Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Nereden Takip Edilir, Borsa Takibi Nasıl Yapılır?

Borsa nereden takip edilir, borsa takibi nasıl yapılır sorularının cevabı sayfamızda. Borsa takibi ile ilgili detaylı bilgi için hemen tıklayın!
Borsa Nereden Takip Edilir, Borsa Takibi Nasıl Yapılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Borsada yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, piyasa takibidir. Sonuçta borsada para kazanmanın mantığı, düşükten alıp yüksekte satmaktır ve bunun için de borsanın takip edilmesi gerekir.

Fiyatların ne zaman, neden dalgalandığını bilmek ve uygun pozisyonu almak için hisse hareketlerini izlemelisiniz. Birikimleri borsada bir portföy oluşturarak değerlendirmenin amacı, yatırım araçlarının yükselerek getiri sağlamasıdır.

Örneğin Türk Hava Yolları’ndan (THY) hisse satın almışsanız, fiyatının belli bir sürede yükseleceğini öngörmüşsünüz demektir. Fiyatı henüz düşükken satın alırsınız ve tahminleriniz gerçekleştiği zaman hisseyi elinizden çıkartarak para kazanırsınız.

Hissenin değer kazanacağını öngörmenizi sağlayan unsurlardan biri de yaptığınız borsa takibidir. Peki, borsa takibi nasıl ve nereden yapılır? Borsa takibi, bazıları için epey stresli bir uğraş olarak görülse de günümüz olanakları sayesinde kolaylıkla yapılabilir.

İnternet ve kullanımı kolay uygulamalar aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki gelişmelere anında ulaşabilir ve yatırım araçlarının fiyatlarındaki dalgalanmaları canlı izleyebilirsiniz. Alt başlıklarda borsa nereden takip edilir ve borsa takibi kapsamında izlenmesi gereken en önemli unsurlar nelerdir, detaylıca inceleyeceğiz.

Borsa Nereden Takip Edilir?

Öncelikle borsa takibinin, farklı türlere bakılmaksızın tüm yatırımcılar için önemli olduğunu belirtelim. Yani kısa vadeli bir yatırımcı için de orta ya da uzun vadeli yatırımcı için de kritiktir.

Fırsatları kaçırmak istemeyen her yatırımcı, aktif ya da pasiflik durumunu hesaba katmadan piyasayı takip etmelidir. Bununla birlikte takip işinde esneklik gösterilebilir.

Mesela aktif yatırımcılar, fiyat değişiklikleri için portföylerini sürekli izlemeliyken pasif yatırımcılar veya daha uzun vadeli beklentileri olanlar, biraz daha rahat bir yaklaşım benimseyebilir. Aşağıdaki borsa takibi önerileri, hem sıkı hem de esnek izleme konusunda kullanılabilir. İşte borsa nereden takip edilir diyenlere yanıtlar:

İnternetten Borsa Takibi Nasıl Yapılır?

İnternetten borsa hisse takibi yapmak için haber sitelerini kullanabilirsiniz. Birçok haber sitesinden borsa ve şirket haberlerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca büyük haber sitelerinin borsa için özel hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

İlgilendiğiniz hisse senetlerinde meydana gelen fiyat değişikliklerinden, ülke ekonomilerinde meydana gelen değişikliklere kadar her gelişmeyi internetten 7/24 takip etmeniz mümkündür.

Bir borsa veya banka seans salonuna gitmek yerine, evinizde, ofisinizde veya dışarıda herhangi bir yerde online yollardan takibinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Haber sitelerinin yanında Borsa İstanbul ve Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden de borsa hisse takibi yapabilirsiniz.

İlgilendiğiniz yatırım araçları hakkında bilgi aramak için interneti kullanmanız en doğru ve kolay yol olacaktır. Gerek şirketlerin web sitelerine giriş yaparak gerekse Kamuyu Aydınlatma Platformu gibi resmi web sitelerini kullanarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Cep Telefonu ile Borsa Takibi Nasıl Yapılır?

Günümüzün her işimizi akıllı telefonlarımızla yapabiliyoruz. Yatırımlarımızı yönetmek için de akıllı cihazları kolaylıkla kullanabiliyoruz. Akıllı cep telefonu ve tablet gibi mobil cihazlarınız üzerinden piyasa takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu cihazlarınıza yükleyebileceğiniz birçok haber ve piyasa izleme uygulaması vardır.

Akıllı mobil cihazlarınıza yükleyeceğiniz uygulamalar sayesinde borsa takibinizi etkili bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Gerek haber sitelerinin mobil uygulamaları gerekse borsa takibi için özel yazılmış mobil uygulamaları cihazlarınıza indirerek piyasa takibinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Portföyünüzde bulunan yatırım araçları ile ilgili olarak meydana gelen değişikliklerde anlık bildirim alarak gerekli pozisyonları açabilirsiniz. Yayınlanan yeni haberleri takip etmek için de anlık bildirimler alabilir, bu sayede uygulamada değilken bile piyasa takibinizi sürdürmüş olursunuz.

Canlı borsa takip uygulamalarının ücretli ve ücretsiz versiyonları vardır. Ücretli olanlar genellikle daha kapsamlı çalışsalar da düzgün çalışan ve kolay arayüzü olan pek çok alternatif mevcuttur.

Sonuçta uygulamalar aracılığıyla hem Türkiye hem de dünya piyasaları hakkında verilere ve gelişmelere anlık ulaşım sağlayarak borsa hisse takibini kolaylıkla yapmış olursunuz.

Borsa Takibi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsa Takibi Yaparken Dikkat Edilmesi GerekenlerBorsada belli bir kazanç elde etmek için birikimlerinizi değerlendirirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gerekenlerin başında, piyasa takibi gelir. Ama başarılı işlemler ve piyasa takibi için kesinlikle borsa bilgisine sahip olmanız gerekir.

Borsa nedir, öğrenmeden bir işlem yapmanız ve başarılı olmanız neredeyse imkansızdır. Dengeleyici emir benzeri borsa emir tiplerini öğrenmelisiniz. Piyasanın mantığını kavramadan portföyünüzü ilgilendiren verileri doğru şekilde izlemeniz de mümkün olmayacaktır.

Yatırım araçlarının nelerden etkilendiği ve piyasalarda meydana gelen dalgalanmaların nelerden kaynaklandığını bilmeden verimli piyasa takibi yapamazsınız. Piyasa takibi yapmak için ilgilendiğiniz yatırım araçlarının hangi faktörlerden etkilendiklerini bilmelisiniz.

Bu faktörleri izlemeli ve hangi yönde değişikliğe neden olacaklarını yorumlamalısınız. Hisse alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında fikir sahibi olmalısınız. Brüt takas, devre kesici gibi uygulamaları bilmelisiniz. Ya da katılım endeksi nedir, BIST 30 hangi şirketlerin hisselerini kapsar öğrenmelisiniz.

Aynı zamanda ülke ve dünya ekonomisinde meydana gelen dalgalanmaların yatırım araçlarında ne gibi değişiklikler yarattığını da öğrenmelisiniz.

Borsa hakkında bilgi ve deneyim kazanmak için de internetten faydalanabilirsiniz. Ücretsiz eğitimleri değerlendirebilir, sanal para ile gerçek piyasa koşullarında deneyim kazanabilirsiniz. Demo hesapları kullanarak piyasa takibini etkili bir şekilde nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Borsa Takibi Nasıl Yapılır?

Borsa takibi nereden yapılır konusunu yukarıda detaylarıyla ele aldık. Şimdi gelelim borsa takibi nasıl yapılır sorusuna. Bunun için belli başlı faktörler konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü borsa takibi demek, yalnızca hisse ya da endeks verilerini izlemek değildir. Aynı zamanda hem yerel hem küresel gelişmelerden haberdar olmalısınız.

Mesela Türkiye’de bir yatırımcısınız. Bu durumda Türkiye ile ilgili gelişmelerin yanında gelişmiş ve gelişen piyasalardaki gelişmeleri de izlemelisiniz.

ABD Merkez Bankası (FED) faiz politikası nedir, dünyanın en büyük ekonomisinde parasal sıkılaşma mı yoksa genişleme mi uygulanıyor gibi konularla da ilgilenmelisiniz. Nitekim hisse senetleri, globalleşme ortamında küresel konulara daha duyarlı hale gelmiştir ve yatırımcılar da bunun farkındadır.

Faiz Oranlarını Takip Edin

Evet, faiz oranları borsa takibinde kritik önem taşımaktadır. Bir yatırımcı olarak başarılı olmak için günlük piyasa değişikliklerini takip etmeniz şart değildir ancak piyasadaki trendlerin farkında olmanız gerekir.

Faiz oranları da yatırımcıların odaklanması gereken başlıca alanlardandır.

Daha yüksek faiz oranları genellikle daha düşük hisse senedi fiyatlarını beraberinde getirir, çünkü şirketler kredi ödemeleri için daha fazla para harcadıkça kazançlar düşer.

Daha düşük kazançlar da daha düşük hisse senedi fiyatlarını beraberinde getirir. ABD Merkez Bankası (FED) başta olmak üzere neredeyse tüm dünyanın sıkılaşma politikasına giderek faiz artırmasının, küresel hisse senetlerinde aşağı yönlü baskı yaratması bu duruma örnektir.

Tersine, daha düşük oranlar, hem şirketlerin hem de bireylerin faiz ödemeleri için daha az harcama yapması ve kârlılıkların artması demektir. Bu da yüksek kazançların daha yüksek hisse senedi fiyatlarına dönüşmesi anlamına gelebilir.

Haftalık Piyasa Hareketlerini Analiz Edin

Borsa Hisse Senedi TakibiGerekli durumlar dışında 7 gün 24 saat boyunca borsa takibi yapmak yerine haftalık piyasa hareketlerini analiz edebilirsiniz. Yani ekranınızın sürekli finans-borsa kanallarına ayarlı olması gerekmiyor. Bunun yerine haftalık gelişmeleri takip edebileceğiniz programlara yönelebilirsiniz.

Böylece hem gelişmeleri kaçırmaz hem de veriler içinde boğulmamış olursunuz.

Gereksiz haberler ya da içeriklerle kafanızı doldurmak yerine haftayı özetleyen programlardan faydalanabilirsiniz. Jeopolitik gelişmeler, yüksek vergiler, kur dalgalanmaları gibi önemli gelişmelerin portföy varlıklarınızı etkileyebileceğini unutmayın.

En azından her hafta sonunda gelişmelerin özetini takip etmeyi denemelisiniz. Buradaki amaç, büyük resmi veya trendi yakalamak ve ardından portföyünüzde buna göre değişiklikler yapmaktır.

Mali Bilançoları İnceleyin

Hisse senetlerinin yönünde etkili olan ve temel analizin bileşenleri arasında yer alan mali bilançolar da borsa takibinde önemli.

Hem yatırım yaptığınız hem de yatırım için fırsat kolladığınız şirketlerin mali bilançolarını takip edip, uzman yorumlarını inceleyin.

Söz konusu raporlar, şirket dinamikleri hakkında yatırımcı için bir nevi yol haritası niteliğindedir. İşletmenin gelecek beklentileri, karlılık-borçluluk oranı, yatırımları, büyüme oranı gibi tüm kritik bilgiler mali raporlarda yer alır.

Şirket Yıl Sonu Toplantılarına Katılın

Borsa takibinde şirketlerin yıl sonu toplantılarından yararlanabilirsiniz. Analistlerin ve şirket ortaklarının kaçırmadığı, piyasaların takibinde olan bu toplantılara siz de katılabilirsiniz.

Şirketin yıl sonu konferans görüşmesini dinleyip dinleyemeyeceğinizi öğrenmek için hisse senedi sahibi olduğunuz şirketteki yatırımcı ilişkileri temsilcisini arayın. Şirketin web sayfasındaki yatırımcı ilişkileri bölümünü de kontrol edebilirsiniz. Bu toplantılarda şirket üst düzey yöneticilerinin sözleri dikkatle izlenir.

Şirketin hedefleri, geçmiş bir yıldaki durumu, önümüzdeki yıl ya da yıllara ilişkin görünümü hakkında önemli bilgiler verilir. Bu açıklamaları değerlendirerek borsadaki yatırımlarınıza yön verebilir, portföyünüzde revizyonlar yapabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın