Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa Takibi Nasıl Yapılır?

Borsa Takibi Nasıl Yapılır?
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsada yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, piyasa takibi yapmaktır. Borsada para kazanmanın mantığı, düşük fiyattan satın alıp, fiyat yükseldiğinde satarak alım – satım fiyat farkından kar etmektir. Fiyatların ne zaman, neden dalgalandığını bilmek ve buna göre uygun pozisyonu almak için piyasa takibi yapmanız gerekiyor.

Birikimlerinizi borsada bir portföye yatırdığınız zaman, yatırım araçlarında bir yükseliş öngördüğünüz ve bu durumu değerlendirerek para kazanacağınız anlaşılır. Örneğin Türk Hava Yolları’nın (THY) hissesini satın almışsanız, fiyatının belli bir sürede yükseleceğini öngörmüşsünüz demektir. Fiyatı henüz düşükken satın alırsınız ve tahminleriniz gerçekleştiği zaman THY hissesini elinizden çıkartarak para kazanırsınız. THY hissesinin değer kazanacağını öngörmenizi sağlayan ise yaptığınız borsa takibidir. Peki, borsa takibi nasıl yapılır?

Borsa takibi yapmak oldukça stresli bir uğraş olarak görülebilir. Ama günümüzde internet aracılığıyla yaptığınız yatırım ve piyasa takibi sayesinde çok daha kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. İnternet sayesinde tüm dünyada meydana gelen değişikliklere anında ulaşabilir ve yatırım araçlarının fiyatlarındaki dalgalanmaları izleyebilirsiniz. Aynı zamanda mobil cihazlarınıza yükleyeceğiniz çeşitli uygulamalar sayesinde de takip ettiğiniz portföyde meydana gelen değişiklikler hakkında bildirim alabilirsiniz.

İnternetten Borsa Takibi Nasıl Yapılır?

İnternetten Borsa Takibi Nasıl Yapılır?Birçok haber sitesini borsa takibi yapmak için tercih edebilirsiniz. Hatta büyük haber sitelerinin borsa için özel hizmetleri de bulunmaktadır ve üye olarak bu hizmetten yararlanabiliyorsunuz. İlgilendiğiniz hisse senetlerinde meydana gelen fiyat değişikliklerinden, ülke ekonomilerinde meydana gelen değişikliklere kadar bu şekilde takip etmeniz mümkündür. Bir borsa veya banka seans salonuna gitmek yerine, evinizde, ofisinizde veya dışarıda herhangi bir yerde bilgisayarınız aracılığıyla takibinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Haber sitelerinden, Borsa İstanbul ve Kamuyu Aydınlatma Platformu gibi sitelerden borsa takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunların yanında Matriks ve Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri AŞ. tarafından yaratılmış uygulamalar da bulunmaktadır. Bu uygulamalara belli bir abone ücreti ödersiniz ve takip ettiğiniz portföy ve tüm dünya ile ilgili haberlere, verilere hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu şirketlerin faaliyet alanları sermaye piyasalarına yöneliktir ve son derece detaylı bilgi paylaşımını kapsamaktadır. Türkiye ve dünya piyasaları hakkında verilerin, haberlerin ve yorumların anlık olarak müşterilere iletilmesini hedeflerler. Bu yazılımlar sayesinde de kolayca borsa takibinizi yapmış olursunuz.

İlgilendiğiniz yatırım araçları hakkında bilgi aramak için interneti kullanmanız en doğru yol olacaktır. Gerek şirketlerin web sitelerine giriş yaparak gerekse Kamuyu Aydınlatma Platformu gibi resmi web sitelerini kullanarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Bir şirket hakkında aradığınız bilgileri bulmak için en doğru yol kesinlikle bu şekildedir. Bunun yanında piyasalarda fiyatların oluşmasında etkili olan arz ve talep faktörlerini takip edebilmek için ekonomilerde meydana gelen değişiklikleri, yapılan açıklamaları, merkez bankalarının para politikalarını takip etmeniz gerekiyor. İnternet bağlantılı bir bilgisayar yardımıyla bu takibi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Hisse senetlerine bakıldığı zaman, yalnızca bağlı oldukları ülkelerde meydana gelen değişikliklerden değil; farklı yatırım araçlarından ve Amerika gibi gelişmiş ülkelerin ekonomilerinden de etkilendikleri görülecektir. Örneğin doların son derece değer kazanması, tüm dünyada etkili olmuştur. Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) yapacağı açıklamalar, Asya hisselerinden ülkemiz hisselerine kadar endişeye neden olmuştur. Bu nedenle borsa takibi yaparken yalnızca ilgilendiğiniz yatırım araçları ve işlem yaptığını borsa hakkında değil, tüm dünyada meydana gelen değişiklikleri de takip etmeniz de fayda vardır. Tüm dünyadan haberdar olmanın en kolay yolu ise kesinlikle internettir.

Cep Telefonu ile Borsa Takibi Nasıl Yapılır?

Cep Telefonu ile Borsa Takibi Nasıl Yapılır?Günümüzün akıllı cep telefonları, bilgisayarların yerini aldı diyebiliriz. Hemen her işimizi akıllı telefon yardımıyla yapabiliyoruz ve yatırımlarımızı yönetmek için de akıllı cihazlarımızı kolayca kullanabiliriz. Akıllı cep telefonu ve tablet gibi mobil cihazlarınız üzerinden piyasa takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu cihazlarınıza yükleyebileceğiniz birçok haber ve piyasa izleme uygulaması vardır.

Akıllı mobil cihazlarınıza yükleyeceğiniz uygulamalar sayesinde borsa takibinizi etkili bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Gerek haber sitelerinin mobil uygulamalarınız gerekse borsa takibi için özel yazılmış mobil uygulamaları cihazlarınıza indirerek piyasa takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Portföyünüzde bulunan yatırım araçları ile ilgili olarak meydana gelen değişikliklerde anlık bildirim alarak gerekli olan işlemleri yapabilirsiniz. Yayınlanan yeni haberleri takip etmek için de anlık bildirimler alabilir, bu sayede uygulamalar kapalıyken bile piyasa takibinizi sürdürmüş olursunuz.

Borsa Takibi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsa Takibi Yaparken Dikkat Edilmesi GerekenlerBorsada belli bir kazanç elde etmek için birikimlerinizi değerlendirirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gerekenlerin başında, piyasa takibi gelir. Ama başarılı işlemler ve piyasa takibi için kesinlikle borsa bilgisine ihtiyaç duyarsınız. Borsa nedir, öğrenmeden bir işlem yapmanız ve başarılı olmanız neredeyse imkansızdır. Piyasanın mantığını kavramadan portföyünüzü ilgilendiren verileri izlemeniz de mümkün olmayacaktır.

Yatırım araçlarının nelerden etkilendiği ve piyasalarda meydana gelen dalgalanmaların nelerden kaynaklandığını bilmeden iyi bir piyasa takibi yapamazsınız. Piyasa takibi yapmak için ilgilendiğiniz yatırım araçlarının hangi faktörlerden etkilendiklerini bilmelisiniz. Bu faktörleri izlemeli ve hangi yönde değişikliğe neden olacaklarını yorumlamalısınız. Aynı zamanda ülke ve dünya ekonomisinde meydana gelen dalgalanmaların yatırım araçlarında ne gibi değişiklik yarattığını da bilmelisiniz. Faktörleri yorumlamalı ve doğru pozisyonu almalısınız.

Borsa hakkında bilgi ve deneyim kazanmak için de internetten faydalanabilirsiniz. İnternet üzerinden yapacağınız araştırmalarla, piyasayı tanıyabilir ve borsa nasıl oynanır öğrenebilirsiniz. Ücretsiz eğitimleri değerlendirebilir, sanal para ile gerçek piyasa koşullarında deneyim kazanabilirsiniz. Demo hesapları kullanarak piyasa takibini etkili bir şekilde nasıl yapacağınızı da öğrenebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu