Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

Kredi başvurusu nasıl yapılır sorusu kadar kredi başvurusu nasıl iptal edilir sorusu da gündemde. Bu yazıda merak edilenlere yer verdik!
Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İnsanların her geçen gün istekleri ve ihtiyaçları şekil değiştirebilir. İsteğinizin birine ulaşırsınız, sonra bir bakmışsınız yeni istekleriniz ya da hayalleriniz ortaya çıkmış. Bu böyle süregelen bir şeydir. Bunun sonucunda da eğer elimizde yeteri kadar ihtiyaç gideren maddi gücümüz yoksa, alternatif seçenekler arayışına gireriz. Hal böyle olunca da bankaların kapılarını çalarız. Çeşitli ihtiyaçlarımız doğrultusunda çoğumuzun bankalara yaptığı kredi başvuruları vardır. Bu başvuruların sonucu olumlu olduğunda, bankanın finansman desteğini belli koşullar altında sağlamış oluruz.

Peki, başvurularımız sonrasında krediyi kullanmaktan vazgeçersek ne olacak? İşte bu durumda kredilerimizi sildirebiliyoruz. Ayrıca bunu yapmak çok zor değil. Sadece değişiklik gösteren kredimizi ne şekilde başvurduğumuzla alakalıdır. Yani eğer internet bankacılığı, SMS ya da ATM’lerden mi başvuru yaptık; yoksa bankanın şubesine giderek mi başvuru yaptık önemli olan budur. Seçtiğimiz başvuru yöntemine göre de kredi iptalimiz için yapacaklarımız değişiklik gösterir. Bu durumda kredi iptali için yapılacakları ayrı ayrı incelemekte fayda var.

SMS, İnternet Bankacılığı, ATM gibi Kanallardan Yapılan Kredi Başvuru İptali

SMS, İnternet Bankacılığı, ATM gibi Kanallardan Yapılan Kredi Başvuru İptaliBankacılık alanında yaşanan birçok gelişme sayesinde sunulan hizmetlerin daha iyi ve hızlı kullanılması sağlanıyor. Krediler için başvuru yapılırken de bu böyledir. İstediğiniz yerden anında kredi için talepler oluşturabilirsiniz. Yaptığınız başvurular sisteme kaydolur ve otomatik inceleme yapılır. Bu kanalları kullanarak yaptığınız başvurular, otomatik olarak değerlendirildiği için bakılan en önemli nokta kredi notudur. Eğer bankalarda kredi notunuz iyiyse ön onaydan geçmiş olursunuz. Yani söylemek istediğim, hem kredi notunuzun iyi olması hem de iyi olan kredi notunuz sayesinde buralardan yaptığınız başvurularda gelen olumlu sonuçların ön onay olmasıdır. Diğer türlü kredi başvurusu reddedilir. Kredinizin tamamlanması sizin bankanın şubesine giderek gerekli işlemleri yapmanızla mümkündür.

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir? Sorunun Cevabına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Eğer krediniz ön onaydan geçti ve siz krediyi kullanmaktan vazgeçmişseniz, bunun için yapmanız gereken çok basit. Şubeye gitmemeniz ve gerekli evrakları iletmemeniz yeterlidir. Böylelikle kredi başvurunuz otomatik olarak silinir. Fakat dikkat etmeniz gereken şöyle bir durum vardır ki bazı bankacılık hizmetlerinde evrak istenmeyen krediler olabiliyor. Bu tür kredilerde anlattığım durum geçerli değildir. Çünkü kredinizin onayı geldiğinde hesabınıza geçebilir. Bu yüzden şubesiz bankacılık kredilerinin iptali için bankanızla görüşmeniz gereklidir. Başvurduğunuz kredinin iptalini istemeli ve yapılması gerekenleri yerine getirmelisiniz.

Şubeden Yapılan Kredi Başvurularının İptali

Şubeden Yapılan Kredi Başvurularının İptaliKredi başvurularınızı bankanın şubelerinden yapmanız, işlerin biraz daha ciddi olduğunu gösterir. Çünkü başvurunuzu yaparken evrakları teslim etmişsinizdir. Onaylandığı an da paranız hesabınıza geçer ve kullanıma hazır hale getirilir. Eğer bunlar gerçekleşmeden başvurunuzu iptal etmek istiyorsanız, şubede bir kredi iptal dilekçesi doldurarak banka temsilcinize verirsiniz. O da kredinizin iptali için gerekli işlemleri yerine getirir. Böylelikle krediniz iptal edilmiş olur.

Gördüğünüz üzere kredi iptal ettirmek de başvurmak kadar kolaydır. Ama şunu belirtmek isterim ki siz her koşulda iptaliniz için bankadan teyit alın. Yani SMS, ATM ve internet bankacılığından yaptığınız başvurular her ne kadar ön onaydan geçse de iptali için herhangi bir şey yapmamak yerine bankanızdan teyit almanızda fayda vardır. Ayrıca başvurup iptal etme durumunun sık olması, sizin finansal düzeninizde olumlu olarak görünmeyecektir. Bu yüzden kredi notuna etki edebilir. İhtiyaçlarınızı ve isteklerinizi doğru belirleyerek, kredi başvurularınızı öyle yapmanız daha doğrudur.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.