Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Ne Zaman Yükselir, Düşerken ve Yükselirken Ne Yapmalı?

Borsa ne zaman yükselir, borsa düşerken ve yükselirken ne yapmalıyız sorularının cevabı sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın!
Borsa Ne Zaman Yükselir, Düşerken ve Yükselirken Ne Yapmalı?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Borsanın seans saatleri içerisinde düşen ve yükselen fiyat hareketine sahip olması, yatırımcıların kâr-zar durumunu belirlemektedir. Bu nedenle düşüş ve yükselişlerin hangi zamanlarda meydana geleceğinin bilinmesi gerekir. Böylece doğru zamanda doğru adımlar atılarak, yatırımlar başarılı bir şekilde değerlendirilebilir.

Söz konusu durumun kavranması için finans piyasalarını etkileyen faktörleri bilmelisiniz. Bu sayede fırsatları değerlendirebileceğiniz gibi birikimlerinizi de yüksek kazançlara dönüştürebilirsiniz.

Piyasaların hangi vakitlerde düşüş veya yükseliş eğilimlerinde olacağını belirleyebilmek için öncelikle ekonomi ve finans konularının üzerinde durmalı, borsa nedir detaylarıyla öğrenmelisiniz.

Bu noktada birçok seçeneği değerlendirebilirsiniz. Aracı kurumların ücretsiz eğitim fırsatlarının yanında internetten sayısız bilgilendirici içeriğe ulaşabilirsiniz.

Uzmanlar tarafından aldığınız bilgilerle, piyasanın özünü daha kolay anlarsınız. Neticesinde fiyat seviyelerinde yaşanacak geri çekilmeleri, yükselişleri öngörebilir hale gelebilirsiniz. Avantajlı pozisyonların sinyallerini alarak paranızı değerlendirebilirsiniz.

Şimdi borsa ne zaman yükselir, borsa düşerken ve yükselirken ne yapmalı sorularından önce, piyasaların hangi durumlardan dolayı dalgalandığını ele alalım.

Borsa Neden Dalgalanır?

Borsa ne zaman yükselir ne zaman düşer sorularından önce dalgalanmaya bakalım. Borsanın dalgalanmasına neden olan başlıca faktör arz ve taleptir. Bunun dışında da birçok unsur borsanın yükselmesine ve düşmesine neden olur. Arz ve talep faktörleri yatırımcıların alım-satım hareketlerine dayanır.

Fiyatlar, işlemlerin oranına bağlı olarak değişir. Seans süre boyunca hangi enstrümanlara daha çok yatırım yapılmışsa değerleri mutlak suretle artar. Aynı şekilde satış gerçekleştirilen enstrümanların değerleri de düşer. Fakat tek belirleyici faktör, arz-talep değildir.

Arz-talep dışındaki faktörleri iki grupta ele alabiliriz. Bir tanesi, mikro faktörlerdir ve genel olarak yurt içinde meydana gelen olayları kapsar. İkinci grup ise makro faktörlerdir ve dünya genelinde meydana gelen olayları ifade etmektedir. Mikro ve makroekonomik etkenlerin takibi önemlidir.

Ülke içinde meydana gelen mikro etkenlerdeki hareketle, para biriminin değerinde artış azalışlar görülür. Bu da ekonomiye olumlu veya olumsuz olarak yansır. Mesela ekonomide genişleme ya da daralma durumunu gösteren gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verisi, kritik raporlardandır.

Çünkü yatırımcının alım gücünü etkiler ve yatırım oranı da buna bağlı olarak değişir.

Makroekonomik unsurlar ise mikroekonomi faktörlere nazaran daha geniş kapsamda ele alınır. Ülkelerin ekonomik anlamda gösterdiği performansları inceler. Dünyada yaşanan krizler, savaşlar, ülkelerarası anlaşmazlıklar, makroekonomik unsurlardır.

Yani borsalardaki dalgalanma, yalnızca ülkemizin finansal durumu ile alakalı değildir. Küresel gelişmeler de borsalara etki etmektedir. Mesela yakın zamanda dünya çapındaki en büyük borsa düşüşlerinden biri olan pandemi çöküşü, Borsa İstanbul’u da olumsuz etkilemiştir.

Kısacası hem ülkemiz hem de yabancı ülkelerin finansal gelişmeleri hakkında fikir sahibi olmalısınız. Biliyorsunuz ki Asya ülkelerinde meydana gelen bir durum sonucunda gerek Asya borsaları gerekse diğer borsalar bütünüyle etkilenmektedir. Bu sebeple borsanın neden dalgalandığını, trendin hangi yönde ilerleyeceğini gerileyeceğini bilmeniz, piyasada doğru adımları atarak hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacaktır.

Para politikası kararları da hisse senedi piyasası üzerinde etkilidir.

Ülke ekonomileri biliyorsunuz ki merkez bankalarının düzenlemeleri sonucunda iyileştirme yönünde ilerlemektedir. Dolayısıyla merkez bankalarının faiz-para politikalarının takip edilmesi gerekir.

Finans piyasaları bilhassa ABD Merkez Bankası (FED), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) gibi büyük kurumlardan gelen açıklamalar sonucunda değer kazanıp kaybetmektedir.

Tüm bu hususları dikkate alarak, fiyatların hangi seviyelere doğru hareket edeceği hakkında fikir edinebilirsiniz. Bu hususta geçmişte yaşanmış olaylarla kıyaslama yapabilirsiniz. Çünkü borsada önemli ekonomik faaliyetlerin kaydı tutulmaktadır. Bunun sebebi fiyat hareketlerinin geçmişten gelen bir uyumla dalgalanmasıdır.

Piyasalara ilişkin öngörü yetileri zamanla kazanılacak olan tecrübeler sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu nedenle ekonomi uzmanlarının yatırım araçları hakkında analiz raporlarını, yorumlarını takip etmenizde yarar vardır.

Böylece trend ayı mı yoksa boğa eğilimine mi girecek bilebilir, yatırımlarınızı karlı şekillerde yönlendirebilirsiniz. Ayı ve boğa piyasası nedir öğrenerek ilk adımınızı atabilirsiniz. Şimdi, gelelim asıl konumuza borsa düşerken ve yükselirken ne yapmalı, nasıl davranmalı gelin hep birlikte başlıklar altında bakalım:

Borsa Düşerken Ne Yapmalı?

Borsa Düşerken Ne Yapmalı? Borsa düşerken asıl yapmanız gereken sakin kalmaktır. Çünkü sakinliğin korunmadığı ve panik havasının hüküm sürdüğü zamanlarda yatırımcılar yanlış yönde karar vermektedir. Bu konuya özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yatırımcıların elbette ki asıl isteği para kazanmaktır. Fakat pozisyon zarara geçtiğinde ya zarar edeceğim korkusuyla işlem kapatılır ya da fiyat seviyeleri yükselir umudu ile yatırıma devam edilir.

Bu konuda ilerideki fiyat hareketlerinin ne doğrultuda gideceği hakkında fikir edinmenizi sağlayan analizlerden yardım almalısınız. Aynı zamanda borsa neden yükseliyor, borsa neden düşüyor sorusunun yanıtını bilmelisiniz.

Ekonomik verilerin etkisi mi, hükümetle alakalı gelişmeler mi, yaşanan doğal bir afetin sonucu mu, kısacası borsada düşüşün nedeni hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Böylece kararlarınızı daha bilinçli bir şekilde verebilirsiniz.

Borsanın düşüş yaşayacağını öngördüğünüzde açığa satış tekniğini kullanabilirsiniz. Böylelikle yatırım araçlarının düşen fiyat hareketlerini kazanca dönüştürebilirsiniz. Veya açık pozisyonlarınızı kapatarak, borsa düşüş yaşadığında düşük fiyat seviyelerinden ileride değer kazanmasını beklediğiniz enstrümanları portföyünüze ekleyebilirsiniz. Bu konuda öngörünüzün doğru çıkması kazanç elde etmenizi sağlar.

Ancak beklenmedik senaryolarla da karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle her zaman için kaybetme riskini göz önünde bulundurmalı, risk yönetimi konusunda kendinizi geliştirmelisiniz.

Borsanın düşmesi demek yatırımcıların beklentilerini piyasadan karşılamaları, satış işlemini başlatmaları anlamına gelmektedir. Mantık basittir. Herkes kendi planı doğrultusunda, beklentisi yönünde hareket eder. Fakat bu kapsamda piyasa takibi ve analizlerin etkili olarak kullanılması gerekir.

Yani diğer yatırımcıların hangi seviyelerde alım veya satım yapacağının belirlenebilmesi önemlidir. Buna göre satış dalgasına yakalanmadan, borsa ters tepkimeye girmeden birikimlerinizi en uygun fiyat seviyelerinden işlem yaparak değerlendirmelisiniz.

Analizleriniz sonucunda düşecek olan fiyat seviyeleri eğer ilerleyen zamanlarda da düşmeye devam edecekse o pozisyondan kaçınmalısınız. Hiçbir zaman sonucundan emin olmadığınız alım-satım işlemlerini sürdürmemelisiniz. Gereğinden fazla risk almamalısınız.

En önemlisi sakin ve sabırlı kalmayı başarabilmelisiniz. Borsada hızlı ve doğru bir şekilde karar verebilmeniz için alternatif eğitim paketlerinden faydalanarak bilgilerinizi güçlendirmelisiniz. Bu sayede yatırım için kâr getirecek zamanları kolaylıkla görebilir, paranızı ciddi anlamda değerlendirebilirsiniz.

Borsa Yükselirken Ne Yapmalı?

Büyük Resme OdaklanınHerkesin hayali para kazanmak olsa da hedeflenen miktarlar farklıdır. Bu nedenle bu yükselişlerin hangi seviyeye kadar çıkacak olduğunu belirlemelisiniz.

Örneğin, 1000 seviyesinden altın alımında bulunduğunuzu, fiyatın ise en fazla 1300 seviyesine yükselmesini bekliyorsunuz. Bu durumda hedefinizi 1300 seviyesinin üzerinde belirlemeniz yanlış olacaktır. Çünkü diğer yatırımcılarda yapmış olduğu analizler neticesinde bu durumun farkındadır.

Bu yüzden fiyat tepe noktasındayken değil, bu noktaya yakın seviyelerde satış yönünde işleminizi gerçekleştirmelisiniz. Özellikle fiyat hareketinin canlanması ile direkt olarak satış yönlü pozisyon oluşturmamalısınız.

Bunun nedeni trend eğiliminin daha fazla yükselme durumudur. Önceki seviyelerden işlemlerinizi kapatırsanız, daha düşük kâr elde etmiş olursunuz.

Borsanın yükseleceğini düşünüyorsanız alım işlemlerinizi farklı seviyelerden gerçekleştirmelisiniz. Tüm paranızla tek fiyat seviyesinden alım yapmaktansa, kademeli olarak alım yapmalısınız.

Yatırım aracınızın değeri beklediğiniz gibi yükselmeye başladığında en son alım yaptığınız pozisyonunuzdan başlayarak satış yönlü işlem başlatmalısınız. Böylece bu taktikle daha yüksek miktarda kazanç sağlayabilirsiniz.

Borsa düşerken nasıl sakin kalmanız gerekiyorsa aynı şekilde yükselirken de sakinliğinizi korumalısınız. Sabırlı olursanız, sistemli bir şekilde hareket ederseniz fırsatları değerlendirebilir konuma yükselebilirsiniz.

Borsa Ne Zaman Yükselir?

Öncelikle şunu belirtelim: Borsa ne zaman yükselir sorusuna verilecek hiçbir kesin yanıt yoktur. Yani a kişisi ya da x kuruluşu, borsa yükselişi için nokta atışı için tarih veriyorsa, onun güvenilirliğinden kesinlikle şüphe duymalısınız.

Çünkü ne kadar deneyimli ya da bilgili olursa olsun, kimse borsa düşüşü ya da yükselişi için net tarihler veremez. Bununla birlikte teknik analizlere, bilanço beklentilerine, ekonomik verilere ve benzeri gelişmeler ışığında tahminler yapılabilir.

Mesela; siyasi çalkantılara sahip bir ülkede sorunların çözüme yaklaştığı yönünde beklentiler borsa için yükseliş tahminlerini destekleyebilir. Ya da seçim öncesi endişeli olan hisse senedi piyasalarının, seçim sonrasında beklenen yönetim altında artış yaşayacağı öngörülebilir.

Hisse senedi fiyatları çeşitli faktörler tarafından yönlendirilir, ancak nihai olarak fiyat, piyasadaki arz ve talebe bağlıdır. Temel faktörler, bir şirketin mal ve hizmet üretip satmasından elde ettiği kazançlara ve kârlılığa dayalı olarak hisse senedi fiyatlarını yönlendirir.

Hisseler yatırımcı duyarlılığıyla doğru orantılıdır. Kilit faktörler şunlardır:

  • Hisse senedine yönelik piyasa duyarlılığı,
  • Sektöre yönelik piyasa duyarlılığı,
  • Hisse senedi piyasasına yönelik piyasa duyarlılığı,
  • Ekonomiye güven.

Yatırımcılar, bir şirketin beklentileri veya olumlu gelişme potansiyeli hakkında ne kadar emin olurlarsa, hisse senedi için iştah o kadar artar. Tersine, bir güven kaybı, yatırımcıların satış yapmasına ve hisse senedi fiyatını düşürmesine neden olabilir.

Bir hisse senedine yönelik duyarlılığı etkileyebilecek faktörler arasında, beklentileri aşan veya beklentilerin altında kalan üç aylık kazanç raporları, analist yükseltmeleri veya not düşürmeleri ve olumlu veya olumsuz ticari gelişmeler yer alır.

Borsa neden zaman yükselir sorusunun yanında borsa neden yükseliyor sorusunun yanıtlarını bilmek gerekir.

Borsayı Yükselten Faktörler Nelerdir

Borsaya duyulan güven, bireysel hisse senetleri için talebi ve fiyatları artırabilir. Yatırımcılar, değerlemelerin çekici olması veya borsanın yükseliş eğilimi göstermesi nedeniyle hisse senetlerinin iyi bir yatırım olduğuna inanıyorsa, hisse senetlerine olan talepteki artış fiyatları genel olarak yükseltebilir.

Bunun tersi de geçerlidir. Düşen bir borsa, yatırımcı güvenini zedeleyebilir ve daha fazla satışa ve daha düşük hisse senedi fiyatlarına yol açabilir. Ekonominin gidişatı hakkındaki görüşler de hisse senedi fiyatlarının ve borsa trendinin belirlenmesinde rol oynar.

Yatırımcılar, ekonomik yavaşlama beklentisiyle bazı hisse senetlerini satabilirler. Öte yandan, toparlanan veya canlanan bir ekonomiye yönelik yaygın inanç, hisse senetlerine olan talebin artmasını, borsanın yükselmesini sağlayabilir.

Güçlü bir ekonominin borsası ile daralan bir ekonominin borsasına bakış açısı aynı olamaz. Kısacası borsa, temel ve teknik faktörler olmak üzere başlıca iki unsur tarafından yönlendirilir. Borsa niye yükseliyor diyorsanız, başlıca faktörlere bakmalısınız.

Temel faktörler hisse başına kazanç, temettü, bilanço gibi şirket değerlemesi bileşenlerini kapsar.

Teknik faktörlerse, bir şirketin hisse senedi arzını ve talebini değiştiren dış koşulların karışımıdır. Bunlardan bazıları dolaylı etki yaratır. Örneğin, ekonomik büyüme dolaylı yoldan kazanç artışına katkıda bulunur.

Warren Buffett Yatırım TavsiyeleriEnflasyon da teknik açıdan da büyük bir itici güçtür. Tarihsel olarak, düşük enflasyon, değerlemelerle güçlü bir ters korelasyona sahiptir.

Pazarın ve emsallerin ekonomik gücü de teknik faktörler arasındadır. Bazı önde gelen yatırım firmaları, genel piyasa ve sektör hareketlerinin kombinasyonunun borsa hareketinin çoğunluğunu belirlediğini iddia eder.

Yatırımcıların demografisi de borsayı yükselten ya da düşüren faktörler arasında yer alır. Yatırım yapan nüfus içinde orta yaşlı yatırımcıların oranı ne kadar fazlaysa, hisse senetlerine olan talebin ve değerleme katlarının o kadar yüksek olduğu düşünülür.

Çünkü borsaya yatırım yapma eğiliminde olan orta yaşlı yatırımcıların, en çok kazananları temsil ettiğine inanılır.

Bir şirket, sektör veya küresel ekonomi içindeki haberlerin veya beklenmedik gelişmelerin etkisini ölçmek zor olsa da kesinlikle yatırımcı duyarlılığını etkiler. Yani canlı borsa takip sayfalarının yanında haberleri takip etmek de önem taşır.

Son olarak, borsada fiyatlar her zaman için dalgalıdır ve bu döngü böyle devam etmektedir. Çok nadir olarak fiyat hareketleri eş doğrultuda ilerler. Bu nedenle para kazanmak istiyorsanız piyasa hareketlerini yorumlamayı öğrenmelisiniz. Her aracın değerinin mutlaka yüksek seviyelere çıkacağını ve dip noktalara gerileyeceğini bilmelisiniz.

Önemli olan da bu noktaların hangi zamanda gerçekleşeceğini doğru karar vermektir. Bunu başarabildiğinizde borsadan sürekli olarak güzel miktarda getiriler elde edebilirsiniz.

Bunun için sistemin işleyişini ve mantığını kavramanızı sağlayacak nitelikli eğitim fırsatlarını bilhassa demo hesapları değerlendirmelisiniz. Böylece zamanla profesyonellerin seviyesine gelebilir, piyasanın nabzına göre şerbet vererek geleceğinizi güvence altına alabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.