Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

VİOP’ta İşlem Gören Vadeli Döviz Kontratları

VİOP'ta hangi dövizler işlem görüyor, döviz vadeli işlem sözleşmeleri neler, VİOP dolar kontratı ve diğer enstrümanlar hakkında bilgiler bu yazıda...
VİOP’ta İşlem Gören Vadeli Döviz Kontratları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Borsa İstanbul’a bağlı bir piyasa olan VİOP, türev işlemlerin avantajlarını Türk yatırımcıya ulaştırmaktadır. Portföyde risk dengesinin sağlanması amacıyla da sıklıkla tercih edilen VİOP nedir hala öğrenmediyseniz ilgili yazımızı mutlaka ziyaret edin. Piyasada yapılan vadeli işlemlerin ne gibi avantajları olduğunu gördükten sonra neden bu kadar popüler olduğunu da anlamış olacaksınız.

📜 Ülkemizde VİOP genellikle hisse senetleri üzerinden sıklıkla kullanılıyor. VİOP’ta hangi hisseler var göz atmak için tıklayın. Ancak dolar kontratı da azımsanmayacak derece yüksek işlem hacmine sahip. Özellikle portföy yöneticileri tarafından kur riskine karşı vadeli dolar kontratları ile portföyde denge sağlanabiliyor. Bunlar dışında siz de bugünden gelecekteki dolar kuru değişimleri üzerine hem korunma sağlayabilir hem de kazancınızı sabitleyebilirsiniz.

⭐ Spot piyasanın aksine kaldıraç ve çift yönlü işlem imkanıyla işlem yapabileceğiniz VİOP’ta aynı anda birkaç strateji uygulama avantajına sahipsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan VİOP’ta işlem gören vadeli döviz kontratları hangileri, başlangıç teminatları ve kaldıraç oranları gibi detaylara göz atalım:

VİOP Döviz Vadeli İşlem Sözleşmeleri ve Özellikleri

💸 Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda en başından beri işlem gören döviz kontratları; Dolar/TL, Euro/TL ve EUR/USD çapraz kuru şeklindedir. Piyasanın gelişim göstermesiyle birlikte Çin yuanı, İngiliz sterlini ve Rus rublesi üzerine düzenlenmiş sözleşmeler de eklenmiştir.

Gelin şimdi döviz vadeli işlem sözleşmeleri ve özellikleri nelerdir göz atalım:

Döviz Çifti Başlangıç Teminatı KALDIRAÇ ORANI SÖZLEŞME BÜYÜKLÜĞÜ
Dolar/TL 4058 TL 1:6 1000 Dolar
EUR/USD 44 USD 1:24 1000 Euro
Çin yuanı/TL 5586 TL 1:6 10.000 Çin yuanı
Rus rublesi/TL 6407 TL 1:4 100.000 Rus rublesi
GBP/USD 58 USD 1:21 1000 Sterlin

NOT: Başlangıç teminatları ve kaldıraç oranlarında değişiklik olabilir.

VİOP’ta Döviz İşlemlerinin Avantajları

📌 Vadeli işlemlerin birçok avantajı vardır. Özellikle küçük miktarla yüksek hacimli pozisyonların oluşturulması, fiyatlar düşük seviyedeyken alım, yüksek seviyedeyken de satış yapılabilmesi, vergi fırsatının bulunması önemlidir.

♟️ Bunun dışında risklerden korunma amaçlı hedge, arbitraj ve spekülasyon işlemlerinin esnek bir şekilde istenilen stratejiler ile uygulanması, yatırımcıların beklentilerini karşılamasına olanak sağlamaktadır.

Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Daha düşük teminat ödeyerek daha büyük pozisyon alınabilir ve daha yüksek kazanç sağlanabilir.
  • Spot piyasadaki kur riski vadeli piyasada alınan pozisyonla önlenebilir.
  • Sadece yükselişte değiş, düşüşte de pozisyon alınarak kazanç sağlanabilir.
  • Tüm TL pozisyonlarında faiz geliri elde edilebilir.
  • Düşük maliyetlerle yatırım imkanı sağlanabilir.

VİOP’ta Dolar Almak ve İşlem Örneği

Bu yazı içerisinde bu konuya da yer vermek istedik. Çünkü ülkemizde dolar her daim karlı bir yatırım olarak görülüyor. VİOP gibi türev bir piyasanın avantajlarından yararlanarak dolar almak da portföyünüze katkı sağlayacaktır. Bu konuyu merak edenlere özel olarak bazı bilgilere ve işlem örneğine göz atmak istedik.

🤑 VİOP’ta dolar kontratı, en volatil ilk üç enstrümandan birisidir. VİOP’ta işlem gören dolar kontratı, Dolar/TL kuruna dayalıdır. Sözleşmenin büyüklüğü 1000 dolardır ve spot piyasaya göre daha düşük bir maliyetle 1000 dolar büyüklüğünde pozisyon alınabilmektedir.

🗓️ Aynı anda 4 farklı vade ayına ait dolar kontratına yatırım yapılabilir. İçinde bulunulan ay, takip eden ay, sonraki ay ve aynı yılın Aralık ayı vadesine ait kontratlar işlem görür. Bu da farklı seçenekleri aynı anda değerlendirebileceğiniz anlamına gelir.

📈📉 Dolar kuru yükselirken uzun pozisyon, düşerken kısa pozisyon alınabilir. Bu sayede düşüş zamanlarında da dolar kurundan kazanç elde edilebilir.

VİOP’ta dolar almak isteyenler için bir işlem örneğine göz atalım:

VİOP Dolar/TL kontratı için başlangıç teminatının 4058 TL olduğunu ve 1 lot alım yaptığımızı düşünelim. TCMB’nin faizinin yüzde 10 olduğunu ve 10 gün sonra 26,6550 liradan işleme başladığımızı varsayalım. İşlem kapanışının ise 26,7123 lira olduğunu hesaba katalım.

✔️ Başlangıç teminatı: 4058 TL
✔️ İşlem miktarı: 1 lot
✔️ Standart kaldıraç oranı: 1:6
✔️ Vade döngüsü: Mayıs – Haziran
✔️ Piyasa fiyatı: 26,7123
✔️ Maliyet: 26,6550
✔️ Pozisyon: Uzun

İşlemden söz konusu kâr: (Satış fiyatı – Alış fiyatı) * 1000 * Sözleşme Adedi

📌 Kâr: (26,7123 – 26,6550) * 1000 *1 = 57,3 TL

Bu kazanca ek olarak bir de nema geliri elde edilecektir. Bu nema hesabınızdaki paraya göre hesaplanır. Biz başlangıç teminatı kadar yatırdığımızı düşünelim ve bunun üzerinden hesaplama yapalım.

✔️ TCMB faiz oranı: %10
✔️ Pozisyonda kalış süresi: 10 gün

Nema: (Teminat * Faiz Oranı * Taşınan pozisyon gün sayısı) / 36500

📌 Nema: (4058 * 10 * 10) / 36500 = 11,11 TL

İşlem sonucunda toplam kârınız ise 57,3 + 11,11 = 68,41 TL

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.