Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kart Güvenlik Kodu (CVV) Nedir?

Online alışverişlerde sıklıkla sorulan CVC kodu nedir biliyor musunuz? Açılımı Card Validation Value olan kod hakkında detaylar aşağıda;
Kart Güvenlik Kodu (CVV) Nedir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

CVV kodu hakkında ne kadar fikriniz vardır bilmiyorum ama internet alışverişi yapmışsanız mutlaka kullanmışsınızdır. Çünkü internet bağlantıları kullanılarak yapılan alışverişlerde mutlaka vereceğiniz bilgilerden biridir. Karşınıza CVC ya da CID olarak da çıkabilir. Bunun sebebi ise farklı firmalar tarafından değişik şekillerde alınmasıdır. Kredi kartlarında bulunan Visa, Master, American Express gibi şirketler tarafından kullanımları farklıdır. Bu durum da güvenlik kodunun çeşitlenmesine sebep olmuştur.

Bankaların müşteri güvenliği açısından uygulamaya koyduğu bu güvenlik kodu oldukça önemlidir. Telefon, internet gibi alışverişlerinizin tamamlanması için mutlaka gereklidir. Diğer türlü tamamlanmaz ve alışverişinizi yapamazsınız. Güvenlik açısından şifre yerine de CVV kodunun kullanılmasına da dikkat etmelisiniz. Bu sebeple kredi kartı bilgilerinizi herkesle paylaşmamanız önemlidir. Yoksa bilginiz dışında kullanımlara şahit olabilir ve istemediğiniz paraları ödemek zorunda kalabilirsiniz.

CVV Nedir?

CVV Nedir?Genelde kartların arkasında bulunan bu kodlar, kartın şifresi ile karıştırılmaktadır. Ama CVV (Card Validation Value) güvenlik sağlanması için belirlenmiş bir koddur. Öyle ki kart sahibinden başkası bilmez. Çünkü o numaralar kabartmalı yazılmadığı için herhangi bir evrakta da adı geçmez. Bu sebeple sadece sistem ve kart sahibi bilir. Yapılan güvenlik sorgulamalarında da rahatlıkla kullanılır. Eskiden bu kodun kullanılması çok zorun değildi. Fakat bütün Visa kartlarında 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren kullanılması zorunlu hale gelmiştir.

Sadece CVV olarak göremeyeceğiniz bu güvenlik kodları karşınıza CVC ve CID olarak da çıkabilir. Çünkü genelde kullanılan türü; mastercard kullanıcıları için CVC (Card Validation Code), Amerikan ekspres kullanıcıları için de CID (Card Identification Number) kullanılmaktadır. CVV ise Visa için kullanılan güvenlik kodudur. Kart türünüze göre bunların hepsi ile karşılaşmanız mümkündür.

CVV Kodu Ne İşe Yarar?

CVV Kodu Ne İşe Yarar?CVV kodu son zamanlarda gelişen teknolojiyle birlikte ortaya çıkan dolandırıcılıkların önüne geçmek için zorunlu hale getirilmiştir. Güvenliği maksimum yapabilmek için kullanılan bu kodlarla internet üzerinden alışverişler daha sorunsuzdur. Kodun güvenli kabul edilmesinin sebebi ise yapılan alışverişlerde kredi kartı şifresinin verilmemesidir. Yani internet üzerinden alışveriş yaparken; ad-soyad, kredi kartı numarası, son kullanma tarihi ve CVV numarası istenir. Eğer bunları verirseniz, kredi kartınızın şifresini vermeden güvenle alışverişlerinize devam edebilirsiniz.

CVV Kodu Nerede Bulunur?

CVV Kodu Nerede Bulunur?Kredi ve banka kartlarında yer alan CVV kodları, genelde kartların arka kısmında imza bandının sonunda yer alır. Bandın üzerinde birçok rakam yer alır ama CVV kodu son üç taneyi kapsar. Son üçten önce yazan rakamların sayısı önemli değildir. Çünkü CVV kodu sadece sonda bulunan üç rakamdır. Örnek vermek gerekirse; imza bandının üstünde 1234 3456 789 yazıyorsa, CVV kodu 789’dur. Aynı şekilde 0001 222 yazıyorsa CVV kodu yine 222’dir. Yani önceki sayıların ne olduğunun ya da birim sayısının önemi yoktur. Önemli olan son üçte bulunan sayılardır.

CVV Kodu Yok ise Ne Yapılmalıdır?

CVV Kodu Yok ise Ne Yapılmalıdır?Kredi kartlarınızın sürekli kullanımlarından dolayı bazı bilgiler silinebilir. İsimler, numaralar ya da CVV kodu olabilir. Fakat CVV kodu silindiğinde, sizi tek etkileyeceği nokta internet alışverişleridir. Yani normal alışverişlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Ama internet alışverişlerinizi CVV kodunuz olmadan yapmanız imkânsızdır. Eğer bu şekilde kullanım istiyorsanız, bankanızla iletişime geçerek yeni bir kart talebinde bulunmanız gerekmektedir. Böylelikle internetten yapacağınız alışverişlerinize devam edebilirsiniz.

Sonuç olarak; CVV kodu sizin güvenliğiniz açısından önem sahibidir. Özellikle internet üzerinden yapacağınız işlemlerde, şifrenizi vermek yerine güvenlik kodunu kullanmanız size güven verecektir. Çünkü internet dolandırıcılığı ve sahteciliği bu konularda oldukça gelişmiştir. Bunlardan korunmanız için yaptığınız alışverişlerde şifre değil CVV kodunu vermelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.