Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnternet Bankacılığı Ne İşe Yarar?

İnternet bankacılığı kullanan birçok kişi var ve bu ilerleyen dönemlerde daha da artacak. Peki, hayatımıza giren sistem hakkında neler bilinmeli?
İnternet Bankacılığı Ne İşe Yarar?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

2000’li yıllardan sonra hızla yayılan internet ile birlikte yaşantımız daha kolay hale gelmiştir. Birçok işlemi internet üzerinden kolaylıkla yapmaya başladık ve sanal hayatın yararları ile tanıştık. Bu sisteme bankacılarda kendini entegre ederek, çeşitli kolaylıkları müşterilere sunmuştur. Öncelikle kendi işlemlerini hızlandırmayı ve müşterilerine daha kaliteli hizmet sunmayı hedeflemiştir. Daha sonra da bu hizmetlerin kullanımını doğrudan müşterilere bırakmış ve kendi işlemlerini hafifletirken, müşteriler açısından da birçok avantajı sunmuştur. Bu durumu sağlayan ise internet bankacılığı olmuştur.

İlginizi Çekebilir: İnternet Bankacılığı Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnternet bankacılığını çoğunuz belki de kullanıyorsunuzdur. Çok da mantıklı bir girişimde bulunuyorsunuz. Çünkü internet bankacılığının müşterilerine sağladığı birçok kolaylık vardır. Bunları bilerek ya da öğrenerek işlemlerinizi gerçekleştirirseniz, avantajlarının daha çok farkında olursunuz. Genelde kullanan kişiler tarafından sadece para transferi yapmaya ve hesap kontrolü gerçekleştirmeye yarıyor gibi yanlış bir yanılgı vardır. Oysaki internet bankacılığı; her geçen gün gelişiyor ve birçok işleme ev sahipliği yapıyor. Yani düşündüğünüz gibi sadece hesap kontrolü ya da para alma – gönderme işlemlerine yaramıyor.

Bu durumda internet bankacılığının ne işe yaradığını incelemekte fayda vardır:

Hesaplarınızı Kontrol Edebilirsiniz

Hesaplarınızı Kontrol EdebilirsinizHerkesin bildiği gibi internet bankacılığını kullanarak, banka nezdinde bulunan bütün hesaplarınızı buradan kontrol edebilirsiniz. Bakiyeleri, beklediğiniz bir para varsa gelmiş mi gelmemiş mi, maaşınız yatmış mı şeklinde bütün sorgulamalarını gerçekleştirebilirsiniz. Hesabınızda ki bakiyeyi görür ve işlemlerinizi ona göre şekillendirebilirsiniz. Ayrıca sadece vadesiz hesap değil vadeli, yatırım, altın gibi çeşitli mevduat hesaplarınızı da rahatlıkla kontrol edebilir ve ona göre hareket edebilirsiniz.

Vadeli mevduat hesabı nedir. nasıl açılır ve çalışır hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın!

Kredi Kartınızla İlgili İşlemler Gerçekleştirebilirsiniz

Kredi Kartınızla İlgili İşlemler Gerçekleştirebilirsinizİnternet bankacılığında sadece vadeli vadesiz hesaplarınız değil, kredi kartı gibi kullandığınız ürünler de yer alır. Böylelikle banka nezdinde bulunan bütün hizmetlerinizi internet bankacılığı üzerinden kontrol edebilir ve gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Kredi kartınızın borcunu ödeyebilir ve dilediğiniz gibi kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartınızda uygulamak istediğiniz çeşitli avantajları da yapabilirsiniz. Örneğin işlemlerinizi takside bağlama, kredi kartınızın hesap kesim tarihini değiştirme, bonus uygulamaları gibi birçok seçeneği değerlendirebilirsiniz. Böylelikle kredi kartı ile ilgili tüm işlemlerinizi de internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz.

Kredi kartı nedir, çeşitleri nelerdir hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın!

Para Transfer İşlemlerinizi Yapabilirsiniz

Para Transfer İşlemlerinizi YapabilirsinizBankaların kredi kartı ve kredi işlemlerinden sonra en çok kullandığımız hizmeti de para transferleri yani EFT, havale, virman işlemleridir. Önceden bu işlemler için bankalarda uzun sıralar beklemek zorunda kalınırdır. Daha sonra ATM işlemleri ile bunlara birazcık çözüm getirilmiştir. Fakat müşteriler yine bankaya ya da bankamatiğin olduğu bir yere gitmek zorundadırlar. Müşteriler için en büyük kolaylık internet bankacılığının çıkmasıyla olmuştur. Çünkü internet bankacılığı sayesinde para gönderim işlemleri çok kolaydır. Oturduğunuz yerden, istediğiniz saatte işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken ise havale işlemini 7/24 yapabileceğiniz ama EFT işleminizi hafta içi bankaların işlem saatleri içerisinde gerçekleştireceğinizdir.

EFT, havale ve virman saatleri nelerdir hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın!

Yatırım Hesaplarınızın Kontrolünü ve İşlemlerini Gerçekleştirebilirsiniz

Yatırım Hesaplarınızın Kontrolünü ve İşlemlerini GerçekleştirebilirsinizBankacılık işlemlerinin arasında kullanımına özen gösterilen bir seçenek ise yatırımlardır. Yatırım yapmak istediğinizde, paranıza para katmayı düşündüğünüzde bankalarda seçenekler arasındadır. Hatta bu seçenek internet bankacılığının gelişmesiyle daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Şöyle ki bankalarda en yoğun yatırımı yapılan seçenekler altın ve dövizdir. Bu iki seçenek için de anlık oluşan fiyatlar üzerinden işlemler yapılır. Bu durum da işlemlerin anlık ve hızlı gerçekleşmesi gerektiğini gösterir. Bu yüzden internet bankacılığının artmasıyla yatırım işlemlerinde artış görülmüştür. Çünkü anlık fiyatlar değerlendirilerek, anlık işlemler yapılmaktadır. Aynı zamanda kontrolünü de rahatlıkla gerçekleştirmeniz mümkündür.

Döviz yatırımı yaparak para kazanmak hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın!

Kredi İşlemlerinizi Yapabilirsiniz

Kredi İşlemlerinizi YapabilirsinizYapılan birçok işlem gibi kredi başvuru, kontrol ya da ödeme gibi işlemler de internet bankacılığında yapılabilen türlerdendir. Artık banka banka gezmek yerine, hesabınız olan bankalara internet bankacılığından kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Onaylandığı takdirde hesabınıza yatan paraların transferini istediğiniz yerlere gerçekleştirebilir ve ödemelerinizi de buradan halledebilirsiniz. Böylelikle kredi işlemlerinizde özellikle kredi ödemelerinizde, her ay bankaya gitmek zorunda kalmadan kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sonuç olarak; internet bankacılığını kullanmanız oldukça avantajlıdır. Büyük zaman kayıplarına neden olan banka şubelerine giderek işlemleri yapmak yerine dilediğiniz yerden internet bankacılığını kullanarak tamamını ya da ön işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle hem zamandan hem de çoğu masraftan avantaj sağlarsınız. Bu yüzden internet bankacılığını kullanmak önemlidir. Ayrıca kullanımı da oldukça kolaydır. İnternet üzerinde bir kaç işlem yapmış herkes bu uygulamayı da kullanabilir. Bu sebeple sizin hala internet bankacılığı kullanım bilgileriniz yoksa bankanıza ulaşarak bilgileri edinmeniz önemlidir. Böylelikle siz de çoğu işleminizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın