Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsaya Nasıl ve Ne Zaman Girilmeli?

Borsaya girmek için doğru zaman var mı? İşte herkesin merak ettiği bu sorunun cevabı olabilecek bilgiler içeren yazımız:
Borsaya Nasıl ve Ne Zaman Girilmeli?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Birikimlerin değerlendirilmesi için borsa tercihen baş sıralarda yer alan piyasadır. Köklü bir tarihe sahip olması ve yasal olarak faaliyette bulunması tercih edilmesinin başlıca sebeplerindendir. Bunun dışında uzun vadede güvenilir bir şekilde kazanç elde edilmesi de borsanın seçilmesinde etkilidir. Ama elbette ki beklentiyi karşılamak için belli başlı hususları bilmek gerekiyor. Tüm temel bilgileri bildikten sonra borsaya ne zaman girileceğine karar verilmektedir. Bu hususta hem bu bilgilerden hem de piyasaya nasıl giriş yapılır sorusunun cevabından bahsetmek istiyorum:

Borsa herkes için şans kapısı olarak görülmektedir. Bu kapının açılıp açılmaması tamamen yatırımcıların izlemiş olduğu yollara bağlıdır. Bilgi ve deneyimlerini artıran kişiler için kapılar her geçen gün biraz daha aralanmaktadır. Çünkü başarı asla tesadüf değildir. Belli bir bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olmak şarttır. Yatırım işlemlerinin gelişi güzel yürütülmesi kesinlikle başarıdan çok başarısızlık getirmektedir. Bu nedenle öncelikle piyasa hakkında bilgiler edinmelisiniz. Deneyim kazanmalısınız. Kar getirecek vakitleri tespit edebilir hale gelmelisiniz. Böylece borsaya giriş yapmaya karar verebilirsiniz. Bu karardan sonra aracı kurumu seçerek, yatırım hesabı açtırmanız gerekir. Aşağıda bu bilgileri detaylı olarak ele alalım, bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken noktaların üzerinde duralım.

Borsaya Nasıl Girilmeli?

Borsaya Nasıl Girilmeli?Borsa piyasasına giriş bireysel veya kurumsal olarak yapılabilmektedir. İşlemlerin bireysel veya kurumsal olarak yürütülmesinin farkı yoktur. Aynı şekilde borsaya girmek için de aynı yollar uygulanır. Öncelikle aracı kurumu seçilir. Ardından da yatırım hesabı oluşturulur. Açılan hesaba yatırım için yeterli olan tutar yatırılarak yasal olarak işlemlere başlanır. Bu konuda 18 yaş veya üzerinde olmanız gerekliliği şarttır. 18 yaşını doldurmayanlar piyasada yer alamazlar. Aynı şekilde belli bir miktarda paraya sahip olmayanlarda yatırım işlemlerini yürütemezler. Çünkü borsada yapılan her işlem için teminat bedelinin yanı sıra ayrıca komisyon ücreti alınmaktadır. Bu ücretin oranı ve teminat miktarının büyüklüğü hesapta olmadığı zaman eksik bakiye yüzünden işlemler gerçekleştirilememektedir.

Borsa Aracı Kurumu Seçimi Yapmak

Borsa Aracı Kurumu Seçimi YapmakPiyasada aracı kurum faaliyet görevinde bulunan bir tane kurumu veya kuruluşu seçmelisiniz. 0Bu işleminizle borsaya giriş yapmak için ilk adımı atmış olursunuz. Gerisi prosedür gereği gerçekleştirilen işlemlerdir. Burada önemli olan kesinlikle rast gele bir seçim değildir. Çünkü piyasada bulunan imkanlar aracı kurumları tarafından kullandırılır. Bunu kullanmak için de aracı kurumları SPK’dan ayrı ayrı yetki belgesine sahip olması gerekir. Örneğin, repo işlemi yapmak istiyorsunuz seçtiğiniz kurumun repo alım – satımı yaptırabilir yetki belgesinin olması şarttır. Ya da başka bir araç üzerinden birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsunuz, istediğiniz enstrümanın belgesine sahip olduğunu öğrenmelisiniz. Seçiminizi buna göre yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde a aracına yatırım yapacakken b aracını alım – satım yapmak durumunda kalırsınız.

Borsada başarılı olmak için kesinlikle tanıdığınız, hakkında bilgi sahibi olduğunuz araçlara yatırım yapmalısınız. Bu nedenle de yukarıda söylediğim hususlara dikkat etmelisiniz. Özellikle bu hususların başında dikkat etmeniz gereken seçeceğiniz kurumun SPK’nın düzenlemelerinden ve denetlemelerinden geçmiş yasal olmasıdır. Çünkü yasal olmayan kurumlarda dolandırılma tehlikeniz bulunur. Bunun sebebi işlemlerin hukuka uygun bir şekilde kayıt altında olmadan yapılmasıdır. Kayıt altına alınmadığı için de hakkınızı arayamıyorsunuz. Bu yüzden kesinlikle çok daha da iyi imkan sunmuş olsalar dahi işlemlerinizi yasal olmayan kurumlar üzerinden gerçekleştirmemelisiniz.

Her aracı kurumunun başlangıç teminat ücretleri farklıdır. Çünkü sahip olduğu yetki belgeleri de aynı değildir. Yatırımcılar genellikle geniş yetki belgesine sahip olan kurumları tercih etmektedir. Bunun sebebi zaman geçtikçe portföylerini daha çeşitli araçlardan oluşturmak sonucundan daha yüksek kazanç sağlamak istekleridir. Bu yüzden geniş yetki belgesine sahip olan kurumları tercih etmek daha karlıdır. Böylece yatırım yapabileceğiniz yüzlerce çeşit araç bulunur. İstediğiniz araca yatırım yapabilirsiniz. Bu konuda aracı kurumlarının sunmuş oldukları eğitim hizmetlerinden faydalanmanızı, enstrümanlar hakkında püf noktalara ulaşmanızı tavsiye ederiz.

Borsa eğitimleri sayesinde piyasayı da enstrümanları da derinlemesine öğrenebilirsiniz. Üstelik bu eğitimler internet üzerinden verilmektedir. Bu sayede günlük rutin işlerinizi bölmeden bilgisayar, tablet veya mobil cihazınız aracılığıyla eğitimlerden faydalanarak kısa sürede borsanın mantığını anlayabilirsiniz. Bu konuda istekli olmanız yeterlidir. Para kazanma isteğiniz sayesinde, piyasada para kazanmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. İyi bir borsacı olmak için nasıl hareket etmeli adlı yazımızdan gerekli detaylara ulaşabilirsiniz. Bu konuda başarılı yatırımcıların ortak özelliklerini bilmenizde fayda vardır. Böylece edindiğiniz bilgiler sayesinde hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak rotanızı belirleyebilirsiniz. Eğitim ve sanal hesaplar yardımıyla başarılı yatırımcıların seviyesine çıkabilirsiniz.

Borsa Yatırım Hesabı Açtırmak

Borsa Yatırım Hesabı AçtırmakBorsa yatırım hesabı vadeli ve vadesiz olmak üzere farklı iki farklı şekilde açılabilmektedir. Konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için burayı tıklayınız. Çünkü borsanın uzantısı olan VİOP’ta da alım – satım işlemleri yürütülmektedir. Burada işlemler vadeli olarak yürütülmektedir. Bu nedenle vadeli hesap açtırılması şarttır. Tüm bu konuları seçtiğiniz aracı kurumu tarafından öğrenebilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirmeniz için hesap açmanız şarttır. Bu prosedürün kolaylıkla halledilmesi için nüfus cüzdanı ve ikametgah belgesinin fotokopisi istenmektedir. Bu belgeleri toparlayıp, eksiksiz bir şekilde kuruma ilettiğinizde, gönderdiğinizde kısa süre içerisinde işlemleriniz başlatılır. Bir haftalık zaman dilimi geçmeden hesabınız aktif hale getirilir. Böylelikle piyasaya giriş yaparak, yasal olarak işlemlerinizi yürütmeye başlayabilirsiniz.

Hangi kurum veya kuruluşların yasal olduğunu SPK tarafından alınan yetki belgesine bakarak anlayabilirsiniz. Ya da direkt olarak SPK’nın web adresinden yasal kurumları listeleyebilirsiniz. Seçiminizi yaparken tüm belgeleri gözden geçirmelisiniz. Bunlardan öncesinde beklentilerinizi karşılamak için hangi yolları kullanacağınızı belirlemelisiniz. Bu yolları kullandıran kurumu tercih etmelisiniz. Kesinlikle seçiminiz başarılı olup olmama konusunda etkili olacaktır. Bunun sebebi aracı kurumun borsa işlemlerinde faaliyette bulunmasıdır. Vermiş olduğunuz emri piyasaya iletmesidir. Bu yüzden bu seçim son derece önemlidir.

Borsaya Ne Zaman Girilmeli?

Borsaya Ne Zaman Girilmeli?Borsa piyasasına giriş yapmak için elbette ki belli bir zaman yoktur. Fakat girişin etkili ve karlı olabilmesi için bilinmesi gereken hususlar vardır. Bu hususların başında kesinlikle piyasa hakkındaki temel ve teorik bilgiler yer almaktadır. Bu bilgileri öğrenmelisiniz. Sonuca ulaşmak için her şeyin en ince ayrıntısına kadar öğrenilmiş olması gerekiyor. Bunun için en doğru yol aracı kurumlarının eğitimleridir. Çünkü bu eğitimler uzman kadro tarafından verilir. Böylelikle de en doğru bilgilere ulaşılır.

Piyasaya tam anlamıyla ne zaman giriş yapacağınıza karar verebilmek için kesinlikle sanal borsa oyunlarında alıştırma yapmalısınız. Bu alıştırmaların sonucuna bakarak giriş yapıp yapmamaya karar vermelisiniz. Biliyorsunuz ki herkes borsada başarılı olamamaktadır. Fakat bir kişinin bile başarılı olması diğerlerinin de başarılı olabileceğinin en büyük göstergesidir. Burada iş yatırımcılara düşmektedir. İstekleri ve beklentileri yönünde bir tutumla organize bir şekilde ilerleme kaydedilirse başarılı yatırımcıların seviyesine çıkış yaşanabilir. Böylelikle hedeflere yönelik adımlar atılmaya, birikimler en iyi şekillerde değerlendirilmeye başlayabilir. Sadece sabır ve azimli olmak gerekiyor. Böylece deneme hesaplarında kazanılan tecrübeler, hataların tekrarlanmama konusunda deneyimli olmanızı sağlar.

Sonuç olarak, borsaya aracı kurumu vasıtasıyla yatırım hesabı açtırılarak giriş yapılır. Önemli olan tam anlamıyla borsa bilgi birikimine ve deneyimine sahip olarak piyasaya giriş yapmaktır. Çünkü bu yetileri kazanmadan piyasada başarılı olmak zordur. Bu yüzden yapmanız gereken borsayı a’dan z’ye öğrenmek, sanal hesaplarda alım – satım yaparak deneyim kazanmaktır. Sanal hesaplarda işlemler gerçek olmayan para ile güncel veriler üzerinden yapılır. Böylelikle kendi paranızı riske atmadan gerçek borsa deneyimi yaşamış olursunuz. Bu sayede de piyasada yer alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.