Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnternet Bankacılığında Hangi İşlemler Yapılır?

Saatler sürebilen işlemleri dakikalara sığdırmak, internet bankacılığı sayesinde mümkün. Peki, internet bankacılığıyla hangi işlemler yapılır?
İnternet Bankacılığında Hangi İşlemler Yapılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bankalarda bulunan birçok hizmet müşterilerinin rahat kullanımları için tasarlanmıştır. Özellikle yaşanan teknolojik gelişmeler ve internet uygulamalarının hayatımızı saran özelliği, bankalar için de avantaj olmuştur. İnternet bankacılığı sisteminin bankalarda kurulmasıyla birlikte işlemlerin daha kolay yapılmasının yolu açılmıştır. İnternet bankacılığı nedir, nasıl kullanılır buradan öğrenebilirsiniz. Kısaca bilgi vermek gerekirse; banka hesaplarına entegre edilerek müşteri numarası ve şifresiyle bankanın internet sitesi üzerinden giriş yapılarak, bazı işlemlerin yapılmasıdır. Bunun için birçok araca uygun hale getirilmiş ve bilgisayar, tablet, telefon gibi internet uygulamalarının kullanılabildiği sistemler geliştirilmiştir.

Banka müşterilerinin internet bankacılığını kullanarak birçok işlemi yapması sağlanmıştır. Bu sayede en basit işleminiz için bankaya gitmek zorunda kalmaz, rahatlıkla internet şubesinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu durum ise size zamandan kazanç sağlamanıza yardımcı olur. Bu yüzden internet bankacılığında yapılabilen işlemlerin bilinmesi ve kullanılması önemlidir. İnsanların hayatlarını bu denli kolaylaştıran internet bankacılığında hangi işlemler yapılabilir inceleyelim.

Hesaplar ve Ürünlerle İlgili İşlemler

Hesaplar ve Ürünlerle İlgili İşlemlerBankaların sunduğu birçok hizmeti kolaylıkla internet bankacılığından takip edebilirsiniz. Vadeli – vadesiz hesaplar, kredi hesapları, emeklilik sözleşmeleri, OGS – HGS kontrolleri, çek – senet işlemleri, üye işyeri işlemlerinin kontrolü, leasing gibi birçok uygulamanın takibi mümkündür. Gördüğünüz gibi bankalarda yapabileceğiniz birçok hizmetin kontrolünü burada sağlayabilir ve bankaların şubelerine kadar kendinizi yormanıza gerek kalmaz.

Kartlara Ait İşlemler

Kartlara Ait İşlemlerGünümüzde hemen herkesin banka, kredi kartı gibi birçok ödeme aracı mevcuttur. Bunlar üzerinde işlem yapmak istediğiniz de bankaların şubeleri yerine internet bankacılığını tercih edebilirsiniz. Bu sayede daha hızlı işlemler sizinle olur. Böylelikle şifre değişikliği, hesap kontrolü, bankaların size sunduğu diğer özel kartlar, limit kontrolleri, hesap kesim tarihi düzenlemeleri gibi daha birçok işlemi burada gerçekleştirebilirsiniz.

Para Gönderme – Alma İşlemleri

Para Gönderme - Alma İşlemleriEskiden banka şubelerinde sıklıkla yaptığınız para transfer işlemlerinizi internet bankacılığını kullanarak da yapabilirsiniz. Özellikle internet bankacılığından ya da ATM’lerden dilediğiniz vakitte yapabileceğiniz havale ve virman işlemleri için banka şubelerinin saatlerini beklemek zorunda kalmazsınız. Üstelik unutmamak için internet bankacılığından para transferlerinizi zamanlayabilirsiniz. EFT işlemlerinizi de internet bankacılığından kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Fakat burada önemli olan bankanın çalışma saatleri içerisinde işleminizin olmasıdır. Diğer türlü para transferiniz bir sonraki mesai saatine kalır. Ayrıca döviz transferleri, düzenli ödemeler, western union gibi birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Çeşitli Ödemelerle İlgili İşlemler

Çeşitli Ödemelerle İlgili İşlemlerHer birimizin çeşitli ödemeleri vardır. Bunlar da hayatımızın her döneminde olacaktır. En basitinden elektrik, su gibi fatura ödemeleriyle her zaman boğuşacağız. Bu tarz ödemelerinizi kurumların kendilerine ya da veznelerine giderek ödemek yerine internet bankacılığından kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bunlara vereceğiniz otomatik ödeme talimatları ile sizin bir işlem yapmanıza gerek kalmaz sadece kontrollerini sağlarsınız. Bankalarda gerçekleştirebileceğiniz bireysel işlemlerinizi internetten de yapabilirsiniz. Bireysel bankacılık nedir, işlemleri nelerdir hakkında bilgi almak için burayı tıklayın! İnternet bankacılığı kullanarak ödeyebileceğiniz işlemlere örnek verecek olursak; fatura, kurum, kredi kartı, GSM, şans oyunları, devlet ve vergi, sigorta, OGS – HGS, çek – senet gibi birçok ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar bankadan bankaya değişiklik gösterse de çoğunluğunda bu şekildedir.

Yatırım İşlemleri

Yatırım İşlemleriÇeşitli yatırım piyasalarında yapacağınız işlemler için bankaları da kullanabilirsiniz. Bankanın kendi yatırım araçlarının yanında bazılarında aracılık hizmeti de mevcuttur. Bu sayede birçok yatırım aracını değerlendirebilirsiniz. Bunlar ise fon, repo, döviz, altın, bono, tahvil, eurobond, hisse senedi, VİOP, mevduat ürünleri, forex işlemleri, halka arz şeklindedir. Yatırıma dair aklınıza gelebilecek birçok işlemi bankaların internet şubelerinden gerçekleştirebilir ve kontrolünü sağlayabilirsiniz. Bunlar için başlangıçta bankanızla görüşmek zorunda kalabilirsiniz. Ama gerekli tanımlamalar yapıldıktan sonra istediğiniz vakitte internet bankacılığını kullanabilirsiniz.

Birçok Ürüne Yapılacak Başvurular

Birçok Ürüne Yapılacak BaşvurularEskiden hesap açılışı için bile bankaya gitmeniz gerekirken, artık internet şubelerinden kolaylıkla bu işlemi yapabilirsiniz. Sadece internet şubesine girmeniz ve oradan gerekli alanları doldurmanız yeterlidir. Bu sayede kart başvuruları, hesap açılışları, kredi kullanma, OGS – HGS, sigorta, KKB raporu gibi başvuruları gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle bankaya giderek vakit kaybı yaşamaz ve kısa yoldan başvurularınızı yaparsınız.

Sonuç olarak, internet bankacılığı normal bir banka gibi işlem hizmeti sunmaktadır. Bu sayede birçok banka müşterisi için bankalar daha kolay kurumlar olmuş ve işlemlerin hızlı bir biçimde gerçekleşmesi sağlanmıştır. Aynı zamanda internet bankacılığı sayesinde bankaların yoğun gişeleri de biraz nefes almıştır. Bu uygulama sayesinde hem bankalar hem de müşteriler avantajlı çıkmıştır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.