Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Yatırım Stratejileri Nelerdir? En Çok Kullanılan Stratejiler

Borsada başarılı olmak için doğru yatırım stratejisi çok önemlidir. Peki, istikrarlı kazanç için borsa yatırım stratejileri nasıl oluşturulur? İşte yanıtı:
Borsa Yatırım Stratejileri Nelerdir? En Çok Kullanılan Stratejiler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Borsada para kazanmak denildiğinde pek çok kişinin aklına; büyük paralar, karmaşık grafiklerin başında bekleyen takım elbiseli adamlar, meşgul telefonlar gibi şeyler gelir. Ancak bu yanılgıya, daha çok borsa nedir bilmeyenler düşer. Piyasada mantığın, her yatırım gibi düşükken al yüksekken sat olduğunu bilenlerse, diğer faktörlere de dikkat ederek gayet güzel kazanabilir.

Kilit noktalardan biri de aşağıda detaylarıyla ele alacağımız yatırım stratejileridir. Çünkü her başarılı yatırımın arkasında yazılı, ölçülebilir ve tekrarlanabilir bir yatırım stratejisi vardır.

Peki, hedeflerinize ulaşmak için hangi borsa yatırım stratejisini ya da stratejilerini izlemelisiniz? Borsa yatırım stratejileri oluşturmaya nereden, nasıl başlamalısınız? İşte merak edilen soruların yanıtları:

Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır Öğrenin

Borsada strateji oluşturabilmeniz için öncelikle piyasanın mantığını kavramanız, yatırım nasıl yapılır öğrenmeniz gerekiyor. Bu husustaki bilgilerinizin eksik olması, stratejilerde hata yapmanıza yol açar.

Dolayısıyla borsa yatırımı nedir nasıl yapılır konusunda tam donanıma eriştiğinizden emin olmalısınız.

Günümüzün olanakları sayesinde piyasada yatırımı öğrenmek için pek çok alternatif mevcut. Online eğitimler, videolar, seminerler, kitaplar, podcastler gibi pek çok kanal var. Size düşen, borsada para kazanmak isteyip istediğinize karar vermek!

Çünkü bilgisizlik, her alanda olduğu gibi borsa stratejisi oluşturmakta da başarısızlığa davetiye çıkarır.

Borsa Yatırım Araçlarını Tanıyın

İyi bir borsa stratejisi üretebilmek için borsada işlem gören araçları tanımalı, işleyişlerini öğrenmelisiniz. Mesela tahvil ile hisse senedi arasında farklar neler, borsada emtialara nasıl yatırım yapılır, hangi piyasa hangi saatler arasında açık kalır gibi soruların yanıtlarını bilmelisiniz.

Her enstrüman farklı özelliklere sahiptir ve dolayısıyla fiyatlarını etkileyen faktörler aynı değildir. Örneğin, düşük riskli yatırım araçları arasında yer alan tahviller faiz artırımına olumlu tepki verebilirken hisse senetleri tersi yönde hareket edebilir.

Ya da altın ile dolar, aynı olay karşısında farklı yönlerde hareket edebilir. İşte tam da bu nedenlerden dolayı borsadaki her bir yatırım aracı hakkında bilgi edinmelisiniz.

Edineceğiniz bilgiler sayesinde a aracına yatırım yaparken x faktörlerine, b aracına yatırım yaparken de y faktörlerine dikkat etmeniz gerektiğini bilirsiniz. Neticesinde alım satım işlemlerinizi doğru stratejilerle bilinçli olarak yönetebilirsiniz.

Tecrübe Kazanın

Borsa yatırımının teori kısmını hallettikten sonra işi pratiğe dökmelisiniz. Yani borsada strateji oluşturmada tecrübe kazanmalısınız. Hata yapmaktan korkmadan kendi stratejilerinizi belirlemek için bu aşamaya gereken özeni göstermelisiniz.

Ünlü mucit Thomas Edison’un da dediği gibi, kendinizi başarısız olarak görmek yerine işe yaramayan stratejiler bulduğunuzu düşünmelisiniz.

Thomas Edison Strateji SözüDemo hesaplarda ve sanal borsa oyunlarında dilediğiniz kadar işe yaramayan strateji bulabilirsiniz. Diğer bir ifadeyle hiç gerçek kayıp yaşamadan, sanal parayla anlık verilerle alım satım yaparsınız. Ekonomik veriler, şirket gelişmeleri, faiz kararları gibi olayları izler, yatırım yapacağınız aracın yönüne ilişkin tahminde bulunup işlem yapar, yatırım stratejileri oluşturursunuz.

Hangi stratejinin işe yarayıp yaramadığını gördüğünüzde ve kaybetmekten çok kazanmaya başladığınızda gerçek hesaba geçebilirsiniz. Yine de ilk etapta çok risk almamak adına, tüm sermayenizle işleme girmekten kaçınmak yararınıza olacaktır.

Analizlerden Faydalanın!

Stratejilerinizi hangi durumlarda kullanmanız gerektiğini anlamanızı sağlayacak olan borsa analizleri ile piyasada birikimlerinizi kârlı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Elbette, burada da önceliğiniz bilgi edinmek olmalıdır. Temel ve teknik analiz nedir, nasıl yapılır, hangi durumlarda kullanılır benzeri sorular üzerinde kendinizi geliştirmelisiniz.

Analizler, yatırımcıların ekonomi, borsa veya menkul kıymetler hakkında fikir edinmelerine yardımcı olur. Geçmiş ve mevcut piyasa verilerini incelemeyi ve trading için uygun hisse senetlerini seçmek için bir metodoloji oluşturmayı içerir.

Bir yatırım aracı için analiz aynı zamanda alım-satım için uygun fırsatları belirlemeye yardım eder. Temel ve teknik analiz ayrı ya da birlikte yapılabilir. Bazı analistler her iki analiz yöntemini de kullanırken, bazıları bir tanesine bağlı kalır.

Sonuçta hisse senetlerini, sektörleri ve piyasayı incelemek için analizleri kullanmak, kişinin portföyü için en iyi yatırım stratejisini oluşturmanın önemli bir yöntemidir.

Borsa Takibini İyi Yapın!

Borsada fiyatlar neye göre belirlenir bilenler, piyasa takibine gerekli önemi verenlerdir. Aynı zamanda takip işlemleri nasıl bir strateji uygulamanız gerektiği konusunda da etkilidir. Çünkü eğilimlerin yönü tahmin edilir ve hedefe ulaşmak için strateji çizilir.

Piyasanın neden dalgalandığını, fiyat hareketlerinin neden anlık olarak değiştiğini öğrenmelisiniz. Bütün bunları kazandığınız tecrübeler sonucunda öğrenirsiniz.
Böylelikle gelişen olaylar sonucunda nasıl bir strateji uygulamanız gerektiğini belirleyebilir, hedeflediğiniz kazanca ulaşabilirsiniz.

Çeşitlendirin!

Borsada portföy hazırlarken çeşitlendirmenin ne kadar önemli olduğu bilinir. Hisse senedi çeşitlendirmesi genellikle, kapsamlı risk analizi ve sınıflandırma tamamlandıktan sonra deneyimli yatırımcılar tarafından gerçekleştirilir.

Öte yandan yeni başlayanlar, portföy çeşitlendirmeye başlamadan önce borsada biraz zamana ihtiyaç duyar. Riski kontrol etmenin en iyi yollarından biri riski yaymaktır.

Yatırımlarınızı çeşitlendirerek, kayıplarınızın bir kısmını diğer firmalardan telafi edebilirsiniz, bu da bir yatırımcı olarak tek bir şirkete ya da araca yatırım yapmanıza kıyasla daha iyidir.

Disiplin ve Risk Konularına Dikkat!

Her işleminizin yeni bir başlangıç olduğunu bilmelisiniz ve yatırımlarınızı bilinçli olarak yürütmelisiniz. Tüm araçların getirileri farklı olduğu için risk oranları da farklıdır.

Bu nedenle her pozisyon açışınızda nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmenizde fayda vardır. Disiplini elden bırakmamalı, pozisyonlarınızı belli aralıklarla gözden geçirmelisiniz.

Düzenli olarak kazanç sağlıyor olsanız bile piyasada her zaman zarar riskinin bulunduğunu bilerek adım atmalısınız. Aynı zamanda izlediğiniz stratejinin özellikleri de aldığınız riskte etkilidir. Mesela kısa vadeli yatırım ile uzun vadeli yatırım arasında bile pek çok yönden risk ayrışması vardır.

Veyahut al ve tut stratejisi ile scalping riskleri denildiğinde, pek çok değişken akla gelir.

Sonuç olarak stratejilerinizi doğru belirlerseniz, zarar etme riskinizi de minimize etmiş olursunuz. Zamanla artacak bilgi birikimi ve deneyiminizin de desteğiyle riskleri kolaylıkla engelleyebildiğinizi görebilirsiniz.

Hedeflerinizi Düşünün

Stratejinize, hedeflerinizi düşünerek karar verin. Büyüme yatırımı stratejisiyle ilişkili büyük getiriler mi istiyorsunuz? Yoksa değer yatırımı stratejilerinde daha yaygın olan, birkaç on yıl boyunca yıllık yüzde 6-7’lik sabit bir getiri mi arıyorsunuz?

Yatırım hedefleriniz stratejinizi belirler, bu nedenle yatırımdan ne elde etmek istediğinizi anlamak önemlidir. Emeklilik için bir birikim arıyorsanız, karmaşık teknik analizlere pek ihtiyacınız olmayabilir.

Mümkün olduğu kadar çok para kazanmak istiyorsanız ise birkaç fon ya da düşük riskli enstrüman satın alarak uzun vadeli yatırım yapmak, işe yaramayacaktır.

Yazın!

İlk süreç yatırım stratejinizi bir süreç olarak yazmaktır. Çünkü ne yaptığınızı bir süreç olarak tanımlayamıyorsanız, ne yaptığınızı bilmiyorsunuz demektir.

Disiplin gerektiren her şey gibi, yatırım stratejileri de yazılmalıdır. Bunu yapmak onu ifade etmenize yardımcı olacaktır. Stratejiniz yazıldıktan sonra, uzun ya da kısa vadeli yatırım hedeflerinizle eşleştiğinden emin olmak için onu gözden geçirmelisiniz.

Stratejinizi yazmak size kaos zamanlarında geri dönebileceğiniz bir şey verir ve bu da yatırım kararlarınızda duygusallıktan kaçınmanıza yardımcı olur. Ayrıca somut notunuz, kusurları fark ederseniz veya yatırım hedefleriniz değişirse size gözden geçirip değiştirebileceğiniz bir şey de verir.

Geleneksel Stratejileri Anlayın

Temel analiz ve teknik analiz, yatırımcılar arasında tartışmalı bir konudur. Temel analizciler, kazanç, borç ve satış büyümesi gibi kesin rakamlara bakarken teknik analistler, hisse senedi fiyatlarının belirli kalıplar kullanılarak tahmin edilebileceğine inanır.

Yani teknik analistler işten sonra haberleri okumaz, konferans görüşmelerini dinlemez veya uzmanları dinlemekler. İşin temeline değil grafiklere odaklanırlar.

Elbette, bu tekniklerin tümü orta düzeyde deneyime sahip yatırımcılar için uygun değildir. Elde tutma süresi ne kadar kısa olursa, kâr elde etmek için o kadar fazla beceriye ihtiyacınız olur.

Mevcut seçenekleri bilmek, işinize yarayacak yatırım stillerini keşfetmenize yardımcı olabilir. İşte yaygın olarak kullanılan stratejilerden bazıları:

Açığa Satış

Deneyimli traderlar genellikle bir hisse senedinin aşırı değerlendiğini ve düşüşe doğru gittiğini düşündüklerinde açığa satış yaparlar. Açığa satış, sahibi olmadığınız bir varlığın ödünç alınarak satılmasını ifade eder.

Fiyatının gelecekte düşeceğini tahmin ettiğiniz bir finansal varlığı short pozisyon açarak ödünç alırsınız ve fiyat düştüğünde geri alarak aradaki farktan kazanç sağlamış olursunuz. Borsada açığa satış, yatırımcının ödünç aldığı varlığı teslim etmesiyle tamamlanır.

Bu süreçte yatırımcı açık piyasadan varlık alıp satarak ödünç alınan varlığın yerini doldurur. Finansal varlığı sahibine teslim ederek short pozisyonu sonlandırır.

Açığa satış önemli miktarda risk içerir çünkü açığa satış yapılan varlığa ilişkin gerçekleşmeyen beklenti, zarara yol açar.

Değer ve Büyüme Yatırımı Stratejileri

Değer ve büyüme yatırımı stratejileri de sıklıkla kullanılır. Değer yatırımı, piyasanın değerinin altında değerlendirilen şirketlerin hisselerini satın almaktır.

Yani düşük değerlenmiş ve ileride değerleneceğinizi düşündüğünüz bir hisseye yatırım yapıyorsanız, değer yatırımcıları arasında yer alırsınız. Bu strateji için teknik değil temel analizi öne almak gereklidir. Çünkü güçlü olmasına rağmen fiyatını yansıtmayan bir hisseyi, temel analiz bileşenlerine bakarak belirlersiniz.

Borsada büyüme yatırımı stratejisi ise değer yatırımının bir şekilde zıttıdır. Fakat pek çok değer yatırımcısı, hisse senetlerine karar verirken büyümeye yatırım yapma zihniyetini de kullanır.

Çünkü temelde bir şirketin gerçek değerine bakar ve gelecekte büyüyeceğini düşünerek alım yaparsınız.

Borsada Momentum ve Karşıt Yatırım Stratejisi

Momentum stratejisi fiyatın devamına, karşıt yatırım strateji ise fiyatın tersine dönmesine dayanır. Momentum stratejisini izleyen yatırımcılar geçmişte kazananları satın alır ve geçmişte kaybedenleri satarken, zıt stratejiyi izleyen yatırımcılar geçmişte kazananları satar ve geçmişte kaybedenleri satın alır.

Karşıt yatırım, yatırımcıların, diğerleri alırken satış yaparak ve çoğu yatırımcı satarken satın alarak kasıtlı olarak hakim piyasa eğilimlerine karşı çıktığı bir yatırım tarzıdır.

Berkshire Hathaway Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) Warren Buffett ünlü bir karşıt yatırım savunucusudur. Şu sözü de bunu ortaya serer:

Warren Buffett Karşıt Yatırım Stratejisi

Momentum yatırımı ise yatırımcıların yükselen menkul kıymetleri satın aldıkları ve zirveye ulaşmış göründüklerinde sattıkları stratejisidir.

Amaç, kısa vadeli yükseliş trendlerinde satın alma fırsatları bularak volatiliteyle çalışmak ve ardından menkul kıymetler ivme kaybetmeye başladığında satmaktır. Daha sonra yatırımcı parayı alır ve bir sonraki kısa vadeli yükseliş trendini veya satın alma fırsatını arar ve süreci tekrarlar.

Momentum ticaretinin riskleri arasında bir pozisyona çok erken girmek, çok geç kapatmak, dikkatin dağılması ve önemli trendleri ve teknik sapmaları kaçırmak yer alır.

Pasif Endeks Yatırımı

Endeks yatırımı, değer veya büyüme yatırımıyla karşılaştırıldığında çok daha pasif bir yatırım şeklidir. Yatırımcı açısından daha az çalışma ve strateji gerektirir.

Genel borsa ile aynı getiriyi umarak yatırımcının parasını çeşitli hisse senedi türleri arasında geniş ölçüde çeşitlendirmesidir. Endeks fonuna yatırım yapmak bir tür pasif yatırımdır.

Endeks yatırımı savunucuları, uzun vadede endeks yatırımının bireysel hisse senetlerine yönelik stratejilere kıyasla daha iyi performans gösterdiğini düşünür.

Borsada Temettü Yatırımı Stratejisi

Temettü yatırımı da tercih edilen borsa yatırım stratejilerindendir. Çünkü temettü hisseleri geçmiş verilere bakıldığında daha az oynaklıkla gösterge endeksinden daha iyi performans göstermiştir.

Nedeni, temettü hisselerinin iki getiri kaynağı sağlamasıdır. Bunlar; temettü ödemelerinden elde edilen düzenli gelir ve hisse senedi fiyatının sermaye değeri kazanmasıdır. İkisi toplam getiriyi zamanla artabilir.

Temettü ödeyen hisse senetleri genellikle bir portföye istikrar sağlar, ancak genellikle büyüyen hisse senetlerinden daha iyi performans göstermez. Temettü yatırımı stratejisinde dikkat etmeniz gereken bir diğer şey, olağanüstü yüksek getirisi olan şirketlerdir.

Çünkü bir şirketin hisse senedi fiyatı düşmeye devam ederse getirisi artar. Pek çok çaylak yatırımcı, potansiyel olarak kazançlı bir temettü düşüncesiyle hata yapabilir. Dolayısıyla sağlam araştırma yaptığınızdan emin olmalısınız.

Kademeli Alım Satım Stratejisi

Tek kademeden bir varlık almak, deneyimsiz yatırımcıların sıklıkla düştüğü hatalardandır. Çünkü fiyat yukarı olabileceği gibi aşağı yönlü de hareket edebilir. Böyle bir durumda yatırımcının zararı artar.

Dolayısıyla kademeli alım satım da geleneksel stratejiler arasında gösterilebilir. Bu yöntemle hem alış hem de satış yaparken her fiyat seviyesi değerlendirilir ve kazanç artırılır.

Sonuç olarak, yukarıdaki faktörlere dikkat ederek iyi bir borsa stratejisi oluşturabilirsiniz. Borsada kazanç sağlamak için kullanılan belli başlı stratejiler olsa da önemli olan kendi stratejinizi bulmaktır.

Her yatırımcı, kendi bireysel istek ve ihtiyaçlarının yanı sıra yatırım kişiliğini de en iyi şekilde yansıtan kişisel yatırım stratejilerini keşfetmelidir. Kullandığınız yatırım stratejisi veya stratejileri, hayatınız boyunca finansal durumunuz ve hedeflerinize paralel olarak değişir.

Yatırım yapma yöntemlerinizi çeşitlendirmekten korkmamalısınız. Ancak yatırım yaklaşımınızın neleri gerektirdiğini ve bunun portföyünüzle mali durumunuzu nasıl etkileyeceğini her zaman detaylıca irdeleyin.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.