Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İnternet Bankacılığı Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnternet bankacılığı, teknolojiyle birlikte hayatımıza girdi. İşte bilmeyenler için nedir, nasıl kullanılır sorularının yanıtları;
İnternet Bankacılığı Nedir? Nasıl Kullanılır?
Son Güncelleme: 
Yorum

Bankaların hizmet çeşitlerini sürekli değiştirmesi ve kendini gelişen teknolojilere entegre etmesiyle birlikte her geçen gün yeni bir uygulama çıkmaktadır. İnternet bankacılığı da yakın zamanda ortaya çıkan bu uygulamalardan biridir. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak için sürekli değişen ve gelişen teknoloji, bankacılık alanına da uğramıştır. Bu sayede bankalarda gerçekleştireceğiniz birçok işlem daha hızlı ve kolay olmaktadır. Geçmişte bankacılık işlemlerini incelediğinizde, arada dağlar kadar fark olduğunu görebilirsiniz.

Eskiden para göndermek bile saatlerce sürmekteydi. Bankaya git, sıra bekle, işlemini yap gibi birçok aşamadan geçilirdi. Bu durum ise insanların günlük hayat işleyişlerini etkiler ve zaman harcamasına neden olurdu. O dönemlere bakıldığında para gönderme işleminin bile saatlerce sürmesine rağmen çok hızlı yapıldığı söylenebilir. Çünkü çek tanzimi, kredi başvurusu gibi işlemler haftaları bulabiliyordu. Günümüzde ise kredi başvurusu nasıl yapılır anında öğrenebilir ve istediğiniz miktarı kullanabilirsiniz. Önceden verilen bu hizmetlerin hepsini, bir şirketin finans alanında bankacılık işlemlerini gerçekleştiren büyüğümden dinlemiştim. Gerçekten günümüzde anlık yapılan bir işlemin dahi saatleri hatta günleri bulabildiğini belirtmişti.

Şimdi ise bankacılık alanında bize ne kadar uzak kavramlar, haftalar ve aylar. Çünkü teknolojinin gelişmesi ve internetin hayatımıza girmesi, mesafeleri ve işlem sürelerini ciddi anlamda kısaltmıştır. Her geçen gün yenilenen bankacılık uygulamalarında, en son nokta herkesin birer bankacı olmasını sağlayan internet bankacılığıdır. Ülkemizde faaliyette bulunan bütün bankalar, bu uygulamaya sahiptir. Bu yüzden bankalarda yaptığınız işlemleri daha hızlı ve kolay gerçekleştirebilmektesiniz.

İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet Bankacılığı Nedir?Bankaların uygulamaya koyduğu internet bankacılığı; çoğu bankacılık işleminin internet üzerinden açılan bankaya ait hesaplarla kolay bir şekilde yapılmasını sağlayan uygulamadır. Bu hizmetin kullanımı bilgisayar, telefon, tablet gibi birçok araç ile yapılabilir. Önemli olan banka ile internet bağlantısını kurabileceğiniz bir aracın olmasıdır. Her bankanın kendine ait internet bankacılığı sistemi vardır. Bu yüzden işlemlerinizi hangi bankayla gerçekleştirirseniz gerçekleştirin, uygulamadan rahatlıkla yararlanabilirsiniz. Bu sayede en basit işlem için dahi bankaların yolunu tutmak tarih olmuş ve oturduğunuz yerden birkaç tıkla işlemlerinizi yapabileceğiniz dönem hâkimdir.

İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır?

İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır?Hesabınızın bulunduğu ya da yeni hesap açacağınız bankaya giderek, internet bankacılığı uygulamasını kullanmak istediğinizi belirtmeniz, uygulamayı kullanmanız için yeterlidir. Sizin hesaplarınızla ilgilenen banka görevlisi, hesabınıza internet bankacılığı uygulamasını tanımlayarak, müşteri numaranızı ve şifrenizi verir. Bu bilgiler doğrultusunda bankanın sitesine girebilir ve internet bankacılığı uygulamasını kullanabilirsiniz. Aynı şekilde bankanın telefonla müşteri temsilciliği yardımından da faydalanabilirsiniz. Onlar da hesabınızın internet üzerinden kullanımına açılmasını sağlayacaklardır.

İnternet bankacılığını kullandığınızda birçok işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. En basitinden hesap kontrolünüzü hızlıca yapabilirsiniz. Bunun yanında para transferleri, kredi ödeme, kredi çekme, varsa kredi kartı kontrolü, yatırım işlemleri, mevduat hesapları gibi birçok hizmeti kendiniz gerçekleştirirsiniz. Fakat burada da önemli olan yaptığınız işlemlere dikkat etmenizdir. Örneğin; kredi çekerken nelere dikkat edeceğinizi buradan öğrenebilir ve internet bankacılığında başvurularınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. İşte herkesin birer bankacı olmasından kastım da bu tür işlemleri gerçekleştirebilmenizdir. Çünkü bankalara giderek yapacağınız çoğu işlemi, internet üzerinden kendiniz kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

İnternet bankacılığında en çok kullanılan hizmetler ise hesap kontrolü, para transferleri ve ödeme işlemleridir. Elinizde bulunan bilgiler ile internet bağlantısı sayesinde rahatlıkla para transferi yapabilirsiniz. Üstelik havale işlemini 7/24 gerçekleştirmeniz mümkündür. EFT işlemlerinde ise kullandığınız bankanın açılış ve kapanış saatlerini dikkate almalısınız. Aynı zamanda birçok faturanın ödemesini, kredi kartı işlemleri ya da kredi işlemlerini de yapmanız oldukça basittir. Sistemlerin basit kullanımları da birçok banka müşterisini rahatlıkla kendiyle bütünleştirebilmektedir.

İnternet Bankacılığının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

İnternet Bankacılığının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?İnternet bankacılığının birçok açıdan avantajı mevcuttur. Bu avantajlara bakıldığında ise öncelikle zamandan tasarruf ortaya çıkar. Çünkü basit işlemleriniz için şubeye gitmek zorunda kalmazsınız ve internet bankacılığı sayesinde her birini yapabilirsiniz. Üstelik internet bankacılığını kullanarak yaptığınız işlemler daha az masraflı olur. Hatta bazı işlemler için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Böylelikle katlandığınız masraflar ufak dahi olsa cebinize kalır. En güzel yanı da işlemlerinizi gerçekleştireceğiniz saatlerdir. Bankalar kapalı bile olsa siz çoğu işlemi anlık olarak gerçekleştirebilir ve birçok işinizin akışını sağlayabilirsiniz.

Dezavantajlarına bakıldığında ise özellikle dolandırıcılık işlemleri ortaya çıkar. Bu durum sizi çok korkutmamalıdır. Çünkü dikkatli olduğunuz ve bilgilerinizi kimseyle paylaşmadığınız sürece bu tür olaylara çok maruz kalmazsınız. Bu yüzden önemli olan hesabınıza ait müşteri numarası ve şifrenizin size özel olmasıdır. Sadece internet bankacılığında değil birçok işleminde bu dolandırıcılıklar mevcuttur. Özellikle kredi kartı kullanımlarında sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden kredi kartı nasıl kullanılmalıdır bilmeniz önemlidir. Aynı zamanda kart bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanız da gereklidir. Hesaplarınızı ve işlemlerinizi de internet üzerinden düzenli olarak kontrol ederseniz eğer bu tür sahteciliklerin önüne geçebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu