Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Neden ve Nasıl Para Kaybedilir?

Borsada para kaybetmenizin bazı nedenleri vardır. Bu yazıdan neden ve nasıl para kaybettiğinizi anlatarak, başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz.
Borsada Neden ve Nasıl Para Kaybedilir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yatırımcıların çoğu, borsada düşlediği paraları kazanmak ister ancak sayısı azımsanamayacak derecede olan birçok yatırımcı, birikimlerini değerlendirmekte zorluk çekmektedir. Bunun en büyük sebebi; kesinlikle bilgi ve deneyimlerin belli bir seviyeye ulaştırılmadan piyasaya giriş yapılmasıdır. Bu yüzden de zarar edilerek, kayıpla karşılaşılmaktadır. Bu kapsamda kişilerin bilinçlenmesi gerekir. Siz de yatırımlarınızı değerlendirmede zorlanıyorsanız, aracı kurumların bilinçlendirici eğitim faaliyetlerinden yararlanabilirsiniz. Böylece iyi bir borsa bilgisine ve tecrübesine sahip olarak başarılı yatırımcılar gibi paranızı değerlendirebilir hale gelebilirsiniz.

Borsa, bazı yatırımcıların yüzünü güldürürken bazılarının ise tabiri caizse ocaklarına incir ağacı dikmektedir. Bu, tamamen yatırımcının izlemiş olduğu yollarla alakalıdır. Çünkü piyasanın işleyişi ve kuralları bellidir. Bu kuralları çözen, kazançlı yatırımın sırrına varan herkes, borsada başarılı olabilmektedir. Aksine işlemlerini gelişigüzel yapan, içten gelen hisle varsayımlarda bulunanlar parasını kaybetmektedir. Bu yüzden, gerçekten borsa yatırımı nedir, nasıl yapılır mantığını kavrayarak gerçek hesap açtırmalısınız. Böylelikle para kaybetmeden kazanabilir konuma yükselebilirsiniz. Bu elbette ki belli bir zaman alacaktır. Çünkü kazanılan tecrübeler ve edinilen bilgiler ışığında riskler, minimum seviyelere indirilerek maksimum kazançlar elde edilebilmektedir.

Şimdi, borsa piyasasında yatırımcılar neden ve nasıl para kaybederler gelin hep birlikte bakalım:

Borsa Yatırımcıları Neden Para Kaybeder?

Borsa Yatırımcıları Neden Para Kaybeder?Para kaybetmenin borsadaki ana nedeni bilgisizliktir. Çünkü temel bilgiler bilinmeden borsada başarılı olmak, sanıldığı kadar kolay değildir. Özellikle yatırım yaptığının farkında olmayan, oyun oynadığını sanan kişiler, piyasadan kendine düşen payı almak yerine zararla ayrılır. Bu yüzden şansınıza inanmamalı, bilgi ve deneyimlerinize güvenmelisiniz. Her geçen gün kendinizi geliştirecek yeni bilgiler edinmelisiniz. Alıştırma yaparak tecrübelerinizi artırmalısınız. Bu sayede borsada zarar etmekten kurtulursunuz. İşlemlerinizi bilinçli olarak yürüterek, başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bilgi birikimi ve deneyimi kadar borsada para kaybetmenize neden olan unsurlar psikolojik etmenlerdir. Çaresizlik, başarılı olmayacağına inanma gibi güdüler, borsayı öğrenmenizi etkilen faktörlerdir. İlgili detaylara daha önceki yazımızda yer vermiştik. Bu unsurları taşıyorsanız; piyasada başarılı olamazsınız. Bu nedenle borsaya girmeden önce muhakkak deneme hesaplarında alıştırma yapmalısınız. Böylece hem tecrübe kazanırsınız hem de olumsuz etkileri nasıl önlemeniz gerektiğini anlarsınız. Deneme yanılma yöntemlerinin sonucunda iyi bir borsacı olabilirsiniz. Para kazanmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bulabilirsiniz.

Sanal hesaplar, borsayı en kısa sürede etkili bir şekilde öğrenmenizi sağlar. Çünkü gerçek hesabın işleyişi ile aynılardır. Güncel fiyat değişimleri üzerinden gerçek piyasa koşulları altında yapacağınız işlemler sonucunda borsa oynamanın mantığını çözebilirsiniz. Buna bağlı olarak karlı enstrümanlara yatırımınızı yapabilirsiniz. Bunun için piyasa takibi yapmalısınız. Yaptığınız takipler sonucunda yatırım enstrümanlarının değerinin ne yönde olacağını belirleyebilmelisiniz. Buna göre hangi olanağı kullanacağınıza karar vermelisiniz. Spekülatif hisse senetlerine yatırım yapıyorsanız açığa satış işlemi ile hisselerin değer düşüklüğünü kazanca çevirebilirsiniz. Bunun için eğilim yönünü doğru bir şekilde belirlemeniz gerekir. Böylece umduğunuz miktarda getiriler elde edebilirsiniz.

Borsada Yatırım Yaparak Para Kazanmak Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsa Yatırımcıları Nasıl Para Kaybeder?

Borsa Yatırımcıları Nasıl Para Kaybeder?Borsa yatırımcıları işlemleri yüksek lot ile gerçekleştirdikleri için kayıpla karşılaşırlar. (Lot nedir, nasıl hesaplanır sorusunun yanıtına bu yazıdan ulaşabilirsiniz.) Çünkü yüksek işlem hacmi, yüksek getiri demektir. Ama şunu unutmamalısınız ki risk ile getiri aynı orandadır. Yüksek kazanç sağlamak için yüksek riski göze almak gerekir. Göze alacağınız riskleri doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Çünkü yüklü miktarda para kaybettiğinizde bir sonraki işleminize konsantre olamazsınız. İçinizi saran hırsla, kaybettiğiniz parayı almak için çabalarsınız. Çabaladıkça daha çok batabilirsiniz. Bu yüzden düşük lot ile yatırımlarınızı yönlendirmelisiniz. Böylece bilgileriniz ve tecrübeleriniz artıkça işlem hacminizi yükselterek, kazancınızı katlayabilirsiniz.

Yatırım araçları hakkında bilgi edinmeden yapılan alım – satımlar nedeni ile borsada para kaybetmenizin oranı yüksektir. Bunun sebebi; fiyatların neden ve neye göre değiştiğini bilmeden, rastgele, kazandırıyor diye yatırım yapmaktır. Bu daha çok acemi yatırımcıların düştüğü bir tuzaktır. Çünkü biliyorsunuz ki para kazanmak için borsa bilgisi deneyimi edinmek yerine başarılı yatırımcıların sözlerine güvenilir. Kimse kimseye para kazandırmayacağı, aksine kendi çıkarları için yatırımcıları yanlış teşvik edeceği unutulur. Borsada spekülasyon ve manipülasyon riski yoğun olarak yaşanır. (Spekülasyon nedir, nasıl yapılır ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.) Bunun nedeni işlem hacimlerinin düşük olmasıdır. Bu yüzden başka kişilere güvenerek işlem yapmak yerine kendinize inanmalısınız. Sistemli bir şekilde, emin adımlarla hareket etmelisiniz.

Yanlış strateji ve çıkış yolu oluşturulmadığı için borsada zararla karşılaşabilirsiniz. Yatırım araçlarının fiyat seviyelerinin anlık olarak değişmesi, para kazanmak isteyenlerin doğru bir strateji ile hareket etmesini gerektirir. Bu nedenle kişiler, iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olarak kar getirecek stratejiler oluşturmalıdır. Aynı zamanda, zarar etme riskini göz önüne alarak çıkış yolu bulmalıdır. Böylece her türlü durumu avantaja çevirebilir, tüm fırsatları değerlendirebilirsiniz. Paranızı kontrollü bir şekilde yöneterek hedeflediğiniz miktarlara ulaşabilirsiniz. Bunun için aracı kurumların faaliyetlerinden faydalanabilirsiniz. Kendinizi geliştirdikten ve yatırım yapmaya uygun hissettikten sonra borsaya giriş yapmalısınız. Böylece birikimlerinizi hedefleriniz doğrultusunda yönlendirerek, kazanmak istediğiniz miktarları hesabınıza ekleyebilirsiniz.

Manipülasyon Nedir, Nasıl Yapılır? Öğrenmek için Tıklayın.

Borsada Para Kaybetmemek için Yatırımcıların Dikkate Alması Gerekenler

Borsada Para Kaybetmemek için Yatırımcıların Dikkate Alması GerekenlerBorsada para kaybetmemek için yatırımcılar, mutlaka sakin kafayla ve neden – sonuç ilişkisi kurarak işlemlerini yürütmelidir. X enstrümanına yatırım yapacağı zaman, bunun nedenini ve sonucunu sorgulamalıdır. Beklentisini karşılayacak mı, kazanç sağlamak için ne kadar riski göze alması gerekiyor gibi soruların ardından, verdiğiniz yanıtlara göre işlemlerinizi yapabilirsiniz. Buna bağlı olarak rastgele yapılan işlemlere göre birikimlerinizi kolaylıkla değerlendirebilirsiniz. Bu gibi bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken tüm püf noktaları, aracı kurumların uzmanları tarafından verilen eğitimler sayesinde öğrenebilirsiniz. Böylelikle kontrolü sağlayarak, aklınızdaki rakamlara ulaşabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu, yatırım araçlarının değerinde yaşanan değişmelerin doğru bir şekilde yorumlanabilmesidir. Bu konu hakkında yeterli düzeye sahip olmadan kesinlikle borsaya girmenizi önermem. Ama elbette ki, bu size kalmıştır. Şunu söylemeliyim ki para kazanmak için ne kadar risk almanız gerektiğine karar vermek esaslı bir konudur. (Para kazanmak için borsa doğru seçim mi adlı yazımdan gerekli detayları öğrenebilirsiniz.) Aldığınız risk, gerçekle örtüşmelidir. Piyasa hakkında belli bir donanıma sahip olmadan yapacağınız işlemlerde riskleri önlemeniz zordur. Çünkü fiyatlar kırılgandır ve anlık olarak kırılmalar yaşar. Bu yüzden de piyasaları sıkı sıkıya takip etmeniz, yatırım araçlarının değerlerinde yaşanacak değişmeleri görmek için de analizleri yapmanız gerekir. Ancak bu şekilde riskleri engelleyebilirsiniz. Böylelikle zarar etmekten kurtularak, kazanç sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsa yatırımcılarının kaybetmelerine neden olan hususların başında, birikimlerinin kontrolünü sağlayamaması gelir. Bu elbette ki yatırımcıların piyasa hakkındaki bilgi ve deneyim düzeylerine göre değişir. İyi bir bilgi birikimi ve deneyimine sahip olan yatırımcılar, tehlikeli durumların sinyallerini alarak, riskleri önleyebilirken gelişigüzel işlem yapanlar kayıpla karşılaşır. Bu yüzden tüm iş, yatırımcıda bitmektedir. Çünkü piyasa herkese eşit fırsat ve şans sunar. Bunu değerlendirip değerlendirmemek yatırımcılara kalmıştır. Bu yüzden önce yatırımcı kişiliğinizle tanışıp, borsanın işleyiş prensibini öğrenmelisiniz. Ardından deneyimlerinizi artırıp, kazançlı yatırımın sırrını çözmelisiniz. Böylece başarılı yatırımcılar gibi doğru adımları atabilirsiniz. Küçük miktardaki birikimlerinizi karlı şekillerde değerlendirerek, ekonominize katkıda bulunabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.