Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankalar ile İlgili Şikayet Nereye ve Nasıl Yapılır?

Bankalarla ilgili yaşadığımız tatsız olaylar karşısında nereye müracaat edebileceğinizi biliyor musunuz? İşte size bu konuda değerli bilgiler:
Bankalar ile İlgili Şikayet Nereye ve Nasıl Yapılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bankalar hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Ekonomi, ticari, sosyal, siyasal her açıdan ayrı bir öneme sahiptir. Bankaların ülke düzeni içerisinde olmadığını düşünürsek eğer, birçok işimizin yarım ve eksik kaldığını anlayabiliriz. Çünkü bankaların sunduğu birçok işlem hem bireysel hem de ticari anlamda önem sahibidir. Bu denli önemli kurumlarla zaman zaman anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Böyle durumlarda da ortaya banka şikayetleri çıkar. Bankalarla ilgili herhangi bir sorun yaşadığınızda, bankanın şikayet birimine ya da Türkiye Hakem Heyeti’ne şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

Bir kurumun denetlenmesinde en önemli neden şikayetlerdir. Bankalarda insanlara hizmet ettiği için yapılan şikayetler önemli bir yer kaplar. Ayrıca bunların dikkate alınması önemlidir. Çünkü hizmet ettiği kesimin memnuniyeti, gelişmeleri açısından ön planda olmalıdır. Bu sebeple yaşadığınız her türlü sorun için bankalara başvurmalı ve şikayetlerinizi dile getirmelisiniz. Bu duyarlılık gösterilmesi gereken bir durumdur. Bu yüzden çeşitli birimler kurulmuş ve konunun hassasiyeti vurgulanmıştır.

O zaman bankalarda yaşadığınız sorunlarla ilgili başvurabileceğiniz yerlerde nasıl bir yol izlemelisiniz bakalım:

Bankalarla İlgili Şikayet Nereye Yapılır?

Bankalarla İlgili Şikayet Nereye Yapılır?Yaptığınız işlemlerle, aldığınız hizmetle ve karşılaştığınız sorunlarla ilgili şikayetlerinizi öncelikle ilgili birimin kendi merkezine gerçekleştirmeniz gereklidir.  Bu yüzden bankayla olan sorunlar karşısında önce bankanın şikayet hattını kullanmalısınız. Eğer buradan bir çözüm elde edemediyseniz, Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti’ne ulaşmalı ve oradan sorunlarınızı belirtmelisiniz. Bunların detaylarına inecek olursak;

Bankanın Kendi Birimine Yapılan Şikayet

Bankanın Kendi Birimine Yapılan ŞikayetYapılan şikayetlerin konuları bakımından dağılımına bakıldığında en çok masraf, kesinti ve komisyon ücretlerine konu olmaktadır. Ülkemizde genelde şikayet birimlerine ulaşmaktan çok, yaşadıkları sorunları çevrelerinde bulunan insanlarla paylaşarak dile getirme eğilimi vardır. Fakat bunun ötesinde daha çok şey yapılabilir. Üstelik çevrenizde dile getirdiğiniz şikayetlerde çözüm bulmanız imkansızdır. Bunun yerine bankanın kendi şikayet birimine ulaşırsanız eğer, hem geri dönüş sağlanır hem de karşılıklı çözüm üretilebilir.

Ayrıca bankalar düşündüğünüzden daha çok bu konular üzerinde durmaktadırlar. Çünkü Bankacılık Kanununun Müşteri Hakları 76. Maddesine göre; “Bankalar müşterilerinin, verilen hizmetlerden kaynaklanan her türlü sorularına cevap verecek bir sistem kurmakla ve bu hizmetle ilgili bilgiyi müşterilerine vermekle yükümlüdür.” şeklinde bir hüküm yer almaktadır. Bu madde doğrultusunda yaşanan sıkıntıların bankalara ulaştırılması önemlidir. Böylelikle banka size geri dönüş sağlar ve sorununuzun çözülmesinde yardımcı olur.

Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyetine Yapılan Şikayet

Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyetine Yapılan ŞikayetBankalara yaptığınız şikayetlerinizden herhangi bir çözüme kavuşamadığınız takdirde, Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti’ne başvurmanız gereklidir. Buraya başvurunuzu yaparken bankalarda yaptığınız şikayet bilgilerini de iletirsiniz, daha hızlı çözüme ulaşırsınız. Bu birlik BDDK bünyesinde şikayet için 2007 yılında kurulmuştur ve bugüne kadar banka şikayetleri konusundaki faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu heyete başvuru yapabilmeniz için öncelikle bankalara şikayetlerinizi iletmiş olmalı ve çözüm bulamamış olmalısınız. Bu durumlarda Hakem Heyetine başvuru yapabilirsiniz, fakat dikkat edilmesi gereken durum ise bankalardan cevap alamadığınız takdirde 30 gün içerisinde başvurulmasıdır.

Bankalarla İlgili Şikayetler Nasıl Yapılır?

Bankalarla İlgili Şikayetler Nasıl Yapılır?Bankalara yapacağınız şikayetler için birçok kanalı kullanabilirsiniz. Herhangi bir şubeye giderek dilekçe yazabilirsiniz. Ya da internet şubesi, çağrı merkezi seçenekleriyle de sorunlarınızı bankaların ilgili birimlerine iletebilirsiniz. Burada önemli olan şikayetlerinizi yaparken vereceğiniz doğru bilgilerdir. Yani size ait bilgilerin doğru verilmesi ve şikayetinizin giderilmesi için bankaların size ulaşabiliyor olması gereklidir. Verdiğiniz bilgiler yanlış ise bankalar çözüm için size ulaşamazlar ve sorununuz giderilmez.

Bankalara ulaşarak şikayetlerinizi yazılı olarak gerçekleştirdiğinizde, bankanın bu soruna 30 gün içerisinde çözüm getirmesi gerekmektedir. Hatta eğer sorununuz kredi kartı ile ilgili konu ise 20 gündür. Bu süre içerisinde size bilgi vererek bankalar 10 gün daha uzatım isteyebilir. Fakat bu süreler içerisinde mutlaka sizinle iletişime geçmeleri zorunludur. Eğer bankalara yaptığınız başvurularda yaşadığınız soruna çözüm bulamazsanız, bu durumda bir üst şikayet merci olan Türkiye Hakem Heyeti’ne şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

Türkiye Hakem Heyeti başvurularınızda; dilekçenizi posta, faks ya da bizzat iletebileceğiniz gibi, daha hızlı olan elektronik seçenekten de gönderebilirsiniz. Elektronik ortamda; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu şikayet formuna ulaşarak, şikayette bulunmak istiyorum butonunu tıklarsınız. Gerekli bilgileri girdiğinizde karşınıza açılacak olan şikayet sayfasına sorunlarınızı aktarır ve yönergeleri izleyerek gerekli talebi yapmış olursunuz. Şikayetinizin durumuna göre size geri dönüşleri 15 ile 30 gün arasında değişir.

Banka şikayetleri konusunu toparlamak gerekirse, yaşadığınız sıkıntı için öncelikle problemli olduğunuz bankanın şikayet birimine başvurmanız gereklidir. Oradan beklediğiniz ilgiyi ve çözümü almadığınızda BDDK’nin Hakem Heyetine başvuru yaparak sonuç almaya çalışırsınız. Fakat genelde bu duruma gerek kalmamaktadır. Kurallara göre bankalar yapılan şikayetlere geri dönmek ve sizin sorunlarınızla ilgilenmek zorundadır. Ayrıca yaşadığınız sorunlarla ilgili bankalara başvuru yapmanız, onların hizmetlerinin daha verimli olmasına yardımcı olacaktır. Bu yüzden sorunlarınızı iletmekten çekinmemelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın