Paylaşım

İran, Cezayir Toplantısında OPEC Kararlarına Uyacak mı?


 

Önümüzdeki ay içerisinde Cezayir'de gerçekleşecek olan toplantı öncesi İran'ın sergileyeceği tutum, merak konusu olmuş durumda. Reuters'in İran ile ilgili iddiaları ve merak edilenler haberimizde;

Bilindiği üzere, yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan akaryakıt talebi ve ABD’de stok verilerinde görülen sürpriz tırmanışlar, petrol piyasasında oldukça zor günlerin yaşanmasına neden oluyor. Şubat ayında son 12 yılın en düşük seviyesi olarak kabul edilen 30 doların altına kadar gerileyen petrol, yeniden kritik seviyelerin eşiğine gelmiş durumda. Özellikle Haziran ayında petrol, yüzde 20 oranında oldukça sert bir düşüş yaşamıştı. Yaşanan gerilemeler sonrasında yatırımcıların endişesi şöyleydi: Petrolde yeni dip 30 dolar mı? Ancak petrol piyasasında yaşanan dalgalanmalar sonrası korkulan olmamıştı.

Petrol piyasasında yaşanan sert dalgalanmalar ve ABD’de sürpriz bir şekilde zirveye tırmanan stok verilerinin ardından Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC) Cezayir’de olağanüstü toplanma kararı aldı. OPEC’in aldığı bu kararın ardından dünyanın en önemli petrol üreticilerinden olan İran’ın, hangi yönde tutum sergileyeceği merak konusu olmuş durumda. Londra merkezli haber ajansı Reuters, bugünkü haberinde bu konuya açıklık getiriyor. Reuters’in iddialarına göre; İran, petrol piyasasını yükseltmek adına atılacak adımlara destek olacak.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyle;

Ekim vadeli Brent petrol Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, haftanın üçüncü işlem gününde 48 sent ya da yüzde 1 oranında değer kaybetti ve varil başına 49,48 dolar seviyesine kadar geriledi. Hatırlanacağı üzere geçen günkü işlemlerde Brent petrol, varil başına 49,96 dolar seviyesinde bulunuyordu.

Ekim vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) ise Nymex piyasasında, haftanın üçüncü işlem gününde 64 sent değer kaybetti ve varil başına 47,46 dolar seviyesine kadar geriledi. Ancak bu gerilemenin ardından WTI, Hong Kong saati ile 10.00’da varil başına 47,66 dolar seviyesinde dengelendi. Hatırlanacağı üzere geçen günkü işlemlerde WTI; varil başına 48,10 dolar seviyesinde bulunuyordu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın