Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Risk Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Borsada çeşitli riskler olduğunu biliyoruz. Peki, bu riskleri nasıl yönetebiliriz? İşte size risk yönetimi konusunda değerli bilgiler:
Borsa Risk Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ticari faaliyetleri sürdürmekle görevli olan borsalar, dünden bugüne birçok yatırımcıyı ağırlamıştır. Bazıları halen alım – satımlarını yapmaya devam ederken bazıları ise çoktan tası tarağı toplayıp farklı alanlara yönelmiştir. Bunun nedeni kesinlikle para yönetimi ile alakalıdır. Kişiler parasını doğru bir şekilde yönlendirdiği sürece borsada kazanç sağlarlar. Bunun için de tabii ki borsa nedir sorusunun cevabının, temelden başlayarak ileri seviyeye kadar bilinmesi gerekir. Özellikle bu anlamda ülke yatırımcılarımız eskiye nazaran daha şanslıdır. Çünkü gerek finansal okuryazarlık eğitimleri gerekse de aracı kurumların faaliyetleri önemli noktaların öğrenilmesini sağlar.

Borsadaki en önemli risk zararla karşılaşma olasılığının bulunmasıdır. Çoğu yatırımcı zarar etmemek adına piyasadan uzak durur. Çünkü kimse parasını kaybetmek istemez. Paranızı riske atmadan borsada kazançlı çıkamazsınız. Ayrıca piyasadan ciddi anlamda gelir elde edenler de vardır. Bu başarılı olabileceğinizin en büyük göstergesidir. Piyasa hakkında bilgilerinizi ve deneyimlerinizi artırarak, başarılı yatırımcılar arasında yer alabilirsiniz. İyi bir para ve risk yönetimiyle beklentilerinizi karşılayacak miktarlarda getiri elde edebilirsiniz. Bunun için bazı konuları bilmeniz gerekiyor.

Şimdi, borsa risk yönetimi nedir, nasıl yapılır bilmeniz gerekenlerden bahsetmek istiyorum.

Borsa Risk Yönetimi Nedir?

Borsa Risk Yönetimi Nedir?Borsa risk yönetimi denildiğinde akıllara, portföy oluşturma evresi gelir. (Borsada portföy nedir, nasıl hazırlanır öğrenmek için tıklayın.) Çünkü piyasada para kazanmak biliyorsunuz ki doğru fiyat tahminlerinde bulunmaya bağlıdır. Tahminleri doğru olan kişiler kazanç sağlarken yanlış varsayımlarda bulunanlar zarar eder. Elbette ki fiyat seviyelerinde yaşanan gelişmeleri ön görebilmek için bazı konuları bilmelisiniz. Bu konuların başında; piyasa takibi nasıl yapılır, borsa araçlarının değeri neden yükselir ve düşer, fiyat grafikleri nasıl okunur, analizler nelere dikkat edilerek yorumlanır gibi cevabının bilinmesi gereken önemli sorular yer alır. Bu soruların cevaplarını öğrenerek iyi bir risk yönetimi yapabilirsiniz.

Zarar etme riskini minimum seviyeye indirmek için borsa hakkında en küçük detayı bilmelisiniz. Çünkü başarı ayrıntılarda gizlidir ve bunu bilmelisiniz. Herkesin bildiği bilgileri bilmek yerine daha fazlasını öğrenmelisiniz. Bunu da en iyi deneme hesapları sayesinde başarabilirsiniz. Deneme hesaplarında tecrübe kazanacağınız için bir yandan da bilgi birikimlerinizi de artırırsınız. Bu sayede yatırımlarınızı ne şekilde yönlendirmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Bu konuda öncelikle beklentilerinizi belirlemenizde fayda vardır.

Beklentiniz para kazanmak olsa da borsada kendinize bir hedef belirlemelisiniz. Ve bunu her işleminiz için yapmalısınız. Örnek vermek gerekirse; hisse senedi yatırımı yapıyorsanız bu kıymetli evrağın değeri ne kadar yükselecek, fiyat tahmini yapmanızı sağlayacak yardımcı araçları kullanarak ön görmelisiniz. Buna göre de senet üzerinde kar noktası belirlemelisiniz. Aynı zamanda kayıpla karşılaşma ihtimalinizi de göze almalısınız. Bunun için de zarar noktasında karar kılmalısınız. Tüm işlemlerinizi bu prensip doğrultusunda yapar ve kararlarınızdan vazgeçmezseniz; bilgi ve deneyimlerinizin artmasıyla karlı çıkabilirsiniz.

Yatırım kararının değişmesi, risk yönetimi etkileyen en önemli unsurdur. Bunun sebebi anlık değişen fiyatlara karşı yatırımcının kararsız kalmasıdır ve ne yönde işlem yapacağına soğukkanlılıkla karar verememesidir. Bu nedenle de çoğu zaman zarar edilir. Bu durumlara düşmek istemiyorsanız önceden planladığınız şekilde iyi bir strateji ile hareket etmelisiniz. Bunun için her işleminizde kar – zarar noktası oluşturmalısınız. Böylece fiyat seviyesi biraz daha yükselir veya geri çekilen trend yükselişe geçer umuduyla açık bıraktığınız pozisyonlar yüzünden zarar etmek yerinde önceden karar verdiğiniz noktalardan işlemlerinizi sonlandırmanız yararınıza olacaktır.

Borsada Pozisyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsa Risk Yönetimi Nasıl Yapılır?

Borsa Risk Yönetimi Nasıl Yapılır?Borsada risk kontrollü yapmak istiyorsanız öncelikle bilmeniz gereken konu para yönetimidir. Para yönetimi borsada en öneli konular arasında yer alır. Çünkü parasını doğru bir şekilde yönetemeyen kişiler borsadaki riskleri de önleyemezler. Bu yüzden sizlere önerim deneme hesaplarında bol bol alım – satım yapmanızdan yanadır. Bu işlemleri yaparken bir taraftan da paranızı nasıl yönetmeniz gerektiğini öğrenirsiniz. Yüksek miktarda kazanç elde etmek yerine olan miktarı doğru şekilde finanse etmeyi öğrendiğinizde, riskleri de kontrol altına alabilirsiniz. Dengeleyici emir nedir, borsada hangi tip emirler vardır bilmelisiniz.

Birden fazla fiyat değişkeni yüzünden borsa ve piyasada işlem gören araçların değerleri değişir. Bu yatırımcıların risk yönetimi yapması için bilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Gerek merkez bankalarının para politikaları gerekse de açıklanan tarım dışı istihdam, sanayi üretim endeksi, gayri safi yurt içi hasıla, enflasyon, faiz oranları gibi önemli veriler, doğrudan fiyatların yön değiştirmesine neden olur. Bunların dışında spekülasyon ve manipülasyon gibi riskler de bulunmaktadır. Bunların hepsini öğrenmelisiniz. Aracı kurumların eğitimleri sayesinde gerekli bilgileri kapsamlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Para ve risk kontrolü kadar borsada önemli olan konulardan biri de zaman yönetimidir. Çünkü piyasada hangi zamanlarda işlem yapılması gerektiği oldukça önemli bir sorudur. Kişiler parasını yönetmek veya riskleri kontrol etmekten daha fazla hangi zamanlarda ne sıklıkla işlem yapmalıyım sorularının cevaplarını ararlar. Bunun sebebi elbette ki bazı zamanlarda bazı araçların değerinin ciddi anlamda yükseliş kaydetmesidir. Bunların belirlenebilmesi için kişilerin piyasa takibi, fiyat analizi yaparak sayısal verilere göre hareket etmesi gerekir.

Borsa İşlemleri Risk İçerir mi? Öğrenmek için Tıklayın.

Borsa Risk, Para ve Zaman Yönetimi İlişkisiBorsa Risk, Para ve Zaman Yönetimi İlişkisi

Borsa piyasasında risk, para ve zaman yönetimi ilişkisini doğru bir şekilde yöneten yatırımcılar, her zaman için kazançlı çıkar. Çünkü birinin eksik olması piyasa verilerini yorumlayamamanıza neden olur. Bu yüzden de genellikle şans faktörlerinin de etkili olmamasıyla zarar edilir. Bu ilişkiyi kurmak için deneme hesapları bulunmaz bir nimettir. Paranızı riske atmadan, hem risk hem para hem de zaman yönetimi üçlüsü nasıl yönlendirilir öğrenebilirsiniz. Birikimlerinizi doğru finanse ederek, kar getirecek portföy oluşturabilirsiniz. Borsadan beklentilerinizi karşılayarak, piyasada başarılı yatırımcılar arasına adınızı yazdırabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada oldukça önemli konuların arasında yer alan risk yönetimi hakkında bilgiler verdim. Bunun dışında para ve zaman yönetimi ile alakalı konuların üzerinde durdum. Bu üçlü sayesinde birikimlerinizi doğru bir şekilde yönetebileceğinizden bahsettim. Başarılı yatırımcıların ortak özelliklerine baktığınızda bu üç unsurun ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz. Para kazanmak istiyorsanız muhakkak ki bu hususları öğrenerek piyasaya giriş yapmalısınız. Böylece hak ettiğiniz miktarlarda kazanç sağlayabilirsiniz. Maddi anlamda bütçenize katkılarda bulunarak, hayalini kurduğunuz düşlerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.