Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Ediyor?

Bir bankadan kredi çekmeden önce hangi konuların ele alınarak değerlendirip, sonucunda da nasıl onaylandığını biliyor musunuz? İşte detaylar;
Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Ediyor?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Anlık ihtiyaçlar, hayaller, sahip olunmak istenen birçok varlık ve daha rahat yaşam sürdürmek için girişimler, insanların istekleri doğrultusundadır. Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse bir maaşıyla araba alacak insan sayısı çok kadar azdır ki ülkenin genel durumunu kesinlikle yansıtmazlar. Bunlar da zaten zengindir ve araba gibi istekler onlar için çok sorun halinde değildir. Aynı şekilde ev almak ya da hayallerine ulaşmak da öyle insanlar için çok sorun değildir.

Fakat Türkiye’de herkes maalesef böyle değildir. Herkes gözünü kapatıp araba alacak kadar maaşlara sahip değildir. Hele de o şekilde ev almak, zaten imkansızdır. Ama yine de insanlar hayallerinden ve isteklerinden vazgeçmezler. Ev alayım, arabam olsun şeklinde yaşam serüveninin içerisine hayaller girer. “Şu dünyaya bir kere geliyorum bunu yapmak istiyorum.” dediğimiz hayaller. Maalesef bunların hepsinin bir arada değerlendirilmesi zor olduğu için bazılarından fedakârlık veriliyor. İşte bu fedakârlıkları vermek istemeyen ve her birine sahip olmak isteyen insanlar çeşitli arayışlar içerisine girer. Sonucunda da seçenek olarak karşılarına bankaların kredi hizmetleri çıkıyor.

İlginizi Çekebilir: Kredi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Bankalar kredi hizmetlerini müşterilerinin ihtiyaçlarını gidermek için sunarlar. İhtiyaçları olan müşteriler de bu hizmetlerden faydalanırlar ve aldıkları paraları çeşitli taksitlerle geri öderler. Ayrıca kullanım hizmeti olarak da faiz ödemeleri gerçekleştirirler. Fakat bankalar bu hizmetlerini herkese sunmazlar. Bu konuda bankaların, müşterilerinde baktıkları bazı noktalar vardır ve bunları değerlendirerek hizmetlerini sunarlar. Böylelikle müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken, kendilerinin de risklerini azaltmış olurlar.

Risklerini azaltmak için müşterilerde baktıkları seçenekler nelermiş inceleyelim:

Kredi Risk Raporu

Kredi Risk RaporuBankaların kredi, kredi kartı, çek gibi hizmetlerini müşterilerine sunarken, baktıkları en önemli ayrıntı kredi risk raporudur. Özellikle kredi kullanımları konusunda ciddi öneme sahip olan kredi skoru, kişilerin bankalar nezdinde bulunan performansı hakkında bilgi verir. Bu rapora KKB (Kredi Kayıt Bürosu) arcılığıyla ulaşılır. Böylelikle kredi kullandırım işlemlerinde, müşterilerin kredi risk raporuna bakarak kredi verilip verilmeyeceği konusunda karar verirler. Yani karar mercii bünyesinde önemli bir faktördür. Bu sebeple kredi skorunuzun yüksek olması için ne gerekliyse yapmanız gereklidir. Kredi notu nasıl yükseltilir, detaylı bilgi almak için tıklayın!

Aylık Düzenli Gelen Net Gelir

Aylık Düzenli Gelen Net GelirBankalardan kredi kullanımınızda elbette ki önemli bir ayrım; kişilerin aylık elde ettiği düzenli gelirdir. Aylık gelir de kredi taksitlerinin ne derece düzenli ödenip ödenemeyeceği konusunda bilgi verir. Yani kullanmak istediği kredinin taksitini karşılayabilecek mi konusunda önemli bir ayrıntıdır. Bu sebeple bankalar kredi kullandırırken, insanların gelirlerine ve düzenine bakarlar. Bu sebeple bankalar nezdinde bulunan gelirinizi belgeleyebilmeniz gereklidir. İş yerinizden aldığınız maaş yazısı, SGK dökümü gibi evrakları bankaya iletmeniz, kredinizin geleceği konusunda belirleyici bir rol oynar. Aylık gelirinden memnun olmayanlara para kazandıracak fikirler için burayı tıklayın!

Geçmiş Ödeme Performansı

Geçmiş Ödeme PerformansıElbette ki bankalar sizin geçmişinize de bakarlar. Yani bankalarda bulunan geçmiş performanslarınız oldukça etkilidir. Geçmiş performansınız sıkıntılıysa eğer kredi kullanımınız suya düşebilir. Bu yüzden hem geçmiş ödeme performansını düzeltmek için hem de gelecekte doğacak ihtiyaçlarınızın giderilmesi için şimdiden önlemler almakta fayda vardır. Bankaların geçmiş performanslar üzerinde ki incelemeleri de, kredi kullanımlarını etkilemektedir.

Yaş Kontrolü

Yaş KontrolüYasalar ve kanunlar çerçevesinde, bankacılık hizmetlerinden faydalanmanın yaşı 18’dir. 18 yaşını doldurmayan hiç kimse kredi kullanamaz. Bu sebeple bankaların kredi hizmetlerini sunarken kontrol ettiği konulardan biri de yaş durumudur. Bu yüzden kredi başvurusu yaptığınız yaşınız da oldukça önemlidir. 18 yaşını geçmiş olmanız gerektiği gibi genel olarak 70 yaş üstü olduğunuzda da kredi sıkıntılı olabiliyor. Bankaların alt yaş uygulaması yasal olarak bulunduğu gibi üst yaş uygulamasına da dikkat ederler.

Yapılan Meslek ve İş Deneyimi

Yapılan Meslek ve İş DeneyimiSahip olduğunuz meslek, eğitim düzeyi gibi faktörler de bu konularda önemli belirleyiciler arasında yer alır. İş tecrübesi olarak bakılan durum ise son iş yerindeki çalışma süresidir. Aynı zamanda ondan önceki çalıştığı yerlerdeki süreler, işten ayrılış tarihleri ve tekrar işe giriş zamanları oldukça önemlidir. Bu durumlar sizin iş yerlerinde çalışma sürelerinizi ve istikrarınızı gösterdiği için bakılır. Böylelikle kredi verilmesi durumunda karşılarına çıkabilecek sorunlar saptanılmaya çalışır. Bu yüzden seçtiğiniz meslek önemlidir. Meslek değiştirmek için yaş önemli hakkında bilgi almak için tıklayın!

Sahip Olunan Mal Varlığı

Sahip Olunan Mal VarlığıKredi kullanacak kişilerin üzerlerinde bulunan gayrimenkul, araç gibi mal varlıkları da dikkate alınır. Bu mal varlıkları banka açısından garanti gibidir. Bu yüzden kredilerinizi kullanırken bunların araştırılması yapılır. Mal varlıklarınızdan öte kredi kullanacağınız bankada bulunan hesaplarınız incelenir. Banka hesaplarında paralarınız varsa vadeli mevduat, yatırım, altın hesapları gibi çeşitli seçenekleri kullanıyorsanız, krediniz konusunda olumlu etki yapacaktır. Vadeli mevduat hesabı nedir, nasıl açılır ve çalışır hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz.

Medeni Hali

Medeni HaliŞimdi, evli bir insanla bekâr birini aynı kefede tutmak doğru olmaz herhalde. Evli kişinin bakmakla yükümlü olduğu birileri vardır. Fakat bekâr insan tamamen kendiyle sorumludur. Yani en azından banka bu duruma bu şekilde bakar. Bu sebeple evliyseniz ve eşinizin de bir geliri varsa bunu bankaya belirtmekte fayda vardır. Böylelikle kredi kullanımınız daha rahat ve sorunsuz olacaktır.

Bankalara kredi kullanmak için gittiğinizde kabul edilmesi ya da reddedilmesi yukarıda sıralamış olduğum faktörlerden kaynaklanır. Bunların ayrıntılı olarak incelenmesi ve uygun görülmesi halinde istenilen krediler kullandırılır. Tabi, limit boşluğunuz ve talep ettiğiniz kredi limitlerine de ayrıca bakılır. Bir de belirmek istediğim nokta, yukarıda sıralamış olduğum faktörler; bankaların genelinde kullanılanlardır. Daha fazlasını ya da eksiğini kontrol edebilirler. Bu yüzden bankadan bankaya değişiklik gösterdiğini bilmeniz önemlidir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın