Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Kısa Vadede Kazanılır mı?

Borsada kısa vadeli işlem yapmak kazanç sunar mı? Kısa vadede para kazanmanın yolları, dikkat edilmesi ve kaçınılması gerekenler bu yazıda sizlerle:
Borsada Kısa Vadede Kazanılır mı?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ekonomik zorluklar ve artan ihtiyaçlar, kısa vadede para kazanma yolları için arayışa yol açar. Daha çok uzun vadede yüksek kazanç elde etmeyi mümkün kılan borsalar, bu noktada pek akla gelmese de düşünülmesi gereken alternatifler arasındadır.

Yani borsada kısa vadede kazanılır mı sorusu “evet” olarak rahatlıkla yanıtlanabilir. Elbette bunun için dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar vardır. En önemlisi borsa nedir, nasıl oynanır, piyasa nasıl işler konularında donanım kazanmaktır.

Bilginin yanı sıra tecrübe de kısa vadeli borsa kazanımlarında olmazsa olmazdır. Böylece riskler en aza indirgenebilir.

Şimdi borsada kısa vadede kazanılır mı, para kazanmanın yolları nelerdir gibi soruları cevaplandırarak püf noktalara değinelim…

Borsada Kısa Vadede Para Kazanılır mı?

Borsada kısa vadeli para kazanmak mümkündür. Fakat uzun veya orta vadeli yatırımla kıyaslandığında farklı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Borsada kısa vadeli yatırım denildiğinde vadesi 1 günden 1 yıla kadar değişen yatırımlar akla gelir. Pek çok yatırımcı, düzenli getiri sağlaması ve maruz kalınan riski sınırlaması nedeniyle kısa vadeli yatırımı tercih eder.

Borsa yatırım fonu, tahvil, bono, mevduat hesabı, hisseler, katılım hesabı gibi araçlar, düşük risklidir. Çünkü bunları genellikle hızlı bir şekilde likit hale getirebilirsiniz.

Bu size iki önemli fayda sağlar:

Borsada Kısa Vade Fayda

Yüksek kalite ve likiditeye sahip olan bu yatırımlar, riskli olabilirken belli başlı noktalara dikkat edildiğinde hedeflenen getirileri sunar.

Kısa vadeli yatırımcılar genellikle aylık bazda alım ve satım yaparken, uzun vadeli yatırım yaklaşımını kullanan yatırımcılar genellikle uzun yıllar, hatta on yıllar boyunca hisse senedi alıp ellerinde tutarlar.

Dolayısıyla uzun vadelerde spekülasyoncuların piyasaya sürekli müdahale etmeleri mümkün olmaz. Kısa vadede ise fiyatların değişimi konusunda etkilidirler. Hatta spekülasyon nedeniyle kesin gözüyle bakılan pozisyonlarda bile zarar riski olabilir.

Kayıp yaşamamak için riski yönetebilmeniz gerekir. Borsada kısa vadede kazanmak istiyorsanız, uzun vadecilere kıyasla hem bilgi hem deneyim konusunda çok daha yeterli olmalısınız.

Temel analiz ve teknik analiz yöntemlerini kullanabilmeli, öngörülebilir getiri hedefinize ulaşmak için nasıl stratejiler belirleyeceğinize doğru karar verebilmelisiniz.

Fakat bunlar gözünüzü korkutmasın. Nitekim günümüzde online içeriklerden seminerlere, ücretsiz eğitimlerden kitaplara kadar pek çok kanaldan istediğiniz her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Mesela hedefiniz yüksek kazanç sağlamaksa yüksek riski göze almanız gerektiğini unutmamalısınız. Genelde spekülatif hisse senetlerinin değerlerinde anlık sert dalgalanmalar yaşanır.

Bu nedenle kısa vadeli yatırımcılar, spekülatif senet grubunu tercih edebilir. Beklentiniz bu yönde ise iyi bir araştırma ve analizle ilerlemelisiniz.

İşlemlerinizi kısa vadeli olarak yürüteceğinizde dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de sağlam yatırımcı psikolojisine sahip olmanızdır.

Bunun sebebi fiyatların kısa vadede düşüş ve yükseliş süreçleridir. BIST 100 Endeksi’nde işlem gören hisse senetlerine şöyle bir göz atarsanız, 1 yıl içindeki en düşük ve en yüksek seviyeleri için aralığın ne kadar büyük olabileceğini görürsünüz.

Örneğin x hissesi, 52 hafta içinde en düşük 3 en yüksek 300 lirayı görmüş olabilir. Senedin yüksek ve düşük seviyelerinden 1000 lotluk alım varsayalım. Y yatırımcısı hisse 3 liradayken 1000 hisse senedi almak için 3000 lira, 300 liradayken ise 300 bin lira öder.

Örnek, kısa vadeli yatırımcıların neden sağlam bir psikolojiye sahip olmaları gerektiğini açıkça ortaya sermektedir.

Çünkü bir yandan fiyatların yükseleceği umudu, diğer yandan da kayıpların artma riski yatırımcıyı ikilemde bırakıp, hatalı trading yapmasına yol açmaktadır.

Bu durumun birkaç kez ardı ardına yaşanması yatırım mantığından uzaklaşarak kaybedilen paranın kazanılması için hırsa dönüşür. Borsada hırslarınızın kurbanı olma tuzağına düşmemelisiniz.

Pozisyonunuzu oluşturacağınız zaman, risk getiri hesaplamanızı yapmalı, kendinize alım-satım noktaları belirlemelisiniz. İşlemlerinizi oluşturduğunuz doğru stratejiye göre yürütürseniz başarılı olabilirsiniz.

Borsada Kısa Vadede Para Kazanmanın Yolları Nelerdir?

Borsada para kazanmak için farklı yollar vardır. Bunun sebebi yatırımcı stratejisi, hedefleri, alım-satım yapılan enstrümanın özellikleri gibi değişkenlerdir.

Bu yüzden en doğru yol kişinin kendi stratejileri ile hareket etmesidir. Mesela vadesi 1 yıldan az olan borçlanma senetlerinden Hazine bonosu ile bir hisse senedi için yatırım farklı yollardan yapılır.

Aynı zamanda stratejinin kişiye uygun olması da mühimdir. A kişisi kullanmış olduğu yöntemle sürekli olarak para kazanıyor olabilir; ama B kişisi aynı metotla beklediği başarıyı sağlayamayabilir.

Bunun yatırımcı psikolojisi, portföyü, sermayesi gibi pek çok nedeni olabilir. Misal; A kişisi sağlam bir psikolojiye sahipken B kişisi panik satışı yaptığı için zarar edebilir. Ya da A kişisinin portföyü, yaptığı yatırımdan doğan zararı fazlasıyla karşılayabilecek düzeydeyken B kişisi tüm parasını aynı varlığa yatırmış olabilir.

Hesaplamaların doğru yapılmaması, kayıpla karşılaşılmasına neden olur. Bu yüzden öncelikle hedef belirleyip, ardından yatırım yapacağınız aracın ilerideki fiyat seviyeleri hakkında bilgi edinmelisiniz. Buna göre de uygun noktalarda doğru zamanlarda işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Diyelim ki borsada kısa vadede kazanmak için seçiminiz hisse olacak. O halde hisse senedi fiyatları neden düşer yükselir tüm detaylarıyla öğrenmelisiniz.

Devlet ya da özel şirketler tarafından çıkartılabilen bonolarla yatırım yapacaksanız ise çeşitlerine, vadesine, getirisine, ihraççısına bakmalısınız.

Her ne olursa olsun doğru stratejiyi bulmak için bazı temel adımların izlenmesi gerekir. İşte 3 kritik aşama:

Hareketli Ortalamaları İzleyin

Hareketli ortalama, bir hisse senedinin belirli bir zaman dilimindeki ortalama fiyatıdır. En yaygın zaman dilimleri 15, 20, 30, 50, 100 ve 200 gündür. Genel fikir, bir hisse senedinin yükseliş mi yoksa düşüş eğiliminde mi olduğunu göstermektir.

Genel olarak iyi bir adayın yukarı doğru eğimli hareketli bir ortalaması olacaktır. Kısa pozisyon için iyi bir hisse senedi arıyorsanız, genellikle yataylaşan veya azalan hareketli ortalamaya sahip bir hisse senedi bulmak istersiniz.

Genel Döngüleri veya Kalıpları Anlayın

Genel olarak piyasalarda döngüler vardır ve bu da takvimi belirli zamanlarda izlemeyi önemli kılar. Mesela 1950’den 2021’e kadar S&P 500’deki kazanımların çoğu Kasım’dan Nisan’a kadar olan dönemde elde edilmiştir. Ancak Mayıs’tan Ekim’e kadar olan dönemde ortalamalar nispeten sabit kalmıştır.

Uzun veya kısa pozisyonlara girmek için uygun zamanları belirlemek amacıyla döngüleri lehinize kullanabilirsiniz.

Piyasa Trendlerini Anlayın

Eğilim negatifse kısa pozisyon açmayı düşünebilir ve çok az alım yapabilirsiniz. Eğilim olumluysa, çok az açığa satışla satın almayı düşünebilirsiniz. Genel piyasa eğilimi aleyhinize olduğunda, başarılı alım-satım yapma ihtimaliniz düşer.

Bu temel adımları takip etmek sizi borsada kısa vadede kazanmak hedefinize yakınlaştıracaktır.

Kısa Vadede İşlem Yapanların Kaçınması ve Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Kısa Vadede İşlem Yapan AvantajlarBirikimlerinizi borsada kısa vadede değerlendirmeye karar vermeden önce piyasada başarılı olup olmadığınızı sorgulamalısınız. Çünkü orta ve uzun vadede işlemlerinizin sonucundan istediğiniz verimi yakalayamıyorsanız, kısa vadede yakalamanızın oranı düşük olacaktır.

Gerçek yatırım hesabı açtırmadan, güncel veriler üzerinden alım – satım yapabileceğiniz sanal uygulamalar bulunmaktadır. Bunlar sanal oyunlar veya deneme hesaplarıdır.

Her ikisi de gerçek olmayan para üzerinden borsa koşulları altında işlem yapmanızı sağlar. Bu uygulamalarla kaçınmanız ve dikkat etmeniz gereken noktaları deneyimleyerek öğrenmenizde fayda var.

Kısa vadeli yatırımlar, öncelikle yüksek likit varlıklara yatırım yaparak riski sınırlandırır. Bu da yatırımcıların ani fiyat düşüşlerine hızlı tepki verebileceği anlamına gelir. Yani hızlı tepki verdikleri sürece maruz kalınan kayıplar potansiyel olarak sınırlandırılır.

Riski dağıtmak için portföyünüzü çeşitlendirmelisiniz. Bu şekilde, bir hisse senedi grubu kötü performans sergiliyorsa, iyi performans gösteren başka hisse senetleri sayesinde zarar etmezsiniz. Borsada kısa vadeli yatırımda duygu ve önyargılardan kaçının.

Bir şirketin geçmiş performansı, kazançları ve büyüme beklentileri hakkında kapsamlı bir araştırma yapın. Bu, bilinçli kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

Zarar durdur kar al emirlerini kullanın. Örneğin, enstrüman fiyatı satın alma fiyatınızın yüzde 20 altına düşerse bir hisse senedini satmaya karar verebilirsiniz. Bu, zaman içinde potansiyel kayıplarınızı azaltabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.