Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bu Hafta En Çok Kazandıran ve Kaybettiren Kripto Paralar (19-23 Eylül 2022)

Kripto para birimlerinin hafta içerisindeki hareketlerini derledik. Haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren kripto paraları şu şekilde…
Bu Hafta En Çok Kazandıran ve Kaybettiren Kripto Paralar (19-23 Eylül 2022)
Son Güncelleme: 
Yorum

Enflasyonist baskı ve beraberindeki faiz artırımlarının yansımaları küresel piyasalarda okunuyor. Bitcoin’deki zayıf görünüm ise devam ediyor. Bitcoin (BTC) fiyatı hafta içerisinde 19.000 dolar seviyesindeki duruşunu sürdürdü.

Bitcoin, 19 Eylül Pazartesi günü haftaya yaklaşık 19.400 dolar seviyesiyle giriş yapsa da gün içerisinde psikolojik öneme sahip 20.000 dolar desteğini geçemedi.

Kripto para birimindeki seyir, paritede düşüş beklentilerini artırdı. Bitcoin, yüzde 6,5’lik düşüşle  18.250 dolar seviyelerine kadar geriledi. Fakat hafif boyutta da olsa toparlanma kaydetti. BTC, an itibarıyla borsalarda 19.098 dolardan işlem görüyor.

BTC fiyatındaki genel performans tablosu ele alındığında, yılın başından itibaren yüzde 60 değer kaybı yaşandığı görüldü.

BTC 19-23 Eylül 2022 Grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

En değerli altcoin olan Ethereum (ETH) da paralel şekilde sene başından itibaren değer kaybı yaşıyor. ETH, 1300 doların üzerinde işlem görüyor.

Kripto para piyasasını toplam değeri 1 trilyon dolar seviyesinin altına düştü ve yazım anında 937 milyar dolar seviyesinden işlem görüyor.

Haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren kripto para birimleri ise şöyle:

Haftanın En Çok Kazandıranları

1. Ripple (XRP)

XRP 7 günlük grafik
Kaynak: CoinMarketCap

Bu hafta yatırımcılara en çok kazandıran kripto para XRP oldu.

Hafta başında fiyatı 0.3889 dolar olan XRP, yüzde 42,65 artış yaşadı. Piyasa değeri 25 milyon doların üzerine çıktı.

2. Reserve Rights (RSR)

Bu hafta yatırımcılara en çok kazandıran ikinci kripto para Reserve Rights (RSR) oldu.

Hafta başında fiyatı 0,00537 dolar olan RSR, yüzde 48,96 oranında artış kaydetti.  Piyasa değeri 333 milyon doların üzerine çıktı.

Haftanın En Çok Kaybettirenleri

1. Terra Classic (LUNC)

LUNC 7 günlük grafik
Kaynak: CoinMarketCap

Haftaya kayıpla başlayan LUNC, 0.000027464 dolar seviyelerinde işlem görürken, yüzde 17,20 düşüş kaydetti.

İlerleyen günlerde de kayıplarını sürdürerek 0.00002258 dolara geriledi.

2. Toncoin (TON)

Düşüş eğiliminde olan bir diğer kripto para TON oldu. Haftaya 1.5849 dolar seviyelerinde başlayan TON, yüzde 19,19 düşüş yaşadı. Hafta içinde 1.2412 seviyelerine kadar geriledi.

Kazandıran ve Kaybettiren Kripto Paralar – 12-16 Eylül 2022

Bitcoin, Ethereum ve kripto paralar bu hafta içerisinde yine küresel piyasalardan gelen gelişmeleri takip etti. ABD’de beklentilerin üzerinde gelen enflasyon sonrası, BTC yeniden 20.000 dolar seviyesinin altına düştü.

En değerli ikinci kripto para birimi olan Ethereum’da ise aylardır beklenen Merge yükseltmesi gerçekleştirildi. ETH bu yükseltme ile hisse kanıtı sistemine geçiş yaptı. Bu durum madencilik işlemlerindeki enerji verimliliğinde büyük artış sağlayacak.

BTC 7 günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bitcoin ve Ethereum üzerinde yaşanan bu gelişmeler, altcoinlerin de kayıplarının artmasına neden oldu. Bazı kripto paralar ise bir önceki haftaya göre kazanç sağladı.

Kripto para piyasasını toplam değeri 1 trilyon dolar seviyesinin altına düştü ve yazım anında 927 milyar dolar seviyesinden işlem görüyor. İşte haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren kripto para birimleri.

Haftanın En Çok Kazandıranları

1. Celsius (CEL) – Yüzde 10 Yükseldi

CEL 7 günlük grafik
Kaynak: CoinMarketCap

Altcoinlerden Celsius, bu hafta yatırımcılara en çok kazandıran kripto para oldu. Haftaya 1.39 dolardan başlangıç yapan CEL, yüzde 10’dan fazla yükseldi ve 1.56 dolar seviyesinden işlem görüyor. Hafta içerisinde 3 dolara kadar çıkan bir pump hareketi kaydedildi. Dijital varlığın piyasa değeri 370 milyon doların üzerinde.

2. Chiliz (CHZ) – Yüzde 6 Yükseldi

Fan token borsası Chiliz’in tokeni CHZ, haftalık kazancı ile piyasada ikinci sırada yer aldı. 1.3 milyar dolara yakın piyasa değeri olan CHZ, hafta boyunca yüzde 6 yükseldi. 0.2090 dolar seviyesinden haftaya giriş yapan kripto para birimi, 0.2162 dolardan işlem görüyor.

Haftanın En Çok Kaybettirenleri

1. Terra (LUNA) – Yüzde 50 Düştü

LUNA 7 günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Geçtiğimiz aylarda çöküşü ile kripto para piyasasını sarsan Terra, (LUNA) bu hafta da kayıpları ile öne çıktı. Luna token hafta başında 5,70 doların üzerinde işlem görürken, geçen günler içerisinde yüzde 50’ye yakın düştü ve 3.10 dolara kadar geriledi. Dijital varlık bir önceki hafta 7 dolar seviyelerinin üzerini test etmişti.

2. Gnosis (GNO) – Yüzde 18 Düştü

Ethereum tabanlı merkeziyetsiz bir kripto para birimi olan Gnosis, (GNO) bu hafta içerisinde yüzde 18’in üzerinde kayıp yaşadı. GNO 173 dolardan 137 dolar seviyelerine kadar geriledi.

3. Ethereum (ETH) – Yüzde 16 Düştü

En değerli altcoin olan Ethereum, bu hafta Merge yükseltmesini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdi. Güncellemeyi fiyatlayan ETH önceki haftalarda yüksek getirileri ile dikkat çekmişti.

Dijital varlık Ağustos ayında 2.000 dolara kadar çıkmıştı. Merge sonrası yönünü aşağı çeviren en değerli altcoin, yüzde 16’lık kayıpla 1.430 dolara kadar geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar