Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankalarda Bireysel Hesap Nasıl Açılır?

Bir bankada şahsınıza ait bir hesap açtırmak istediğinizde neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte size dikkat etmeniz gereken tüm noktalar:
Bankalarda Bireysel Hesap Nasıl Açılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bankalar üzerinden şahsi işlemlerinizi daha kolay ve az masraflı gerçekleştirmek istiyorsanız, bir hesabınızın olması gereklidir. Eğer maaşınızı bankalar aracılığıyla alıyorsanız zaten bir hesabınız vardır. Dilerseniz bankacılık işlemleriniz için bu hesapları kullanabilirsiniz. Hiç hesabınız yoksa ya da farklı bankalarda da hesabınız olmasını istiyorsanız, bunu yapabilmeniz için birçok yöntem vardır. Günümüz teknolojisinin imkanları bu hesapların daha kolay açılmasını ve yönetilmesini mümkün kılmıştır.

Özellikle internet bankacılığı uygulaması, banka sektöründe ciddi bir önem taşımaktadır. İnternet bankacılığı nedir, nasıl kullanılır öğrenmek için burayı tıklayın! Çünkü bu sistemin getirdiği kolaylıkların yanında birde banka şubelerinin biraz rahatlaması sağlanmıştır. Çok değil biraz geçmişe gittiğinizde bankalarda bulunan kalabalığı ve uzun sıraları anımsayabilirsiniz. Artık bu kadar yoğun olmayan ve işlemlerin daha kısa sürmesinin sebebi büyük oranda internet bankacılığının sonucudur. Bunun yanında bankaların şube sayılarının artırması, ATM bankacılık imkanlarının çoğalması da sayılabilir.

O zaman öncelikle hesap açılışını nasıl yapabileceğinize bakalım:

Şubeye Giderek Bireysel Hesap Açılışı

Şubeye Giderek Bireysel Hesap AçılışıKlasik banka işlemlerinden alışık olduğumuz durum şube işlemleridir. Hesabınızı açmak istediğiniz bankayı seçtikten sonra sizin yoğun olarak kullanacağınız şubeyi de seçmeniz gerekmektedir. Şube seçimi eskiden oldukça önemliydi, fakat artık çoğu banka bu durumu önemsiz kılmaktadır. Şöyle ki eskiden hesabınızdan para çekmek istediğinizde, hesabınızdan farklı bir banka şubesinde işlem yapmak isterseniz belli miktarlarda komisyon kesiliyordu. Artık bu uygulamayı çoğu banka kullanmıyor. Ama tabi siz yine de hesap açılışınızı yaparken bu konuya da dikkat ederseniz iyi olur. Seçtiğiniz banka ve şubeden hesap açılış işlemi için bireysel müşteri temsilcisinden sıra almanız gereklidir. Bunlar bildiğiniz klasik bankacılık uygulamalarıdır. Daha sonra müşteri temsilcisine giderek hesap açılış işlemi yapmak istediğinizi belirtmeli ve gerekli girişimlerde bulunmasını sağlamalısınız.

Müşteri temsilcisinin sizden istediği belgeleri temin ettikten sonra hesabınız açılır ve elinize hesap cüzdanı verilir. Bankacılık konusunda eleştirdiğim en büyük nokta ise hesap cüzdanlarıdır. Bu teknolojinin içerisinde niye hala o cüzdanlar veriliyor, niye daha farklı seçenekler değerlendirilmiyor çözebilmiş değilim. Her neyse biz devam edelim. Hesap cüzdanınızı alırsınız ve yaklaşık 1 hafta 10 gün içerisinde de belirttiğiniz adrese banka hesap kartınız gelir. Ama tabi hesap cüzdanınızla da müşteri temsilcisinin işlemleri biter bitmez şubelerde bireysel bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kartınız geldikten sonra da ATM, alışveriş gibi işlemlerinizde de hesaplarınızı kullanabilirsiniz.

Bankaların İnternet Sitelerini Kullanarak Bireysel Hesap Açılışı

Bankaların İnternet Sitelerini Kullanarak Bireysel Hesap AçılışıDilerseniz hesap açılışlarınız için bankaların internet sitelerini de kullanabilirsiniz. Bankaların hizmet birimlerinde bir de tabiri caizse gezici tim vardır. Sizin başvurularınız sonrasında ister size en yakın şubeye giderek işlemlerinizi gerçekleştirebilir isterseniz de bankanın gezici timinden bulunduğunuz noktaya kadar gelmesini sağlayabilirsiniz. Gelen banka görevlisine gerekli belgeleri temin ettikten sonra o an hamiline bir kart size verilerek hesabınızı kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Dilerseniz o kartın değişim talebini yaparak kendi adınıza bir kart düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu uygulama her bankada var mı emin değilim, ama birçok bankada uygulandığını biliyorum. Şahsen ben de aynı işlemi, gezici tim sayesinde kolaylıkla yapmıştım.

Telefon Bankacılığını Kullanarak Bireysel Hesap Açılışı

Telefon Bankacılığını Kullanarak Bireysel Hesap AçılışıBankaların telefon hizmetlerini de yoğun ölçüde geliştirmeleri, hesaplarınız için başvuruların alınmasını sağlıyor. Telefonla bankanın müşteri temsilcilerine ulaşırsınız ve isteğinizi belirtirsiniz. Böylelikle size en yakın şubeye yönlendirerek işlemlerinizin gerçekleşmesini sağlarsınız. Yine internet üzerinden yaptığınız gibi ya siz bankaya giderseniz ya da gezici tim ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kısacası telefon bankacılığından da bireysel hesap açılışınızı rahatlıkla yapabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere bireysel banka hesap açılışları artık çok kolaydır. Bu konu için size en mantıklısı ve uygunu nasılsa o şekilde hizmetten yararlanabilirsiniz. Böylelikle bireysel hesaba kısa sürede sahip olur ve bankalarda gerçekleştirmek istediğiniz birçok işlemi yapmaya başlarsınız.

Açılışı basit olan bu hesaplarda hangi evraklar isteniyor ve nelere dikkat etmek gerekir şimdi onları inceleyelim:

Hesap Açılışı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hesap Açılışı için Gerekli Evraklar Nelerdir?Bireysel hesap açmak için aslında tahmin ettiğinizden farklı evraklar yoktur. Genelde bankaların düzenlerinde hesap açılış işlemlerinde istenilen belgelerden en önemlisi T.C. kimlik numaranızın olduğu ve resmi işlemlerde kullanabildiğiniz belgedir. Nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport bu işlem için kullanılabilir. Daha sonra doğru bir iletişim adresi önemlidir. Ev ya da iş yeri adresinizi verebilirsiniz. Ya da size ulaşabilecekleri farklı bir adreste olabilir. Önemli olan bankaların size iletmek istediği evrakları ulaştırabileceği bir adrestir. Yani başlangıç olarak gelecek banka kartınızı alabileceğiniz bir adres önemlidir.

Son olarak da cep telefonu numarası istenmektedir. Şu anda içimizde cep telefonu olmayan yoktur herhalde. Doğru bir numara vererek hesapların internet bankacılığı gibi önemli bir uygulamasından yararlanabilirsiniz. Ya da bankanın size önemli konular, avantajlar ve tanıtım işlemleri için ara ara ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu yüzden numaranızın doğru olması da önemlidir. Bunun yanında bankaya vereceğiniz diğer bilgiler sizin keyfinize kalmıştır. Paylaşmak isterseniz eğer meslek bilgileri de istenebilmektedir. Verdiğiniz bu bilgiler sonrasında imzalayacağınız bir BHS (Bankacılık Hizmetleri Sözleşmesi) ile hesabınız hazır duruma gelecektir.

Hesap Açılışı Yapılırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Hesap Açılışı Yapılırken Nelere Dikkat Etmelidir?Öncelikle banka seçimi yapmanız gerektiğinden bahsetmiştim. Ülkemizde birçok tarzda banka vardır. Öncelikle bunların bilinmesi önemlidir. Bu yüzden ülkemizde bulunan banka türleri nelerdir incelemenizde fayda vardır. Eğer özel olarak bir banka tercihiniz yok ise seçeceğiniz bankayı mutlaka iyi araştırmalısınız. Komisyonlar, hesap işletim ücretleri, hesaplar üzerinden yapabileceğiniz işlem seçenekleri konusunda ayrıntılı araştırmalar ve karşılaştırmalar yaparak; sizin için hangisi daha avantajlı ise o banka ile hesap açılışını gerçekleştirmelisiniz. Bu konuları biraz daha açmak istiyorum.

Hesaplar üzerinden alınan işletim ücretleri maalesef hala çoğu bankada vardır. Çeşitli şartlarla, bu şartlardan en yoğun kullanılanı da 2 adet otomatik ödeme talimatı olduğunda bu ücretleri almayabiliyorlar. İşte bu gibi konuları iyi araştırmanız ve en az masraflı nasıl olacaksa işlemlerinizi o şekilde gerçekleştirmeniz önemlidir. Çünkü hesap işletim ücretleri öyle 2, 5, 10 lira değil maalesef. 50 lira ile 150 lira arasında değişen bir yıllık ücret skalaları vardır. Bu yüzden hesap işletim ücreti konusuna dikkat etmeniz ve mağdur olmamanız önem arz eder.

Diğer bir konu da bazı bankaların hala, ama az derecede uyguladığı minimum hesap açılış tutarıdır. Dediğim gibi bu uygulama şu anda çok kullanılmamaktadır. Ama hesap açmak için karar verdiğiniz bankaya bunun sorgulamasını da yaparsanız elbette ki iyi olur. Son olarak bakmanız gereken konu ise şube ve ATM sayısıdır. Aynı zaman da sizin yoğun işlem yapacağınız alanlarda mevcut mudur kontrol etmenizde fayda vardır. Çünkü banka işlemleriniz için internet bankacılığını kullanabileceğiniz gibi gerektiğinde şube ve ATM’lerde sizin işinizi fazlasıyla görecektir. Bu yüzden yolunuzun üstünde, etrafınızda ya da kolay ulaşabileceğiniz bölgelerde şube ve ATM’ler ne yoğunluktadır incelemelisiniz.

Sonuç olarak, bireysel bankacılık hesap açılış işlemleriniz için seçeneklerinizi sıraladım. Şube, internet ya da telefon ile bu hizmetten kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Bunun yanında gerekli olan bilindik evraklardan da bahsettim. Kimlik belgesi, adres bilgisi, telefon numarası ve sözleşme imzalanması ile açılış işleminiz gerçekleştirilir. Bunları yapmadan öncede dikkat etmeniz gereken durumları da inceledim ve göz önünde bulundurmanız gerektiğinden bahsettim. Böylelikle bankacılığın sağladığı birçok kolaylıktan ve avantajdan faydalanabileceğinizi gördünüz. Hesabınızı açtıktan sonra işlemlerinize başlayabilir ve birçok konudan zaman kazanabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.