Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EFT, Havale ve Virman Arasındaki Farklar Nelerdir?

EFT ile havalenin ne olduğu, aradaki farklar neredeyse herkes tarafından bilinir. Buna bir de virmanı ekleyerek anlatıyoruz.
EFT, Havale ve Virman Arasındaki Farklar Nelerdir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Para transferleri bankaların yoğun olarak kullanılan hizmetleri arasındadır. Para transferi yapılması bazı şekil ve şartlara göre değişiklik gösterir. Bu ise EFT, havale ve virman olarak ayrılır. Her birinin kendine özgü farklılıkları ve para transferi yapılma şekli vardır. Bunlar arasındaki ayrımı bilmek gereklidir. Çünkü yapacağınız transferlerin de hangisinin altında gerçekleşeceği ve onu kullanırken şartların neler olacağı konusunda fikir sahibi olmalısınız. Böylelikle bankalar nezdinde yaptığınız işlemlerde daha bilinçli olursunuz. Kullanacağınız ve değerlendireceğiniz seçenekleri doğru bilirseniz eğer işlemlerinizi daha rahat gerçekleştirebilirsiniz.

Bu durumda bu üç para transferi çeşidinin farkları nelermiş inceleyelim.

EFT ile Havale Arasındaki Farklar

EFT ile Havale Arasındaki FarklarEFT ve havale arasında bariz farklar vardır. Bunların en başında da gerçekleşecek olan transferin bankalarıdır. Yani havale yapmak istediğinizde, paranın çıkış yapacağı ve giriş yapacağı bankanın aynı olması gereklidir. EFT yapmak için de farklı bankalar ya da yurtdışı transferi olması gereklidir. Banka farklılığı durumundan EFT ile havale ayrılır. Havale nedir, nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın!

EFT ile havale arasında bir de işlem saati farklılığı vardır. Daha doğrusu ikisini de bankanın şubesinde yaparsanız işlem saatleri aynıdır. Yani bankanın çalışma saatleridir. Fakat şube kanalı dışında internet bankacılığı ya da ATM kullanırsanız durum farklılaşır. Şöyle ki havale için herhangi bir saat sınırlaması yoktur. İşleminizi istediğiniz saatte yapar ve karşı tarafa gönderebilirsiniz. EFT ise durum aynı değildir. İster internet üzerinden ister ATM’den işleminizi yapın, şube çalışma saatlerine ve günlerine ayak uydurmak durumundasınızdır. Eğer mesai saatleri dışında EFT yapacaksanız, sadece ilk mesai saatine planlayabilirsiniz.

Para transferleri arasındaki ayrımlardan bir tanesi de karşı tarafın bilgileridir. EFT yapılacağı zaman kesinlikle IBAN kullanılarak yapılması daha doğrudur. Çünkü ülkemizde IBAN kimlik numarası gibidir. Her hesabın kendine aittir. Bu sebeple EFT işleminde IBAN kullanmak en doğrusudur. Fakat IBAN yerine banka adı, banka, şube ve hesap numarası bilgisinin bulunması gereklidir. Bu bilgiler tam ve doğru ise işleminiz yapılabilir. Havalede ise IBAN kullanabileceğiniz gibi sadece hesap numarası da yeterlidir.

EFT nedir, nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi almak için tıklatın!

EFT ile Virman Arasındaki Farklar

EFT ile Virman Arasındaki FarklarEFT işlemi yapacağınız zaman farklı iki bankayı kullanmanız virmanda da geçerli değildir. Virman işlemi de bir müşterinin aynı banka içerisindeki hesapları arasında yapılır. Burada kritik olan nokta virman yapılabilmesi için hesapların aynı bankada ve aynı kişiye ait olmasıdır. Bu sebeple EFT ile virman arasındaki ilk farkın banka tarafındaki işleyiş olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca virman işlemi yapabilmek için yine işlem saati beklemenize gerek yoktur. Tabi, internet bankacılığı ya da ATM kullanmanız koşuluyla bu geçerlidir. Eğer şube kanalını kullanacaksanız, mesai saatleri içerisinde yapmanız gereklidir. Fakat EFT saatleri kendinizi sınırlamak yerine internet ya da ATM bankacılığını kullanmak en mantıklısıdır. EFT işlemi için de neresi olursa olsun mesai saatlerini beklemek zorunludur.

Gidecek hesap bilgisine geldiğimizde ise virman işleminde hesap numarası bulunması yeterlidir. Hatta bazı bankalar, hesapları numaralandırır ve o numaralarla bile virman işlemine izin verilir. Aynı bankada kişinin kendi hesapları arasında olduğu için yapılan hatalar kolaylıkla çözülebilir. EFT ise bir üstte belirttiğimiz gibi IBAN ya da hesaba ait ayrıntılı bilgiler ile gerçekleşir. Bunların doğru olması çok önemlidir. Çünkü yapılan hatalarda virman kadar kolay geri dönüşü yoktur.

Virman nedir, nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın!

Havale ile Virman Arasındaki Farklar

Havale ile Virman Arasındaki FarklarHavale ve virman arasındaki tek fark işlemin şeklidir. Onun dışında yapılan bütün işlemler neredeyse aynıdır. Şöyle ki havale; aynı bankanın farklı kişilere ait hesapları arasında gerçekleşiyorsa virman aynı bankada aynı kişinin hesapları arasında gerçekleşiyor. Bunun dışında işlem saatleri, işlem yapma şekilleri ve yerleri aynıdır. Bu yüzden birbirine çok benzetilir ve bazen karıştırılır. Havale işlemi yaparken virmana göre bir tık daha fazla dikkat etmeniz gereklidir. Çünkü farklı iki kişinin hesabı arasında olacağı için yapılan işlemlerde dikkat etmekte fayda vardır.

Sonuç olarak; EFT, havale, virman aynı işleme hizmet eden fakat farklı yöntemlerde ve koşullarda gerçekleşen para transferlerini ifade eder. Ayını işlem farklı yöntemler olunca da farklılıklarını bilmekte fayda vardır. Bu sebeple yukarıda bahsetmiş olduğumuz farklılıkları bilmeli ve işlemlerinizi ona göre planlamalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın