Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Ne İşe Yarar?

Emekli olmanın gün geçtikçe zorlaştığı bugünlerde bireysel emeklilik sistemine yönelik ilgi artıyor. İşte BES'in ne işe yaradığı hakkında bilgiler:
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Ne İşe Yarar?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Özellikle son zamanlarda yatırım konusunda sürekli karşımıza çıkan bireysel emeklilik sistemini, yani BES konusunu incelemekte fayda olduğunu gördüm. Hele de son çıkan, otomatik BES’e katılacaklara 45 yaş zorunluluğu haberine göre artık BES’in ne işe yaradığını herkesin bilmesi gerekmektedir. Çünkü habere göre belirtilen 45 yaşından küçükseniz bile, bir gün mutlaka bu yaşlara geleceksiniz. Bu yüzden bireysel emeklilik sistemini bilmenizde fayda var. Bu sistem devlet tarafından teşvik verilen ve birçok konuda sisteme dahil olanlara fayda sağlayan bir ayrıcalık.

Bireysel emeklilik sistemi; insanların birikimler yaparak geleceklerini garanti altına almasına, emeklilik hayatını hayal ettikleri gibi yaşamasına yardımcı olan bir düzenlemedir. Devlet bunun üzerine oldukça fazla düşmektedir. Bunun sebebinin ne olduğu konusunda tam bir bilgim olmasa da birkaç fikrim var. Eğer bu sisteme dahil olursanız, ileride emekli olduğunuzda elinize geçecek para artar ve yaşam standardınızı yükseltebilirsiniz. Hayatlarının son evresini güzel yaşamak, her insanın hayalidir herhalde. İşte bu konuda da BES size fırsatlar sunar. Üstelik bu sisteme katıldığınızda da birçok faydasını görebilirsiniz.

Bu durumda bireysel emeklilik sistemi ne işe yarar, ne konuda faydaları vardır başlıklar altında inceleyelim:

Para Biriktirme Konusunda Yardımcı Olur

Para Biriktirme Konusunda Yardımcı OlurPara biriktirmeyi bilmeyen insanlar için alternatif olarak ortaya çıkar. Eğer birikim yapma konusunda yeteneksizseniz ve hiç kenara para atamıyorsanız, BES sizin için avantajlı olabilir. Çünkü bu sisteme yapılan ödemeler genel olarak kredi kartına otomatik bağlanır. Sizin belirlediğiniz dönem geldiğinde de siz isteseniz de istemeseniz de para kredi kartınızdan çekilir ve sizin için birikir. BES’ten emekli olana kadar bu şekilde ödemeler devam eder. BES’ten nasıl ve ne zaman emekli olunur hakkında detaylı bilgi almak için burayı tıklayın. Eğer para biriktirmek gibi bir niyetiniz varsa ve bu konuda zorluk çekiyorsanız, bireysel emeklilik sistemini kullanarak kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz.

Biriktirdiğiniz Paranın Bir Kısmı Size Teşvik Olarak Gelir

Biriktirdiğiniz Paranın Bir Kısmı Size Teşvik Olarak GelirBirikiminize yardımcı olan bu sistemde ayrıca sadece izin biriktirdikleriniz yer almaz. Bunun yanında birikimlerinize %25 oranında teşvikler verilir. Bireysel emeklilik sistemi (BES) ve amacı nedir, avantajları nelerdir de bu konu üzerine çok düşülmektedir? Şöyle ki örneğin her ay sisteme 100 TL yatırdığınızı düşünürsek, 25 TL devlet tarafından destek olarak veriliyor. Yani sizin her ay biriktirdiğiniz para 125 TL olur. Bu durum ise insanları bireysel emekliliğe teşvik etmek ve gelecekleri için bir şeyler yapmasını sağlamaktır. Sistemden çıkmadığınız sürece de bu paralar siz emekli olana kadar birikir.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Fonları için Vergilendirme Yoktur

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Fonları için Vergilendirme YokturBankalarda yaptığımız en ufak bir yatırımda bile faiz geliri içerisinde BSMV kesiliyor. Ya da diğer yatırım piyasaları değerlendirildiğinde aynı şekilde kesintiler oluyor. Fakat BES’te birikim yaparken devlet için herhangi bir kesinti mevcut değildir. Yani bireysel emeklilik sistemi vergilerden muaftır. Bu yüzden BES ile birikim yaparak hem geleceğinizi bir nevi garanti altına alır hem de vergi kesintileri gibi masraflardan ciddi avantajlar sağlayabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemine Dahil Olduğunuzda Danışmanlardan Yardımlar Alabilirsiniz

Bireysel Emeklilik Sistemine Dâhil Olduğunuzda Danışmanlardan Yardımlar AlabilirsinizBireysel emeklilik sistemi için bankaları kullanabileceğiniz gibi, birçok sisteme özel şirketlerde kurulmuştur. Her birinin de bu konuda uzman kadrosu mevcuttur. Size sistemde ve diğer kararlarınızda yol göstermek için hazır bulunurlar. Yatırımlar konusunda bilgilendirmeler yaparak, sizi doğruya yönlendirmeye çalışırlar. Yani elinizde olan fonları finansal piyasalardan hangisinde değerlendirirseniz, daha doğru yatırımlar yaparsınız şeklinde bilgilendirmelerde bulunurlar. Böylelikle daha bilinçli yatırımcı olarak, birikimlerininizi doğru yerlerde yaparsınız.

Ödeme Sıkıntısı Yaşadığınızda Dondurma Seçeneğiniz Vardır

Ödeme Sıkıntısı Yaşadığınızda Dondurma Seçeneğiniz VardırHer ay BES ödemelerinizi gerçekleştiriyorsunuz, ama fark ettiniz ki finansal durumunuz buna artık el vermiyor. Aylık finansınızı planlamada zorlanmayı başladıysanız, sistemi dondurma şansınız vardır. Dondurarak dilediğiniz zaman tekrar ödemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca sistemden istediğiniz zaman çıkış da yapabilirsiniz. Bunun için belli kesintileri göze almanız gereklidir. Ama herhangi bir sıkışıklığınız olduğunda orada biriken paranızı alabilir ve ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Paranız Asla Kaybolmaz

Paranız Asla KaybolmazNasıl sermaye piyasalarında yatırım yaparken paralarınız Takasbank tarafından saklanıyorsa, bireysel emeklilik sistemi için yatırılan paralarda Takasbank bünyesinde saklanır. Bu sebeple acaba her ay kesilen paralar ne oluyor, batar mı, ya geri alamazsam gibi düşünceleriniz yersizdir. BES katılımını sağlayacağınız şirketler sürekli gözetimlerden ve denetimlerden geçer. Bu sebeple rahatlıkla sisteme dahil olabilir ve dilediğiniz zamanda internet üzerinden kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.