Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsada Portföy Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Borsada Portföy Nedir? Nasıl Hazırlanır?
Son Güncelleme: 
Yorum

Kişilerin borsada yatırım yaparak güzel miktarlarda getiri elde etmesi için iyi bir portföy hazırlaması şarttır. Doğru hazırlanan portföy beklediğiniz kazancı sağlama fırsatı sunar. Bunun için elbette ki borsa nedir, nasıl oynanır hususunda bilgi sahibi olmalısınız. Buna göre piyasada işlem gören araçlar arasından kar getirecekleri seçerek birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Böylelikle hayata 1 – 0 önde başlayabilirsiniz.

Emtialar, hisse senetleri, dövizler ve borsa endeksleri portföyde yer alabilecek, piyasada işlem gören araçlardır. Bu araçlara yatırım yaparak elinizdeki paraları değerlendirebilirsiniz. Bu hususta eğer daha önce finans piyasalarında yer almamışsanız; halletmeniz gereken öncelikli konu borsa nedir, ne değildir hususunda ayrıntılı bilgiye sahip olmaktır. Ardından ise portföyünüzü amacınıza yönelik hazırlayabilmeniz için tecrübe kazanmanız gerekir. Bu konuda borsa eğitimleri adlı yazımızı okumanızı öneririm. Bu yazı sayesinde merak ettiğiniz pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Şimdi; borsada portföy nedir, nasıl hazırlanır, nelere dikkat edilir gibi soruların yanıtlarını hep birlikte arayalım:

Borsada Portföy Nedir?

Borsada Portföy Nedir?Borsada portföy, yatırımcının parasını değerlendirmek için alım – satımı yaptığı malları kapsamaktadır. Biliyorsunuz ki borsada bireysel veya kurumsal olarak yatırım yapılabilmektedir. Portföyün oluşması için bir veya birden fazla araca yatırım yapmanız gerekir. Önemli olan portföyünüzü beklentinize göre hazırlamanızdır. Elbette ki herkesin amacı para kazanmaktır. Fakat bu anlamda getirilerin ve katlanılan risklerin oranı farklıdır. Kimi yüksek kazanç elde etmek için yüksek riski kabul ederken, kimi de düşük risk alarak parasını az; ama öz bir şekilde değerlendirmek ister. Bu nedenle portföyünüzü ne amaçla hazırladığınıza karar vermelisiniz. Bunun için beklentilerinizi ve katlanmak istediğiniz riskleri göz önüne almalısınız.

Borsa piyasasında portföy 4 farklı amaçla hazırlanır. Bunlar; değer artışı, likidite, güvence ve gelir – randıman şeklindedir. Bu amaçla hangi aracın hangi grupta yer aldığını bilmeniz gerekir. Enstrümanlar getirilerine ve risk oranlarına göre farklı gruplarda yer alır. Bu yüzden beklentinizi karşılayacak olan aracın fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar hakkında fikir sahibi olmalısınız. Bu dalgalanmalar hangi etkenlerden dolayı yaşanıyor bilmelisiniz. Bu konuda aslına bakarsınız her enstrüman aynı olaylar sonucunda farklı etkiler yaşar. Yani meydana gelen x olayı hisse senedi grubuna olumlu yönde etki ederken, emtia grubunda bulunan araçların fiyatlarını olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Öncelikle bu hususu çözmeniz gerekir. Piyasadaki gelişmeleri doğru olarak yorumlayabilirseniz, portföyünüzü de beklentiniz doğrultusunda hazırlayabilirsiniz. Farklı amaçla hazırlanan portföy tipleri hakkında bilgi vermek istiyorum:

Portföyünü değer artışı beklentisi ile hazırlayan bir kişi sadece hisse senetlerine yönelir. Çünkü değer artışı yalnızca senetlerde yaşanır. Biliyorsunuz ki hisse senetleri ile oluşturulmuş portföyün uzun vadede bekletilmesi gerekir. Bunun nedeni hisselerin değerinin zaman içinde yükselmesidir. Bu yüzden göze alacağınız riski belirlemelisiniz. Çünkü şirketin farklı faaliyet kollarına yönelmesi veya spekülatif haberlere dayanamayarak iflas bayrağını çekmesi gibi olumsuz durumlar zarar edilmesine neden olur. Uzun vadede yatırım yapsanız bile sürekli gözünüz gelişmelerde, portföyünüzün üzerinde olmalıdır. Bu konuda belirli bir borsa deneyimine ve psikolojisine sahip olmalısınız. Böylelikle değer artışı beklentisi içinde olarak hazırladığınız portföyden istekleriniz doğrultusunda maksimum getirilere ulaşabilirsiniz.

Likidite amaçlı oluşturulan portföyler, doğrudan nakde çevrilebilen yatırım araçlarını kapsamaktadır. Bu amaçla işlem yapanlar genellikle profesyonel anlamda borsa deneyimine sahip olan kişilerdir. Çünkü bir varlığın fiyatının artış süresi uzundur. Bu nedenle kısa vadede yapılan işlemlerde fiyat hareketlerinde aşırı bir yükseliş söz konusu değildir. Bu yüzden de var olan risklerin önlenmesi, para kazanılması için piyasada deneyimli olmak, ileriyi görebilmek gerekir. Bu sayede likidite amacıyla hazırlanmış portföyden beklentiler karşılanabilmektedir. Örneğin, yoğun alım – satımı yapılan hisse senetlerinin likidite oranı yüksektir. Talep yüksek olduğu için paraya çevirirken zorlanmazsınız. Borsa kürtajı kadar cüzi miktarda aracı kurumunuza ödeme yaparak, likit akışı yüksek olan araçtan kendinize düşen payı alabilirsiniz.

Güvence arayışı içerisinde alım – satım yapmak isteyen biri düşük risk almaktadır. Daha çok sabit getirili menkul kıymetlere yönelmektedir. Tahvil ve bonoyu bu kapsamda örnek olarak gösterilebilir. Birikimlerinizi 1 yıldan uzun sürede değerlendirmek istiyorsanız tahvillere, daha kısa vadede değerlendirmek istiyorsanız da bonoya yönelebilirsiniz. Ama bu konuda kesinlikle tahvil nedir, bono nedir, yatırımlarını nasıl yapılır ve nelere dikkat edilir gibi hususları bilmelisiniz. Bunun dışında emtialar da güvence arayışı içinde olan yatırımcıların tercihidir. Bunun nedeni emtiaların güvenilir liman özelliği taşımasıdır ve ilerideki fiyat hareketlerinin kolaylıkla tahmin edilebilmesidir. Düşük risk olsa da borsa hakkında bilinmesi gerekenler hususunda bilgi sahibi değilseniz, güvence amaçlı oluşturulan portföyden dahi zarar edebilirsiniz. Bu yüzden borsa nasıl oynanır sorusunun cevabını çok iyi bilmelisiniz.

Gelir ve randıman amaçlı hazırlanan portföyde yatırımcılar birikimlerini hem güvenilir hem de kazandıran araçlar üzerinde yoğunlaştırmıştır. Portföyde dengeyi bulmak bu yüzden önemlidir. Çünkü güvenilir yatırım yapmak isteyen bir kişi daha çok risk altında olmayan ürünleri tercih eder. Kazandıran araçlara yatırım yapanlar da değer artışı beklentisi içindedir. Bu ikisi ile hazırlanan portföy olduğu için dengenin kurulması gerekir. Kişinin beklentisine ve göze aldığı riske göre denge belirlenir.

Borsada Portföy Nasıl Hazırlanır?

Borsada Portföy Nasıl Hazırlanır?Borsada çoğu yatırımcı yukarıda ele aldığım amaçlar doğrultusunda portföyünü hazırlamaktadır. Ama belli bir süreden sonra herkes kendi sistemini kurduğu için portföyünü kolaylıkla beklentisine göre hazırlayabilmektedir. Tabii ki burada işlem gören araçlar hakkında bilgi sahibi olmak işinizi kolaylaştıracaktır. buna göre beklentinizi karşılamanız için hangi araca ne kadar teminat miktarı ile yatırım yapmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bu konuda uzmanların önerileri portföyünüzü hazırlarken çeşitli araçlara yatırım yapmanız yönündedir. Bunun nedeni tek araca yatırım yapıldığında kaybetme riskinin daha yüksek olmasıdır. Bu yüzden birden fazla enstrümanı portföyünüze eklediğinizde hem riskleri dağıtmış olursunuz hem de bu riskleri daha kolay kontrol edebilir hale geliriniz.

Borsa yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus kesinlikle portföyünüze yatıracağınız paranın kısa vadede lazım olmaması gerektiğidir. Bu nedenle borç para veya kredi çekip borsaya girmemeniz önerilir. Çünkü sağlam bir portföy oluşturmuşken ve uzun vadede sonucundan beklediğiniz miktarda getiri sağlayabilecekken, geri ödenmesi gereken paranın vade süresi dolduğunda açık pozisyonlarını kapatmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle ne kadar teminat yatıracaksınız belirlemelisiniz ve ayrıca bu miktarın dışında paraya sahip olmalısınız. Böylece acil ihtiyaçlarınız karşısında portföyünüzü dağıtmak zorunda kalmazsınız. Hem olumlu sinyaller aldığınızda da ek alımda bulunabilir, daha yüksek kazanç sağlayabilirsiniz.

Portföyünüzde yer alacak ürünleri belirlerken borsa takibi ve fiyat analizlerini yapmayı unutmamalısınız. Bu iki unsuru etkili bir şekilde yönetebilirseniz gerçekten de para kazandıracak portföyü oluşturabilirsiniz. Çünkü biliyorsunuz borsa piyasasında para kazanmanın mantığı basittir. Değer kazanacak araçlar kazanç getirir. Bu konuda fiyatların anlık olarak dalgalanması yatırım araçlarının değerini belirlemede zorluk çekilmesine neden olur. Zamanla öğrenilen borsa bilgisi, artan piyasa tecrübesi ile kolaylıkla paranızı kontrollü olarak yönetebilir ve beklentilerinize kavuşabilirsiniz. Bunun için portföyünüzü hazırlarken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Şimdi bu hususları ele alalım.

Borsada Portföy Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli?

Borsada Portföy Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli?Borsada portföy hazırlarken dikkat etmeniz gereken öncelikli noktaları deneme hesapları sayesinde uygulamalı olarak kolayca öğrenebilirsiniz. Portföyünüze ekleyeceğiniz araçlara göre dikkat etmeniz gereken hususlar değişir. Örneğin, hisse senedi yatırımı yapacağınızda şirket ve sektör seçimi, emtia ticaretinde ise daha çok gündemdeki haberler fiyatlara etki ederken, dövizler de ekonomik yönlü değişimlerden dolayı dalgalı yapıya sahiptir. Bu nedenle bu gibi püf noktaların bilinmesi son derece önemlidir. Bu konuda hakkında borsa aracı kurumlarının eğitimlerinden faydalanmanızı öneririm. Eğitimlere ilk etaptan başlamanız daha doğru olacaktır. Kurların kademesi arttığında bilgilerin de seviyeleri artmaktadır. Eksik bilgi nedeni ile tekrar başa dönmemek için önerimi dikkate almanızı tavsiye ederim.

Her kişinin borsa yatırım yöntemleri farklıdır. Bu yöntemler hakkında bilgi almak için tıklayın. Kimi tek fiyat üzerinden alım – satımlarını yaparken, kimi de kademeli işlemleri tercih eder. Bu aşamadan portföyünüzü çeşitli tutmanız kadar, işlemlerinizi kademeli olarak gerçekleştirmeniz uzmanların önerdiği önemli konuların içindedir. Bunun nedeni fiyatların dalgalı olmasıdır. Öyle ki 1,32333 seviyesinden alım yapmış olsanız dahi, saniyeler sonra bu seviye düşüşe geçebilir. Böylece x miktardaki para ile 10 lotluk işlem hacmine sahip olurken, aşama aşama düşük fiyat seviyelerinden işlemlerinizi gerçekleştirdiğinizde 10 lot’tan daha yüksek hacim oluşturmuş olursunuz. Buna göre kazancınızın oranı da artar. Aynı taktiği satış yaparken de uygulamalısınız. En son portföyünüze eklediğiniz miktarı, fiyat seviyeleri yükseldikçe parça parça satmalısınız. Böylelikle beklentinizi karşılayabilir, makul kazanımlar elde edebilirsiniz.

Portföyünüzü oluştururken etraftan gelen duyumlara göre değil, beklentinize göre hazırlamalısınız. Çünkü borsa para kazanılan bir yerdir ve bu kapsamda herkes kazanmak ister. Dolayısıyla kimsenin verdiği taktiğe güvenmemelisiniz. Ayrıca kaldı ki bakış açısı, kullanılan yöntemler farklı olduğu için başarılı olan kişinin stratejisi bile diğerlerine başarı getirmemektedir. Bu yüzden en önemlisi kendi alım – satım tekniklerinizi geliştirerek borsaya giriş yapmanızdır. Böylelikle beklentileriniz doğrultusunda portföy hazırlayarak randımanlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak; iyi bir arkadaş nasıl ki mutsuz olduğunuzda bile yüzünüzü güldürebiliyorsa, borsada belli başlı kurallara dikkat ederek hazırladığınız portföyde ters giden durumlara karşı para kazanmanızı mümkün kılar. Çünkü borsa piyasası dalgalı bir yapıya sahiptir. Fiyatlar düşse bile bir süre sonra yükselir. Eğer yatırımlarınızı buna göre yapmışsanız, yani fiyat seviyelerinin yükseleceğini öngörmüşseniz, fiyatların artmasıyla kazanç sağlayabilirsiniz. Bu konuda elbette ki öngörülerinizin doğru olması gerekir. Bunun için borsa bilginizin belli bir olgunluğa ulaşması şarttır. Bu anlamda eğitimlerden ve sanal hesaplardan faydalanarak kendinizi geliştirebilir, geleceğiniz için adım atarak kazanacağınız paralarla ileride güzel bir yaşam sürebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu