Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kiralık Banka Kasaları Nasıl İşliyor?

Değerli eşyalarını yastık altında saklamak yerine bankadan kasa kiralamak çok daha mantıklı! Yapılması gerekenlerse oldukça basit;
Kiralık Banka Kasaları Nasıl İşliyor?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yaşanan hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarından dolayı insanların birikimlerini ya da değerli gördüğü eşyaları saklaması için çeşitli yöntemlere başvurulduğu görülmektedir. Yani evde annelerinizin ve eşlerinizin para, altın saklama yöntemlerine bakarsanız eğer oldukça ilginç çözümler ortaya çıktığını görürsünüz. Fakat bu çözümler de bazen üst düzey giriş güvenliğinden genelde yoksun olan evler için olumlu sonuçlar vermemektedir. Çünkü hırsızlarda bu konularda kendilerini geliştirmiş ve evde nereye ne saklarsanız saklayın, bulmakta çok fazla gecikmemişlerdir. Evde bulunan kasalar bile bu konuda fazla güven teşkil etmemektedir. Bu yüzden insanlar daha profesyonel güvenli kurumların yolunu tutar.

Bu yolun sonu ise genelde aynı yere varır. Elbette ki bankalar bu konuda hizmetlerini sürdüren kurumlardandır. Bankaların paralar için hesap seçeneğinin olması ya da ziynet eşyaları, evraklar veya aklınıza gelebilecek bütün özel eşyalarınız için kiralık kasaları kullanabilirsiniz. Kiralık kasaları açtırmak ve kullanmak çok kolaydır. Sadece bu konuda bir prosedür vardır ve bunu takip etmeniz yeterlidir. Bir de kiralık kasanız olduğu sürece yapmanız gerekenlere dikkat etmelisiniz. Böylelikle bankaların bu seçeneğini doğru ve işlevsel bir şekilde kullanabilirsiniz.

O zaman bankaların kiralık kasaları nasıl işliyor hep birlikte inceleyelim:

Bankadan Kasa Nasıl Kiralanır?

Bankadan Kasa Nasıl Kiralanır?İşlemlerinizi gerçekleştirmek istediğiniz bankayı seçerek hangi şubesinde kasanız olsun istiyorsanız oraya gitmelisiniz. Eğer bir bankada hesabınız varsa ve şubesi de istediğiniz yerde ise dilerseniz onu da kullanabilirsiniz. Bu konuda bankaların aldığı depozito ve yıllık ücretlerine bakarak seçim yapabilirsiniz. Bu konuda ki araştırmanızı yaptıktan sonra kiralık kasa açılışınız için seçtiğiniz bankaya ve şubeye giderek talebinizi söylersiniz. Daha sonra yapılan hesap açılışları ve bu hesaba bağlı olarak, kasanın size temin edilmesi işlemleri bittikten sonra kiralık kasanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kiralarken sizden kasa için depozito ücreti alınır. Bu ücreti ise kasayı kapattığınızda geri alırsınız. Bir de kira ücreti vardır ki bunu 1 yıldan başlayarak istediğiniz kadar belirleyebilirsiniz. Böylelikle saklamak ve güvende kalmasını istediğiniz birçok belgeyi ya da eşyayı burada saklayabilirsiniz. Kira ücretleri ise kasanın boyutuna göre değişiklik gösterebilir. İhtiyacınız boyda ve sürede kasa belirleyerek kiraladıktan sonra kullanımlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Bankada Kiralık Kasa Nasıl Kullanılır?

Bankada Kiralık Kasa Nasıl Kullanılır?Bankaların kiralık kasa hizmetinden faydalanacaksanız eğer açılış işlemleriniz bittikten sonra size bir anahtar verilir. Bu anahtar kasanıza aittir ve içerisinde bulundurduğunuz özel eşyalarınızı alıp – koyarken kullanırsınız. Fakat kiralık kasalarda ateşli aletler, silah, barut gibi maddelerin saklanması kanunen yasaktır. Suç teşkil edebilecek aletleri bulundurma konusunda dikkat etmelisiniz. Bunlar dışında bulundurmak istediğiniz eşyaları size verilen kasalara koyar ve kilitleyerek kira süresi içerisinde dilediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz.

Kira süreniz bittiğinde eşyalarınızı almanız gerekmektedir. Banka size kira süreniz bittiğinde ulaşır ve bu konuda bilgi verir. Eğer eşyalarınızı almazsanız noter huzurunda kilidin kırdırma işlemi yapılır ve içerisinden çıkanlar kayıt altına alınır. Ayrıca kasaların anahtarını kaybederseniz de kasanın kilidi siz ve banka eşliğinde çilingir ile kırdırılır. Bu konuda ki ücret ise size yansıtılır. Bu sebeple ne kasanızı unutun ne de anahtarınızı kaybedin. Yoksa artı masraflara katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca kasa için hesap açılmasından dolayı da hesap işletim ücreti ödeyebilirsiniz. Bu konuda da bankanın uygulamalarını incelemekte fayda vardır.

Ortak Olarak Kiralık Kasa Kullanılabilinir mi?

Ortak Olarak Kiralık Kasa Kullanılabilinir mi?Kiralık kasalarda karşımıza çıkan ve yoğun olarak sorulan sorulardan bir tanesi; “Kiralık kasalar bir ortak ile açılabilir mi?” oluyor. Evet, kiralık kasalarda bu mümkündür. Yani kiralık kasalarınızı tek başınıza kiralayabileceğiniz gibi yanınızda başkalarıyla birlikte de kiralayabilirsiniz. Bu konuda ortak bir hesap açılışı yapar ve kasanın bütün işlemlerini ortak olarak gerçekleştirmek üzere sözleşmeler imzalarsınız. Bu konuyu biraz esnetmek, kasayı ortak kullanacağınız kişilerle size kalmıştır. Yani kasanın açılmasında bütün ortakların gelme zorunluluğu var mıdır ya da belirlenen bir kişi veya herkes tek başına kasayı kullanabilir mi gibi seçenekleri sözleşmelerde belirlersiniz. Böylelikle ortak kiralık kasa kullanımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca sorulan diğer sorulardan bir tanesi de “Kasalar sigortalı mı?” oluyor. Banka kiralık kasaları sigortalı değildir. Bunun sebebi ise kasaların içerisinde bulunan eşyaları sadece sizin ya da varsa ortaklarınızın bilmesidir. Bu nedenle kiralık kasalarda sigorta ürünleri uygulanmaz. Fakat bu konuda size şunu söyleyebilirim; bankanın kasaları sigortalı olmasa da kasalar dışında daha birçok önemli kaynakların bulunması ve herhangi bir soruna karşılık büyük önlemlerin alınması, kiralık kasaların da güvende olmasını sağlar. Bakıldığında banka binaları sizin evinize göre daha iyi korunur. Bu sebeple kiralık kasaları kullanmanız konusunda içinizi rahatlatabilirsiniz. Tabi, bu tamamen size kalmıştır.

Sonuç olarak; banka kiralık kasalarını kullanmak evinize nazaran daha avantajlıdır. Fakat bunun da bir bedeli vardır. Bu bedelleri karşıladığınız sürece ister kendinize ister sizle birlikte ortaklarınız, çeşitli konularda kiralık kasalardan faydalanabilir. Böylelikle sizin için özel olan eşyaların daha güvenli saklanmasını sağlayabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.