Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa Düşerken ve Yükselirken Ne Yapmalı?

Borsadaki yükselişleri genellikle alım yaparak değerlendiririz. Peki, düşerken neler yapabiliriz? İşte düşüş ve yükselişler sırasında yapmanız gerekenler:
Borsa Düşerken ve Yükselirken Ne Yapmalı?
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsanın seans saatleri içerisinde düşen ve yükselen fiyat hareketine sahip olması yatırımcıların kar – zar durumunu belirlemektedir. Bu nedenle düşüş ve yükselişlerin hangi zamanlarda meydana geleceğinin bilinmesi gerekir. Böylece doğru zamanda doğru adımlar atılarak, yatırımlar başarılı bir şekilde yürütülebilmektedir. Bu durumun kavranması için finans piyasalarını etkileyen faktörleri bilmelisiniz. Bu sayede fırsatları değerlendirebileceğiniz gibi birikimlerinizi de yüksek rakamlara ulaştırabilirsiniz.

Piyasaların hangi vakitlerde düşüş veya yükseliş eğilimlerinde olacağını belirleyebilmeniz için öncelikle ekonomi ve finans konularının üzerinde durmalısınız. Ardından borsa hakkında bilgiler edinmelisiniz. Bu konuda sizlere tavsiyem aracı kurumlarının sunmuş oldukları eğitimlerden faydalanmanızdır. Çünkü uzmanlar tarafından aldığınız bilgiler sayesinde piyasanın özünü daha kolay bir şekilde kavrayabilirsiniz. Böylelikle de fiyat seviyelerinde yaşanacak olan geri çekilmeleri, yükselmeleri öngörebilir hale gelebilirsiniz. Bu sayede de avantajlı pozisyonların sinyallerini alarak paranızı değerlendirebilirsiniz.

Şimdi; borsa düşerken ve yükselirken ne yapmalı sorusunun cevabından önce, piyasaların hangi durumlardan dolayı dalgalandığı konusunun üzerinde durmak istiyorum:

Borsa Neden Dalgalanır?

Borsa Neden Dalgalanır?Borsanın dalgalanmasına neden olan başlıca faktör arz ve taleptir. Bunun dışında da birçok unsur borsanın yükselmesine ve düşmesine neden olur. Arz ve talep faktörleri yatırımcıların alım – satımına dayanır. Fiyatlar seviyeleri yapılan işlemlerin oranına bağlı olarak değişir. Seans süre boyunca hangi enstrümanlara daha çok yatırım yapılmışsa değerleri mutlak suretle artar. Aynı şekilde satış gerçekleştirilen enstrümanların değerleri de düşer. Fakat sadece arz – talep belirleyici unsur değildir. Bu nedenle dış kaynakların da takibinin yapılması önemlidir.

Dış kaynaklar denildiğinde ekonomiyi doğrudan etkileyen faktörler akıllara gelmektedir. Yani mikro ve makroekonomik etkenler. Mikro etkenler ülke içinde meydana gelen oluşumlardır ve bu oluşumların sonucunda para birimlerinin değerinde artış azalışlar görülür. Bu da ekonomiye olumlu veya olumsuz olarak etkiler. Ekonominin daralması, genişlemesi de yatırımcının alım gücünü etkilediği için yatırımların oranı da buna bağlı olarak değişir. Bu yüzden mikroekonomik unsurlara etki eden durumların bilinmesi gerekir.

Makroekonomik unsurlar mikroekonomi faktörlere nazaran daha geniş kapsamda ele alınır. Ülkenin ekonomik anlamda gösterdiği performansı inceler. Fakat yalnızca borsaların düşüp yükselmesine neden olan etkenler, ülkemizin finansal durumu ile alakalı değildir. Ayrıca yurt dışında gelişen durumlar da borsalara etki etmektedir. Bu yüzden hem ülkemiz hem de yabancı ülkelerin finansal gelişmeleri hakkında fikir sahibi olmanız gerekiyor. Biliyorsunuz ki Asya ülkelerinde meydana gelen bir durum sonucunda gerek Asya borsaları gerekse diğer borsalar bütünüyle etkilenmektedir. Bu sebeple borsanın neden dalgalandığını, trendin hangi yönde ilerleyeceğini gerileyeceğini bilmeniz, piyasada doğru adımları atarak hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacaktır.

Ülke ekonomileri biliyorsunuz ki merkez bankalarının düzenlemeleri sonucunda iyileştirme yönünde ilerlemektedir. Bu anlamda her ülkenin merkez bankasının yapmış olduğu faiz – para politikalarını takip etmeniz gerekiyor. Borsa gündemi nasıl takip edilir, öğrenmek için tıklayın. Bilhassa finans piyasaları FED, AMB ve BOJ tarafından gelen açıklamalar sonucunda değer kazanıp kaybetmektedir. Bu yüzden muhakkak ki sürekli olarak faiz arttırımı yapılacak mı, yapılmayacak mı, devalüasyon yönünde karar alınırsa ekonomi kriz geçirir mi gibi durumların takibini yapmalısınız. Sonucunda da fiyatların hangi seviyelere doğru hareket edeceğini belirlemelisiniz. Bu hususta geçmişte yaşanmış olaylarla kıyaslama yapabilirsiniz. Çünkü borsada önemli ekonomik faaliyetlerin kaydı tutulmaktadır. Bunun sebebi fiyat hareketlerinin geçmişten gelen bir uyumla dalgalanmasıdır.

Yukarıda yazmış olduğun hususların dışında da borsanın dalgalanmasına sebep olan faktörler bulunmaktadır. Bunlar; ülkeler arası siyasi ilişkiler, anlaşmalar, anlaşmazlıklar, savaş – barış, küresel sorun, doğal afet gibi durumlardır. Bu faktörler de dolaylı yoldan borsaların düşmesine, yükselmesine neden olmaktadır. Bu yüzden yurt içi ve yurt dışı her türlü değişmelerden haberdar olmalısınız. En önemli bu olayların sonucunun fiyatları ne denli etkileyecek yorumunu yapabilmelisiniz. Bu yetiler zamanla kazanılacak olan tecrübeler sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu nedenle ekonomi uzmanlarının yatırım araçları hakkında analiz raporlarını, yorumlarını takip etmenizde yarar vardır. Böylece trend ayı mı yoksa boğa mı eğilimine gireceğini bilebilir, yatırımlarınızı karlı şekillerde yönlendirebilirsiniz. Ayı ve boğa eğilimi hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarına bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Şimdi, gelelim asıl konumuza borsa düşerken ve yükselirken ne yapmalı, nasıl davranmalı gelin hep birlikte başlıklar altında bakalım:

Borsa Düşerken Ne Yapmalı?

Borsa Düşerken Ne Yapmalı?Borsa düşerken asıl yapmanız gereken sakin kalmaktır. Çünkü sakinliğin korunmadığı ve panik havasının hüküm sürdüğü zamanlarda yatırımcılar yanlış yönde karar vermektedir. Özellikle bu konunun üzerinde durmak istiyorum. Yatırımcıların elbette ki asıl isteği para kazanmaktır. Fakat pozisyon ters etkiye düştüğünde ya zarar edeceğim korkusuyla işlem kapatılır ya da fiyat seviyeleri yükselir umudu ile yatırıma devam edilir. Bu konuda size yardımcı olması, ilerideki fiyat hareketlerinin ne doğrultuda gideceğini anlamanızı sağlayan analizlerin yardımı almalısınız. Böylece kararlarınızı daha mantıklı ve bilinçli bir şekilde verebilirsiniz.

Yukarıda değindiğim konu üzerinden gidecek olursak, borsanın düşüş yaşayacağını öngördüğünüzde açığa satış tekniğini kullanabilirsiniz. Böylelikle yatırım araçlarının düşen fiyat hareketlerini kazanca dönüştürebilirsiniz. Borsada açığa satış işlemi nedir, nasıl yapılır adlı yazımızdan daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Veya açık pozisyonlarınızı kapatarak, borsa düşüş yaşadığında düşük fiyat seviyelerinden ileride değer kazanmasını beklediğiniz enstrümanları portföyünüze ekleyebilirsiniz. Bu konuda öngörünüzün doğru çıkması kazanç elde etmenizi sağlar. Fakat belki gözden kaçırdığınız noktalar yüzünden ters bir etki ile de karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle her zaman için kaybetme riskini göz önünde bulundurmalısınız. Buna bağlı olarak risk yönetimi konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Borsanın düşmesi demek yatırımcıların beklentilerini piyasadan karşılamaları, satış işlemini başlatmaları anlamına gelmektedir. Mantık basittir. Herkes kendi planı doğrultusunda, beklentisi yönünde hareket eder. Fakat bu kapsamda piyasa takibi ve analizlerin etkili olarak kullanılması gerekir. Yani diğer yatırımcıların hangi seviyelerde alım veya satım yapacağının belirlenebilmesi önemlidir. Buna göre satış dalgasına yakalanmadan, borsa ters tepkimeye girmeden birikimlerinizi en uygun fiyat seviyelerinden işlem yaparak değerlendirebilirsiniz.

Analizleriniz sonucunda düşecek olan fiyat seviyeleri eğer ilerleyen zamanlarda da düşmeye devam edecekse o pozisyondan kaçınmalısınız. Hiçbir zaman sonucundan emin olmadığınız alım – satım işlemlerini sürdürmemelisiniz. Gereğinden fazla risk almamalısınız. En önemlisi sakin ve sabırlı kalmayı başarabilmelisiniz. Borsada hızlı ve doğru bir şekilde karar verebilmeniz için alternatif eğitim paketlerinden faydalanarak bilgilerinizi güçlendirmelisiniz. Bu sayede yatırım için kar getirecek zamanları kolaylıkla görebilir, paranızı ciddi anlamda değerlendirebilirsiniz.

Borsa Yükselirken Ne Yapmalı?

Borsa Yükselirken Ne Yapmalı?Herkesin hayali para kazanmak olsa da hedeflenen miktarlar farklıdır. Bu nedenle bu yükselişlerin hangi seviyeye kadar çıkacak olduğunu belirlemelisiniz. Örneğin, 1,275 seviyesinden altın alımında bulunduğunuzu, fiyatın ise en fazla 1,295 seviyesine yükselmesini bekliyorsunuz. Bu durumda hedefinizi 1,295 seviyesinin üzerinde belirlemeniz yanlış olacaktır. Çünkü diğer yatırımcılarda yapmış olduğu analizler neticesinde bu durumun farkındadır. Bu yüzden fiyat tepe noktasındayken değil, bu noktaya yakın seviyelerde satış yönünde işleminizi gerçekleştirmelisiniz. Özellikle fiyat hareketinin canlanması ile direkt olarak satış yönlü pozisyon oluşturmamalısınız. Bunun nedeni trend eğiliminin daha fazla yükselme durumudur. Önceki seviyelerden işlemlerinizi kapatırsanız, daha düşük kar elde etmiş olursunuz.

Borsanın yükseleceğini düşünüyorsanız alım işlemlerinizi farklı seviyelerden gerçekleştirmelisiniz. Tüm paranızla tek fiyat seviyesinden alım yapmaktansa, kademeli olarak yapmalısınız. Yatırım aracınızın değeri beklediğiniz gibi yükselmeye başladığında en son alım yaptığınız pozisyonunuzdan başlayarak satış yönlü işlem başlatmalısınız. Böylece bu taktikle daha yüksek miktarda kazanç sağlayabilirsiniz. Borsa düşerken nasıl sakin kalmanız gerekiyorsa aynı şekilde yükselirken de sakinliğinizi korumalısınız. Sabırlı olursanız, sistemli bir şekilde hareket ederseniz fırsatları değerlendirebilir konuma yükselebilirsiniz.

Son olarak, borsada fiyatlar her zaman için dalgalıdır ve bu döngü böyle devam etmektedir. Çok nadir olarak fiyat hareketleri eş doğrultuda ilerler. Bu nedenle para kazanmak istiyorsanız piyasa hareketlerini yorumlamayı öğrenmelisiniz. Her aracın değerinin mutlaka yüksek seviyelere çıkacağını ve dip noktalara gerileyeceğini bilmelisiniz. Önemli olan da bu noktaların hangi zamanda gerçekleşeceğini doğru karar vermektedir. Bunu başarabildiğinizde borsadan sürekli olarak güzel miktarda getiriler elde edebilirsiniz. Bunun için sistemin işleyişini ve mantığını kavramanızı sağlayacak nitelikli eğitim fırsatlarını bilhassa demo hesapları değerlendirmelisiniz. Böylece zamanla profesyonellerin seviyesine gelebilir, piyasanın nabzına göre şerbet vererek geleceğinizi güvence altına alabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu