Paylaşım

Fitch Türkiye’nin Kredi Notunu Kamuoyuna Açıkladı


 

Yurt içi piyasaların dikkatle takip ettiği Fitch'in Türkiye değerlendirmesi, kamuoyuna açıklandı. Ayrıntılar ve merak edilenler haberimizde;

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings‘in Türkiye değerlendirmesi, Cuma günü kamuoyuna açıklandı. Fitch’in değerlendirmesi öncesi Başbakan Yardımcı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada, objektif bir tutum sergilenmesi durumunda negatif yönde karar verilmeyeceğini dile getirmişti. Şimşek’in açıklamalarının detaylarını buradan inceleyebilirsiniz. Ancak Fitch, tüm beklentilerin tersine bir karar vererek, piyasaları şaşkınlığa uğrattı. Bilindiği üzere, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin ardından Türkiye ekonomisi çalkantılı bir sürece girmişti. 18 Temmuz tarihine gelindiğinde ise Fitch gerçekleştirdiği açıklamada, Türkiye’nin kredi notunu yeniden değerlendirmeye alacağını ve siyasi gelişmelerin belirleyici unsur olacağını belirtmişti.

Fitch’in değerlendirmesi öncesinde yurt içi piyasalarda kazanımlar görülmeye başlamıştı. Özellikle ABD Merkez Bankası’nın (FED) Temmuz ayında gerçekleştirdiği toplantısına ilişkin tutanakların kamuoyuna açıklanması, doların küresel çaptaki düşüşünü hızlandırmış ve Türk lirası tırmanışa geçmişti. O günlerde ise Fitch öncesi dolarda gerilemeler devam eder mi sorusu akıllara gelmişti. Dolar piyasasında yaşanan düşüşler ve merak edilenlerle ilgili gelişmelere buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin not görünümü negatife çevrildi!

Merakla beklenen Fitch değerlendirmesi, Cuma günü kamuoyuna açıklandı. Değerlendirme öncesi ekonomistlerin beklentileri ise kredi notu ve durağan görünümün sabit tutulacağı yönündeydi. Ancak Fitch tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin BBB – kredi notu teyit edildi; fakat durağan olan not görünümü negatife çevrildi. Fitch’in internet sitesinde yer alan Türkiye değerlendirmesinin detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

“Kısa vadede aşağı yönlü riskler görülebilir”

Kapital FX araştırma uzmanı Enver Erkan, Fitch’in Türkiye değerlendirmesiyle ilgili görüş bildirdi. Erkan yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kredi notunun sabit tutulmasının oldukça önemli olduğunu söyledi. Görünümün negatife çevrilmesinin ardından yurt içi piyasaların kısmen etkileneceğini belirten Erkan, Türkiye’nin bu süreçten başarıyla geçtiğini dile getirdi. Fitch tarafından gelen açıklamaları sınırlı negatif bir gelişme olarak niteleyen Erkan, kısa vadede aşağı yönlü risklerin görülebileceğini ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın