Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Banka Kredi Notunu Yükseltmek için Ne Yapmak Gerekiyor?

Banka kredi notu nasıl yükseltilir, banka kredi notunu yükseltmek için neler yapılmalıdır sorularının yanıtları bu yazıda! Öğrenmek için tıklayın!
Banka Kredi Notunu Yükseltmek için Ne Yapmak Gerekiyor?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Şu an sorsam herhalde çoğu kişinin kredisi vardır ya da kullanmayı düşünüyordur. Krediyi kullanırken de bankaların kredi notu uygulamasını mutlaka duymuşlardır. Ayrıca günümüzde sadece banka kredilerinde ya da kredi kartlarında değil, aklınıza gelebilecek bütün finansal hizmetler için bu skor kullanılmaktadır. Ev, otomobil kiralarken, hatta cep telefonu bile alırken hayatınızın her alanında kredi notu karşınıza çıkabilir. Bu yüzden notunuzun yüksek olması ve korunması, düşükse de yükseltilmesi önemlidir.

Kredi notunun ne olduğu konusunda fikir sahibi olmalı ve finansal hayatınızı buna uygun düzenlemelisiniz. Anlık ihtiyaçlarınızın çıkması karşısında bu notun yüksek olması, hizmetlerden hızlı yararlanmanızı sağlar. Çünkü kredi notu sizin bir finans karnenizdir. Yani borçlarınızı ödeme performansınızı gösterir. Bu notu en yoğun kullanan finansal kurum ise bankalardır. Bu yüzden en çok karşılaştığınız yer bankalardır. Ama dediğim gibi sadece bankalarda değil, hayatınızın daha birçok alanında bu not sayesinde hizmetlerden faydalanırsınız.

O zaman düşük olan kredi notunun yükseltilmesi için neler yapılması gerekiyormuş, gelin hep birlikte inceleyelim;

Borçlarınızı Düzenleyin

Borçlarınızı DüzenleyinBankalara çeşitli borçlarınız olabilir. Eğer bunları ödeme zorluğu çekiyorsanız, mutlaka düzenleyin. Gelir ve gider hesabınızın planlamasını yapın ve buna göre borçlarınızı yapılandırın. Kredi ya da kredi kartı borcunuz vardır ve bunların ödemelerini düzenli yapamıyorsunuzdur. Bu durum kredi notunuza doğrudan etki eder ve düşmesine neden olur. Bu yüzden borçlarınızı ödeyebileceğiniz şekilde bankalarla birlikte planlamalısınız. Böylelikle ödemelerinizi plana bağlı kalarak düzenli yaparsanız, kredi notunuzun düzelmesini ve yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Ödemelerinizi Günü Gününe Yapın

Ödemelerinizi Günü Gününe YapınBankada bulunan kredi notunuz yaptığınız ödemelerinizle birebir ilgilidir. Aylık borçlarınızı tam ödemeniz önemlidir. Bunun yanında son ödeme tarihini geçirmemeniz ve günü gününe ödeme yapmanız da gereklidir. Son ödeme tarihini geçirdiğiniz her borcunuz için gecikmeye girersiniz ve doğrudan kredi notunuzun düşmesine sebep olursunuz. Ama borçlarınızın tamamını düzenli ve gününde öderseniz, kredi notunuz kötüyse bile 6 ay içerisinde yükselecektir. Çünkü bankalar son 6 aylık dönem için düzenli ödeme durumuna bakarlar.

Kullanmadığınız Hesaplarınız Varsa Kapatın

Kullanmadığınız Hesaplarınız Varsa KapatınBankalarda atıl bulunan, kullanılmayan hesaplar da kredi notunuzu etkiler. Çünkü düzenli kullanmadığınız banka dışında bulunan atıl hesaplarda herhangi bir işlem bulunmaz. O banka da raporlarını bu yönde yapar. Bu durumun kredi notuna artı ya da eksi yönünde etkisi büyük boyutlarda değildir. Ama yine de kullanmadığınız hesapları kapatmanız, kredi notunuzu etkiler. Aynı zamanda sizin artı masraflara girmenizi de engeller. Çünkü hesabı, kredi kartı gibi hizmetlerde kullanmasanız dahi komisyonlar ödersiniz. Bu yüzden hangi bankalarda hesabınız varsa toparlayarak kullanmadıklarınızı kapattırın.

Bankalarla Düzenli Olarak Çalışın

Bankalarla Düzenli Olarak ÇalışınKullanmadığınız hesaplarınızı kapattırdıktan sonra kalanlar üzerinde düzenli işlemler yapın. Örneğin; otomatik ödeme talimatlarınız, havale, EFT, virman gibi işlemler gerçekleştirin. Otomatik ödeme talimatı nedir ve nasıl verilir, bilgi almak için tıklayın! Hesabınız üzerinde bulunan bu tür hareketlilikler sizin bankalarla olan ilişkilerinizi kuvvetlendirecektir. Böylelikle banka gözünde çeşitli işlemler yapıyor olacaksınız ve bu durum sizin kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır. Bu yüzden banka hizmetlerini kullanmanız, kredi notunuz için önemlidir.

Bir Süre Yeni Kredi ya da Kredi Kartı Başvurusu Yapmayın

Bir Süre Yeni Kredi ya da Kredi Kartı Başvurusu YapmayınEğer kredi başvurusu yapmayı planlıyorsanız ve kredi notunuz düşükse, bir süre bunları ertelemenizde fayda vardır. Çünkü düşük kredi notu ile muhtemelen sizi hizmetlerinden faydalandırmayacaklardır. Hatta başvuru yapar ve reddedilirseniz, daha büyük sıkıntıların önünü açmış olursunuz. Çünkü kredi notunuz olduğunca düşer. Böyle bir riske girmek yerine bir süre beklemeli ve kredi notunuz yükseldiğinde başvuru yapmalısınız. Aynı durum kredi kartı başvuruları için de geçerlidir.

Kullandığınız Kredi Kartınızı İptal Ettirmeyin

Kullandığınız Kredi Kartınızı İptal EttirmeyinGüncel kullandığınız kredi kartını iptal ettirmeniz de kredi notunuz üzerinde olumsuz etki yapacaktır. Çünkü bankalarla hiçbir bağlantınız kalmadığında, sizin performansınızı ölçemeyecekler. Bu durum da kredi notunuzun olumsuz bir şekilde kalmasına ya da düşmesine neden olabilir. Yükselmesi ise mümkün değildir. Bu yüzden güncel kullandığınız kredi kartınızı ya da banka kartınızı iptal ettirmek yerine, ödeme güçlüğünde sıkıntı yaşıyorsanız veya kullanmak istemiyorsanız, limit düşürerek birkaç ödemenizi kartınıza bağlamanız daha mantıklı olacaktır. Ayrıca kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilirseniz, avantajlarından dolayı kullanmak istemeyeceğinizi düşünmüyorum. Bu konun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

İpotek Vererek Kredi Kullanım Durumuna Fayda Sağlayabilirsiniz

İpotek Vererek Kredi Kullanım Durumuna Fayda SağlayabilirsinizBankaların hizmetlerinden yararlanırken limitlerinizden dolayı kullandığı birçok araç vardır. Kredi notunda faydalı olanlardan biri de bankaya ipotek göstermenizdir. Aslında bu durum kredi notunu artırmaktan çok kefil göstermek gibi düşünülebilir. Yani ipotek göstererek kredi notu artmaz, kredi kullanmanıza fayda sağlar. Bu yüzden kredi notu orta dereceli ya da az riskli olan kişiler için genelde ipotek ya da kefil isteme yöntemi uygulanır. Bu yöntemlerin hangi durumlarda uygulanacağı bankadan bankaya değişiklik gösterebilir ya da kullanılmayabilir. Bu konuda araştırmalar yapmanız gereklidir.

Sürekli Kredi Notu Sorgulamak Kötü Değildir

Sürekli Kredi Notu Sorgulamak Kötü DeğildirGenelde yanlış bilinen bir yargı, sürekli kredi notu sorgulamanın olumsuz bir etki yaratacağıdır. Kredi kayıt bürosu yetkililerince yapılan açıklamalar sonucunda böyle bir durumun doğru olmadığı belirtilmiştir. Ayrıca bankaların yaptığı kredi notu sorgulamaları da not üzerinde bir etki yaratmıyor. Bu yüzden kredi notunuzu dilediğiniz gibi takip edebilirsiniz.

Kredi notunun yükseltilmesini toparlamak gerekirse, yoğun olarak banka verilerinden bu notun oluşumu sağlanır. Aynı şekilde en çok kullanan finansal kurum da bankalardır. Anlık ihtiyaçlarınız ya da istekleriniz doğrultusunda bankalardan alacağınız hizmetler için kredi notu önemli bir varyanttır. Durum böyle olunca kredi notunun yüksek olması, sizin hizmetlere daha hızlı erişiminizi sağlar. İşte bu yüzden kredi notunuza önem vermeli ve yükseltmek için yukarıda bahsetmiş olduğum durumları değerlendirmelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın