Yatırım yapmaya başla!

Cezayir’de 8 Yılın Ardından Üretime Gelen Sınırlama, Petrolü Nasıl Etkiledi?

Cezayir’de 8 Yılın Ardından Üretime Gelen Sınırlama, Petrolü Nasıl Etkiledi?

OPEC’in geçen gün başlayan Cezayir toplantısında, oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Küresel arz fazlası endişesiyle sert düşüşler yaşayan petrol piyasasında, bugün pozitif seyir gözlemleniyor. Hatırlanacağı üzere, geçen günkü işlemlerde petrol, Suudi Arabistan cephesinden gelen açıklamalardan destek bulmuş ve önemli kazanımlar elde etmeyi başarmıştı. Petrolün geçen günkü seyrinin yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Haftanın dördüncü işlem gününde ise petrol, kazanımlarını ikinci güne taşımayı başardı. Petrolün bugünkü işlemlerde kazanımlarını sürdürmesindeki temel neden ise OPEC’in tam sekiz yılın ardından üretime sınırlama getirme kararı alması oldu. Henüz resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen, toplantıda bulunan gizli kaynaklardan açıklamalar geldi. Yapılan açıklamalara göre; OPEC, petrol üretimi konusunda resmen sınırlamaya gidecek. OPEC’in Cezayir toplantısıyla ilgili detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Melbourne’de IG Ltd. piyasa analisti Angus Nicholson, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Nicholson yaptığı değerlendirmede; OPEC’in Cezayir toplantısında birlikte hareket ettiğini ve bir anlaşmaya vardığını söyledi. Kasım ayındaki OPEC toplantısında daha güçlü bir üretim kısıntısı yolunun açıldığını belirten Nicholson, piyasa adına olumlu gelişmelerin yaşandığını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Nicholson, WTI’nın varil başına 50 doların üzerine tırmanması için daha derin bir üretim kısıntısının gerekli olduğunu belirtti ve Rusya’nın da bu karara destek vermesi gerektiğini ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyle;

Kasım vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, haftanın dördüncü işlem gününde 42 sent değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımı sonrası WTI, varil başına 47,47 dolar seviyesine kadar yükseldi. Ancak bu yükselişin ardından WTI, Hong Kong saati ile 10.13’te varil başına 47,14 dolar seviyesinde dengelendi. Hatırlanacağı üzere WTI, geçen günkü işlemlerde 2,38 dolar değer kazanmış ve varil başına 47,05 dolar seviyesine yükselmişti. Ayrıca, bu çeyrekte WTI fiyatları, ortalama 44,90 dolar seviyesinde seyretti.

Kasım vadeli Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, haftanın dördüncü işlem gününde 9 sent değer kaybetti ve varil başına 48,60 dolar seviyesine geriledi. Hatırlanacağı üzere Brent petrol, geçen günkü işlemlerde 2,72 dolar ya da yüzde 5,9 oranında değer kazanmış ve varil başına 48,69 dolar seviyesine yükselmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum