Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Banka Kredi Notu Nedir? Nasıl ve Neye Göre Hesaplanır?

Birçok işlemde karşımıza çıkan kredi notu hakkında bilmeniz gereken tüm ayrıntıları bu yazıda sizler için bir araya getirdik:
Banka Kredi Notu Nedir? Nasıl ve Neye Göre Hesaplanır?
Son Güncelleme: 
Yorum

Bankalardan bir hizmet almak için yaptığımız başvurularda, genellikle kredi ve kredi kartı gibi hizmet isteklerinde karşımıza kredi notu çıkar. Bankaların bu hizmetlerinde çalışanlardan aldığımız cevaplar genelde kredi notlarıyla alakalı olmaktadır. Eğer kredi kullanmak istiyorsanız ve olumlu cevap alamamışsanız, bunun nedeni kredi notudur. Aynı şekilde kredi kartı almak ya da limiti yükseltmek istediğinizde de cevabın olumsuz olmasının nedeni kredi notudur. Özellikle son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan kredi notu, görüldüğü gibi oldukça önemli bir kavramdır.

Ülkemizde bu notun kişiler için belirlenme işlemi KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından yapılır. KKB Findeks hizmetini kurmuştur ve finansal geçmiş sonucu kredi notu belirlemesi yapmaktadır. Bankaların bu sistemle entegre edilmesi sonucu da her bankanın aynı anda sizinle ilgili bilgileri görmesi sağlanmıştır. Bu sebeple bankanın birinde kredi notum kötü, diğerini deneyeyim diye bir durum mümkün değildir. Zaten sistem bunun önüne geçmek için geliştirilmiştir. Bu yüzden herhangi bir bankada sorun yaşadığınızda, diğerleri de bunu görebilmekte ve değerlendirmelerini buna göre yapmaktadır. Bu durumda kredi notu nedir, nasıl ve neye göre hesaplanır incelemekte fayda var.

Banka Kredi Notu Nedir?

Banka Kredi Notu Nedir?Bankaların nezdinde yapacağınız işlemlerinizde önemli bir ayrım olan kredi notu, sizin finansal geçmişinizin puanlamasıdır. Bu not sizin finansal analizinizdir. Yani bankalarla aranızda bulunan alışverişlerde sizin ne kadar düzenli, istikrarlı ve olumlu olduğunuzu ölçer. Eğer işlemlerinizde bankalarla aranızı bozmamışsanız; yani bankanın sevdiği türden müşterilerdenseniz, notunuz kuşkusuz iyi çıkacaktır. O zaman şöyle de söyleyebiliriz, bankalarda bulunan finansal karnenizin ortalamasına kredi notu denir. Böylelikle işlemlerinizde bu karneye bakılır ve bankalar size ona göre hizmet sağlar. Bu yüzden kredi notunun yüksek tutulması, sonrasında bankalara duyacağınız ihtiyacınızda oldukça işinize yarayacaktır. O zaman kredi notu neye göre hesaplanıyor incelemek gereklidir.

Banka Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?

Banka Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?Bankalarda görülen kredi notunun hesaplanmasında kullanılan birçok değişken vardır. Bunların bazıları yüksek oranda etkilerken, bazıları küçük yüzdeliklere sahiptir. Büyük önem sahibi olan faktörlerden bir tanesi kredi kartlarıdır. Bildiğiniz üzere ülkemizde kredi kartlarından sorunlu olan milyonlarca insan vardır. Kredi kartı kullanımının bilinçsiz yapılması sonucu ödenemeyen kartlar, doğrudan kredi notunuzu etkiler. Çünkü kredi notu sizin ödeme seviyeniz hakkında bilgi veren önemli değerlerden biridir. Kredi kartınızda bulunan ödeme yetersizliği ya da sorunları da olumsuz olarak kredi notunuzda yer alır.

Şu anda kullanmış olduğunuz kredileriniz varsa ve bunların ödemlerinde sıkıntı yaşıyor, düzenli yapamıyorsanız da kredi notunuz ciddi oranda etkilenir. Çünkü ödeme performansınız kötü olarak görülecektir. Aynı şekilde bir kredide kefilliğiniz varsa ve bunun ödemesi size düştüğünde de performansınız kötü ise etkileyecektir. Bunun yanında çek ve senetlerinizde bulunan ödeme de çok önemlidir. Çeklerin karşılıksız çıkması demek ticari ve bankacılık hayatınızın büyük oranda sıkıntıya girmesi demektir. Bankaların hiçbirinden karşılıksız çıkan, yani ödemediğiniz çeklerinizden dolayı herhangi bir destek bulamazsınız. Bu yüzden çek, kredi gibi durumlarda önemli bir ayrıntıdır.

Bunun dışında geriye kalan bankacılık işlemleri de kredi notu üzerinde değişimlere sebep olur. Fakat, diğerlerine göre daha küçük oranlarda. Bu sebepten bankalarda yaptığınız her işlemi özenle gerçekleştirmeli ve ödemeleriniz varsa eğer düzenli, eksiksiz ödemeye dikkat etmelisiniz. Bu sayede kredi notunuzun olumlu yönde oluşmasını sağlarsınız. O zaman bu bilgiler doğrultusunda kredi notu nasıl hesaplanır hep birlikte bakalım.

Banka Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Banka Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?Kredi notunu etkileyen durumların oranlamasını da belirtelim. Şöyle ki; bireysel kredi, kredi kartı gibi durumların kredi notu üzerindeki etkisi % 30’dur. Bankalarda bulunan mevcut gelir ve gider durumunuz da oldukça önemlidir. Bu durum ise % 25 etkiye sahiptir. Kredi arayışı da kredi notunuzu etkileyecektir. Aynı zamanda farklı farklı bankalarda kredi arayışınız olmuşsa, oransal etkisi % 20 olacaktır. Bankalar nezdinde bulunan kredi kullanma yoğunluğunuzda kredi notunu % 15 oranında etkileyecektir. Geri kalan diğer durumlar ise % 10’luk bir etki gösterir. Bu durumlar sizin bu konularda bulunan performansınızla alakalı olarak artı ya da eksi etki gösterir. Ortalaması alınarak kredi notunuz ortaya çıkar ve bankalar size verecekleri hizmetlerde bu notu dikkate alır.

Kredi notunuzun olması gereken değerlerini de incelemekte fayda vardır. Kredi notu genel olarak bankalarda 5 ayrı şekilde bölünmüştür. En riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak bu bölünmeyi görebiliriz. Puanlama sisteminde ise 0 ile 799 arasında bulunan not en riskli grubu içerir. 800 ile 1299 arasında bulunan puan ise orta riskli gruba girer. 1300 ile 1499 skalası da az riskli grubun sahibidir. 1500 ile 1699 puan arasında bulunan grup iyi seviyesindedir. Son olarak 1700 ve üzeri ise çok iyi puana sahip grubun göstergesidir. Bankalar bu puan durumunu dikkate alarak, kredi işlemlerine yön vermektedir.

Sonuç olarak kredi notu, bankalardan hizmetlerinizi sorunsuz alabilmeniz için önemlidir. Bu yüzden bankalarla aranızı iyi tutmalı ve kredi notunuzun yüksek olmasını sağlamalısınız. Ayrıca sadece bankalarda değil, kredi notu finansal anlamda birçok yerde karşınıza çıkabilir. Bunu unutmamanızda da fayda var.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu