Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Birikimlerin Değerlendirilmesi için Borsa Tercih Edilir mi?

En eski yatırım yöntemlerinden olan borsa, birikimleri değerlendirmek için en iyi yollardan birisidir. İşte bu konuda bilmeniz gerekenler:
Birikimlerin Değerlendirilmesi için Borsa Tercih Edilir mi?
Son Güncelleme: 
Yorum

Birikimlerini değerlendirmek isteyenler elbette ki karlı yol arayışı içindedir. Bu kapsamda borsa akıllara gelse de çevreden gelen duyumlar neticesinde yatırımcıların gözü korkmaktır. Bu anlamda yeterli miktarda borsa bilgisine ve deneyimine sahip olan kişilerin piyasadan beklentilerini karşıladıklarını, mutlu bir şekilde ayrıldıklarını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Şimdi, birikimlerin neden borsa piyasası aracılığıyla değerlendirilmesi gerektiğini inceleyelim:

Borsada para kazanmanız için piyasayı ayrıntılı bir şekilde öğrenmeniz gerekiyor. Borsa nedir, ne alınır ne satılır, işleyişi nasıldır, alım – satım emirleri nasıl verilir, yatırım araçları nelerdir, bu araçların fiyatları neden değişir, hangi zamanlarda yükseliş – düşüşler gerçekleşir gibi mutlak suretle bilmeniz gereken temel sorular vardır. İşe kesinlikle bu soruların yanıtlarını öğrenerek başlamalısınız. Böylece hakimiyet sizin elinizde olur ve ileride meydana gelecek fiyatlar hakkında doğru tahminlerde bulunabilirsiniz. Bu konuda kendinize inanmalı ve güvenmelisiniz. Başarıya inanmayan, şans olarak gören bir kişinin piyasada başarılı olma ihtimali elbette düşüktür. Bu yüzden kendinize bir rota belirlemelisiniz. Belirlediğiniz rotaya uygun bir şekilde hareket etmelisiniz.

Ekonomiye Kaynak Yaratması

Ekonomiye Kaynak YaratmasıBorsa, ülke ekonomisine kaynak yaratan bir piyasadır. Özellikle hisse senedi yatırımı şirketlere kaynak yaratılırken, ekonominin de canlanması sağlanmaktadır. Bu nedenle borsa birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu sayede şirketler finansal durumlarını düzeltmektedir. Yatırımcılar ise bu durumdan kendilerine düşen payları almaktadır. Bu hususta hisse senedi nedir, özellikleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını bilmelisiniz. Böylece yatırımındaki püf noktaları öğrenerek senetlerden uzun vadede güvenilir olarak yüksek getiri sağlayabilirsiniz.

Güvenilir ve Yasal Olması

Güvenilir ve Yasal OlmasıBorsanın tercih edilmesinin en önemli nedenleri kesinlikle güvenilir ve yasal olmasıdır. Piyasada alım – satım yaparak aradaki farktan kazanç sağlamak yasal olduğu için güvenlidir. İstanbul, Ağrı, Van, Kars, İzmir, Ankara hiç fark etmez tüm yatırımcılar eşit fırsatlara sahip olarak birikimlerini değerlendirmektedir. Böylece eskiye nazaran tercih edilen fiziki yatırımlar yerini fiziki olmayan borsada yapılan işlemlere bırakmıştır. Neden borsada yatırım yapmalı sorusunun cevabına buradan ulaşabilirsiniz. Borsa, ülkemizde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlendiğinden herhangi bir dolandırıcılıkla karşılaşmazsınız. Elbette ki bu hususta yasal olan aracı kurumu seçiminde bulunmalısınız. Özellikle yurt dışı kurumlarından uzak durmanızı tavsiye ederim. Bunun nedeni SPK tarafından denetlenmiyor oluşlarıdır. Bu yüzden mağdur duruma düşebilirsiniz.

Kurallarının Olması

Kurallarının OlmasıBorsanın kuralları vardır. Bu kurallara uyan her kişi birikimlerini borsada kolaylıkla değerlendirebilir. Bunun için belli bir alt yapınızın olması gerekiyor. Bu konuda gerek internette yer alan bilgilerden, gerekse de aracı kurumlarının eğitim fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Böylelikle adımlarınızı kurallara uygun olarak atabilir, birikimlerinizi avantajlı koşullar altında değerlendirebilirsiniz. Her borsanın kuralları farklı olduğu için öncelikle ülkemiz mi, yoksa yurt dışı borsası aracılığıyla mı yatırım yapacağınızı belirlemelisiniz. Buna göre işlem saatlerinden tutun, piyasanın işleyişine kadar tüm prensiplerini öğrenmelisiniz. Türkiye’den yabancı borasalara nasıl yatırım yapılır, öğrenmek için buraya tıklayın. Böylece başarısız olma ihtimalinizi minimum seviyeye düşürebilirsiniz.

Yatırım Enstrümanlarının Çeşitliliği

Yatırım Enstrümanlarının ÇeşitliliğiBorsada enstrüman sınırlaması yoktur. Majör, minör ve egzotik para birimleri, yerli – yabancı hisse senetleri, endeksler, yatırım fonları, altın, pamuk, buğday gibi emtialar yüzden fazla alım – satım yapabileceğiniz enstrümanlar bulunur. Her enstrüman farklı bütçelere uygun gelerek, beklentileri karşılamayı mümkün kılar. Bu yüzden yatırım araçları konusunda araştırma yapmalısınız. Hanginizin bütçenize uygun geldiğini belirlemelisiniz. Buna göre de gelecekte değer kazanıp kazanmayacağını tespit ederek yatırım yapmalısınız. Değeri yükselecek araçları portföyünüze eklemelisiniz. Böylece fiyatlar arasındaki farktan kazanç sağlayarak birikimlerinizi karlı şekillerde değerlendirebilirsiniz.

Açığa Satış Yapılabilirliği

Açığa Satış YapılabilirliğiAçığa satış işlem özelliği yatırım araçlarının fiyatı düşerken de para kazanmayı mümkün kılmasıdır. Borsada açığa satış işlemi nedir, nasıl yapılır detaylı olarak buradan öğrenebilirsiniz. Bu elbette ki cazip olduğu kadar risklidir. Bunun nedeni borsanın değişkenlerinin birden fazla faktöre bağlı olmasıdır. Bu yüzden de yatırım enstrümanlarının değerleri anlık olarak değişir. Trendin yönü doğru belirlenemediğinde de zarar edilir. Açığa satış, riskli olan A grubu hisse senetleri üzerinden uygulanır. Eğilimin yönünü belirlemek için A grubunun içinde yer alan senetlerin özelliklerini ve fiyat değişkenlerini biliyor olmanız önemlidir. Bütün değişkenlere hakim olduğunuzda borsada açığa satış yaparak düşen fiyatlardan dahi kazanç sağlayabilirsiniz. Bu işlem yasaldır. Yalnızca şirkette çalışan kişiler ve yakınları tarafından kullanılamamaktadır.

Ciddi Anlamda Getiri Sağlama Fırsatı Sunması

Ciddi Anlamda Getiri Sağlama Fırsatı SunmasıBorsa aracılığıyla küçük miktardaki birikimlerini ciddi anlamda değerlendiren yatırımcılar mevcuttur. Bunun için adımlarınızı sabırlı ve sakin bir şekilde planlı olarak atmalısınız. Kesinlikle hiç kimsenin sözüne güvenmemelisiniz. Çünkü borsada spekülasyon ve manipülasyon riski vardır. Manipülasyon nedir, ayrıntılı bir şekilde bu yazıdan öğrenebilirsiniz. Bu risklere maruz kalmamak için iyi bir borsa bilgisine sahip olmalısınız. Bu konuda uzmanların kaleme almış oldukları kitapları okumalısınız. Hazırlamış oldukları videoları seyretmelisiniz. Böylece kafanızda belirli bir şablon oluşacaktır. Önemli olan parçaları birleştirerek yap – bozu tamamlamaktır. Mantığını kavradığınız zaman güzel miktarda ek gelirlere sahip olabilirsiniz.

Vadeli ve Vadesiz İşlem Yapılabiliyor Oluşu

Vadeli ve Vadesiz İşlem Yapılabiliyor OluşuBorsa piyasasında birikimlerinizi ister vadeli isterseniz de vadesiz olarak değerlendirebilirsiniz. Bu konuda özellikle acemi yatırımcıların kısa vadede yapılan işlemlerden uzak durması uzmanlar tarafından önerilir. Bunun sebebi anlık fiyat değişmelerinin borsaya yeni başlayan yatırımcılar tarafından çoğu zaman doğru olarak belirlenememesidir. Sonucunda da sıklıkla zararla karşılaşılmasıdır. Bu yüzden uzun vadeli yatırımlar daha güvenli görülmektedir. Çünkü borsada dip noktalara gerileyen yatırım araçlarının değerleri mutlaka belli bir süre sonrasında yükselişe, tepe seviyelerine kadar çıkmaktadır. Aynı durumun tam tersi de olmaktadır. Bu nedenle portföyünüze ekleyeceğiniz araçların analizini doğru bir şekilde yapmalısınız.

Likit Akışının Hızlı Olması

Likit Akışının Hızlı OlmasıBorsa yüksek işlem hacmine sahip olan finans piyasalarından biridir. Para akışının hızlı bir şekilde gerçekleşmesi, yatırım araçlarının değerleri üzerinde etkilidir. Bu konuda talebi yüksek olan araçların değerleri yükselirken, düşük olanların da düşmektedir. Piyasa arz – talep mantığına göre çalışmaktadır. Elbette ki bunu etkileyen alt faktörler de bulunmaktadır. Tüm hepsini aracı kurumlarının eğitimleri sayesinde A’dan Z’ye kadar öğrenebilirsiniz. Böylelikle kar getirecek zamanlamayı yakalayarak, birikimlerinizi ciddi anlamda değerlendirmeyi sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, birikimlerini yasal ve güvenilir bir şekilde değerlendirmek isteyenler alternatif olarak borsayı tercih edebilmektedir. Bu konuda belirli bir alt yapı oluşana kadar alım – satımların uzun vadeli olarak yürütülmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Çünkü piyasanın akıcı olması, fiyatların anlık olarak dalgalanması, kaybetme riskini beraberinde getirmektedir. Bu yüzden mutlaka her işleminizde kaybetme riskini göze alarak kar/zarar seviyesi belirlemelisiniz. Böylece iyi bir risk yönetimi sistemi kurarak borsadan başarılı yatırımcılar gibi kendinize düşen payı alabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu