Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Banka Ne İşe Yarar?

Banka dediğimizde hepimizin aklında bir şeyler canlanır. İşte size bankaların gerçekte ne işe yaradıkları konusunda ayrıntılı bilgiler:
Banka Ne İşe Yarar?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İnsanların, işyerlerinin ya da caddelerin yoğun olduğu noktalarda mutlaka karşınıza bankalar çıkar. Kapılarında içeri bir sürü ihtiyaç sahibi ya da tasarruf sahibi girer çıkar, çeşitli işlemler yapılır. Bankaları tanımlamak istesek genelimizden duyulacak kelimeler; para yatırma ve çekme işlemlerini gerçekleştiren, çeşitli ihtiyaçlarımız olduğunda da bize finansman desteği sağlayan kurumlardır şeklinde olur. Bunlar elbette ki var. Hatta en yoğun kullanılan hizmet türleridir. Bu yüzden zaten çoğumuz bunlar hakkında fikir sahibiyiz. Fakat bankalar sadece bu hizmetlerden ibaret değil. Nasıl bireysel müşteriler için saklama, harcama, yatırım, kredi kartı, kredi ve daha birçok hizmet sunar. Aynı şekilde bu hizmetlerin hitap ettiği kesimi değiştirerek ve üzerlerine yeni hizmetler ekleyerek ticari müşteriler de yararlanabilir. Bu yüzden bankacılık sektörünün hizmet ağını küçümsemek hiç doğru olmaz. Öncelikle geçmiş bankacılık ile günümüz bankacılık arasında nasıl farklar varmış inceleyelim.

Bankaların Tarihçesi

Bankaların Tarihçesi

İlgili İçerik:
Banka Nedir? Nasıl Kurulur? Özellikleri Nelerdir?

Banka kelimesinin nereden geldiğiyle başlamak, bankacılık tarihi için daha önemli olacaktır. İtalyanca ‘banco’ kelimesinden banka olarak geçtiği düşünülüyor. Şöyle ki ‘banco’ kelimesinin anlamı; tezgah, masa, sıra şeklindedir. Bankacılığın başlamasında da çeşitli inanışlar vardır. Bunlardan bir tanesi de ortaçağda hacı adaylarının Vatikan’dan yaptığı yolculuklarda, yanlarına kıymetli eşyalarını almak istememeleri sonucu kilise papazına bırakmalarıdır. Bu emanet yöntemi, bankacılığın başladığının göstergesi olduğunu düşünülür. Modern olarak bankacılığa baktığımızda, tarihte ilk olarak Mezopotamya’da başladığı bilinmektedir. İkinci yüzyılda kredi işlemlerinin kefalet karşılığında yapılmıştır. Aynı zamanda sermaye, tahvil, çek ve kambiyolar da kullanılmıştır. Bu şekilde devam ederek günümüze kadar gelmiştir.

Bankalar Ne İş Yapar?

Bankalar Ne İş Yapar?Günümüz bankacılığında hemen herkes kendine uygun hizmetleri bulabilir. Çeşitliliğinin çok fazla olması, bankaların geniş kitlelere ulaşmasını sağlamaktadır. Bunun yanında birde bankaların kendi aralarında çeşitlere ayrılması ve işlemler için farklı avantajlar sunması da mevcuttur. Bu yüzden bankacılık sektörünün amaçlarının ne olduğunu anlayabilmeniz için çeşitli araştırmalara girmeniz gereklidir. Durum böyle olunca da öncelikle bakmanız gereken nokta, banka çeşitleri nelerdir, görevleri nedir olması gereklidir.

Buna da Bakın: Ülkemizde Bulunan Banka Çeşitleri Nelerdir?

Bankacılık sektör olarak çok geniştir. Ayrıca aklınıza gelebilecek her sektörle de ilişkisi vardır. Çünkü artık ticaret, işleyiş, ekonomi bankalar olmadan tıkalı duruma gelir. Geçmişten günümüze kadar gelişerek gelmesi de bu yüzdendir. Hep bir şekilde ticarette yerini almış ve kolaylık sağlamıştır. Şuanda ise bankacılık sektörü olmadan ticaret herhalde düşünülemez. Özellikle uluslararası ticaret neredeyse imkânsız hale gelir.
İthalat ve ihracat yapan firmalara bakıldığında bankalar sayesinde işlemlerinin ne kadar hızlı olduğu görebilirsiniz. Çünkü firmalara akreditif, hızlı para alma gönderme ve buna benzer birçok hizmet sunmaktadır.  Akreditif nedir, türleri nelerdir ve nasıl işler öğrenmek için burayı tıklayın!

Bu hizmetlerin ayrıntısına indiğinizde göreceksiniz ki uluslararası ticaret ne kadar hızlı ve kolay yapılıyormuş. Ya da bu hizmetler olmadığında işlemlerin nasıl zor ve uzun vakitlerde yapıldığını göreceksiniz. Bu durumda da bankaların ne işe yaradığını daha iyi anlarsınız.

Bankacılık İşlemleri Nelerdir?

Bankacılık İşlemleri Nelerdir?Bankacılık işlemleri nelerdir dediğimizde de hepsini tek tek saymamız inanın imkânsızdır. Fakat yoğun olarak kullanılan işlemler hakkında fikir verebiliriz. En başında şöyle söyleyelim ki aslında bankalar herkese hizmet etmekte ve her kesime uygun hizmetler sunmaktadır. Bu yüzden bankaya gittiğinizde genelde eli boş dönmezsiniz. O zaman bankaların genel olarak işlemleri nelerdir inceleyelim.

Herkesin bildiği gibi bankaların en iyi faaliyetlerinden biri para transferleridir. Bu transferler altında birçok çeşit vardır. EFT, havale ve virman olarak inceleyebileceğimiz bu para transferleri hizmeti yoğun olarak kullanılmaktadır. EFT; iki farklı banka arasındaki paraların alınması ya da gönderilmesini ifade eder. Havale; aynı banka arasında, farklı kişilerin hesaplarında ki para gönderimleridir. Virman ise aynı kişinin aynı banka içerisindeki hesapları arasındaki para alışverişini ifade eder. Virman nedir, nasıl yapılır hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın! Bu transferlerin hepsi bankacılığın öncelikli hizmetlerindendir.

Bankacılığın diğer çok kullanılan hizmetlerinden biri de kredilerdir. Hem bireysel hem de ticari müşterileri sunulan bu kredi hizmeti ekonomik açıdan çok önemlidir. Ekonominin devamlılığının sağlanması ve çeşitli politikaların uygulanması için en önemli araçlardan biridir. Krediler kendi alt dalları arasında birçok çeşide ayrılmıştır. Bu sebeple krediler hakkında edineceğiniz genel bilgiler ile her birinin nasıl işlediğini az çok anlayabilirsiniz. Kredilerin yanında bir de kredi kartları mevcuttur. Kredi kartı nasıl kullanılır öğrenerek, kartlar sayesinde de alışverişleriniz kolayca yapabilirsiniz. Kredi kartları alışverişe farklı bir boyut kazandırılmış ve teknolojiyle birleştirilerek hızlı bir aşama kaydedilmiştir.

Bankalar bu hizmetlerinin yanında daha birçok konuya öncelik etmektedirler. Bunların en başında da yatırım ve ticaret gelir. Bankacılık sektörü içerisinde yatırım hizmetleri oldukça gelişmiştir. Özellikle aracılık hizmeti vermeleriyle birlikte yatırım araçları çeşitliliği de bir hayli artmıştır. Ticaret konusuna girdiğimizde ise ticaretin gelişmesi ve hızlı gerçekleşmesi için birçok seçenekler mevcuttur. Bu seçenekleri incelediğimiz de karşımıza genel olarak akreditif, ticari krediler, ticari ürünler çıkar. Bu sayede hızlı ticaret yapılır ve ihtiyaçlar daha hızlı karşılanır.

Sonuç olarak; bankacılık sektörünün gelişmesi ile birçok alanda gelişmeler görülmüştür. Çünkü bankacılık her sektöre hizmet veren bir işleyiştir. Bankaların hizmetlerinden faydalanmayan bir sektör yoktur. Ya da varsa ben hiç duymadım. Bu sebeple tüm dünya için de önemli bir yere sahiptir. Sektörsel olarak ciddi öneme sahip olan bankaların ne konuda hizmetler verdikleri önemlidir. Bu yazımızda da bunları inceledik ve önemini vurguladık. Bankacılığın hizmetlerinden faydalanırken en önemli unsur araştırma yapmaktır. Çünkü unutulmamalıdır ki bankalarda verdiği hizmetler karşılığında belli oranlarda paylarını alırlar. Bu sebeple siz de kendi çıkarınızı korumak amaçlı detaylı ve doğru araştırmaya girerek, hizmetlerden o şekilde faydalanmalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.