Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa Gündemi Nasıl Takip Edilir?

Borsada kazançlı yatırımlar yapmak için piyasa takibi yapmalısınız. İşte size borsa gündemini nasıl takip etmeniz gerektiğini anlatan bilgiler:
Borsa Gündemi Nasıl Takip Edilir?
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsada başarılı olmak, hedeflediğiniz rakamları kazanmak istiyorsanız muhakkak ki gündemde gelişen olayları anlık olarak takip etmeniz gerekir. Bu kapsamda yararlanabileceğiniz çok sayıda uygulama geliştirilmiştir. Aynı zamanda uygulamalar dışında da internetten hızlı ve etkili bir şekilde borsa takibi yapmak mümkündür. Fakat önemli olan hangi olaylara daha fazla ağırlık vermeniz gerektiğidir. Dikkat etmeniz gereken hususları bilirseniz, gündemde meydana gelen olayları lehinize çevirerek ciddi anlamda kazanç sağlayabilirsiniz.

Birçok unsur ve alt faktör borsanın yükselmesine ve düşmesine neden olur . Bunlardan en önemlileri kesinlikle ülke ekonomilerinde oluşan istikrarsızlıklar, dengesizlikle ve tutarsızlıklardır. Bu unsurlar piyasaları aşırı derecede olumsuz yönde etkiler. Fiyatların düşmesine neden olur. Fakat her araç için aynı durum söz konusu değildir. Örneğin, Amerikan Merkez Bankası’nın faiz oranlarını arttırma politikası çoğu dövizin değerinin artmasını sağlarken; emtiaların ise fiyatının düşmesine neden olur. Çünkü yatırımcılar bu durumda kazanmak için değeri artacak olan araca yönelirler. Haliyle talebi düşen araçların fiyatları dip seviyelere kadar geriler. Bu nedenle her türlü durumu bilmelisiniz. Takip ederek yatırım enstrümanlarının ilerleyeceği veya gerileyeceği yönündeki tutumlarını doğru tahmin edebilirsiniz. Böylece beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Borsa Takibi Nasıl ve Nereden Yapılır?

Borsa Takibi Nasıl ve Nereden Yapılır?Borsa takibi günümüzde internet üzerinden saniyeler içerisinde yapılmaktadır. (Konu hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.) Bunun için finans ve ekonomi içerikli olan siteleri takip edebilirsiniz veya direkt takip programı indirebilirsiniz. Bu programların bazıları ücretlidir. Fakat ücretli olsa dahi etkili bir takip yapabilmeniz için uygulamaları kullanmanızda yarar vardır. Gelişmeleri takip etmeden yapılan yatırımlarda kazanç sağlamak için sadece şans faktörüne güvenirsiniz. Fakat borsada şans pekte etkili değildir. Piyasa varsayımlar üzerine kurulu olsa da yatırım araçlarının fiyat hareketleri geçmişle bağlantılı bir şekilde hareket etmektedir. Bu nedenle ahengi yakalayabilmeniz için gelişen koşulları göz ardı etmemelisiniz.

Düzenli bir ek gelir elde etmek istiyorsanız, piyasa takibi ve borsa analizleri konusunda detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü borsada para kazanmak için sadece piyasa takibinin sonucuna göre hareket etmek her zaman için doğru değildir. Özellikle hisse senedi yatırımı yapanlar için önemli olan bir konu analizlerdir. Gerek şirket gerekse sektör analizleri piyasanın nabzını tutmanızı, avantajlı pozisyonlara erişmenizi sağlar. Bu konuda her iki unsurunda birbiri ile eşlemesi gerekir. Piyasa takibi olumlu, analizleri ise olumsuz sinyal veriyorsa o pozisyondan uzak durulması mantıklı olacaktır. Bunun sebebi sonuçların birbiri ile örtüşmediği için riskin yüksek olma ihtimalidir.

İnternetten Borsa Takibi Yapmak için Ne Gerekir?

İnternetten Borsa Takibi Yapmak için Ne GerekirTakip işlemlerinin internet üzerinden yapılması yatırımcıların işini bir hayli kolaylaştırmıştır. Öyle ki bunun için artık borsa seans salonlarına gitmeye gerek kalmadan, tele-tex yardımı almadan basit bir şekilde piyasalar takip edilebilmektedir. Bunun için sadece internet bağlantılı bir cihazınızın olması yeterlidir. Bu sayede borsa takip hizmeti sunan siteler aracılığıyla yatırım araçlarının fiyat seviyelerinde meydana gelen değişmeleri görebilirsiniz. Veya direkt olarak ilgilendiğiniz araçları sistem üzerinden işaretleyerek artış azalışları takip edebilirsiniz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus verilerin 15 dakikalık gecikmeli olarak sunulmasıdır. Bunun nedeni Borsa İstanbul’un getirmiş olduğu kurallara dayanmaktadır.

Borsa İstanbul anlaşmalı, yasal siteler üzerinden yatırım araçlarının verilerini güvenilir bir şekilde takip edebilirsiniz. Bu veriler sürekli olarak güncellenmektedir ve borsayla eş fiyatlıdır. Piyasayı takip etmenin en hızlı yolu internettir. Bu konuda yatırımcıların bazıları internete güvenilir mi sorusunu düşünmektedir. Borsa İstanbul ile bağlantısı olan sitelere güvenebilirsiniz. Üyelik alarak istediğiniz araçların takibini yapabilir, borsa gündem haberlerini takip edebilirsiniz.

Mobil cihazlarınız aracılığıyla da borsayı her daim takip edebilirsiniz. Uygulama geliştiricilerinin yapmış oldukları programlar sayesinde eş zamanlı olarak gündemde yer alan haberleri takip edebilir, uzmanların analizlerine ulaşabilirsiniz. Gerek siyasi değişimler gerek önemli devlet büyüklerinin konuşmaları gerekse ülkeler arası anlaşmazlıklar; savaşlar, terör sorunlarıdoğal afet oluşumları gibi durumlar küresel piyasaları doğrudan olumlu veya olumsuz yönde etkilemektedir. Bu konuda geçmiş verileri incelemenizi tavsiye ederim. Çünkü fiyatların istikrarsızlaştığı dönemler kayıt altına alınmıştır ve günümüzde aynı etkiler görüldüğünde fiyatlardaki hareket aynı doğrultuda gerçekleşmektedir. Bu çoğu kez analizciler tarafından doğrulanmıştır. Bu nedenle fiyat oluşumlarının geçmişten gelen bir ahenge sahip olduğu savunulur.

Borsa Takibi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Borsa Takibi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?Borsa takibi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus olayların önem derecesidir. Öyle ki piyasa her türlü durumdan etkilenmektedir. Fakat bazı faktörlerin etki oranı yüzde yüzken bazılarının ise oldukça düşüktür. Bu yatırım araçları ile bağlantılı bir konudur. Bu nedenle bilhassa yatırım yapacağınız araçlar hakkında bilgi edinmelisiniz. Özelliklerini öğrenmelisiniz. Her yatırım aracını etkileyen faktörler aynı olsa bu durum fiyatlara zıt yönlü olarak yansımaktadır. Bu nedenle sadece portföyünüze ekleyeceğiniz araçları değil, eklemeyeceğiniz araçlar hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin, dolar ile altının fiyatları biliyorsunuz ki zıt hareket etmektedir. Bu durumu bilen bir kişi altın fiyatlarının düşeceğini öngördüğünde direkt olarak kar getireceğine inandığı dolara yönelmektedir. Tahminlerinin doğru çıkmasıyla da kazanç sağlamaktadır.

Aracı kurumlarının geliştirmiş olduğu ekonomik takvim uygulamaları borsa takibi yapılması konusunda son derece etkilidir. Tüm dünya genelini kapsayan bu uygulama sayesinde FED açıklamalarına saniyeler içinde ulaşabilirsiniz ya da Asya piyasalarında gelişen olayları izleyebilir, yatırım araçlarının trend yönlerinin ne yönde izleyeceğine karar verebilirsiniz. Bu konuda elbette ki belirli bir borsa tecrübenizin olması gerekiyor. Örneğin geçtiğimiz zamanlarda Çin’in devalüasyon yoluna gitmesi ile uluslararası piyasalarda karmaşalar görülmüştür. Dövizlerin ve bazı bölgelerdeki hisse senetlerinin değerinde artış görülürken, piyasalarda panik havası hakim olduğu için ardı ardına satış dalgaları gelmiştir. Bu nedenle de çoğu araç bu durumun sonrasında değer kaybetmiştir. Bu tarz olayları takip ederseniz yarın aynı durum bir başka ülkede meydana geldiğinde piyasa hareketlenmeleri hakkında doğru tahminlerde bulunabilirsiniz.

Borsa nedir, nasıl oynanır konusunda bilgileriniz artıkça takip sistemleriniz gelişeceği gibi, piyasadaki fiyat hareketlerini yorumlama kabiliyetiniz de artacaktır. Borsa nasıl oynanır adlı yazımızdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Borsada başarı tesadüf değildir. Piyasaya emek veren herkes bir gün mutlaka karşılığını alacaktır. Elbette ki bu hususta ciddi olmak, yapılan hataların farkına varılması şarttır. Aksi takdirde belirli koşullar önemsenmediğinde sadece para kazanmak amacıyla alım – satım yapıldığında kazanç sağlama oranı düşüktür. Bu konu araştırmalara dayanmaktadır. Kayıpla karşılaşmanın ana nedenleri borsa hakkında bilgi eksikliği ve deneyimsizliktir. Bu yüzden hedeflerinize ulaşabilmeniz için öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken faktörleri öğrenmelisiniz. Ardından kendi tekniklerinizi geliştirebilir düzeye gelebilirsiniz. Böylelikle yapmış olduğunuz bilinçli işlemlerin sonucundan karlı bir şekilde ayrılabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsa gündemi internet sayesinde çok kısa bir sürede takip edilmektedir. Bu konuda çok sayıda uygulama geliştirilmiştir. İster uygulamalardan faydalanabilirsiniz isterseniz de direkt olarak Borsa İstanbul, Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yatırım enstrümanlarının değer değişikliklerini takip edebilirsiniz. Bunun dışında finans ve ekonomi kaynaklı sitelerden de sürekli değişen ve gelişen olayları etkiniz altına alabilirsiniz. Bu konuda önem derecelerine göre takip sıralaması oluşturmalısınız. En küçük verinin bile analizini önemsemelisiniz. Çünkü önemsenmeyen bir veri ileride kaybetmenize neden olabilir. Bu yüzden gerçek hesaba geçmeden demo hesaplarda alıştırma yapmalısınız. Fiyat hareketlerini incelemeli ve yorumlamalısınız. Kendinizi borsaya adım atmaya uygun gördüğünüzde piyasaya giriş yapmalısınız. Böylece başarılı yatırımcılar gibi sahip olduğunuz bilgi ve deneyimler sonucunda turnayı gözünden vurabilir, hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu