Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Kimler Yatırım Yapabilir?

Borsada kimler yatırım yapabilir, borsada yatırım için ne gerekir sorularını Paratic olarak sizler için yanıtladık.
Borsada Kimler Yatırım Yapabilir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Borsada iyi oluşturulan bir portföyle yüksek miktarda kazanç sağlandığı doğrudur. Bu nedenle pek çok kişi birikimini değerlendirmek adına borsayı tercih eder. Hem küçük hem büyük miktarda yatırım yapılabilmesi, borsanın özellikle uzun vadede güzel getiriler sunması önde gelen avantajlardandır.

Dolayısıyla ev, araba, arazi gibi taşınır taşınmaz yüksek miktarda para gerektiren mülk almak yerine bunları almayı sağlayacak yatırımlar yapılır. Küçük yatırımcı neye yatırım yapmalı sorusunun yanıtları arasında kesinlikle borsa da vardır. Piyasanın ülkemizde düzenleyici denetiminde olması da yatırımların güvenilir bir şekilde yapılmasını sağlar.

İşlemlerin internet üzerinden online olarak yapılması da kısa sürede avantajlı pozisyonları yakalamanızı mümkün kılar. Elbette, borsa nedir, piyasa nasıl işler, hangi saatlerde işlem yapılır, nasıl emirler verilir gibi soruların yanıtlarını bilmek gerekir.

Sonuçta başarılı bir yatırımcı olmak için doğru adımları atmak, doğru strateji belirlemek kritiktir. Böylece sağlam bir temelle borsa yatırımınızda istediğiniz hedeflere ulaşabilirsiniz.

Şimdi ilk adım niteliğindeki bilgilerle merak edilen borsada kimler yatırım yapabilir, borsada yatırım yapmak için gereken şartlar nelerdir sorularının yanıtlarına geçelim.

Kimler Borsada Yatırım Yapar?

Borsanın yatırımcıların şirket hisselerini alıp, onlara ortak olmasını ve sonucunda para kazanmasını sağlayan bir piyasa olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte borsada hem bireysel hem de kurumsal olarak yatırım yapılabilmektedir.

Borsada yatırım yapabilmek için 18 yaşının üzerinde olmanız yeterlidir. Çünkü işlemlerinizi yürütebilmeniz için yatırım hesabı açtırmanız gerekir. Kimler yatırım hesabı açılabilir diyorsanız da hesabın açılabilmesi için de yasal olarak 18 yaşını tamamlamış olmanız şarttır.

Hesap işlemlerini günümüzde bankalar ya da aracı kurumlar vasıtasıyla kolaylıkla kısa sürede halledebilirsiniz. İlgili kurumların Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisansına sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Kurumların şubeleri veya online kanalları aracılığıyla borsa yatırım hesabı açma talebinde bulunarak borsaya giriş kapısını açabilirsiniz.

Sizden istenecek olan kimlik, adres, telefon gibi temel bilgilerdir. Bunun yanında yatırım hesabı açılışı için sözleşme imzalarsınız. Tüm bunlar online platformlar ya da mobil uygulamalar aracılığıyla dakikalar içinde gerçekleşir. Bilgileriniz doğrulandıktan sonra yatırım hesabınız açılır.

Borsada yatırım yapabilmeniz için 18 yaş sınırlamasının dışında herhangi bir koşul yoktur. Yani ister ev hanımı olun isterseniz de çalışan, fark etmez. Yatırım hesabı açtırarak piyasaya giriş yapabilirsiniz.

Fakat hesap açılışında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Birlikte çalışacağınız banka ya da aracı kurumun SPK lisanslı olmasının yanında sunduğu olanaklara, komisyon ya da işlem ücretlerine dikkat etmelisiniz.

Aynı zamanda müşteri temsilcisine erişim kolaylığı, kurumun kullandığı uygulama ya da platformların yetkinliğine bakmalısınız. Çünkü piyasa verilerine anlık erişim, platformun işlemlerde aksaklık yaşamaması, hızı, arayüzü başarılı borsa yatırımları için oldukça önemlidir.

Yatırım yapabilmeniz için hesabınızda minimum miktarda para bulunması gerekir. Bu yatırım yapacağınız aracın değerine göre değişmektedir. Bu nedenle işlem açmak istediğiniz enstrümanın değeri nedir öğrenmelisiniz.

İşlem yapabilmek için hesabınıza en az minimum değerde para yatırmalısınız. Zaten yatırım hesabı açmadan önce borsa için ne kadar bütçe ayıracağınızı biliyor olmalısınız.

Karar alırken yatırımlarınızda kayıp riskini de göz önüne almalısınız. İlk etapta tolere edebileceğiniz miktarlarda yatırım yapmak mantıklı olacaktır. Borsada kimler yatırım yapabilir sorusuna yanıt olarak 18 yaşını tamamlamış herkes şeklinde yanıt verdik ancak 18 yaş altı borsa hesabı açan kurumlar da vardır.

Borsa İstanbul’un sitesinde bu durum şu ifadelerle açıklanmaktadır:

Borsa İstanbul 18 Yaş Altı Borsa Giriş Açıklama

Yani çocuklar için vasi borsa hesabı açılabilir. Bunun için vasiler (ebeveynler), çocukları adına hesap açmak istediklerini aracı kurumlara iletir. Ardından ilgili kurumla hesap açılışı için sözleşme imzalanır ve bilgiler doğrulanıp onaylandıktan sonra hesap açılır.

Vasi borsa hesapları, çocuk 18 yaşını doldurana kadar vasi tarafından kullanılabilir. Reşit olan çocuk kendi kullanıma geçebilir.

Borsada Neden Yatırım Yapılır?

Borsada elbette ki para kazanmak için yatırım yapılır. Hisse senedi alıp satarak para kazanılır mı sorusunun yanıtının evet olduğunu bilenler de borsaya yönelir.

Fakat borsadan para kazanmak için sıkı bir borsa bilgisine ihtiyaç vardır. Çünkü bilgi olmadan yapılan yatırımların sonucu hüsrandır. Bu kapsamda günümüz olanakları sayesinde her an her yerden ulaşılabilen borsa eğitimleri son derece yararlıdır.

Artık online eğitimler sayesinde yatırımcılar eskiye nazaran oldukça bilinçli bir şekilde işlem yapmaktadır. Eğer finans piyasaları hakkında bilginiz yoksa aracı kurumların ücretsiz eğitimlerinden faydalanmayı düşünmelisiniz. Böylece piyasayı uzmanlardan, kapsamlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Başarılı yatırımcılar arasına katılarak etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Borsanın püf noktası geleceğe odaklanarak yatırım yapmaktır. Piyasanın mantığında değer kazanacak ürünlere bugünkü düşük seviyelerinden yatırım yapılması vardır. Böylece değeri yükseldiğinde, beklentiyi karşıladığında satış yapılarak kazanç sağlanır.

Yıllardır borsada işlem yapan yatırımcılar gibi karlı şekilde portföy hazırlamak istiyorsanız, öncelikle beklentilerinizi karşılayacak araçları belirlemelisiniz. Ardından bu araçların analizlerini yaparak, kâr getirip getirmeyeceklerine karar vermelisiniz. Bu konuda aracı kurumunuzda görevli olan uzmanların görüşlerinden yararlanabilirsiniz.

Borsada Neden Yatırım Yapılır?Çoğu kurum yatırım araçlarının günlük, haftalık, aylık ve yıllık bazda olmak üzere göstermesini beklediği performansların ölçümünü yapar ve bunları yatırımcıları ile paylaşır. Tabi yanılma paylarının olduğunu düşünerek tüm paranızı tek bir araca yatırmamalısınız. Rüzgarın tersine esebileceğini unutmamalısınız. Bu yüzden de kaybetmeyi göze aldığınız kadar risk almalısınız. Riskleri önlemenin birincil yolu tecrübeli olmaktır.

Borsa tecrübesine sahip olmak için illa gerçek hesap açmanıza gerek yoktur. Gerçek hesabın kopyası olan demo hesaplarla da borsa deneyimi kazanabilirsiniz. Deneme hesaplarında gerçek olmayan para üzerinden işlem yapıldığı için birikimlerinizi riske atmadan tecrübe kazanırsınız.

Bu borsada deneyim kazanmak isteyenler için gerçekten güzel bir avantajdır. Özellikle para kaybettiğinizde neden kayıp yaşadığınızı araştırarak öğrenmelisiniz.

Bu konuda demo hesapta yapılan işlemlerin gerçek hesaptaki güncel piyasa verileri aracılığıyla gerçekleştiğini de göz önüne alın. Kayıp yaşadığınızda yatırım danışmanlarına sorarak ya da kendiniz araştırarak hatalarınızın neden kaynaklandığını anlayabilirsiniz.

Böylece günler, haftalar birbirini kovalarken siz de iyi bir borsacı olma yolunda ilerleyebilirsiniz. Kendinizi hazır hissettiğinizde gerçek hesaba geçerek rüzgarın yönüne göre paranızı doğru bir şekilde yönlendirerek para kazanabilirsiniz.

Sonuç olarak, 18 yaşını doldurmuş herkes (18 yaş altı vasi hesaplarla) borsada yatırım yaparak para kazanabilir. Bunun için borsa bilginizin tam olması gerektiğini unutmamalısınız. Aracı kurumlarının uzmanları tarafından sunulan eğitimlerden faydalanmalı, bunun yanı sıra demo hesaplarda alıştırma yaparak işleyişi çözmelisiniz. Borsanın mantığını kavradığınızda yatırımlarınızı daha doğru bir şekilde yapmaya başlarsınız.

Bu konuda kendinize güvenmelisiniz. Adımlarınızı sabırlı ve temkinli atmalısınız. Deneme hesaplarında kendi stratejilerinizi, sistemlerinizi geliştirene kadar deneyim kazanmaya devam etmelisiniz. Günü geldiğinde gerçek hesaba geçiş yaparak, oluşturmuş olduğunuz stratejilerle başarılı yatırımcılar gibi büyük getiriler elde edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Kimler yatırım hesabı açabilir?

    18 yaşını dolduranlar yatırım hesabı açabilir.

  • 100 TL ile borsaya girilir mi?

    Evet. Borsaya giriş için minimum yatırım tutarı gibi bir sınırlama yoktur. İsterseniz 1 adet hisse senedi de satın alabilirsiniz. Günümüzde değeri 100 TL altında pek çok hisse olduğunu düşünürsek, pekala 100 TL ile borsaya girilir.

  • Borsaya kaç yaşında girilir?

    Borsa İstanbul'da yatırımcı olmak, işlem yapabilmek için 18 yaşını doldurmalısınız. Ayrıca 18 yaşından küçük çocuklar için de vasi hesap açılabilmektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.