Yatırım yapmaya başla!

FED’in 2016 Eylül Toplantısında Neler Yaşandı?

FED’in 2016 Eylül Toplantısında Neler Yaşandı?

ABD Merkez Bankası’nın (FED) Eylül ayına ilişkin toplantısı geçen gün akşam saatlerinde sonuçlandı. İki gün süren toplantı öncesi, piyasalarda oldukça hareketli dakikalar yaşanıyordu. Bilindiği üzere FED, yılın başından bu yana faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutma kararı almış ve bunu tüm toplantılarında gerçekleştirmişti. Ancak burada merak edilen konu FED’in yıl içerisinde hangi toplantısında faiz artırımına gideceği yönündeydi. Hatırlanacağı üzere geçen yılın Aralık ayında FED, dokuz yıllık aranın ardından faiz artırım kararı almış ve yeni yıl için gerçekleştireceği toplantılarda faiz artırımının süreceğine yönelik sinyaller vermişti. Ancak beklentiler bir türlü gerçekleşmedi ve faizler sabit tutuldu.

İki büyük banka yanıldı!

FED’in Eylül ayı toplantısıyla ilgili ise piyasaların genel beklentisi; faizlerin sabit tutulması yönündeydi. Ancak Barclays Plc. ve BNP Paribas SA., FED’in Eylül ayı toplantısıyla ilgili olarak iki gün önce kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda; FED’in piyasaları şaşırtarak faiz artırım kararı alacağını dile getirmişlerdi. İki önemli bankanın açıklamalarının yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz. İki büyük banka yanıldılar ve FED, Eylül ayı toplantısında faizleri sabit tutma kararı aldı.

Faiz artırımı için Aralık ayı işaret edildi

Faizler yılın başından bu yana bir kez daha sabit tutulurken, toplantıda dikkat çeken önemli noktalar bulunuyor. Bunlardan ilki;  üç FOMC üyesinin faiz artırımı yönünde oy kullanmış olması. Ancak yedi üyenin, faizlerin sabit kalması yönünde oy vermesi kararda belirleyici oldu. Toplantının ikinci dikkat çeken noktası ise Başkan Janet Yellen’in açıklamalarıydı. Yellen yaptığı açıklamada; faiz artırımı için daha çok işaret beklediklerini belirterek, bu yüzden sabırlı olunması gerektiğini dile getirdi. Böylelikle Yellen, faiz artırımı için bir nevi Aralık ayını işaret etmiş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum