Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Borsa Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?
Son Güncelleme: 
Yorum

Belli bir miktar birikmiş paranız var ve borsadan hisse senedi alarak para kazanmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey bir yatırım hesabı açtırmaktır. Aynı zamanda birikimlerinizi değerlendirmenin en iyi yollarından birisi olduğunu da bilmelisiniz. Birikimlerinizi durduğu yerde değer kazanmaz ve yatırımlarla değerlendirerek geleceğiniz için iyi bir adım atabilirsiniz. Bunun zor olduğunu düşünen kişiler için borsa hakkında biraz araştırma yapmalarını önerebiliriz.

Borsa yatırım hesabı açmak için kendinize bir aracı kurum seçmeli ve hesabınızı oluşturmalarını talep etmelisiniz. Bir bankadan bu hesabı açtırabileceğiniz gibi doğrudan aracı kuruma başvurunuzu yaparak da işlemlerin yapılmasını isteyebilirsiniz. Hesabınız açıldıktan sonra birikimlerinizi hesabınıza yatırmalı ve hesabın aktif hale gelmesini beklemelisiniz. Hesabınız aktif olduktan sonra da internet üzerinden istediğiniz yatırım işlemleriniz yapmaya başlayabilirsiniz. Elbette bu işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken bazı konular da bulunmaktadır.

Şimdi sizlerle borsa yatırım hesabı nasıl açılır konusunu biraz incelemek istiyoruz:

Borsayı Tanıyor musunuz?

Borsayı Tanıyor musunuz?Borsa piyasası birikimlerinizi güvenli bir şekilde değerlendirebileceğiniz kurumsal bir piyasadır. Kıymetli mal dediğimiz emtialar; hisse senetleri, tahvil, borsa gibi menkul kıymetler; türev araçlar gibi vadeli işlem yapabileceğiniz enstrümanlar, birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz yatırım araçlarıdır. Borsada bu yatırım araçlarını içeren bir portföy ile borsa kurallarına uygun bir şekilde yatırım yaptığınız zaman güvenli bir kazanç elde edebilirsiniz.

Piyasa hakkında yeterli bilginiz yoksa yatırım hesabınızı açtırmadan önce biraz araştırma yapmanız da fayda vardır. Borsada nasıl yatırım yapılır, para kazanmak için neler yapılmalı, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi bilgi donanımlarına sahip olmalısınız. Etrafınızdan borsa hakkında aldığınız duyumlara göre hareket etmek yerine biraz araştırma yaptıktan sonra yatırım yapmaya karar vermelisiniz. Bu sayede borsanın size göre olup olmadığından emin olabilirsiniz.

Borsa nasıl oynanır öğrenmek için internette biraz araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Ücretsiz eğitim programlarına katılarak ve deneme hesapları kullanarak da bilgilerinizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Birikimlerinizi güvenli bir şekilde değerlendirmek için bilgilerinizle birlikte geliştireceğiniz borsa yatırım yöntemleri işinizi kolaylaştıracaktır.

Borsa Aracı Kurumu Seçimi

Borsa Aracı Kurumu SeçimiYapacağınız yatırım işlemlerine aracılık etmesi, emirlerinizin borsaya iletilmesi gibi görevlere sahip olan aracı kurumu dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Her şeyden önce güvenebileceğiniz yasal bir kurum olduğundan emin olmalısınız. Borsa İstanbul ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun web sitelerinden aracı kurumlar hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Yasal olup olmadıklarını bu şekilde öğrenebilirsiniz ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Aracı kurumunuzu seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da komisyon ücretleridir. Borsada aracılık faaliyetlerini yürüten kurumlara belli bir komisyon vermelisiniz. Bu komisyon oranlarını araştırmalı ve sizin için en iyi seçeneği sunan kurumla anlaşmalısınız. Verdikleri hizmetin kalitesinden emin olmalı ve sizinle iyi bir iletişim kuran aracı kurumla anlaşmayı da ihmal etmemelisiniz.

Yatırım Hesabının Oluşturulması

Yatırım Hesabının OluşturulmasıAracı kurumunuzu seçtikten sonra vadesiz bir yatırım hesabı açtırmalısınız. Bir bankaya giderek yatırım hesabı açtırmak istediğiniz belirtmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra imzalamanız gereken sözleşme maddelerini iyice okumalı ve kabul ettiğiniz konuları öğrenmelisiniz. Daha sonra bir sorun yaşamamak adına imzaladığınız çerçeve sözleşmesi hakkında bilgili olmanız oldukça önemlidir.

Hesap açtırmak için gerekli işlemleri gerçekleştirdikten sonra hesabınız aktif hale gelmesini beklemelisiniz. Aktif hale geldikten sonra paranızı hesabınıza yatırmalısınız ve 1 – 2 iş günü içerisinde işlemlere başlayabilirsiniz.

Yatırımlara Başlama Aşaması

Yatırımlara Başlama AşamasıYatırım hesabınızı açtırdıktan sonra yapmanız gereken ilk iş, hangi yatırım araçlarıyla işlem yapacağınıza karar vermektir. Bunun için yatırım araçlarını iyi bir şekilde tanımanız gerekiyor. Tek bir yatırım aracıyla işlem yapmak yerine bir portföy oluşturmalısınız. Bu yüzden ilgi alanlarınıza yönelik olarak farklı yatırım araçlarını izlemeli ve beklentilerinize göre uygun portföyü oluşturmalısınız.

Yatırım araçlarını seçerken piyasa hareketlerini izlemelisiniz. Trendlerini takip etmeli ve gelecekteki durumları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Gelecekte size kazandıracağını düşündüğünüz yatırım araçlarını portföyünüze eklemeli ve vade süresi boyunca izlemeye devam etmelisiniz. Borsa alım – satım teknikleri hakkında bilgi sahibi olmalı ve nasıl bir yatırım yapmak istediğinizi belirlemelisiniz. Uzun vadede mi, yoksa kısa vadede mi kazanmak istediğinizi belirlemeli ve buna göre stratejilerinizi geliştirmelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu