Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ek Hesap Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ek hesap nedir, nasıl kullanılır, nasıl açılır, limit nasıl belirlenir gibi daha merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.
Ek Hesap Nedir? Nasıl Kullanılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bankalarda açılan hesapların ne işe yaradığını, ne için kullanıldığını hemen herkes biliyordur. Ama bilmeyenler için birazcık bahsetmek istiyorum. Banka hesabı açtırdığınızda çoğu bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Zaten işlemlerin temelinde bu hesaplar yatar. Kredi kullanacaksanız, para biriktirecekseniz, yatırım yapacaksanız bu hesaplarınızın olması önemlidir. Hesaplarınız açılmadan bu işlemleri yapamazsınız. Bu sebeple bankalarda hesap nasıl açılır, kullanılır bilmeniz önemlidir. Çünkü ek hesap dediğimiz durum da bu normal hesaplarla ilişkilidir. İnsanların ihtiyaçlarının dönem dönem değişmesi, bazen gelirin yetmemesine sebep olur. Bu yüzden bankalar da alternatif teklifler ile müşterilerinin karşısına çıkar. Bunlardan bir tanesi de ek hesap seçenekleridir.

O zaman ek hesap nedir, nasıl kullanılır incelemekte fayda vardır.

Banka Ek Hesabı Nedir?

Banka Ek Hesabı Nedir?Bankaların hesap seçenekleri birçok ihtiyacınıza karşılık verir. Hesaplarınızın üzerine tanımlı olan banka kartınız bulunduğu sürece alışveriş yapabilir, para biriktirebilir ve çeşitli ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Tabi, bu durum her ay aynı şekilde olmaz. Bazen beklenmedik masraflar ya da ödemeler çıkabilir. Bu gibi durumlar için bankanın çeşitli seçenekleri vardır. Bunlardan bir tanesi ek hesap seçeneğidir. Ek hesap dediğimizde aslında kredi kartından nakit çekim gibi düşünebiliriz. Nakit avans çekim nedir hatırlayarak, ek hesabın nasıl işlediğini az çok anlayabilirsiniz. Şöyle ki; kredi kartından nakit çekim işlemi yapmak için kartınıza bağlı bazı seçenekler vardı. Aynı şekilde ek hesap için de bazı seçenekler mümkündür.

Ek hesap; hesaplarınıza bağlı olarak çalışan ve istediğiniz vakitte paranız olmasa dahi yapılan anlaşma çerçevesinde artı para çekişi ya da ödemelerinizin yapılmasına neden olur. Tabi nakit çekimde olduğu gibi ek hesapların kullanımı için de faiz ödemesi gerçekleştirirsiniz. Fakat bakıldığında zor zamanlardaki ufak ihtiyaçlarınız için kullanılabilir bir seçenektir. Bu sebeple ek hesabın nasıl kullanıldığı ve neler gerektirdiğini öğrenmek gereklidir.

Banka Ek Hesabı Nasıl Kullanılır?

Banka Ek Hesabı Nasıl Kullanılır?Bankaların müşterilerine sunduğu ek hesap seçenekleri doğrultusunda, birçok konuda çeşitli hizmetleri vardır. Ek hizmetler sayesinde de müşteriler zor zamanlarını daha rahat atlatabilmektedir. Bu zamanların atlatılmasına olanak sağlayan ek hesap seçeneği için de banka ile anlaşma yapmanız gereklidir. Hesabınız olan bankada, ek hesap seçeneğini kullanmak için bankaya gider ve bu hizmetten yararlanmak istediğinizi belirtirsiniz. Bu durumda da banka görevlisi gerekli işlemleri başlatır ve normal banka hesabınız üzerine ek hesabınızı tanımlattırırsınız.

Ek hesabın tanımlanmasıyla gerekli gördüğü yerlerde otomatik olarak devreye girer. Tabi, bu bakiyenin de bir sınırı vardır. Bu ise bankalarla yaptığınız anlaşma ve bankada bulunan kredi notunuz, limit durumunuza göre belirlenir. Ek hesap kullanımınıza da bu doğrultuda imkân verilir. Böylelikle kira, otomatik ödemeleriniz ya da diğer ihtiyaçlarınızı karşılamakta sıkıntı yaşamazsınız. Otomatik ödeme talimatı nedir ve nasıl verilir hakkında bilgi almak için tıklayın! Anlık olarak çözüm bulursunuz. Ek hesap kullanımı kontörlü telefonların eksi bakiyeye düşmesi gibi düşünebilirsiniz. Kullanımı faiz ödemesi karşılığında aynı mantıktadır.

Banka Ek Hesabı Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?

Banka Ek Hesabı Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?Banka ek hesaplarında işlemlerinizi yaparken dikkat etmeniz gereken başlıca konular vardır. Bunların en başında ek hesaba gerçekten ihtiyacınız olup olmadığıdır. Çünkü unutmayın ki ek hesabı kullandığınızda, önünüzdeki dönemlere eksik bakiye ile başlayacaksınız demektir. Bu durum ise size sıkıntı yaratabilir. Bu yüzden hesaplamalarınızı doğru yapmanız önemlidir. Çünkü eğer iyi bir hesap yapamazsanız, sürekli eksi bakiyelerle sıkıntıya düşersiniz. Bu durumda sizin finansal gücünüzü elinizden giderek alabilir. Bu konuda dikkatli davranmak önemlidir.

Diğer bir durum ise ek hesap kullandığınızda ödeyeceğiniz günlük faiz oranıdır. Bu konuda bankanızla görüşmeniz ve günlük faiz oranları hakkında bilgi sahibi olmanız gereklidir. Kullanacağınız tutara göre de değişiklik gösterebilir. Bu konuda bankanın uygulamalarını iyi bilmeniz gereklidir. Böylelikle ödeyeceğiniz faizleri de saptamalı ve size ne kadar maliyetli olacak görmelisiniz. Kullanımlarınızı da buna göre düzenlemeniz önemlidir.

Sonuç olarak; banka ek hesaplarını kullanmak isterseniz finans durumunuzu ve faiz oranlarınızı gözden geçirmenizde fayda vardır. Bu durum size mantıklı geldiği sürece, bankaların ek hesaplarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Anlık oluşan ihtiyaçlarınıza cevap verebilir ve ödeme sıkıntısı yaşamazsınız. Fakat, eksiye düştüğünüzde onun ödemesini önünüzdeki dönemlerde yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Kısa vadeli kredi ya da nakit çekim gibi düşünebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın