Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnternet Bankacılığında Kullanılan İşlem Limitleri Nasıl Güncellenir?

İnternet bankacılığında bir günde yapılabilecek işlemlerin limiti bulunmaktadır. Dolayısıyla işlem limiti güncellemek, merak edilen konulardandır.
İnternet Bankacılığında Kullanılan İşlem Limitleri Nasıl Güncellenir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Banka müşterileri günümüzde o kadar şanslıdır ki işlemlerini çok hızlı ve kolay yapabilmektedir. Bunun en büyük sebebi ise internet bankacılığıdır. İnternetin yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte, her sektörün bu konuda kendini geliştirmesi sağlanmıştır. Bankalar da internete kendini entegre etmiş ve işlemlerin bu şekilde yapılmasını sağlamıştır. Böylelikle hem kendi masraflarını azaltmıştır hem de müşterilerinin isteklerine daha hızlı cevap verebilmiştir. İnternet bankacılığında yapılan işlemlere de göz gezdirdiğinizde bu konuda bana hak vereceksiniz.

Bunu da Okuyun:
İnternet Bankacılığında Hangi İşlemler Yapılır?

İnternet bankacılığı işlemlerine bakıldığında birçok konuyu kendi başınıza gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bunun için herhangi bir saatiniz yoktur. Çünkü internet bankacılığı sadece size hizmet vermektedir. İşlemlerin gerçekleştiricisi de sizlersinizdir. Yani siz ne zaman isterseniz işlemlerinizi yapabilir ya da zamanlayabilirsiniz. Sadece işlem saatlerine dikkat etmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse; EFT işlemi bankalarda genel olarak saat 17:00’de biterken, havale işlemini 7/24 gerçekleştirebilirsiniz. İşte bu konulara özen gösterdiğiniz sürece, banka hizmetlerinizden istediğiniz gibi yararlanabilirsiniz.

Bu durumda öncelikle internet bankacılığı kullanmanın önemine bakalım:

İnternet Bankacılığı Kullanımının Önemi

İnternet Bankacılığı Kullanımının ÖnemiBankalarda işlemlerini gerçekleştiren, hizmetlerinden yararlanan kişilerin internet bankacılığı kullanması çok önemlidir. Çünkü bankalara gitmek, gelmek, sıra beklemek gibi girişimler ciddi zaman kaybı yaratmaktadır. Verilen imkânlar ile internet bankacılığının kullanılması ise oturduğunuz yerden işlemlerinizi hızlıca yapmanızı sağlar. İnternet bankacılığında işlem seçeneklerine baktığınızda da hemen hemen birçok hizmeti görebilirsiniz. Ayrıca internet bankacılığını kullanmanızdaki sebeplerden biri de masrafsız olması olabilir.

Çoğu banka, internet bankacılığında yapılan işlemlerden masraf almamaktadır. Bunun sebebi ise şubelerin kullanılmamasıdır. Durum böyle olunca da bankaların internet bankacılığı sistemleri, müşterilerine avantajlı seçenekler sunmaktadır. Şubeye giderek vereceğiniz birçok paradan kurtulmanız mümkündür. Ayrıca hız konusunda da oldukça mükemmeldir. İşlemlerinizi internet bağlantınız olduğu sürece hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığını kullanmak için bilgilerinizin olması yeterlidir. Yani müşteri numarası ve şifresi yeterlidir. Eğer bunlara sahip değilseniz bankanız aracılığıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı İşlem Limitleri Güncelleme

İnternet Bankacılığı İşlem Limitleri Güncellemeİnternet bankacılığında çoğu işlemi rahatlıkla yapabildiğiniz doğrudur. Bankalar, zaten bu konuya ciddi önem vermişler ve gelişmesini sağlamışlardır. Fakat bazı güvenlik önlemleri almak gereklidir. Bu konuda en güvenli önlem bankaların size verdiği şifreyi sadece sizin bilmenizdir. Başka kimseye söylememeniz önemlidir. Bunun yanında cep telefonunuza gelen onay şifre mesajları da çok önemlidir. Bunlarda her internet bankacılığına girdiğinizde size iletilir ve o şifre olmadan giriş sağlayamazsınız. Bu durum güvenlik açısından oldukça faydalıdır. Daha sonra da internet bankacılığı ne işe yarar konusunda ayrıntılı araştırma yapmanızda fayda vardır.

Bankaların güvenlik önlemi olarak aldığı diğer bir durum ise işlemlerin limitleridir. Yani internet bankacılığında bir günde yapılabilecek işlemlerin toplam bir limiti vardır. Örneğin; bankanız size 10.000 TL işlem limiti belirlemişse siz 10.100 TL EFT ya da havale yapamazsınız. Hatta o kadar ki 10.001 TL bile yapamazsınız. Bu da bankaların güvenlik açısından önlem olarak aldıkları seçeneklerdendir. Bu rakamlar tamamen farazidir. Sizde bankalardan günlük işlem limitinizi öğrenebilir ve az olduğunu düşünüyorsanız artırabilirsiniz.

İnternet bankacılığı işlem limitlerinizi artırmak için yapmanız gereken bir bankanın şubesine gitmektir. Orada vereceğiniz dilekçe ve imzalayacağınız birkaç evrak sonrasında, internet bankacılığı işlem limitinizi artırabilir ya da düşürebilirsiniz. İstediğiniz limiti ayarlar ve işlemlerinizi istediğiniz tutarlarla gerçekleştirirsiniz. Fakat bu durumun hem avantajları hem de dezavantajları mevcuttur. Bunları da ayrıca incelemek önemlidir.

İnternet Bankacılığı İşlem Limitleri Güncellemenin Avantaj ve Dezavantajları

İnternet Bankacılığı İşlem Limitleri Güncellemenin Avantaj ve Dezavantajlarıİnternet bankacılığında kullanabileceğiniz limitleri artırmak ya da azaltmanın çeşitli avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Bunları iyi bilmek ve işlem limitlerinizi ona göre değiştirmek en doğrusudur. Öncelikle işlem limitlerinizi değiştirdiğinizde internet bankacılığı hesabınızın çalınabileceği konularına dikkat etmelisiniz. Bu durumda işlem limitleriniz yüksek olursa, hesabınızdaki paralar rahatlıkla aktarılabilir. Bu yüzden işlem limitlerinizi güncellerken bu gibi durumlara dikkat etmelisiniz. Bu durum işlem limitlerini artırmanın dezavantajlarındandır.

Avantaj olarak ise; internet bankacılığını kullanırken işlem limitlerinizin yüksek olması işlemlerinizi daha rahat gerçekleştirmenize yarar. Yatırım, EFT, havale gibi işlemlerinizde herhangi bir limit sıkıntısı yaşamaz ve istediğiniz tutarlarda işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle yatırım konusunda limitler önemlidir. Çünkü avantajlı fiyatlarla karşılaştığınızda, işlem limitiniz yüksek olmalı ki bu avantajlardan yüksek kazançlar elde edebilesiniz.

Sonuç olarak; internet bankacılığında işlem limitleri önemlidir. Kendi başınıza gerçekleştirebildiğiniz işlemlerde, limit yetersizliğinden dolayı şubelere gitmek zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple size en uygun limiti belirlemeniz ve bankalardan bunu ayarlamanız gereklidir. Bu sayede işlemleriniz yarım kalmaz ve internet bankacılığını dilediğinizce kullanabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.