Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gecelik Repo Vadeli İşlem Sözleşmeleri Nelerdir, Yatırımı Nasıl Yapılır?

Gecelik repo vadeli işlem sözleşmeleri nedir, yatırımı nasıl yapılır sorularının yanıtları pek çok kişi tarafından merak edilmekte. İşte yanıtlar:
Gecelik Repo Vadeli İşlem Sözleşmeleri Nelerdir, Yatırımı Nasıl Yapılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Faize dayalı ürünler arasında yer alan repo varlıkları, spot piyasaların dışında 21 Ekim 2015 tarihinden itibaren VİOP’ta vadeli olarak işlem görmeye başladı. Burada aylık veya üç aylık Gecelik Repo Oranı Vadeli İşlem Sözleşmeleri aracılığıyla farklı iki şekilde yatırım yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Geri alma taahhüdü ile satın alınan sözleşmelere doğru zamanda yatırım yapabilmek, beklentilerinizi karşılayabilmek için repo nedir kapsamlı bir şekilde öğrenmelisiniz. Bilgileriniz ve deneyimleriniz doğrultusunda kar getirecek vakitleri belirleyebilir, en uygun fiyat seviyelerinden işlemlerinizi yaparak para kazanabilirsiniz.

Repo – Ters Repo Pazarı’nda işlem gören araçların, VİOP’ta alınıp satılmasıyla ilgi daha da yoğunlaşmıştır. Bunun sebebi spot piyasadaki risklerin standart sözleşmeler sayesinde minimum riske indirilmiş olmasıdır. Böylece yatırımcılar, riski daha az olduğu için VİOP’u tercih etmiştir. Bu sayede gerek korunma gerek spekülasyon gerekse de arbitraj farkından yararlanma amaçlı işlemler yapılarak beklentiler karşılanabilmektedir. Bunun için öncelikle beklentilerinizi belirlemelisiniz ve beklentilerinize ulaşabilmek için hangi amaç doğrultusunda hareket etmeniz gerektiğine karar vermelisiniz. Bu konuda deneme hesaplarından faydalanarak, tecrübelerinizi artırmalısınız. Böylece kazandığınız tecrübelerle kar getirecek stratejilerle ilerleyebilir, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Şimdi; farklı iki türde yatırımı yapılan Aylık ve Üç Aylık Gecelik Repo Oranı Vadeli İşlem Sözleşmelerine bakarak, yatırımları nasıl yapılır sorusunu cevaplandıralım:

Aylık Gecelik Repo Oranı Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Aylık Gecelik Repo Oranı Vadeli İşlem SözleşmeleriBu sözleşmenin dayanak varlığı, aynı gün valörlü gecelik miktar ağırlıklı ortalamasıdır. Bu ortalama hesabı basit faiz oranlarının aylık birleşik aritmetiğidir. Repo – Ters Repo Pazarı’nda işlem gören araçlar üzerinden hesaplama işlemi yapılır. Bu nedenle spot piyasada değişen fiyat hareketlerini takip etmenizde yarar vardır. Repo nedir hakkında ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Sözleşmenin parasal değeri 1.000.000 TL’dir. Sözleşmenin büyüklüğü ise vade ayındaki takvim gün sayısına göre değişmektedir. Formülle göstermek gerekirse; 1.000.000 * (Gün Sayısı/365) * 0.01 bu şekilde sözleşmenin büyüklüğü hesaplanmaktadır. Buradaki 0,01 sayısı, minimum fiyat adımıdır.

Aylık Gecelik Repo Oranı Vadeli İşlem Sözleşmeleri’nin uzlaşma yolu nakdidir. Nakdi uzlaşma yönteminde vade sonunda sözleşmeye konu olan varlık taraflar arasında el değiştirmemektedir. Bunun yerine, dayanak varlığın sözleşme fiyatı arasındaki farka bakılmaktadır. Taraflar arasında hesaplanan tutarlar el değiştirmektedir. Bu nedenle yatırım yapacağınız sözleşmenin teslimat türünü bilmelisiniz. Bunun dışında çok sayıda enstrüman standart sözleşmeler aracılığıyla alınıp satılmaktadır. Portföyünüzü çeşitlendirmek için diğerlerine de yönelebilirsiniz. Ama bu hususta her sözleşmenin içeriğini bilmelisiniz. Çünkü gerek miktar gerek kalite gerekse de uzlaşma şekilleri bakımından sözleşmeler birbirinden farklıdır. Bu yüzden kesinlikle yatırım yapmadan önce bu bilgileri araştırmalısınız.

Her sözleşmenin günlük ve vade sonu olmak üzere uzlaşma fiyatları vardır. Bu fiyat seviyeleri üzerinden yatırımlar gerçekleştirilir. Günlük uzlaşma değerleri her yeni günde tekrar hesaplanır. Bu hesaplamalar seans sürelerinin dolmasına son on dakika kala gerçekleştirilen işlemler üzerinden yapılır. İşlemlerin ağırlıklı ortalamaları alınır. Fakat günlük uzlaşma değerinin belirlenebilmesi açısından minimum on tane işlem gerçekleştirilmiş olması gerekir. Bu işlem sayısı düşük olduğu zaman geriye dönük olarak toplamda on adet pozisyonun değerleri hesaplanır. Böylelikle günlük uzlaşma değeri belirlenir. Toplam gün boyunca yapılan işlemler belirlenen minimum seviyenin altında kaldığında tüm işlemlerin ortalamasına bakılır. Yani 10 değil de 8 işlem yapılmışsa, 8 tanesinin ortalaması alınır. Hiç işlem yapılmamışsa da bir önceki günde hesaplanan günlük uzlaşma değeri, bugün içinde geçerlidir.

Günlük uzlaşma değerinin hesaplanamaması veya hesaplanan değerin piyasa ile eş değer tutumda olmamasıyla devreye Uzlaşma Fiyatı Komitesi girer. Yukarıdaki yöntemlerin dışında farklı türde hesaplama yaparak uzlaşma değerini belirler. Bunun için seans sonundaki en iyi alış ve satış arasındaki farkın ortalaması alınır. Ayrıca dayanak varlığın spot piyasadaki değerlerin ve diğer vade aylarında belirlenmiş olan günlük uzlaşma değerlerinin ortalamasına bakılarak teorik fiyatlar oluşturulur. Bu oluşturmada Özel Emir Pazarlarında gerçekleştirilen işlemler hesaba katılmamaktadır. Böylece komite tarafından belirlenen fiyatlar işlem platformuna yansıtılarak, günlük uzlaşma değerleri belirlenmiş olur.

Vade sonu uzlaşma fiyatını belirlemek için bilinmesi gereken değerler vardır. Bunlar; vade ayındaki takvim günü sayısı, hesaplama periyodundaki iş günü sayısı, faiz oranlarının geçerli olduğu takvim günü sayısı ve sözleşmenin büyüklüğüdür. Bütün bu veriler sayesinde vade sonu uzlaşma fiyatı belirlenmektedir. Bu değer vade bitiminde yani son iş gününde açıklanmaktadır. Yılın tüm aylarında Aylık Gecelik Repo Oranı Vadeli İşlem Sözleşmesi yatırımı yapabilirsiniz. Sözleşmelerin bitim tarihi 4 vade ayını kapsamaktadır. Süre hesaplanırken yatırımın yapıldığı ay dikkate alınmaktadır. Takas süresi diğer sözleşmelerle aynıdır. T+1 gün sonucunda takas gerçekleştirilmektedir. Kazanılan miktarlar ertesi gün hesaba yansıtılırken, kaybedilen miktarda aynı gün içerisinde hesaptan çekilmektedir.

Minimum fiyat adımı 0,01 olarak belirlenen sözleşmede, fiyat faiz oranının 100 ile çağrılması sonucunda bulunur. Bu sözleşmelerde virgülden sonraki iki basamağın ne yönde değiştiği önemlidir. Değişimler artış yönünde ise kar, aksi istikamette ise zarar edilmektedir. Bu nedenle ilerideki fiyat seviyelerinin ne şekilde oluşacağını bilmek zarardan dönebilmeniz anlamına gelirken, avantajlı pozisyonları da kaçırmadan değerlendirmeniz manasını taşımaktadır. Aylık gecelik repo işlemlerinde de diğerlerinde olduğu gibi baz fiyat ve günlük fiyat değişim limitleri bulunmaktadır. Sözleşmenin işleme açıldığı gün Uzlaşma Fiyatı Komitesi tarafından belirlenen ilk değer baz fiyattır. Bu fiyat diğer işlem günleri için bir önceki günün uzlaşma fiyatıdır. Günlük değişim limiti, baz fiyatın ±%50’sidir. Belirlenen değerlerin fiyat adımına uygun olmaması halinde üst limit bir sonraki üst fiyat adımına, alt limitte bir önceki alt limite yuvarlanarak işlemler yapılmaktadır. İşlem saatleri 09:10 – 17:45 vakitleri arasındadır.

Üç Aylık Gecelik Repo Oranı Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Üç Aylık Gecelik Repo Oranı Vadeli İşlem SözleşmeleriAylık Gecelik Repo Oranı Vadeli İşlem Sözleşmeleri ile aynı dayanak varlıklar üzerinden üç aylık olarak gerçekleştirilen işlemlerdir. Sözleşmenin büyüklüğü, vade ayındaki takvim gün sayısı ve minimum fiyat adımı ile bulunur. Bu değerlere göre büyüklük değişmektedir. Uzlaşma şekli nakdidir. Aylık Gecelik Vadeli İşlem Sözleşmelerinde olduğu gibi günlük ve vade sonu uzlaşma fiyatları belirlenmektedir. Bu sözleşmelerde vade ayları farklılık göstermektedir. Normalde bütün aylarda yatırım yapılabilirken, Mart, Haziran, Eylül ve Aralık’ta alım işlemleri gerçekleştirilmektedir. Sözleşmelerin vade süresi minimum 8 aydır. İşlem yapıldığı andan itibaren yatırımlar 8 vade ayı içerisinde yapılır.

Takas süreleri, sözleşmenin vadesi ve son işlem günü Aylık Gecelik Repo Oranı Vadeli İşlem Sözleşmeleri ile aynıdır. Yani, T+1 gün sonunda takaslar gerçekleştirilir. Karlar (T+1 gün), zararlar ise de T gününde hesaba yansıtılmaktadır. Sözleşmenin bitiş tarihi ise yatırım yapıldığı andan itibaren 8. ay sonu günüdür. İşlem gününde piyasa resmi tatil nedeni ile yarım açık veya kapalı ise sözleşmeler bir önceki gün otomatik olarak kapatılır.

Sözleşmenin minimum fiyat adımı 0,01’dir ve virgülden sonraki iki basamağın değişimi kar – zarar üzerinde etkilidir. Fiyat hesaplamaları, faiz oranlarının 100 ile çarpılmasıyla yapılır. Günlük fiyat ve baz fiyat değişim limitleri de Aylık Gecelik Repo Oranı Vadeli İşlem Sözleşmeleri’nde olduğu gibidir. Öncelikle baz fiyat bulunur. Ardından da günlük fiyat değişim limiti belirlenir. Bu limit baz fiyatın ±%50’sidir. Sözleşmenin işleme açıldığı gün Uzlaşma Fiyatı Komitesi tarafından belirlenen değer baz fiyattır. Bu değerin, daha sonraki işlemlerin bir önceki günlük uzlaşma fiyatını temsil ettiğini söyleyebiliriz. İşlem süreleri 09:10 ve 17:45 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. Şimdi, bu sözleşmelere nasıl yatırım yapılır gelin hep birlikte bakalım:

Gecelik Repo Vadeli İşlem Sözleşmelerine Nasıl Yatırım Yapılır?

Gecelik Repo Vadeli İşlem Sözleşmelerine Nasıl Yatırım Yapılır?Gecelik Repo Vadeli İşlem Sözleşme türlerini yukarıda inceledik. Birikimlerinizi bu sözleşmeler aracığıyla değerlendirmek için yapmanız gereken vadeli işlem yatırım hesabı açtırmaktır. Bu hesabı ya bankalar ya da VİOP işlemi yaptıran özel kurumlar üzerinden açtırabilirsiniz. Bu konuda işlemlerinizde görevli olacak kurumun yasal olması gerektiğine dikkat etmelisiniz. SPK’nin web adresinden yasal olan kurumların listesine ulaşabilirsiniz. Amacınıza yönelik fırsat ve hizmet sunanı tercih ederek yatırım hesabı açtırabilirsiniz. Böylece birikimlerinizi sözleşmeler aracılığıyla değerlendirebilirsiniz.

Sonuç olarak; vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yaparak para kazanmak istiyorsanız, öncelikle alım – satımını yapacağınız dayanak varlıkları tanımalısınız. Repo işlemleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Aynı şekilde piyasanın da nasıl işlediğini bilmelisiniz. Çünkü her sözleşmenin değeri ve fiyat değişkeni farklıdır. Bu nedenle beklentilerinizi karşılayabilmeniz için bilinçli olarak hareket etmeniz gerekir. Bu konuda aracı kurumlarının eğitim olanakları son derece faydalıdır. Alanında uzmanlaşmış dinamik kadro tarafından verilen eğitimler, geliştirilen demo hesapları sayesinde püf noktaları öğrenebilirsiniz. Böylece her işleminizin sonucundan beklentilerinizi karşılayarak ayrılabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın