Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’dan İngiltere’deki Yatırımcılara Akbaba Hamlesi!

Fransa’dan İngiltere’deki Yatırımcılara Akbaba Hamlesi!
Son Güncelleme: 
Yorum

2016 yılı, dünya ekonomisi için oldukça sancılı bir yıl olarak tarihte önemli bir yer tutacağa benziyor. Yılın belki de en önemli gelişmesi, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış için Haziran ayında Brexit oylamasına gitmesiydi. Bilindiği üzere Brexit’in gündeme gelmesini sağlayan isim; Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’du. Johnson o dönem yaptığı açıklamada; İngiltere’nin AB’den ayrılması için çalışmalar yürüteceğini belirtmiş ve AB’nin eski gücünü yitirmeye başladığını dile getirmişti. Johnson’un açıklamaları, Brexit’in fitilini ateşlemiş ve ülke ekonomisinde ciddi oynaklıkların görülmesine sebep olmuştu. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

İlerleyen süreçte ise Johnson’un açıklamalarının İngiltere halkı tarafından kabul görmesi üzerine, Haziran ayında Brexit oylamasına gidilmesine karar verilmişti. Tüm dünyanın merakla beklediği oylama sonucunda Başbakan David Cameron’un tüm politika ve çalışmaları sonuçsuz kalmış, İngitere AB’den çıkış kararı vermişti. Yaşanan bu gelişmenin ardından ardından ise İngiltere’nin, AB’den resmen çıkış sürecinin hangi tarihte başlayacağı merak edilmeye başlanmıştı. İngiltere Başbakanı May, bu ayın başında yaptığı açıklamada; 2017’nin Mart ayında İngiltere’nin, AB’den ayrılık sürecinin başlayacağını ifade etmişti. May’ın açıklamalarının yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

İngiltere’nin AB’den ayrılma tarihinin de belli olmasının ardından, Fransa’dan oldukça dikkat çekici bir hamle geldi. AB’nin önde gelen ülkelerinden biri olan Fransa, diğer AB üyelerini hiçe sayan bir girişim için kolları sıvadı. Dünyaca ünlü İngiltere merkezli Financial Times gazetesinin ortaya attığı iddialara göre; İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecinin ardından, Londra’dan ayrılmak isteyen şirketleri ülkesine çekmek adına Fransa, şirket yöneticileri ve politikacılardan oluşan bir ekip kurmaya hazırlanıyor.

Ekipte kimler yer alacak?

Financial Times, iddialarının ikinci bölümünde ise ekipte yer alacak isimleri açıkladı. Gizli kaynaklardan alınan bilgiler doğrultusunda, Fransa’da kurulacak olan ekip içerisinde; Ross Mclnnes, heyetin başına büyükelçi sıfatıyla getirilecek. Ayrıca ekip içerisinde, merkez sağ siyasetin önemli isimlerinden olan Valerie Pecresse ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’da bulunacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar