Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İyi Bir Borsacı Olmak için Nasıl Hareket Etmeli?

İyi bir borsacı olmak için uzun süre eğitim almak mı gerekir? Yoksa oyun alanında deneyim kazanmak yeterli midir? Teori mi pratik mi? İşte bilinmesi gerekenler:
İyi Bir Borsacı Olmak için Nasıl Hareket Etmeli?
Son Güncelleme: 
Yorum

Parasını borsa üzerinden değerlendirmek isteyen herkesin merak ettiği konuların başında başarılı yatırımcı olmak için hangi adımların izlenmesi gerektiği vardır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli iki faktörse piyasaya ilişkin bilgi ve deneyimlerin kombinasyonudur.

Çünkü tek başına bilgi ya da tek başına deneyim, iyi bir borsacı olmaya yetmez. Diğer bir ifadeyle teori ve pratik, birlikte kullanılmalıdır. Piyasaya yeni adım atmayı düşünenler ya da acemi yatırımcılar için kulağa zor gelse de mantığın kavranması kazancı da beraberinde getirecektir.

Neticede borsa nedir bilenler, pazarın diğerleri gibi “düşükken al yüksekken sat” şeklindeki tarihi yaklaşımla işlediğini bilerek hareket ederler. Elbette bunu yapabilmek için belli başlı noktalara dikkat etmek gerekir.

Şimdi iyi bir borsacı olmak için nasıl hareket etmeli, hangi adımlar izlenmeli gelin hep birlikte inceleyelim.

Başarılı Borsacı Olmak için İzlenmesi Gereken Yollar

Borsada başarılı olmak için öncelikle sizi hedeflerinize ulaştıracak yollara doğru bir şekilde karar vermenizdir.

Çünkü hedef ve doğru stratejiyi belirlemeden yapılan işlemler yatırımcıları başarısızlığa sürükler. Mesela borsada günlük kazanç mı elde etmek istiyorsunuz, yoksa uzun vadeli yatırımcı olmak mı?

Sorunun cevabına, hedeflerinizi ve nasıl bir yatırımcı tipine sahip olduğunuzu bilmeden doğru karar veremezsiniz. Başarılı trading için iyi bir borsa eğitiminin yanında deneyimin olmazsa olmaz olduğunu zaten söyledik.

Neticede bir gecede başarılı yatırımcı olunamaz ve profesyoneller de bir noktada piyasada yeni kişilerdi. Pazara bu gerçeğin farkında olarak girmeniz, hem kendine güvenmeniz hem de doğru şekilde ilerlemeniz için kritiktir.

Finans dünyasının tüm ayrıntılarını ve bir yatırımcı olarak kişiliğinizi öğrenmek, deneme yanılmanın yanı sıra zaman ve sabır gerektirir. Dolayısıyla borsada yatırım nasıl yapılır öğrenmek için gereken zamanı kendinize vermelisiniz.

İşte iyi bir borsa yatırımcısı olma yolculuğunuzda size yol gösterecek aşamalar:

Borsa Eğitimi Almak

Borsa hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Öncelikle bu sorunun yanıtını vermeli, ardından eksik olduğunuz yerlerde kendinizi geliştirmelisiniz. Sıfırdan borsayı öğrenmek için de gerekli her şeyi bildiğinizden emin olmak için de eğitime gereken özeni göstermelisiniz.

Kaldı ki günümüzde borsa öğrenmek isteyen herkes, bunu kolaylıkla yapabilir. İstediğiniz her an her yerden online kurslara, ücretsiz eğitimlere katılabilir; finans dünyasında yetkilik kazanabilirsiniz.

Uzman kadroların verdiği eğitimler, ünlü traderlar tarafından yayımlanan içerikler, başarısını kanıtlamış ünlü borsa kitapları gibi pek çok koldan borsa eğitimi alabilirsiniz.

Piyasayı tanımak için öncelikle teori kısmını halletmeniz gerekir. Borsa emir tipleri, işlem saatleri, borsada işlem gören yatırım araçları, endeksler, terimler gibi bilgi gerektiren konuları çözmelisiniz.

Kitap okuyun veya modern finansal fikirleri ele alan bir yatırım kursuna katılın. Portföy Yatırım, finansal temeller ve nitel faktörlerin birleşimidir.

Finansın bilimsel yönü, başlamak için sağlam bir yerdir ve göz ardı edilmemelidir. Piyasada neyin işe yaradığını öğrendikten sonra işinize yarayacak basit kurallar oluşturabilirsiniz.

Örneğin dünyanın en başarılı yatırımcılarından Warren Buffett, basit yatırım tarzını şu sözlerle açıklamaktadır:

“Asla anlayamadığınız bir işe yatırım yapmayın.”

Bu yaklaşımı Buffett’ın dünyanın en zenginleri arasına girmesini sağlamıştır.

Omaha Kahini olarak da bilinen milyarder, teknolojideki yükselişi kaçırırken, 2000 yılındaki yüksek teknoloji balonunun ardından gelen yıkıcı gerilemeden de kaçınmıştır.

Borsa Tecrübesi Kazanmak

Borsa tecrübesi kazanmak piyasada rakiplerinize karşı bir adım daha önde olmanızı sağlayacaktır. Çünkü bilgi, deneyime dönüştürülmediği sürece başarı şansı azalır.

Hata yapmak ve bundan ders çıkarmak ise sizi başarıya götürür. Borsa tecrübesi kazanmak için en iyi yol ise deneme hesapları ve sanal borsa oyunlarıdır. Gerçek zamanlı verilerle ve sanal parayla işlem yapılabilen demo hesaplar, piyasaya yeni giriş yapanlar için oldukça faydalıdır.

Elbette işlemler, sanal paranın verdiği rahatlıkla değil, gerçek işlem ciddiyetiyle yapılmalıdır. Aksi takdirde istediğiniz tecrübeyi edinemezsiniz.

Aynı zamanda sanal hesaplarda yaptığınız hataların nedenini anlamalı, hangi stratejinin işe yaradığını bulmalı, sıklıkla düştüğünüz tuzaklar varsa bunlardan kurtulana kadar işlem yapmaya devam etmelisiniz.

Yeterli deneyimi elde ettiğiniz zaman ise mutlaka gerçek hesaba geçin. İlk etapta küçük miktarda olsa bile borsada alım satım yapmaya başlayarak deneyimlerinizi artırın.

Unutmayın, her işlemi başarıyla sonuçlanan yatırımcı yoktur. Piyasada kazançların yanında kayıplar da olacaktır. Önemli olan kazanç kısmının, portföyünüzün
pasta grafiğinde en büyük payı almasıdır.

Borsa Stratejisi Üretmek

Borsa Stratejisi ÜretmekBorsada kazanç sağlamak için çok sayıda strateji vardır. Önemli olan hedeflerinizle uyuşacak doğru stratejiyi belirleyebilmektir. Değer yatırımı, büyüme yatırımı, temettü yatırımı gibi stratejiler bulunmaktadır.

Ancak önemli olan, yatırımcının kendine uygun stratejiyi bulabilmesidir. Örneğin değer yatırımı basit bir ifadeyle, piyasanın değerinin altında değerlendirilen şirketlerin hisselerini satın almak anlamına gelir.

Hisse senedi değerlemesi nedir bilenlerin çoğu, bu stratejiden faydalanır. Değer yatırımcıları genellikle düşük fiyatlarla işlem gören ve yatırımcının şirketin gerçek değerini yansıtmadığına inandığı güçlü şirketleri satın alır.

Değer yatırımı stratejisi oldukça basittir ancak bu yöntemi uygulamak, özellikle de onu uzun vadeli bir strateji olarak kullanıyorsanız, düşündüğünüzden daha karmaşıktır.

Çünkü değişken piyasa trendlerine dayanarak hızlı para kazanmaya çalışmanın cazibesinden kaçınmak önemlidir. Değer yatırımı stratejisi, başarılarını sürdürecek ve sonunda içsel değerlerinin piyasalar tarafından tanınmasını sağlayacak güçlü şirketleri satın almaya dayanır.

Borsada büyüme yatırımı stratejisi ise en temel anlamda, değer yatırımının bir şekilde zıttı kabul edilir. Ancak birçok değer yatırımcısı, hisse senetlerine karar verirken büyümeye yatırım yapma zihniyetini de kullanır.

Büyüme yatırımı, uzun vadede değer hisse senedi yatırım stratejilerine çok benzer. Temel olarak, bir şirketin gerçek değerini ve gelecekte büyüme potansiyelini temel alan hisse senetlerine yatırım yapıyorsanız, büyüme yatırım stratejisi kullanıyorsunuz demektir.

Aynı zamanda borsada temettü yatırımı, karşıt yatırım, momentum gibi stratejiler vardır.

Fakat her yatırımcı, kendi bireysel istek ve ihtiyaçlarının yanı sıra yatırım kişiliğini de en iyi şekilde yansıtan kendine has stratejileri keşfetmelidir.

Kullandığınız yatırım stratejisi veya stratejileri, hayatınız boyunca finansal durumunuz ve hedefleriniz değiştikçe değişebilir.

Yatırım yapma yöntemlerinizi çeşitlendirmekten korkmayın. Ancak stratejinizin neler getireceğini ve bunun portföyünüzü nasıl etkileyeceğini her zaman sağlam bir şekilde düşünün.

Borsa Takibi Yapmak

Başarılı olmak için borsanın zaman içinde yükselişte mi, yoksa düşüşte mi olacağını doğru öngörebilmenizden başka bir şansınız yoktur. Çünkü biliyorsunuz ki fiyatlar varsayım üzerine kuruludur ve yapılan işlemler yatırım araçlarının değerleri üzerinde etkilidir.

Bu sebepten dolayı piyasa takibi yapılmalıdır. Siyasi, sosyal, ekonomik ve diğer dinamik değişkenleri izleyerek eğimin aşağı mı, yukarı mı yönlü olacağına karar verilmelidir. Buna göre de stratejiler geliştirilmelidir.

Örneğin, borsanın düşeceği öngörülüyorsa portföyde tutulan araçlar şimdiki seviyelerinden satılarak, düşüşün gerçekleşmesi ile minimum değeri üzerinden alınmalıdır. Böylelikle gerçekleşecek yükselişlerde satış yapılarak kâr edilmelidir.

Günümüzde internet aracılığıyla borsa takip işlemlerini saniyeler içinde gerçekleştirmek mümkündür. Bunun için takip programları geliştirilmiştir. Yani borsa takibi nedir, nasıl yapılır sorusu oldukça kolay yanıtlanabilir.

Bu uygulamalardan faydalanarak hızlı ve etkili bir biçimde piyasaları kontrol altında tutabilirsiniz.

Borsa Analizi Yapmak

Borsada fiyatların oluşumu hakkında doğru tahminlerde bulunmanız için geliştirilen analiz teknikleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Temel ve teknik olmak üzere farklı iki türe sahip olan analizler sayesinde yatırım araçlarının değerlerinde yaşanacak olan geri çekilme – ilerleme hareketlerini öngörebilirsiniz.

Böylece alım-satım emirlerinizi en doğru noktalardan verebilirsiniz. Geri çekilme yaşandığında alım, yükseliş meydana geldiğinde ise satış yaparak aradaki farktan gelir sağlayabilirsiniz.

Temel analizler daha çok uzun vadeli yatırımlarda tercih edilirken teknik analizler kısa vadeli işlem yapanlar tarafından kullanılır. İkisinin birlikte kullanımı ise çok daha faydalı olacaktır.

Borsa Psikolojisine Sahip Olmak

Borsa Psikolojisine Sahip Olmak

Borsada başarılı olmak için psikoloji nasıl olmalıdır sorusunun yanıtlarını öğrenmek, başarılı yatırımlar kritiktir.

Çünkü fiyatlarda yaşanan hareketlilikle yatırımcılar, ya zarar edeceğim korkusuyla ya da küçük fiyat hareketlerinden faydalanmak amacıyla işlemlerini sonlandırırlar.

Bu genelde acemi yatırımcıların düşmüş oldukları hatadır. Ani karar almak, belirlenen fiyat seviyelerinde işlem yapmayı beklememek gibi durumlar alım – satımların gelişi güzel yapıldığı anlamına gelmektedir. Ancak yatırım ciddiyet, soğukkanlılık ve plana sadık kalmayı gerektirir.

Sabır da borsada kazanmak için anahtarlardan biridir. Çünkü borsada her daim avantajlı fırsat vardır. Birini kaçırmak, çok daha fazla getiri sunacak başka bir fırsatın kapısını açabilir.

Kısacası yatırımlarınızdan hedeflediğiniz sonuçlara ulaşmak için psikoloji faktörünü ön sıralara almalısınız. Panik satışlarına, volatiliteye, manipülasyonlara dikkat etmeli; güvendiğiniz hamlelerinize dokunmamalısınız. Fakat bunun, esnek olmamak anlamına gelmediğini de unutmamalısınız.

Gerçekten gerekli olduğunu düşündüğünüzde portfolyonuzda değişikliğe gidebilmelisiniz. Ancak söz konusu kararları, panikle ya da açgözlülükle değil; sakince ve bilinçli bir şekilde düşünerek almalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu