Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Güne Nasıl Başladı? Günlük Altın Fiyatları (21.09.2023)

Ons güne nasıl başladı, günlük altın fiyatları ve kurları hakkında güncel bilgiler sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın!
Altın Güne Nasıl Başladı? Günlük Altın Fiyatları (21.09.2023)
Son Güncelleme: 
Yorum

Kıymetli madenler dünkü işlemlerde bir süre yataya yakın seyrettikten sonra güçlü bir yükseldi. Ancak bunu koruyamayan kıymetli madenler, daha sonra sert düşüş gösterdi. Altın ve gümüş piyasasında sert hareketler yaşanırken, kayıplar silinmeye çalışılıyor.

Altının ons fiyatı dünkü işlemlerde 1930 dolar seviyelerinde gezdikten sonra akşam saatlerinde dik yükseliş gösterdi. 1947,52 dolara kadar tırmandıktan sonra sert düşüş göstererek 1930 doların altına indi. Günün kapanışını ise 1930,3 dolardan gerçekleştirdi.

Ons altın fiyatı TSİ 09:30 sularında yüzde 0,09 düşüşle 1928,72 dolarda seyretti.
Ons Altın - 21.09.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Yeni güne 1930,36 dolardan başlayan kıymetli maden, bir süre yatay seyrettikten sonra gerilemeye başladı. 1924,27 dolara kadar indikten sonra 1928 dolar seviyelerine toparlanarak burada kalmaya başladı. Haftalık yüzde 0,79 kazanca işaret ediyor.

Gram altın ise dünkü işlemlerde 1677 lira seviyelerinde gezdikten sonra 1690 liranın üstünü test etti. Kapanış öncesinde gerilemeye başlayan gram altın, 1675,73 liradan kapanış yaptı. Haftalık yüzde 1,32 kazanca işaret ediyor.

Gram altın fiyatı TSİ 09:35 sularında yüzde 0,18 yükselişle 1676,81 lirada seyretti.
Gram Altın - 21.09.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Yeni güne 1675,08 liradan başlayan gram altın, Asya seansının başında aşağı yönlü ivme gösterdi. 1649,59 liraya kadar inen gram altın, daha sonra 1683,40 liraya yükseldi. Ardından 1675 lira seviyelerinde hareket etmeye başladı.

Gümüşün ons fiyatı ise dünkü işlemlerde 23,05 dolara kadar geriledikten sonra yükselişe geçti. 23,59 dolara kadar yükselen gri maden, daha sonra sert düşüş gösterdi ve 23,21 dolara kadar geriledi. Günün kapanışını ise 23,24 dolardan gerçekleştirdi. Gram bazında ise 20,50 liranın üstünü gördükten sonra 20,19 liradan günü tamamladı.

Gram gümüş fiyatı TSİ 09:35 sularında yüzde 0,17 yükselişle 20,20 lirada seyretti
Gram Gümüş - 21.09.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Yeni güne 20,18 liradan başlayan gram gümüş, 19,84 liraya kadar geriledi. Buradan toparlanan gri maden, 20,20 lira sınırında hareket etmeye başladı. Ons bazında ise 23,24 dolardan güne başladıktan sonra 23,02 dolara indi. Ardından toparlanarak 23,23 dolarda gezmeye başladı.

Altın piyasasındaki diğer fiyatlara bakacak olursak;

 • Çeyrek altın 2741,3 TL alış – 2682,56 TL satış
 • Cumhuriyet altın 11493 TL alış – 11332 TL satış
 • Ata Lira 11553,45 TL alış – 11272,24 TL satış
 • 22 Ayar Bilezik 1558,69 TL alış – 1557,62 TL satış

Diğer Piyasa Açılış Raporları:

Sıkça Sorulan Sorular

 • Altın nedir?

  Altın kimyasal olarak Au sembolü ile bilinen atom numarası 79 olan elementtir. Fiziksel yapısı ise saf halinde parlak, hafif kırmızıya çalan sarı renkli, yumuşak, sinek ve dövülebilen bir metaldir. Doğada serbest halde bulunması, asitlere karşı dayanıklı olması ve kolay işlenebilmesi eski çağlardan beri dikkat çekmesine neden olmuştur. Aynı zamanda her zaman bir değer aracı olarak görülmüştür. Tarihte bilinen ilk kayıtları Milattan Önce 3200 yıllarında Mısır hükümdarlarının eşit boyda çubuklar halinde dövdüğü altın paralardır. MÖ 2000 yılında ise Peru'da altın ziynet eşyalarına rastlanmıştır. Ayrıca Amerika kıtasındaki Aztekler ve İnkaların da altın tutkunu oldukları bilinmektedir. Günümüzde ise yeryüzünden çıkarılan bütün altınların yarısından fazlası hükümetlerin ve merkez bankalarının elinde bulunmaktadır. Her ülkede para emisyonu güvencesi olarak tutulmaktadır. Aynı zamanda milletlerarası bir ödeme aracı olarak eskiden beri önem taşıması da bunda bir etkendir. Kuyumculukta ise gümüş, paladyum, platin ve bakır ile birlikte alaşımları sıklıkla kullanılır.

 • Ons nedir?

  İngilizce 'ounce' kelimesinden gelen ons, Anglo-Sakson ülkelere özgü bir ağırlık ölçüsü birimidir. Avoirdupois ons için kısaca kullanılsa da başka ons çeşitleri de bulunmaktadır. 1 Avoirdupois ons tam olarak 28,349523125 grama karşılık gelmektedir. Aslında ons bir hesaplama şeklidir. Farklı ülkelerde farklı rakamlarda kullanılabilir. Örneğin; 1 ons 31,10 gram altına denk gelmektedir. Fransa'da ise 30,59 grama ve İngiltere'de 28,349 grama karşılıktır. Altın için uluslararası bir ağırlık birimi olarak troy ons olarak kullanılır. Troy ons, Orta Çağ Avrupa'sının önemli ticaret şehirlerinden olan Fransa'nın Troyes kentinde kullanılan Troy Ağırlık Sistemi'e ait bir ölçü birimidir. Gümüş, altın gibi kıymetli madenler ile elmas, yakut gibi kıymetli taşların kütlelerinin ölçümünde kullanılır. Avoirdupois onsa göre yüzde 9,7 daha ağırdır. 1 kilogram saf altın 32,15 ons altına karşılık gelirken, genellikle 1 ons üzerinden dolar ile fiyatlaması yapılmaktadır. Dünya genelinde altının alış ve satış işlemleri de çoğunlukla ons üzerinden gerçekleştirilir. Aynı zamanda ons birimi, değerli madenlerin ölçülmesini sağlayan bir kütle birimi olmuştur.

 • Altın çeşitleri nelerdir?

  Altın dendiği zaman genel olarak akla gelen çeşitler; çeyrek, gram, yarım, tam, Cumhuriyet, Ata lira ve Reşat şeklindedir. Elbette çeşitlilik kuyum şirketlerinin üretimlerine göre bundan daha fazla olabilmektedir. Örneğin; İstanbul Altın Rafinerisi'nin ürettiği altın çeşitleri; gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın, Cumhuriyet altını, Reşat altın, Hamit altın ve gremse altın şeklindedir. Üretilen çeşitler arasında en küçük olanı gram altın iken, en büyük olanı gremse altındır. Gremse altın, Cumhuriyet altının iki buçuk katı daha büyüktür. Çeyrek altın 1,75 gram, yarım altın 3,21 gram, tam altın 7,016 gram ağırlığındadır. Reşat ve Hamit altınlar ise 7,2 gram ağırlığındadır ve basıldıkları padişah döneminin paraları olarak bilinirler. Gremse denen altın çeşidi ise 10 adet çeyrek altına denk gelir.

 • Altın hangi saatlerde yükselir?

  Günlük altın fiyatları küresel olarak belirlenirken, yurt içinde belirlenen fiyatlar Kapalıçarşı verilerini yansıtır. Uzmanlar altının genellikle ABD seansının açıldığı öğleden sonraki işlemlerde yükseldiğini ifade eder. Günlük altın piyasası fiyatlarının oluştuğu saatler 11:30 ile 12:00 arası şeklinde bilinirken, saat 15:30 civarında New York Borsası’nın açılışıyla yeni fiyatların oluştuğu belirtiliyor. Dolayısıyla altın fiyatlarının öğleden sonraki işlemlerde daha gerçekçi verilere dayandığı ifade ediliyor. Aynı zamanda haftanın ilk yarısında altın fiyatlarının yüzde 60 daha ucuz olduğu, haftanın ikinci yarısında ise yüzde 40 civarında arttığı belirtiliyor. Özellikle Cuma günleri altının yükseldiğine dikkat çekiliyor.

 • Altın neye bağlı olarak yükselir?

  Altın fiyatları yükselişi genellikle talebe göre gerçekleşir. ABD, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin yoğun altın talebi fiyatların belirlenmesinde rol oynar. Altın alımı yükselirse yani altına olan talep yükselirse fiyatlarda da yükseliş gerçekleşir. Aynı zamanda ABD ve Çin gibi ekonomik açıdan güçlü ülkelerin izlediği politikalar da altın fiyatlarının yükselişinde ve düşüşünde etkili olmaktadır. Genel olarak altın fiyatlarını etkileyen faktörler; küresel faiz oranlarındaki değişimler, para birimlerinin değerlerinde düşüş ve yükselişler, nakit akışındaki değişimler, küresel enflasyon durumu ve ekonomik durgunluk şeklindedir. Kriz dönemlerinde genel olarak altın fiyatlarının yükselişi güvenli liman olarak alımların artmasından kaynaklanmaktadır. Günlük altın piyasası değişimlerini yorumlamak için sadece bulunduğunuz ülkeye bakmak yetmeyecektir. Dünya genelini analiz etmelisiniz.

 • 1 gram altın ne kadar?

  Altın gram bazında en iyi yatırım araçlarından birisidir. Her yatırımcı cebindeki paraya karşılık gelecek gramda altın alabilmektedir. Bu noktada 1 gram altın ne kadar, günlük altın fiyatları nasıl sürekli takip edilir. 2023 Mayıs verilerine göre 1 gram altın ortalama 1250 lira civarında seyretmektedir. Elbette günlük altın fiyatları sürekli değişmekte, gram altın alış fiyatı ve gram altın satış fiyatı anlık farklılıklar göstermektedir. Aynı zamanda alım ve satımı gerçekleştireceğiniz kuyumcuda da farklılıklar görülebilmektedir.

 • 1 ons ne kadar?

  Ons dünya genelinde kıymetli madenler ve taşlar için bir kütle birimi olarak kabul görmüştür. Altın dünya genelinde troy ons üzerinden hesaplanıp, ülkelerce kabul edilir bir fiyat seviyesi ortaya çıkmıştır. Troy ons birimine göre 1 ons altın 31,10 gram altına denk gelmektedir. Mayıs 2023 itibarıyla altın ons fiyatı ortalama olarak 2000 dolar seviyelerine ulaşmıştır. 1 ons üzerinden gram altın alış fiyatı ve gram altın satış fiyatı hesaplamaları gerçekleştirilmektedir.

 • Kuyumcularda altın fiyatları neden farklı olur?

  Altın almadan önce gerek internetten gerek banka uygulamalarından veya bu konuda hizmet veren Piyasa.Paratic.com gibi canlı veri platformlarından altın fiyatlarına bakarak kendimizce hesap yaparız. Ancak evdeki hesap çarşıya uymaz. Çünkü kuyumcuda altın fiyatının baktığımızdan biraz daha farklı olduğunu görürüz. İşte bunun bazı nedenleri vardır. Nedenlerden birisi kuyumcunun yaptığı işlemden kâr etmek istemesidir. Sonuçta aldığı altını birkaç lira daha yükseğine satarak kendi payını almayı ihmal etmemektedir. Özellikle bu fark bilezik, kolye gibi işlenmiş altın ürünlerinde çok daha fazla olmaktadır. Altın ons fiyatı ve 24 ayar gram altın fiyatı bu noktada daha güvenli bir yatırıma işaret etmektedir. Bu noktada bir alternatif olarak gümüş yatırımı da yapılabilmektedir. Gümüş ticareti nasıl yapılır konusuna göz atmanızı öneririz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%