Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KOBİ Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Küçük ve orta boyutlu işletmeleri yansıtan KOBİ’ler tarafından sunulan ticari nitelikli kredilere KOBİ kredileri denir. Detaylar için devam edin...
KOBİ Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Aklımızda yer eden birçok büyük, kurumsal firma mevcuttur. Onların bu durumlara gelmesi de belli aşamalardan geçmesiyle mümkün olmuştur. Çevrenizde gördüğünüz her firmayı bebek gibi düşünebilirsiniz. Önce doğar yani kurulur, sonra yavaş yavaş büyür ve gelişimini tamamlar. Böyle devam eden bir yapıda anlayacağınız üzere her firmanın gelişme dönemi olmuştur. Bu dönemlerde de bankalardan çeşitli destekler alırlar. Bankaların bireysel müşterilerine verdiği gibi ticari müşterilerine de birçok hizmeti ve desteği vardır. Bu hizmetlerin de en başında krediler gelir.

Evet, KOBİ’lerden bahsediyorum. KOBİ’ler de bankaların bu kredi hizmetlerini kullanır ve kendilerine finansal destek sağlayarak, gelişme yolunu tercih ederler. Bu tür firmaları bankalar kendi içerisinde ayırma gereği duyar ve onlara farklı seçenekler sunarlar. Ülkemizde bulunan banka çeşitleri içerisinde önceliği KOBİ olan banka türleri de vardır. Bu ise kalkınma bankacılığı altında açılan kurumlardır. Kalkınma bankacılığı nedir, görevleri nelerdir hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın. Kalkınma bankacılığı konusunda biraz araştırma yaparsanız eğer göreceksiniz ki sektörler üzerinde çeşitli destekler, veriler ve yeni ya da gelişmekte olan tüm firmalar için hizmetleri vardır. Kalkınma ve diğer bankacılık türlerinin vermiş olduğu KOBİ kredisi ne demektir inceleyelim.

KOBİ Kredisi Nedir?

KOBİ Kredisi Nedir?Öncelikle KOBİ dediğimizde anlamanız gereken; küçük ve orta boyutlu işletmelerdir. Detaylı KOBİ tanımı ve özellikleri için burayı tıklayın. Bu tür işletmelerin kullandığı ticari nitelikli kredi türüne de KOBİ kredisi denir. Bu kredide önemli olan durum ticari nitelikli dememizdir. Yani sadece vergi levhası belgesi sahibi olanlar bu krediyi kullanabilir. Konu ticaret olduğu için diğer kredilerden ayrılırlar ve faiz oranları gibi farklı belirlenir. KOBİ kredisine uygun faiz oranları ve masraflarla, işletmecilere destek olunmaya çalışılır. Böylelikle firmaların ihtiyacının karşılanması ve gelişmelerinin devam etmesi sağlanır.

KOBİ’lerin kredi kullanması ise ihtiyaçlarından kaynaklandığını söylemiştik. Bu ihtiyaçlar nakit olabileceği gibi, makine, teçhizat, personel, tadilat gibi sebeplerde olabilir. Üstelik ihtiyaç duyulan seçeneğe göre, KOBİ kredileri de farklı çeşitlerde ayrılmıştır. Bu kredilerin değerlendirilmesinde, ihtiyaçların dikkate alınması önemlidir. KOBİ firmalarının altında bulunmayan kredi türü ise konuttur. Konut kredisi nedir, nasıl kullanılır hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın. İşletmeye konut alımı için dahi olsa, konut kredisi kullandırılmaz. Çünkü konut kredileri bireysel müşterilere aittir.

KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?KOBİ kredisi kullanılabilmesi için öncelikle bir vergi levhasına sahip olunması gereklidir. Böylelikle KOBİ’ler için tanınan kredilere başvurulabilir. Kredinin başvurusu için de; bankaya müşteri temsilcisine gidilir ya da işlem talimatlarıyla bankaya gitmeden gerçekleştirilir. Öncelikle kredi için bankanın istediği evraklar ve belgeler verilmelidir. Genelde şirket için bu değerlendirmeler baştan yapılır ve banka nezdinde bir limit tanımlanır. Çünkü şirketin acil bir kredi desteğine ihtiyacı olduğunda, banka tarafında bekletilmeden işlemleri halledilmesi gerekir. Bu sebeple verilen belgeler ve evraklar doğrultusunda şirketlere limit tanımlama işlemleri yapılır. Bu limit doğrultusunda da krediler kullandırılır.

Buna da Bakın:
Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bankalarda bulunan bu limitler ara ara tekrar kontrol edilir ve düzenlenir. Bu düzenleme ise şirketin bankaya ileteceği dönem sonu raporlarıyla gerçekleşir. Bu raporlara bakarak şirket hakkında değerlendirmeler yapılır ve limitler güncellenir. Böylelikle kullanılabilecek kredi çeşitleri değerlendirilir. Nakdi ve gayrinakdi olarak birçok kredi mevcuttur. Bunlar hakkında da bilgi almak, işlemlerin daha doğru ve yerinde yapılmasını sağlar. Böylelikle kredi kullanımları daha rahat gerçekleşir.

KOBİ Kredilerinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

KOBİ Kredilerinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?Firmaların finansal süreçlerine destek vermesi üzerine bankalar tarafından çıkarılan çeşitli kredilerin kullanılmasında, bazı durumlara dikkat etmekte fayda vardır. Bunların en başında da kullanılacak banka ve faiz oranıdır. Ülkemizde bulunan banka çeşitliliğini göz önüne aldığımızda, KOBİ’ler için destek veren bankalar her zaman daha avantajlı seçenekler sunmaktadır. Fakat yine de araştırmalar yapmak ve özellikle faiz oranlarını dikkate almak önemlidir. Kullanılacak kredinin maliyeti, faiz oranı ne olacak diye birkaç bankada araştırma ve karşılaştırma yapılmalıdır. Karar verirken de buna göre değerlendirilmelidir.

İhtiyacınızı ve ona karşılık gelecek krediyi bilinmesi de önemlidir. Bu yüzden bankaların verdiği kredi hizmetlerinin araştırılması, avantajlı seçenekler yakalamaya yardımcı olur. Nakdi ya da gayrinakdi olarak hangi türden krediye ihtiyaç varsa iyi bir şekilde saptanmalı ve başvurular o şekilde yapılmalıdır. Ödeme planı da şirketin finansman düzeni için önemlidir. İleriye yönelik ödemeleri de hesaba katarak, kredinin planını yapılmalıdır.

Sonuç olarak; KOBİ’ler başlangıç ve gelişme dönemlerinde birçok finansal kaynağa ihtiyaç duyarlar. Bu kaynakların sağlanması da genel olarak bankalar tarafından geçekleşir. İşte burada devreye nakdi ve gayrinakdi krediler girer. KOBİ’ler için tasarlanmış, onlar için avantajlı duruma düşen çeşitli krediler mevcuttur. Bunların doğru bir şekilde kullanılması ve tüketime katılmasının sonucu; şirketin ilerlemesi, genişlemesi ve daha fazla değer kazanması anlamına gelir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın