Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bireysel Bankacılık Nedir? İşlemleri Nelerdir?

Bireysel ihtiyaçların karşılanması konusunda faaliyet gösteren bankacılık işlemleri konusunda bilmeniz gereken tüm ayrıntılar bu yazıda:
Bireysel Bankacılık Nedir? İşlemleri Nelerdir?
Son Güncelleme: 
Yorum

Genelde para denilince akla gelen bankalar, birçok kesime hitap etmektedir. 2. Dünya Savaşı sonrasında ilk olarak ABD tarafından sisteme alınan bireysel bankacılığın ülkemizdeki önemi daha geç oluşmuştur. Bankaların ilk kurulduğu dönemlerde, öncelikleri daha çok ticari müşteriler olmuştur. 1994 krizi ile birlikte şirketlerin yaşadığı çoğu sıkıntı bankalara yansımış ve onlar da yönlerini bireysel müşterilere çevirmişlerdir. Yaşanan kriz ortamında, hem bireysel müşterilerin ellerinde bulunan paralar için güvenli bir seçenek araması hem de bankaların şirketler tarafından uğradığı zararı kapatmak istemesi bireysel bankacılığın gelişmesine ön ayak oluşturmuştur. Sonuçta ise bankaların içerisinde yeni bir sektör başlamış ve hizmet ağlarını genişletmişlerdir. Günümüze gelene kadar da gelişerek devam eden bireysel müşteri potansiyeli doğmuştur.

Birçok işlem için artık bankalara ihtiyaç duymaktayız. Bankaların bizlere sunduğu hizmetlerden belki de bir çoğumuz habersiziz. Teknolojinin sağladığı gelişme ile bankalar üzerinden kolaylıkla yapılan birçok işlem, hem hayatımızı kolaylaştırır hem de avantajlı seçenekler sunar. Bu yüzden bankaların bireysel müşterilere nasıl baktığını, bizler için ne gibi avantajlı işlemler sunduğunu ve bu seçenekleri kullanırken de nelere dikkat etmek gerektiğini bilmekte fayda vardır. Söylemek istediğim şudur ki bankalar artık sadece havale, EFT gibi para transferlerinin yapıldığı ya da kredilerin verildiği alanlardan çok daha fazlasını bize sunmaktadırlar. Bunların bilinmesinin gerekli olduğunu ve tabiri caizse bankaların nimetlerinden faydalanılması gerektiğini belirtmek isterim.

Bu durumda gelin hep birlikte bireysel bankacılık nedir, ne gibi işlemleri vardır ve nelere dikkat etmek gerekir inceleyelim:

Bireysel Bankacılık Nedir?

Bireysel Bankacılık Nedir?Teknolojiyle entegre edilmiş şekilde bireysel ihtiyaçların karşılanması için bankaların sunduğu birçok hizmeti kapsayan bankacılık sistemidir. Bireysel bankacılıkta işlem hacmi, kurumsala göre biraz daha azdır. Bunun sebebi ya kurumsal bankacılıktan sonra hizmetlerinde artış göstermesi ya da bireysel müşteri portföyündeki işlem yapma hacminin kurumsal müşteri portföyünün işlem yapma hacminden daha az olması olabilir. Diğer bir seçenek de her ikisini içinde barındırmasıdır. Her ne kadar bir kurumsal müşteri kadar hacmi olmasa da bireysel hizmetlerin de birçok avantajlı seçeneği mevcuttur.

Bankaların kuruluşundan bu yana her dönem farklı ihtiyaçlar ortaya çıkmıştır. Banka nedir, nasıl kurulur bilgi almak için buraya tıklayın. İnsanların ihtiyaçlarının bitmemesi ve her geçen gün yeni bir boyut kazanması, bankaların da kendilerini sürekli geliştirmesini sağlamıştır. Bunun içerisine teknolojinin de katılmasıyla, birçok kolaylığı banklarda bir arada bulabilirsiniz. Zaten geçmiş bankacılık sistemiyle günümüz bankacılık sistemini karşılaştırdığınızda bu farkı çok rahat anlayabileceksiniz. Bu durumda günümüz bireysel bankacılığın sunduğu işlem seçeneklerini incelemekte fayda vardır.

Bireysel Bankacılıkta Kullanılan İşlemler Nelerdir?

Bireysel Bankacılıkta Kullanılan İşlemler Nelerdir?Bankaların internet sitelerine girdiğinizde ve bireysel müşteri ikonunu tıkladığınızda, altında birçok seçeneğin sıralandığını görebilirsiniz. Bu doluluğun müşteriler açısından ne ifade ettiğini ve alt seçeneklerinin neler olduğunu bilmek önemlidir. Üstelik bankalar her yaştan müşteriye de hitap etmektedir. Bu yüzden hizmet çeşitliliğinin de fazla olduğunu anlayabiliriz. Gelin birlikte, bankaların bireysel müşterilerine genel anlamda ne gibi hizmetler sunduğuna bakalım;

İhtiyaçlar Karşısında Nakit Fon Sağlama

İhtiyaçlar Karşısında Nakit Fon Sağlamaİnsanların büyük düşlerine, özellikle yüksek rakamlı hayallerine kavuşmalarını kolaylaştıran bir hizmeti vardır. Ya da hayalleri bir kenara bırakalım, günümüz ekonomik koşullarında bir ihtiyacınız olduğunda sizin yardımınıza en kolay bankalar koşar ya da siz bankalara koşarsınız. Yani acil paraya sıkıştığınızda, herhangi bir ihtiyacınızı karşılamak istediğinizde ya da hayaliniz olan bir şeyi gerçekleştireceğiniz zaman nakit gereksiniminizi bankalardan sağlayabilirsiniz. Ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum. Kredi kullanma ya da nakit para çekim işlemlerinden bahsediyorum elbette. Kredi kullanmak için kredi başvurusu nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

Yüksek meblağlı parasal ihtiyaçlarınızda, bankalarda bulunan itibarınızın iyi olması karşısında size kolaylıkla yardımcı olabilirler. İstediğiniz tutarda krediyi çekerek ihtiyaçlarınızı anlık olarak giderebilir, ödemelerinizi ise beli bir düzende yapabilirsiniz. Üstelik bu krediler bankalarda birçok çeşidiyle karşınıza çıkar. Sizin için uygun olan krediyi belirleyerek, işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca eğer nakit ihtiyacınız kredi kartınızdan karşılanabilecek türde ise belli bir faiz oranı karşılığında ve limitiniz olduğu sürece anlık olarak nakit çekim gerçekleştirebilirsiniz. Buradan özetle; bankalar anlık parasal ihtiyaçlarınıza, çeşitli seçeneklerle cevap verebilen kurumlardır. İhtiyaçlarınızı karşılarken belli bir maliyete katlanacağınızı unutmamanız gerekir.

Para Yerine Geçen Diğer Ödeme Seçenekleri

Para Yerine Geçen Diğer Ödeme SeçenekleriBanka kartları ve kredi kartları para yerine geçen seçeneklerin başında gelir. Her birimizin cüzdanında yeri olan ve sıklıkla ödeme yöntemi olarak başvurduğumuz banka kartları ya da kredi kartları, birçok avantajıyla birlikte göz dolduruyor. Banka kartları; para çekme, yatırma ve içerisinde müsait bakiye olduğu sürece alışveriş yapma imkanı veriyor. Böylelikle paraların nakit taşınmasında ortaya çıkan birçok sorunun üstesinden gelinmesini sağlar. Kredi kartları ise hem nakit taşınmasında yaşanan sorunlardan kurtulma hem de sunduğu birçok avantajı ile vatandaşların ilgisini çekmektedir. En başta da dünyanın başka yerinde bizim kadar yoğun olmayan taksit uygulaması gelmektedir. Bunun yanında puan, avantaj uygulamaları gibi seçeneklerle alışverişlerinize artı değerler katabilirsiniz.

Mevduat, Yatırım ya da Diğer Para Değerlendirme Yöntemleri

Mevduat, Yatırım ya da Diğer Para Değerlendirme YöntemleriBankalarda vadesiz hesap açıp kullanabileceğiniz gibi bunun dışında çeşitli vadeli, altın, yatırım gibi birçok hesap açabilirsiniz. Vadesiz hesaplarınızda paralarınızı saklayabilir ve alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Vadeli hesaplarınızda ise elinizde bulunan birikimlerinizi değerlendirebilir ve sonunda gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca yatırım hesapları da vadeli hesaplar gibi işler ve buralarda yaptığınız işlemlerden kazanç sağlayabilirsiniz. Bunun için döviz, tahvil gibi birçok seçeneği değerlendirebilirsiniz. Ayrıca altın yatırım araçları arasında nasıl bir öneme sahipse, bankalar için de aynı durum geçerlidir.

Elinizde bulunan sarı madeni bankaların altın toplama günlerinde getirerek güvenle saklayabileceğiniz gibi, altın hesabı açarak da alım – satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle bankaların vermiş olduğu güvenle birlikte altın fiyatlarını araştırarak ve yorumlar yaparak, bankalar üzerinden kazançlı işlemler yapabilirsiniz. Ayrıca işlemlerinizi internet bankacılığı üzerinden kolaylıkla bankalara gitmeden yaparsınız. Bu durumda da hem elinizde bulunan birikimler değerlendirilmiş olur hem de siz kazanç elde etmiş olursunuz.

Çeşitli Ödeme İşlemleri

Çeşitli Ödeme İşlemleriTemel ödemelerimizin arasında olan çeşitli faturalar her ay bize sorun yaratabilmektedir. Ödemeler için eğer vezneleri kullanıyorsanız, uzun zaman kayıplarını göze alıyorsunuz demektir. Çünkü her bir faturayı ayrı yerde öderseniz, uzun bekleme sıralarına maruz kalabilirsiniz. Çeşitli toplu ödeme vezneleri de bulunuyor fakat buralarda da komisyonlara katlanıyorsunuz. Bunun yerine bankaları kullanmanız emin olun hem hızlı hem de komisyon açısından daha rahattır. Ayrıca otomatik ödeme talimatı verebildiğiniz gibi, kendiniz de hesabınız üzerinden internet bankacılığını kullanarak oturduğunuz yerden gerekli işlemi yapabilirsiniz.

Otomatik ödeme talimatları sizi büyük rahatlığa kavuşturur. Çünkü faturayı unuttum, ödeyemedim, elektriğim – suyum kesildi sıkıntıları yaşamazsınız. Bankanızda bulunan hesabınız üzerine ya da kredi kartınıza verdiğiniz talimatla, son ödeme tarihinde bakiyeniz müsait olduğu sürece faturalarınızın ödenmesini sağlarsınız. Size düşen sadece kontrol etmektir. Ya da kendinizde internet bankacılığı işlemlerini kullanarak kısa bir zamanda gerekli bilgileri girerek ödeme yapabilirsiniz. Böylelikle ne sıra beklemek ne de komisyon ödemek zorunda kalırsınız. Ayrıca sadece faturalarınız değil; vergi, sigorta gibi diğer ödemeleri de gerçekleştirebilirsiniz.

Birikim ya da Para Saklama İşlemlerinin Güvenle Yapılması

Birikim ya da Para Saklama İşlemlerinin Güvenle YapılmasıKültürümüzden alışık olduğumuz “zor zamanlar için para biriktirme yöntemi” bankalarla birlikte modernleşmiştir. Eskiden yastık altında, keselerde bulunan paralar artık bankalardaki hesaplarımızda. Bu durum en çok güvenlik açısından önemlidir. Yani kaybolma, hırsızlık gibi istemediğiniz durumların önüne geçebilirsiniz. Paralarınız güvenle hesaplarınızda birikir ve sizin de aklınız takılmaz. Üstelik hesaplarınızdan internet bankacılığını kullanarak para transferlerinizi de hızlıca gerçekleştirirsiniz. Bunun EFT ya da havale olması hiçbir şeyi değiştirmez. EFT nedir, nasıl yapılır öğrenerek daha bilinçli işlemler gerçekleştirmeniz mümkündür. Ama hangisi olursa olsun, internet bankacılığını da kullanmanız size büyük kolaylık sağlar. Aynı zamanda takiplerinizi de rahat yapabilir, üstelik iki üst maddede belirttiğim gibi dilerseniz hesaplarınızda bulunan birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Gelecek için Bugünden Yapılan Çeşitli Hizmetler

Gelecek için Bugünden Yapılan Çeşitli HizmetlerBankalar sadece bugününüz için hizmet vermez, geleceğinizi de düşünür. Bunun örneklerini ise bireysel emeklilik sistemleri (BES), çeşitli sigorta ürünleri ile görebilirsiniz. Eğer yaşlılığınızı garanti altına almak istiyorsanız ve daha rahat bir yaşam istiyorsanız, BES’in sunduğu avantajları değerlendirebilirsiniz. Ayrıca sunduğu sigorta türleriyle; evinizi, arabanızı, sağlığınızı ve daha birçok seçeneği garanti altına alabilirsiniz. Böylelikle yaşadığınız herhangi sıkıntılı bir dönemde bu sigortalar, size ciddi derecede yardımcı olur.

Bireysel Bankacılık İşlemlerini Gerçekleştirirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bireysel Bankacılık İşlemlerini Gerçekleştirirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?Bankalarda işlemlerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız öncelikli olarak bakmanız gereken durum, hizmetlerden aldığı kesinti ve komisyonlardır. Vadeli ya da vadesiz hesap açacağınız zaman yıllık hesap işletim ücreti ne kadardır incelemelisiniz. Sizin için en mantıklısı hangisi ise o bankayı tercih etmenizde fayda vardır. Sadece hesaplarda değil; kredi kartı, kredi kullanma gibi seçenekleri de faiz oranlarını ve komisyonlarını incelemelisiniz. Böylelikle hem paralarınızı daha doğru değerlendirirsiniz hem de ihtiyaçlarınızı daha az komisyonla halledersiniz.

Bankaların hizmet başına aldığı komisyonlar size çok büyük gibi görünmese de çoğu işleminizi orada gerçekleştireceğinizi düşünürsek toplamında ödediğiniz artı masrafların rakamı ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu durum elbette ki cüzdanınıza yansır ve sizin boş yere ödediğiniz masrafları karşınıza çıkarır. Bankaların hizmetleri karşısında hiçbir şey ödemeyeceksiniz diyemem. Sonuçta bankalar da kendilerini bir şekilde döndürmeleri ve kar etmeleri gerekiyor. Ama banka seçiminizi yaparken en düşük komisyonlara sahip olanını seçerseniz, sizin için daha iyi olur diyorum. Bu yüzden araştırma ve değerlendirme yapmadan bankanızı seçmenizde fayda vardır.

Ayrıca son olarak dikkat etmeniz gereken ise bankalarda olan hesaplarınızda ve hizmetlerinde bulunan şifre gibi bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanızdır. Bunlar size özeldir ve sadece sizin bilmeniz gerekir. Özellikle son zamanlarda ortaya çıkan bankacılık dolandırıcılığının önüne geçmek ancak bu şekilde mümkün olur. Unutmayın ki kredi kartı, banka kartı, internet bankacılığı gibi şifreleriniz size sistem üzerinden atanır ve bu bilgiyi banka çalışanları dahi bilmez. Bu yüzden sizin de bu bilgileri kimseyle paylaşmamanız gerekir. Bu durumda bankaların size sunduğu çeşitli hizmetleri rahatlıkla kullanabilir ve zamanınıza, cüzdanınıza kolaylık sağlarsınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu