Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsada Kimler Yatırım Yapabilir?

Borsada kimlerin yatırım yapıp, kimlerin yapamayacağı konusunda merak ettiğiniz tüm soruların cevapları bu yazıda sizlerle:
Borsada Kimler Yatırım Yapabilir?
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsada iyi oluşturulan bir portföyle yüksek miktarda kazanç sağlandığı doğrudur. Bu nedenle de kişiler birikimlerini değerlendirmek adına borsayı tercih ederler. Çünkü küçük miktarda da yatırım yapılabilmektedir. Bu yüzden ev, araba, arazi gibi taşınır taşınmaz yüksek miktarda para gerektiren mülk almak yerine bunları almayı sağlayacak yatırımlar yapılır. Biliyorsunuz ki piyasaya 40 dolar gibi düşük bir rakamla giriş yapan ünlü borsacı, parasını 100 katına kadar ulaştırmayı başarmıştır. Bu elbette ki belli bir bilgi birikiminin ve deneyimin sonucunda elde edilmiştir.

Borsanın ülkemizde yasal olması yatırımların güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Borsa piyasası güvenilir mi sorusunun cevabına buradan ulaşabilirsiniz. İşlemlerin internet üzerinden online olarak yapılması ise kısa sürede avantajlı pozisyonları yakalamanızı mümkün kılar. Ama bu evrede borsanın aktif olduğu zaman dilimlerinde siz de etkin olarak piyasada yer almalısınız. Çünkü borsa takibi yapılmadan avantajlı pozisyonların sinyalini almak konusunda zorluk çekilir. Bu nedenle belli bir evreyi atlatana kadar yatırım danışmanı hizmetinden faydalanarak kar getirecek portföy nasıl hazırlanır, nelere dikkat edilir gibi soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz. Böylece temeliniz sağlam olarak ilerleyerek, amaçladığınız miktarlara ulaşabilirsiniz.

Kimler Borsada Yatırım Yapar?

kim-borsada-yatirim-yaparBorsada bireysel ya da kurumsal olarak yatırım yapabilirsiniz. Bu konuda 18 yaşının üzerinde olmanız yeterlidir. Çünkü işlemlerinizi yürütebilmeniz için yatırım hesabı açtırmanız gerekir. Hesabın açılabilmesi için de yasal olarak 18 yaşınızı tamamlamış olmanız şarttır. Bu işlemleri günümüzde aracı kurumlar vasıtasıyla kolaylıkla kısa sürede halledebilirsiniz. Kurumların şubelerine giderek veya internet aracılığıyla borsa yatırım hesabı açma talebinde bulunarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Sizden istenecek olan nüfus cüzdanınızın ve ikametgah adresinizin fotokopisini noksansız şekilde kuruma ileterek, hesabınızın açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu evrede kurumla aranızda çerçeve sözleşmesi imzalarsınız. Böylece hem borsaya giriş yapmış hem de aracı kurumu seçiminde bulunmuş olursunuz.

Borsada yatırım yapabilmeniz için 18 yaş sınırlamasının dışında herhangi bir koşul yoktur. Yani ister ev hanımı olun isterseniz de çalışan, hiç fark etmez. Yatırım hesabı açtırarak piyasaya giriş yapabilirsiniz. Bu konuda bilmeniz gereken hususlar vardır. Örneğin, alım – satım emirlerinizi direkt olarak kendiniz piyasaya iletemezsiniz. Bu nedenle aracı kurumu seçmeniz şarttır. Aracı kurumları sayesinde borsada işlem gören araçların fiyat değişimlerini sunmuş oldukları online platformlar aracılığıyla izleyebilirsiniz. Bu sayede emrinizi platform üzerinden kolaylıkla kurumunuza iletebilirsiniz. Kurumunuz da emrinizi borsa şartları uyarınca düzenleyerek, sisteme girme işlemini gerçekleştirir. Böylelikle emriniz karşılık bulduğunda yatırımlarınız gerçekleştirilir.

Yatırım yapabilmeniz için hesabınızda minimum miktarda para bulunması gerekir. Bu yatırım yapacağınız aracın değerine göre değişmektedir. Bu nedenle işlem açmak istediğiniz enstrümanın değeri nedir öğrenmelisiniz. Borsa nasıl ve nereden öğrenilir, bilgi almak için bu yazıyı okumanızı öneririm. Hesabınızın içine en az minimum değerde para yatırmalısınız. Böylece eksik bakiye nedeni gibi bir sorunla karşılaşarak, avantajlı gördüğünüz pozisyonu kaçırmak zorunda kalmazsınız. Borsaya giriş yapmayı düşündüğünüzde ne kadar para yatırmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Karar alırken bu miktarı kaybedebileceğinizi de göz önüne almalısınız. Bu yüzden ilk etapta kendinizi üzmeyecek miktarlarda yatırım yapmanızı öneririm. Bu miktarı işlemlerinizin sonucundan aldığınız verime göre çoğaltabilirsiniz.

Borsada Neden Yatırım Yapılır?

Borsada Neden Yatırım Yapılır?Borsada elbette ki para kazanmak için yatırım yapılır. Borsada yatırım yaparak para kazanmak adlı yazımı okuyarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Ama bunun için sıkı bir borsa bilgisine ihtiyaç vardır. Çünkü bilgi olmadan yapılan yatırımların sonucu hüsrandır. Bu kapsamda borsa eğitimleri son derece yararlıdır. Öyle ki bu eğitimler sayesinde ülkemiz yatırımcıları eskiye göre oldukça bilinçli olarak işlemlerini yürütmektedir. Bu anlamda eğer finans piyasaları hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, kesinlikle aracı kurumlarının ders amacı taşıyan faaliyetlerinden faydalanmalısınız. Böylece piyasayı kapsamlı olarak kısa sürede öğrenebilirsiniz. Başarılı yatırımcılar gibi de etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Borsanın püf noktası geleceğe odaklanarak yatırım yapmaktır. Şöyle ki piyasanın mantığında değer kazanacak ürünlere bugünkü düşük seviyelerinden yatırım yapılması gerekir. Böylece değeri yükseldiğinde, beklentiyi karşıladığında satış yapılarak kazanç sağlanır. Uzun dönem çünkü borsada yaşanan düşüşlerin süresi kısadır. Fiyatların yükselmesi ise uzun bir süreci kapsar. Bu nedenle anlık fiyat değişimlerinden faydalanmak risklidir. Yükselecek gözüyle baktığınız pozisyon satış dalgasına tutularak düşebilir. Bu yüzden piyasa takiplerinizi ve analizlerinizi iyi bir şekilde yapmalısınız. Özellikle portföyünüzü farklı araçlardan oluşturarak canlı tutmalısınız. Bu dinamizmi sağladığı gibi, elde edeceğiniz veriminde yüksek olmasını sağlar.

Yıllardır borsada işlem yapan yatırımcılar gibi karlı şekilde portföy hazırlamak istiyorsanız, öncelikle beklentilerinizi karşılayacak araçları belirlemelisiniz. Ardından bu araçların analizlerini yaparak, kar getirip getirmeyeceklerine karar vermelisiniz. Bu konuda aracı kurumunuzda görevli olan uzmanların görüşlerinden yararlanabilirsiniz. Çoğu kurum yatırım araçlarının günlük, haftalık, aylık ve yıllık bazda olmak üzere göstermesi beklediği performansların ölçümünü yapar ve bunları yatırımcıları ile paylaşır. Elbette ki yanılma paylarının olduğunu düşünerek tüm paranızı tek bir araca yatırmamalısınız. Rüzgarın tersine esebileceğini unutmamalısınız. Bu yüzden de kaybetmeyi göze aldığınız kadar risk almalısınız.

Riskleri önlemenin birincil yolu tecrübeli olmaktır. Borsa tecrübesine sahip olmak için illa gerçek hesap açmanıza gerek yoktur. Gerçek hesabın kopyası olan demo hesaplarla da borsa deneyimi yaşayabilirsiniz. Deneme hesaplarında gerçek olmayan para üzerinden işlem yapıldığı için birikimlerinizi riske atmadan tecrübe kazanırsınız. Bu gerçekten iyi bir avantajdır. Bu avantajı iyi bir şekilde değerlendirmelisiniz. Özellikle para kaybettiğinizde neden kayıp yaşadığınızı araştırarak öğrenmelisiniz. Bu konuda demo hesapta yapılan işlemlerin gerçek hesaptaki güncel piyasa verileri aracılığıyla gerçekleştiğini söylemeliyim. Bu sayede uzmanlara sorarak hatalarınızın neden kaynaklandığını anlayabilirsiniz. Böylece günler, haftalar birbirini kovalarken; sizde iyi bir borsacı olma yolunda ilerleyebilirsiniz. Kendinizi hazır hissettiğinizde gerçek hesaba geçerek rüzgarın yönüne göre paranızı doğru bir şekilde yönlendirerek para kazanabilirsiniz.

Sonuç olarak, 18 yaşını doldurmuş herkes borsada yatırım yaparak para kazanabilir. Bunun için borsa bilginizin tam olması gerektiğini unutmamalısınız. Aracı kurumlarının uzmanları tarafından sunulan eğitimlerden faydalanmalı, bunun yanı sıra demo hesaplarda alıştırma yaparak işleyişi çözmelisiniz. Borsanın mantığını kavradığınızda yatırımlarınızı daha doğru bir şekilde yapmaya başlarsınız. Bu konuda kendinize güvenmelisiniz. Adımlarınızı sabırlı ve temkinli olarak atmalısınız. Asla bir diğer yatırımcının sözüne güvenmemelisiniz. Çünkü söz konusu para kazanmak olduğu için kimse kimseye sırrını vermez. Bu yüzden deneme hesaplarında kendi stratejilerinizi, sistemlerinizi geliştirene kadar deneyim kazanmaya devam etmelisiniz. Günü geldiğinde gerçek hesaba geçiş yaparak, oluşturmuş olduğunuz stratejilerle başarılı yatırımcılar gibi karlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu