Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Banka Kesintilerinden Kurtulmak için 5 Basit Öneri

Fazlasıyla can sıkıcı olan banka kesintilerinden nasıl kurtulabileceğinizi biliyor musunuz? İşte size birbirinden etkili 5 farklı yöntem:
Banka Kesintilerinden Kurtulmak için 5 Basit Öneri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Birçok kişinin bankaların işlem ücretlerinden şikayet ettiğini duymuşsunuzdur, hatta sizde o kişilerden olabilirsiniz. Bankalar verdikleri hizmet karşısında bu parayı sizden alırlar ve müşterilerin, “ne iş yaptı da para alıyor” tepkileri ile karşılaşırlar. Hesap işletim ücreti, banka ve kredi kartı kullanım ücretleri, EFT – havale ücreti gibi birçok banka ücreti söz konusudur. Özellikle belli dönemlerde kesilen hesap işletim kesintileri, kişilerin canını fazlasıyla sıkar.

Bankalara ödenen en çok ücret ise faizlerdir. Eğer aktif olarak kullandığınız bir kredi kartı varsa ve ödemelerinizi düzenli olarak yapamıyorsanız, oldukça yüksek faiz oranları ödersiniz. Bankaların en çok sevdiği müşteri portföyünde yer alırsınız. Ama ödemelerini düzenli yapan ve para yönetimi konusunda başarılı biriyseniz de oldukça kaliteli bir müşteri olursunuz. Elbette bankalar verdikleri hizmet karşılığında bazı ücretleri almakla yükümlüdür. Bunlardan kaçınmak ise sizin elinizdedir.

Bankaların kesinti yaptığı 60 civarı kalem olduğu biliniyor. Bu kalemlerin hepsini bilmeniz ise tamamen bankayla ilişkinize bağlıdır diyebiliriz. Normal bir banka müşteri ise en sık EFT, Havale, dosya masrafı, kredi kartı aidatı, kart yenileme ücreti, hesap ekstresi ücreti, ATM kullanım ücreti ve kredi kullanımı ile ilgili ücretler ödemektedir. Peki, bu kesintilerden kurtulmanın yolları nelerdir?

1- Kesinti Olmayan veya Düşük Olan Bankaları Araştırın

Bazı bankalar kesintilerden arındırılmış hesap olanakları sunarlar. Sıklıkla kullandığınız banka ürünlerinde, en düşük faizleri, kullanım ücretlerini, aidat masraflarını araştırın. Mutlaka bazı bankalar sizin için daha iyi hesap seçenekleri sunacaktır. Örneğin esnaflar için kobi bankacılığı hizmetleri, bazı bankalarda oldukça avantajlıdır ve kesintiler, faizler sıfıra yakın tutulmaktadır. Aynı şekilde öğrencilere ait olan kartlar için de çeşitli olanaklar bulunmaktadır.

2- Kredili Mevduat Hesaplarından Uzak Durun

Eğer bir kredi çekmişseniz, banka size kredili mevduat hesabı tanımlayacaktır. Bunun nedeni kredinizi ödeyemediğiniz durumda belli bir miktarını bu şekilde garantiye alır. Güzel bir seçenekmiş gibi görünse de, bu hesaplara uygulanan faizler oldukça yüksektir. Bu nedenle kredili mevduat hesabınızı sürekli takip edin ve hesabınızda sürekli bir miktar para bırakmaya gayet edin.

3- Banka Kartı Kullanımınıza Dikkat Edin

Artık yanınızda para olmasa bile banka kartınızı kullanarak hesabınızda bulunan parayı kullanabiliyorsunuz. Birçok kişi para çekmek ve yanında para taşımak yerine banka kartını kullanmayı tercih ediyor. Elbette iyi bir imkan iken, bu kartın kullanımı nedeniyle çeşitli kesintiler yapılmaktadır. Yapmanız gereken ise bankaları araştırmak ve böyle bir kesintisi olmayan banka seçmektir. Bir diğer yol ise yanınızda para taşımanız ve kartınızı bu şekilde kullanmamanızdır.

4- Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Banka kartlarından ya 6 aylık dönemde ya da 1 yıllık dönemde kart kullanım aidatı kesilmektedir. Bankalara göre değişen bir kesintidir ve 50 – 100 lira arası bir ücret kesilmektedir. Bu ücretin kesilmemesi için herhangi bir veya iki faturaya otomatik ödeme vermeniz bu kesintiyi önleyecektir. Ayrıca bu şekilde faturalarınızın da düzenli ödenmesini sağlayabilirsiniz. Tasarruf yöntemleri arasında da otomatik ödeme talimatlarına yer verilir. Çünkü ödenmesi gereken faturanız için hesabınızda mutlaka para bırakmanız ve paranızı dikkatli harcamanız gerekecektir.

5- Online Bankacılık Kullanın

Online bankacılık işlemlerini kullanarak bankaya gitmenize gerek kalmadan tüm işlemlerinizi bilgisayarınız veya akıllı mobil cihazlarınız üzerinden halledebilirsiniz. Bilgisayarınızdan web tarayıcınız aracılığıyla; mobil cihazlarınıza yükleyeceğiniz banka uygulamaları ile tüm işlemi kısa sürede halledebilirsiniz. Ayrıca bu şekilde adresinize gönderilen kart ekstreleri için yapılan kesintilerden de kurtulmuş olursunuz. Aynı zamanda bazı bankalar, mobil uygulamalarını kullanan müşterilerinden EFT, havale gibi kesintiler de yapmamaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.