Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kısa Vadeli Borsa Yatırımı için Stratejiler

Kısa vadeli borsa yatırımı nasıl yapılır, kısa vadede borsa yatırımı yapmak için nasıl strateji izlenir sorularını sizler için yanıtladık. Öğrenmek için hemen tıklayın!
Kısa Vadeli Borsa Yatırımı için Stratejiler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kısa vadede para kazanmak, daha iyi bir hayat koşuluna sahip olarak yaşamak, herkesin en büyük isteklerinden biridir. Bu imkan biliyorsunuz ki borsa sayesinde de mümkündür. Doğru yapılan tahminler, iyi kurgulanmış stratejiler piyasadan beklentilerinizi karşılamanızı sağlar. Bunun için borsa bilgisinin yeterli düzeyde olması gerekiyor. Çünkü belli bir temele ve deneyime sahip olmadan yapılan yatırımlar zarar edilmesine sebep olur. Aksine her yeni gün kazanılan tecrübeler, üzerine eklenen bilgiler ise iyi bir strateji sonucunda güzel miktarda getirilerin elde edilmesini mümkün kılar. Böylelikle kazançlar gün geçtikçe artarak, beklentilerin karşılanmasında yardımcı olur.

Borsa; genç – yaşlı, çalışan – çalışmayan, kadın – erkek hiç fark etmez birikimlerin değerlendirilmesi için en iyi olanaklardan biridir. Bu nedenle yıllardan yılı ülkemizde yoğun olarak borsa yatırımı yapılmaktadır. Fakat daha yeni yeni piyasadan kendine düşülen pay alınabilmektedir. Bunun sebebi günümüz şartlarının sağlamış olduğu kolaylıklardır. Öyle ki aracı kurumları tarafından verilen eğitimler en ince detayına kadar borsanın anlaşılmasını, işlemlerin daha bilinçli bir şekilde sürdürülmesini sağlar. Böylelikle kazançlar artarken, kayıplar azalır. Bu konuda kesinlikle borsa bilgisinin ve deneyimin yeri yadsınamayacak derecede fazladır.

Kısa vadede borsada yatırım yaparak para kazanmak uzun vadeliye göre daha risklidir. Aynı zamanda kazanılan paraların miktarı da daha azdır. Özellikle hisse senetleri için bu durumu söylemek daha doğrudur. Senetlerin değerleri şirketlerin performansına, sektörün öncülüğüne göre zaman içinde değişmektedir. Anlık değişmelerde yükselişler genellikle uzun vadede yaşanırken, düşüşler ise kısa sürede yaşanmaktır. Bu yüzden kısa vadeli olarak yatırım yapmak için borsa bilgisinin ve deneyiminin ileri seviyede olması şarttır. Uzmanların piyasaya yeni giriş yapan yatırımcılar için önerileri, kısa vadeli işlemlerden uzak durmalarından yanadır. Bunun sebebi borsanın anlık süreçte baskıya uğramasıdır. Böylelikle yukarı yönlü trend aşağı, aşağı yönlü trend de yukarıya çıkabilmektedir. Önemli olan da bu değişimleri doğru tahmin edebilmektir.

Şimdi, kısa vadeli borsa yatırımlarında dikkat edilmesi gerekenlerden bahsederek, ardından kazandıran birkaç stratejiye değinmek istiyorum.

Kısa Vadeli Borsa Yatırımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısa Vadeli Borsa Yatırımlarında Dikkat Edilmesi GerekenlerUzun vadeli yatırımlara göre kısa vadeli işlemlerde dikkat edilmesi gereken püf nokta analizlere daha çok önem vermektir. Genellikle en fazla 3 ay içinde açılıp kapanan pozisyonlar kısa vadelidir. Bu işlemler kesinlikle iyi bir disiplin gerektirir. Her gün analizlerin incelenmesi, anlık olarak piyasa takiplerinin gerçekleştirilmesi şarttır. Bunlar yapılmadan başarı elde edilmesi şans faktörleri ile bağdaştırılır. Borsada başarılı olmanın sırlarını öğrenmek için buraya tıklayınız. Fakat borsada şansın etki oldukça düşüktür. Bu nedenle elinizdeki paradan olmamak için piyasanın yapısını öğrenerek işe başlamalısınız. Likit yapısının düşük olması anlık kazanç sağlamanın riskli olmasını sağlar. Bu nedenle de birçok kişi birikimlerini orta veya uzun vadeli olarak değerlendirmektedir.

Ünlü yatırımcılar yapmış oldukları kısa vadeli işlemlerin yanı sıra birikimlerini uzun vadeli olarak değerlendirdiklerinde bunun daha kolay olduğunu ve fazla kazanç getirdiğini söylemişlerdir. Çünkü kısa vadede dikkat edilmesi gereken anlık meydana gelen değişmelerdir. Bu değişmeler trendin eğilim yönünü hemen değiştirebilir. Bu nedenle anlık karar almak şarttır. Fakat uzun vadeli işlemlerde analizler geleceğe dönük olarak yapıldığı için bir sorunla karşılaşmamak adına analizler zaman zaman incelenir. Burada da önemli olan ileri görüşlülüğün olmasıdır. İleri tarihte fiyat seviyelerinin yükseleceği zamanlarda borsa yatırımı yapılmalıdır. Bunun sebebi piyasada alım – satım farkından para kazanılıyor olmasıdır. Bu mantıkla hareket etmeniz için bilhassa kritik noktalara önem vermelisiniz. Destek ve direnç seviyeleri kontrol etmelisiniz.

Kritik noktalar gerek kısa gerekse de orta veya uzun vadeli yatırımlar için oldukça önemlidir. Bunun nedeni bu noktalarda fiyatların kırılma yaşayacağıdır. Bu yüzden yatırımcılar bu noktalardan uzak durması gerekir. Çünkü yükseliş beklerken bir anda ta tersine düşüş yaşanabilir. Bu da zarar edilmesine neden olabilir. Bunun için genellikle destek ve direnç seviyelerine bakılır. Yoğunluğu göre işlem yapılır. Eğer grafikte destek seviyeleri yoğunluktaysa fiyat seviyeleri düşüyor anlamını taşır. Fakat bu yatırımcıların alım desteği ile bir süre sonra yükselişe geçer. Direnç seviyeleri ise tam aksidir. Fiyat seviyeleri yükselmektedir. Yatırımcılar beklentilerini karşılayacak seviyelerden satış işlemlerini gerçekleştirdikleri için talebin azalmasıyla dalga trendi aşağı yönlüdür. Bu nedenle bu iki kavramı çok iyi bilmeniz, grafikte yorumlayabilmeniz gerekir.

Borsada yatırım enstrümanlarının değerinin tahmin edilmesi açısından analiz tekniklerinin uygulanmasında yardımcı olan grafikler, indikatörler gibi yardımcı araçlar vardır. Bu araçlar sayesinde değişmeler hakkında ön fikre sahip olabilirsiniz. Tahminlerinizin doğruluğunu anlamak açısından farklı uzmanların yapmış oldukları analizleri inceleyebilirsiniz. Buna göre karşılaştırma yaparak hangisinin daha doğru varsayım olduğuna karar verebilirsiniz. Böylelikle dikkat edilmesi gereken durumları kontrol altına alarak, zaman içinde kısa vadede kazanç sağlayabilir hale gelebilirsiniz. Borsaya başlarken bilinmesi gerekenler adlı yazımızdan bu hususları öğrenebilirsiniz. Bunun için gerçekten de borsayı detaylı olarak bilmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Kurumların eğitimlerinden faydalanmalısınız. Kendinizi geliştirdiğinizde en iyi şekillerde birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Kısa Vadeli Borsa Yatırımı için Stratejiler Nelerdir?

Kısa Vadeli Borsa Yatırımı için Stratejiler Nelerdir?Borsa yatırım stratejileri çok sayıdadır. Borsa alım – satım teknikleri ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. İstediğiniz yöntemi kullanarak, beklentilerinize cevap bulabilirsiniz. Kullanım bakımından herkes farklı teknikleri benimsemiştir. Bunun sebebi kesinlikle kişilerin fiyatlara ve değişimlere bakış açısının farklı olmasıdır. Bu yüzden değişik yöntemlerle yine aynı sonuçlara ulaşılmaktadır. Bunu matematik soruları gibi düşünebilirsiniz. Soru aynı olmasına rağmen cevabı değişik yöntemlerle sonuç aynı çıkacak şekilde bulunmaktadır. Bu yüzden beklentinizi karşılayacak seviyeden işlemlerinizi yürütebilmeniz için öncelikle kendi stratejilerinizi belirlemelisiniz. Hangisinin yatırım mantığınızla örtüştüğünü bulmalısınız. Böylelikle en doğru tekniklerle hareket edebilir, istediğiniz verimi yakalayarak beklediğiniz kazanımlarda bulunabilirsiniz.

Birikimlerini kısa vadede değerlendiren yatırımcıların kullanmış olduğu stratejilerden bazılarına değinmek gerekirse; öncelikle bu işlemler riskli olduğu için yüksek miktarda yatırım yapmak yerine, düşük miktarda alım satım yaparlar. Bunun sebebi rüzgar tersine estiğinde olumsuz etkilenmemektir. Aynı şekilde yüksek hacimli pozisyon oluşturulmadığı için sık lot prensibi benimsenmiştir. Düşük miktarda ama fazla pozisyon açılmaktadır. Fakat bu sayı borsa bilgi düzeyinize göre değişmektedir. Biliyorsunuz ki anlık kontrol içinde olmalısınız. Her enstrümanın değer aynı önde değişmediği için de farklı etkileri takip etmelisiniz. Analizini yapmalısınız. Buna göre alım – satım yapmaya karar verebilirsiniz.

İkinci olarak da kademeli alım – satım stratejisi vardır ki herkes tarafından kullanır. Fakat bu tekniği doğru kullanmadığınızda yüklü zarar etme riskinizde bulunur. Şöyle ki burada trendin yönünün belirlenmesi esastır. Bu yön belirlendikten sonra dalgalı fiyat hareketlerinden işlemler kademe kademe gerçekleştirilir. Mantık düşük fiyat seviyelerinden alım yaparak, fiyat yükselmeye başladığında en son alım yapılan pozisyondan başlanarak satış yönünde işlem yapmaktır. Böylece tüm paranızla aynı seviyeden işlem yapmak yerine farklı seviyelerden işlem yaparak daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Genellikle yardımcı analiz araçlar hesaba katılarak, alınan sinyallere göre bu teknik kullanılmaktadır. Birikimlerin değerlendirilmesi için iyi bir stratejidir.

Sonuç olarak, kısa vadeli işlemler orta ya da uzun vadeli alım – satımlara göre daha risklidir. Bu nedenle de iyi bir borsa bilgisi gerektirmektedir. Bunun sebebi alım – satım kararlarının anlık olarak alınması gerektiğidir. Kararların anlık olarak alınması, yatırımcıların dikkat etmesi gereken durumları görmesini zorlaştırmaktadır. Bu yüzden prensipli olarak hareket etmeli, hızlı karar vermenin risklerini alabilmelisiniz. Bunun için borsa nedir hususunu iyi bir şekilde öğrenmelisiniz. Gereke aracı kurumları gerekse de diğer alternatif yollar sayesinde bilginizi ve deneyimlerinizi artırmalısınız. Böylece vakit geçtikçe işlemlerinizin süresini azaltabilir, kısa vadeli kazanç sağlar hale gelebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.