

Doğru Kredi Tutarı ile Başvuru Yapılmaması

Doğru Kredi Tutarı ile Başvuru YapılmamasıHer kişinin maksimum kullanabileceği kredi tutarı farklıdır. Burada önemli olan kullanmak istediğiniz bankada krediniz olması değil, tüm bankalarda bulunan toplam kredi miktarınızdır. Kullanacağınız tutar ise bankaların kendi politikalarına göre değişiklik gösterse de genelde uygulanan maaşın 20 ile 22 katıdır. Diğer bir açıdan bakacak olursak; aylık kredi ödeme miktarınız, maaşınızın 3’te 2’si olabilir. Yani 2.000 TL maaşınız var ise aylık ödeme tutarınız 1,330 TL gibi bir rakam olmalıdır. BDDK kanunlarına göre kredi vade seçenekleriyle birlikte değerlendirmeyi unutmamalısınız. Yani BDDK kredilerin türüne göre maksimum vade kanunu getirmiştir. Örneğin; bireysel ihtiyaç kredilerinde en fazla 36 aylık bir kredi kullanabilirsiniz. Bu yüzden kredi tutarınızı belirlerken bunları dikkate almalısınız. Eğer şartların üzerinde bir rakam belirler ve talebinizi o şekilde yaparsanız, bankalar tarafından olumsuz bir cevap alabilirsiniz. Fakat bu durumların bankadan bankaya değişiklik gösterdiğini tekrar belirtmekte fayda görüyorum.

Daha Önce Kullandığınız Kredilerde Yaşanan Sorunlar

Daha Önce Kullandığınız Kredilerde Yaşanan SorunlarKredi talebi her daim olabilecek bir şeydir. Daha önceden de kullanmış olduğunuz krediler, bugünkü talebinizi etkileyecektir. Şöyle ki daha önce kullandığınız ve ödemesinde sorun yaşadığınız bir krediniz bulunuyorsa, kredi notunuz düşmüş olur ve aynı zamanda bugün başvurduğunuz kredinizin onaylanması zordur. Çünkü geçmişinizde kredi performansınız oldukça kötüdür. Bankaların bu konudaki hassasiyeti önemlidir. Geçmiş, geleceğin aynasıdır mantığıyla hareket eden bankalardan tekrar kredi almanız, birçok noktada kendinizi düzeltmenizle mümkündür. Bu yüzden kullandığınız her kredi için ilerisini düşünerek düzenli ödemeler yapmaya özen göstermelisiniz.

Düzenli ve Belgeleyebilir Bir Gelirin Olmaması

Düzenli ve Belgeleyebilir Bir Gelirin OlmamasıBankalar nezdinde önemli olan diğer bir durum ise gelir belgelemenizdir. Çünkü krediyi ödeyebilmeniz ve bankaların bu konudaki riskini azaltabilmesi için gelirinizin olduğuna emin olması gereklidir. Eğer gelirinizi belgelemiyorsanız ya da herhangi bir geliriniz yoksa, bu konuda kredi talebiniz reddedilebilir. Bu yüzden maaş aldığınıza dair bir yazı, sigorta döküm belgeleri gibi gelirinizi gösterecek bilgileri bankaya ulaştırmanız, önem derecesinde üst sıralardadır.

Çalışma Sürenizin Yetersizliği

Çalışma Sürenizin YetersizliğiBankaların kredi taleplerinde dikkat ettiği diğer bir durum da en son girdiğiniz iş yerinizdeki çalışma sürenizdir. Genelde işe girdikten 4 ile 6 ay sonra kredi kullanımı yapabiliyorsunuz. Bu sürelerin altında bir çalışansanız, kredinizin reddedilmesi mümkündür. Bu yüzden iş değiştireceğiniz zaman kredi kullanma gibi bir niyetiniz varsa, bu konuya dikkat etmelisiniz. Ayrıca bu durumun süresi de her bankada değişiklik gösterebilir.

Ödeme Performansınızın Düşüklüğü

Ödeme Performansınızın DüşüklüğüBankalarda bulunan diğer hizmetlerdeki ödeme performansınız da oldukça önemlidir. Otomatik ödeme talimatı kullanıyorsanız, burada olan faturalarınız ya da ödemeleriniz zamanında gerçekleşiyor mu, ödeme yapılması için yeterli bakiyeler bulunuyor mu kontrol edilmesi şeklindedir. Aynı şekilde kredi kartları da önemli bir ayrıntıdır. Kredi kartı ödemelerinizin tam ve düzenli olması kredi notunuzu etkileyen başlıca faktörlerden biridir. Bu yüzden kredi kartı kullanımınızı düzene sokmalı ve ödeyebileceğiniz şekilde harcamalar gerçekleştirmelisiniz. Durum böyle olunca da kredi kartı kullanımında nelere dikkat etmelisiniz bilmek önemlidir. Yoksa kredi kullanımlarınızda ret olarak karşınıza çıkmaz. Ama diğer türlü olduğunda yani düzensiz ve son kullanma tarihini geçen ödemelerin sahibiyseniz, kredi kullanımınızda da ciddi sorun doğuracaktır.

Bankalar Nezdinde Bulunan Varlıklarınızın Yetersiz Olması

Bankalar Nezdinde Bulunan Varlıklarınızın Yetersiz OlmasıBankalarda her birimizin hesapları vardır. İçerisinde çeşitli yatırım, mevduat, para biriktirme, altın al – sat gibi işlemler yaparız. Kredi kullanırken bu durumlara da bakılabilir. Eğer kredi kullanımınızda göze alınan bir durum ise ve bu varlıklar yetersiz kalırsa, krediniz reddedilir. Bu yüzden bankanız, varlıklarınıza bakacağı konusunda bir bilgi verirse bu konuya dikkat etmelisiniz. Gerçi genelde bankalar böyle uygulamalarla pek gündeme gelmezler, fakat olabilecek bir durumdur. Yine bu durum bankadan bankaya da değişiklik gösteren bir sebeptir.

Kefilinizin Olumsuz Olarak Değerlendirilmesi

ir sebeptir. Kefilinizin Olumsuz Olarak DeğerlendirilmesiBankalar bazı kredi durumlarında kredi skorunuz düşükse, bir kefil ile kredi kullanabileceğinizi belirtirler. Fakat bazı durumlarda bu kefilde yeterli olmaz ve krediniz reddedilir. Nasıl sizin kredi skorunuza, geçmiş banka düzeninize ve finansal durumunuza bakılıyorsa, aynı şekilde kefil için de bakılır. Sizin bir kefille kullanabileceğiniz kredi de seçtiğiniz kefilin finansal durumu kötüyse, o zaman kredinizin geleceği sıkıntılı görülür ve başvurunuz kabul edilmez. Bu yüzen kefil seçiminiz de oldukça önemli bir ayrıntıdır.

Aynı Anda Birden Fazla Bankada Kredi Başvurunuzun Olması

Aynı Anda Birden Fazla Bankada Kredi Başvurunuzun OlmasıUnutmayın her bankaya aynı anda kredi başvurusu yapmanız, şansları değerlendirmek değil itmektir. Çünkü bir bankada başvuru yaptığınızda bunu diğer bankalar görebilir. Birden fazla bankada kredi başvurunuz varsa, banka bunu kötü ve riskli olarak algılayarak kredinizi onaylamaz. Bu yüzden bankaların kredi seçeneklerini iyi bir şekilde araştırmalı ve tek bir banka üzerinden başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

Hiç Aklınıza Gelmeyecek Sebepler

Hiç Aklınıza Gelmeyecek SebeplerFinansal geçmişinizde hiç aklınıza gelmeyecek küçük ayrıtılar mevcut olabilir. Bunlarda bankalar tarafından görülür ve krediniz onaylanmayabilir. Örneğin, geçmişte protesto edilmiş bir çekiniz vardır ve siz bunu unutmuş olabilirsiniz. Ya da kredi kartınızın ufak bir borcu için sıkıntı yaşamış olabilirsiniz. Bu gibi aklınıza gelmeyecek birçok sebep kredinizin reddedilmesine neden olabilir.

Sonuç olarak, kredi başvurularınızın onaylanmaması için birçok sebep mevcuttur. Böyle bir duruma düşmemek için iyice araştırmanız önemlidir. Kredi notunuz düşükse, yükseltmeden başvuru yapmamalısınız. Ya da kredi kartı gibi ödemelerinizde sıkıntı görünüyorsa, 6 ay kadar düzenli bir ödeme ve zamanını geçirmeden ödeme yaparak bu kötü geçmişi sildirebilirsiniz. Ayrıca bir kere kredi reddi aldığınızda, diğer başvurularınız da sıkıntıya düşecektir. Başvuru yapmadan yukarıda sıraladığım durumları değerlendirmeli ve ona göre kredi işlemlerinize başlamalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.