Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Alım – Satım Teknikleri

Borsada uygulayabileceğiniz farklı alım satım teknikleri vardır. Bu yazıda sizler için faydalı olacak bu konu hakkında detaylı bilgilere yer verdik:
Borsada Alım – Satım Teknikleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Borsada her yatırımcının kendine göre bir alım – satım stratejisi vardır. Portföy seçeneği ve yatırım amacı gibi çeşitli faktörler nedeniyle yatırımcılar birbirinden farklı teknikler uygular. Aynı zamanda herkesin piyasalara bakış açısı birbirinden farklı olduğu için aynı tarzda yatırımların yapılması da mümkün değildir. Tüm bu faktörler nedeniyle borsada farklı alım – satım teknikleri ortaya çıkmıştır. Kimi yatırımcılar kısa vadeli, kimileri uzun vadeli alım – satımı tercih eder. Ama sonuç her zaman yatırımcının bilgisine, deneyimine ve bakış açısına bağlı olarak değişir.

Her yatırım hesabı için farklı enstrümanlardan oluşan bir portföy oluşturulur. Bunun nedeni ise farklı alım – satım teknikleri uygulamasıdır. Alım – satım tekniklerine göre en uygun portföyü oluşturur ve kaliteli, pahalı, az riskli, bir hikayesi olan hisseleri tercih edebilir. Çeşitlendirilmiş bir portföyde, uzun veya kısa vadede mutlaka fiyat patlaması yaşanacaktır. Bu sayede de yatırımcı hedefine ulaşmış ve para kazanmış olacaktır.

Borsada alım – satım teknikleri, portföy içinde yer alan değişik özellikli hisselere göre değil; yatırımcının kendi amaç ve hedeflerine göre bir yol belirlemesini ifade eder. Her teknik ile para kazanmak mümkündür; ama bu sizin yatırım anlayışınıza bağlı olarak şekillenir. Yatırımcının kendi özelliklerini bilmesi, yatırım amacını ve hedeflerini belirlemesi, buna göre de en uygun alım – satım politikasını benimsemesi gerekmektedir.

Özellikle acemi yatırımcılar, alım – satım politikalarında dikkatli bir yol izlemelidir. Yeni kurulan şirketlerin hisselerinden uzak durmalıdır. Bu hisseler birincil piyasadan alınır ve yıllarca temettü dağıtamaz. Başa baş fiyatla uzunca bir süre işlem görür. Böyle olunca da kar elde etmek için uzun bir süre beklemek gerekir. Acemi yatırımcıların, kara geçip geçmeyeceği belli olmayan bir şirketin hisselerini, üzerinde yazılı olan değerin biraz üzerinde alması en doğru seçenek olacaktır. Örneğin üzerinde 100 lira yazılan hisse senetlerine 1000 lira gibi bir miktarla yatırım yapılabilir. Bu hem risk açısından daha sağlam hem de yatırımda valör bakımından daha kazançlıdır.

Gelelim borsada alım – satım tekniklerine:

Kısa Vadeli Alım – Satım Tekniği

Kısa Vadeli Alım – Satım TekniğiBorsada fiyatlar sürekli olarak aynı düzeyde seyretmezler. Kısa vadeli hareketleri de söz konusudur. Kısa vadede izlenen dalgalı yol, hisse senetlerinin fiyat grafiklerinde iniş – çıkış bantları ile tespit edilebilir. Bandın alt sınırına doğru alım yapmak, üst sınırına doğru satış yapmak kazançlı bir tercih olacaktır. Yanılma payınız ise her zaman vardır. Araya giren beklenmedik herhangi bir faktör nedeniyle bu iniş – çıkış hareketlerini doğru bir şekilde tespit edemeyebilirsiniz.

Kısa vadede alım – satım yapmanın, borsada daha fazla risk içerdiği bilinmektedir. Kısa vadeli işlemlerde zamanın tam tespit edilmesi pek mümkün değildir. Bu nedenle de, uzun vadeli alım – satımlardan, kısa vadeye doğru gidildikçe riskler artış göstermektedir.

Uzun Vadeli Alım – Satım Tekniği

Uzun Vadeli Alım – Satım TekniğiSabırlı bir yatırımcının, uzun vadeli yatırım işlemlerinden mutlaka kazanç elde edeceği bilinmektedir. Bunun nedeni ise hisse senetlerinin çoğalan bir yatırım olmasıdır. Hisseler, zaman içinde hem değer kazanırlar hem de çoğalırlar. Bu nedenle herhangi bir tarihte, küçük bir hisse senedi portföyü oluşturan yatırımcı, uzun vadede portföyünü elinde tutarsa fark etmeden kara geçecektir.

Hisse senetleri, bir portföy içinde canlı ve hareketli yatırım araçları olarak görüldüğü gibi çoğalan enstrümanlar olarak da tanımlanırlar. Hisse senedini bir kere satın alıp, portföyünüze eklediğiniz zaman her şeyi unutup vadesini beklemek ise yanlıştır. Bu süre içerisinde sürekli olarak hisse senedinin takip edilmesi, sermaye artırımlarının izlenmesi gibi konulara dikkat edilmelidir. Bu sayede kazancınızı uzun vadede daha da artırmanız mümkün olacaktır.

Özellikle küçük yatırımcılar için en uygun alım – satım politikasının, uzun vadede dengeli bir portföy olduğu söylenmektedir. Dengeli yatırımın en önemli unsurları ise iyi bir çeşitlendirme ve risk dağıtımıdır. Uzun vadede bu unsurları göz önünde bulundurarak alım – satım yaptığınız zaman mutlaka kar geçen bir portföye sahip olursunuz.

Konjonktüre Göre Alım – Satım Tekniği

Konjonktüre Göre Alım – Satım TekniğiBorsadaki fiyatlar hep düşmez veya yükselmez. Yaşanan çeşitli olaylar, ekonomik krizler, yapılan konuşmalar ve ekonomik veriler gibi nedenlerle dalgalı bir seyir söz konusu olur. Fiyatlar inişli – çıkışlı bir seyir izler ve yatırımcılar da buna göre alım – satım işlemini gerçekleştirir. Örneğin bir ekonomik kriz döneminde düşen fiyatlar sonrasında alınan bir hisse senedi, durum düzelip fiyatlar yükseldiğinde satılarak fiyat farkından kar elde edilir.

Kriz döneminden ne zaman çıkılacağını öngörmek zordur; ama iyi bir piyasa takipçisi ilk canlanma belirtilerini hemen fark edecektir. Ama bu dönemde parayı erkenden bir yatırım aracına bağlayarak uzun süre kara geçemeyen yatırımcılar da vardır. Konjonktüre göre alım – satım tekniğinde yatırımcının zamanlamada bir adım önde gitmeyi düşünmesi, iniş ve çıkış yönünde tahmin edilen tarihi öne çekmesine neden olacak. Böyle olunca da tahmin ettiğinden daha uzun süre karsız kalacaktır.

Fiyatların düşük bir seyir izlediği zamanlarda, yatırımcının portföyünü oluşturup beklemesi gerekir. Beklenen canlanma meydana gelip fiyatlar yükselmeye başladıktan sonra dengeye ulaşıldığı zaman portföyün boşaltılması gerekir. Ardından yeni bir düşük konjonktür döneminin beklenmesi için piyasadan çıkılması gerekir. Bu durumda alternatif yatırım araçlarından birine geçilebilir. Oluşturduğunuz portföy yılda en az bir kere hareket gösterecektir. Seçilecek olan alternatif yatırım aracının döviz veya hazine bonosu gibi likiditesi yüksek bir enstrüman olması da bu durgunluk dönemlerinde karınızı arttıracaktır.

Günlük Alım – Satım Tekniği

Günlük Alım – Satım TekniğiBorsada günlük alım – satım işlemi oldukça riskli görülür ve borsa seanslarının çok yakından takip edilmesini gerektirir. Günlük alım – satım işlemleri; bugün al – yarın sat şeklinde olabileceği gibi seans içi al – sat işlemlerini de kapsamaktadır. Yatırımcıların günlük alım – satım işlemlerini doğru bir şekilde yapabilmesi için borsa üyelerinin müşterilere sağladığı imkanlardan faydalanarak seansı takip etmesi gerekir. Bilgisayar terminalli borsada ise bu işlemi yapmak daha kolay ve sağlıklıdır. Günümüzde de bilgisayar üzerinden borsa seanslarını anbean takip edebilirsiniz. Borsa takibi nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

Günlük alım – satım tekniğinde mantık gereği, seans başında ucuza alıp, seans sonunda veya ertesi gün seansta daha iyi bir fiyatla satmaktır. Ayrıca seans başında yüksek fiyatla satış, seans sonuna doğru veya ertesi gün daha iyi bir fiyatlar alım esasına dayalıdır. Bu işlemler için genel olarak, borsa oynamak kavramı kullanılmaktadır.

Günlük alım – satım tekniğinde, verilerin anlık olarak takip edilmesi, şirketlerin ekonomik ve parasal şartları, yaşanan gelişmeler gibi yatırım araçlarını direkt etkileyen faktörlerin iyi bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Riski ise oldukça büyüktür; çünkü hesabınızı ne kadar iyi yaparsanız yapın, beklenmedik bir gelişme ile tüm planlarınız tuzla buz olabilir.

Maldan Mala Geçiş Tekniği

Maldan Mala Geçiş TekniğiAynı seans içinde bir hisse senedinin satılıp, diğerinin alınması mantığına dayalıdır. Fiyatlar iniş eğilimi gösterirken önce satış, sonra alım yapılmalıdır. Fiyatlar düşmeden önce satış yapılmazsa, diğer malın alımı gerçekleşene kadar, satılacak malın fiyatı bir veya birkaç kademe düşmüş olabilir. Aynı zamanda alınacak malın alımında da acele edilmemelidir. Acele edildiği zaman fiyat biraz daha düşmesi durumundan yararlanılamaz.

Fiyatlar yükseleceği zaman ise önce alım yapılmazsa, diğer malın satışı gerçekleşene kadar alınacak malın fiyatı birkaç kademe daha yükselmiş olabilir. Fiyatlar yükselirken de alınacak mal alındıktan sonra satılacak malı satamayıp alışın ödemesini yapmama riski azalmış olacaktır.

Açığa Alım – Satım Tekniği

Açığa Alım – Satım TekniğiYatırımcı, fiyatların düşeceğini tahmin ediyorsa, elinde mal olmadan da seans başında satış yapıp, seans bitmeden en az aynı miktar alım yaparak takas hesabını kapatabilir. Önce yüksek fiyatla satış yapıp, daha sonra daha düşük fiyattan alım yapma işlemine açığa satış işlemi denmektedir. Eğer yatırımcının tahmini doğru çıkarsa, hiç para veya mala bağlamadan kazanç elde edilebilmektedir.

Fiyatların yükseliş trendi gösterdiği dönemlerde, elinde nakit parası olmayan veya parası başka bir mala bağlı olan yatırımcı, açığa alım yapabilir. Seans bitmeden de satışı yaparak alım – satım farkından kazanç elde edebilir. Ödünç kurumlarının geliştiği ülkelerde, kredili menkul kıymet işlemleriyle açığa alış ise ancak ödünç kurumundan ödünç mal almak suretiyle yasal olarak yapılabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın